Menu

Nordic Walking mk

Więcej Nordic Walking aby żyć dłużej

Releksje z treningów ostatniego tygodnia

mk130363

Pogoda...

przestała nas rozpieszczać. Tzn temperatura umożliwia jeszcze trenowanie bez użycia kurtki softshellowej i spodni w wersji zimowej, choć temperatura właśnie zaczęła się obniżać, ale miesiące suchej pogody mamy chyba poza sobą. Jedni przeszli na całkowicie suchy wychów do siłowni, klubów fitness, na bieżnie i rowerki stacjonarne, inni łapią momenty, gdy nie pada lub choć nie leje, pokonując swoje kilometry slalomem między kałużami i po grząskim podłożu. Niestety zapowiedzi z końca ubiegłego tygodnia wskazywały że przez następny tydzień będzie niemal cały czas padać, więc po zrobieniu w poniedziałek dnia przerwy wyruszyłem na krótszy niż zwykle trening, ale po asfalcie. Błocko po dwóch dniach opadów nie zachęcało do treningów na moich ścieżkach, stąd zastępczo wybrałem tę niezbyt lubianą nawierzchnię. Kiedyś z podobnego powodu zacząłem biegać, teraz ponieważ staram się bardziej oszczędzić kolana pozostałem przy Nordic walking. Niespełna 7 kilometrowy marsz nie dał tyle satysfakcji co dłuższe treningi na nawierzchniach miękkich, ale czekać w nieskończoność na poprawę warunków trudno, jeśli ma się jakieś plany.

Maraton...

przyszłoroczny to mój kolejny cel. Nawet jeśli nie miałbym w nim wystartować, to zamierzam się do niego przygotowywać. Podobno to jest najzdrowsze z maratonu. By to zrobić dobrze, chcę zwiększyć ostatnio dość luzacki kilometraż. 250 km w listopadzie, 200 w grudniu, w styczniu i lutym, po 250, byłoby moim marzeniem. Większe ilości przyjmę z dobrodziejstwem inwentarza. Na pewno muszę zachować bardzo dużą systematyczność, na poziomie 4-5 treningów tygodniowo i zwiększać kilometraż poszczególnych marszów. Oprócz dość częstych dyszek czy dwunastek muszą pojawić się dystanse dochodzące do 20 i przekraczające 20 km. O trzydziestce nawet nie marzę. We wtorek przestało padać i zaryzykowałem rekonesans ścieżek nadwarciańskich. Tu niestety od razu z zrezygnowałem z kierunku "na Dębinę", wybierając kierunek na "Katedrę".

Niekończąca się budowa...

odcina mnie teoretycznie od terenów leśnych Dębiny. Praktycznie mógłbym okrążyć błotniste kilkaset metrów nadkładając drogi po chodniku i po drodze żużlowej, ale musiałbym to robić każdorazowo przechodząc pod mostem Królowej Jadwigi, co nie wydaje mi się zbyt przyjemnym rozwiązaniem. Budowa i dewastacja terenu w okolicy m.Królowej Jadwigi trwała od kwietnia do lipca. No powiedzmy liczyłem, że w sierpniu teren zostanie uporządkowany. I czyniono tego pozory. Jednak okazuje się, że teren dla wykonawcy stał się chyba składowiskiem urobku i wywożenia gruntu z innych budów. Dlatego ciężki sprzęt rozjeżdża drogi i całą okolicę. Gdy jest sucho, tylko się kurzy i trzeba z butów każdorazowo wytrzepywać tony piachu. Gdy popada, grzęzawisko robi się nie do przejścia. Pisałem o tym w lipcu na FB zamieszczając zdjęcia i dla porównania zdjęcia zrobiłem także w tę sobotę. Przy czym obecne zdjęcia wcale nie oddają najgorszego obrazu rzeczy, gdyż po dwóch dniach opadów nastąpiły jednak trzy dni suche, a po nich tylko pół nocy opadów.

Kopia_00__015

stan na dzień 19 lipca 2015

stan na dzień 21 listopada 2015

Dlatego chodzę na odcinku od Mostu Królowej Jadwigi do końca cypla za Katerą mijaną na drugim brzegu. W środę było dość grząsko jeszcze i szedłem trochę zakosami mijając liczne kałuże. Dlatego założyłem, że drugą cześć marszu, gdy zapadnie zmrok wykonam znów po twardym podłożu asfaltowych i brukowanych alejek i chodników. Nie chciałem wdepnąć zbyt głęboko lub poślizgnąć się w zapadających ciemnościach nocy.  Dzięki temu pokonałem ponad 12 km. 

Najdłuższego ...

od półmaratonu w Osielsku marszu się nie spodziewałem. W czwartek założyłem trening podobny do tego z poprzedniego dnia tyle, że wyszedłem wcześniej, więc liczyłem na pokonanie 3-4 kilometrów więcej. Nie wziąłem wobec tego czołówki, gdyż targanie jej 16 km po to by zaświecić ją praktycznie tylko, by być lepiej widocznym dla innych na 300 metrowym odcinku, gdzie ja i tak widziałem wystarczająco dobrze trasę, mijało się z celem. I to był w pewnym sensie błąd. Trasa tak obeschła, że żal było wracać na asfalt. Cztery największe kałuże dawało się ominąć bez problemu nawet po ciemku. Postanowiłem tak długo chodzić, aż będę cokolwiek widział. Wydłużałem więc marsz nad Wartą o kolejne 3,5 km kilka razy. Zamiast zakładanych 2 rundek zrobiłem 6 i wraz z dojściem nad Wartę i powrotem pokonałem prawie 24 km. To już mogę uznać za solidną przygrywkę do maratonu. Nakręcałem się z "okrążenia" na "okrążenie" (okrążeniem nazywam tu marsz od mostu Królowej Jadwigi do końca cypla i z powrotem), choć łatwo nie było. Brak czołówki spowodował, że ostatnie 15 km pokonałem w całkowitych ciemnościach rozświetlanych punktowo w okolicach mijanych mostów, a pięć poprzednich w zapadającym mroku już po zachodzie słońca. Praktycznie tylko pierwsze 4-y kilometry były przy zwykłej  widoczności. A przecież z kilometra na kilometr narastało zmęczenie co dawało się mocno odczuć zwłaszcza po 2 godzinach aktywności. Ciemności nie pomagały. Stopy w warunkach pełnej widoczności odnajdujące automatycznie podłoże traciły powoli tę zdolność, gdy trafiały na niezauważalny dołek lub wyniosłość ścieżki. Nie muszę dodawać, że takie niespodziewane wpadnięcie w zagłębienie lub trafienie podeszwą buta w grunt, który powinien być kilka centymetrów niżej, może doprowadzić do stracenia równowagi, potknięcia i w konsekwencji upadku. O samym potknięciu o wystający kamień, czy wpadnięciu w dołek wygrzebany przez psa nie wspomnę. W tych warunkach zrozumiałe jest, że po 10 kilometrze przestałem kontrolować tempo i skoncentrowałem się na wytężeniu wzroku.Tempo spadło więc średnio o około pół minuty na kilometr. Zabrałem ze sobą domowy izotonik, więc mogłem choć częściowo ograniczyć odwodnienie. Pierwsze picie zaliczyłem po 11,5 kilometrze, drugie po 19-tym. Trening był wyjątkowo długi, trwał niemal 3 godz. 40 min. Pokonany dystans 23,81 km. Średnie tempo wyszło 9:13/km. To mniej więcej takie w jakim trenowałem długie dystanse w trakcie przygotowań do mojego pierwszego maratonu. Jest szansa, że za rok będzie tu łatwiej chodzić w takich warunkach ze względu na...

...oświetlenie...

które powstanie na dużej części mojej ścieżki. Ta część po której chodziłem w minionym tygodniu ma jak wspominałem około 3,5 km w obie strony, czyli w jedną około 1750 m. 500, jest od mostu Królowej Jadwigi do mostu św. Rocha, kolejne 900m jest do mostu Bolesława Chrobrego i końcowe 350 m na cypel. I właśnie na wymienionym 900 metrowym odcinku zostanie zbudowane oświetlenie w technologii LED,. które będzie jednocześnie oświetlać górną jaki i dolną tarasę rzeki Warty pomiędzy mostami św. Rocha i Chrobrego. Projekt "Budowa oświetlenia nad Wartą" zwyciężył w głosowaniu nad Poznańskim Budżetem Obywatelskim 2016 dla projektów zgłoszonych w dzielnicy Stare Miasto. To jest bardzo dobra wiadomość, bo dzięki temu na połowie tej mojej trasy nie będzie potrzebna czołówka nawet w najczarniejszą noc. Chodząc zaś wyłącznie między wymienionymi mostami mogę praktycznie trenować do woli, bo do przejścia po ciemku zostanie mi 500 metrowy odcinek od mostu Królowej Jadwigi. A to jest już przysłowiowy pikuś. Cieszę się bardzo z takiego wyniku głosowania, bo sam na ten projekt głosowałem i zachęcałem innych do głosowania na niego. Myślę, że podobnie usatysfakcjonowani są posiadacze piesków, którzy tu wyprowadzają swoich pupilów także zimą, gdy ciemności zapadają bardzo wcześnie oraz na pewno także biegacze, których w tym rejonie biega więcej niż chodzi nas Nordic walkerów. Na pewno będzie dużo bezpieczniej pod każdym względem  Jestem bardzo ciekaw jak to wypadnie w rzeczywistości i na pewno o tym napiszę po realizacji projektu, którego pełny opis jest tutaj: Budowa oświetlenia nad Wartą

Kolejne dwa treningi ...

przeprowadziłem również na tej samej trasie. W piątek niestety musiałem odpuścić i przeszedłem tylko 10 km. Jednak zmęczenie z poprzedniego dnia dało się we znaki. Wiedziałem że nie zrobię podobnego dystansu ale liczyłem na około 13 km. Jednak organizm powiedział - nie. Gdybym poszedł na siłę, najprawdopodobniej musiałbym zrezygnować z sobotniego treningu. W momencie, gdy zmęczenia nie rekompensuje przyjemność z uprawiania Nordic walking, nie ma sensu się katować. Korzyści pewnie żadnych nie osiągniemy, za to zniechęcenie, znużenie i degradację mięśni pewnie tak. W sobotę również zrobiłem 10 km, ale to miałem wkalkulowane. Poza tym pogoda nie zachęcała, pół nocy znów padało i ścieżka znowu zrobiła się grząska i zaroiła od mniejszych kałuż. Czułem się już dużo lepiej niż poprzedniego dnia i mógłbym pewnie spokojnie pójść 15 km, ale postanowiłem zostawić to sobie na niedzielę. Ciekawe jest że obie dyszki pokonałem w średnim tempie identycznym 9:18/km. Przy systematycznym trenowaniu organizm czasem staje się wyregulowany jak szwajcarski zegarek.

A niedziela...

a niedziela będzie moja, hej. Nie, nie poszedłem po bandzie i nie zrobiłem 30 km :) Ale ponad 17 km i owszem. W założeniach miało być 13-cie, ale znów się nakręciłem. Wyszedłem po zachodzie słońca, jakoś tak zeszła niedziela, a potem jeszcze oglądałem skoki narciarskie, że musiałem pójść już z czołówką. Musiałem też przeprosić kurtkę softshellową bo temperatura spadła w pobliże zera. Przez dwa dni krótszych marszów mięśnie zregenerowały się i odczuwały potrzebę większego wysiłku. Co więcej, nie tylko nakręciłem się na dystans, ale w miarę pokonywania kilometrów coraz bardziej podkręcałem tempo.i druga połowa marszu była szybsza od pierwszej. Wynikało to pewnie także i z tego że mięśnie były już doskonale rozgrzane, po drugie wzrok zasymilował się do warunków nocnych rozświetlanych czołówką, no i ścieżka z każdym kolejnym kółkiem była coraz lepiej rozeznana. Niemal w 100% potrafiłem przewidzieć, które stąpnięcie może zakończyć się poślizgiem. Ostatecznie średnie tempo całego marszu osiągnęło poziom 8:38/km. Te 3,5 kilometrowe kółko okazało się, że wybrały jako miejsce treningu także 2 biegaczki, które 3 razy mijałem biegnące mi naprzeciw. Ale one znacznie szybciej zakończyły swoje bieganko. A czym różnią się biegacze i nordic walkerzy od zwykłych spacerowiczów nocą? Tym, że są pierwsi są widoczni, a ci drudzy często nie. Elementy odblaskowe w ubraniach, butach, kijach sprawiają, że nas widać dużo wcześniej niż zwykłego przechodnia. W czwartek omal nie wpadłem na gościa ubranego na czarno idącego lewą stroną ścieżki. W ostatniej chwili spostrzegłem jak podnosił palącego się peta do ust i go wyminąłem. Dzisiaj para idąca również lewą stroną (w ciemnościach pewnie trudno to rozeznać na otwartej przestrzeni), omal również nie została przeze mnie staranowana. Za to biegaczki w świetle czołówki błyskały mi już kilkadziesiąt kroków przede mną.  Po wybudowaniu wcześniej wspomnianego oświetlenia nie będzie to już tak istotne, przynajmniej na oświetlonym odcinku.

Bilans

tego tygodnia treningowego wypadł całkiem dobrze. Gdyby udało się trzy takie tygodnie w każdym miesiącu znaleźć, byłoby idealnie. Historię treningów przedstawia poniższe zdjęcie.

 historia

Natomiast podsumowanie tygodnia i aktualny stan w tym miesiącu miesiąca pokazuje niniejsza statystyka.:

  podsumowanie

 

Miesiąc listopad refleksyjny jest ...

XII BIEG I NORDIC WALKING z okazji Święta Niepodległości

mk130363

Trzeci raz z rzędu wystartowałem w tych zawodach. Przede wszystkim gorące wyrazy uznania, że w zalewie wszechogarniającej komercji i parciu na zysk, ten bieg nadal jest biegiem bezpłatnym. Jednocześnie organizatorzy zapewniają uczestnikom wszystkie atrakcje właściwe dla biegów komercyjnych, a więc i profesjonalny pomiar czasu, i medal na mecie, i nagrody dla zwycięzców, i nagrody w postaci voucherów losowane wśród wszystkich uczestników, i posiłek na mecie można powiedzieć, że nawet dwudaniowy (grochówka + pączek). Tutaj wszystko dzieje się według dawno przyjętych i wypracowanych standardów. Gdybym przekopiował relację z ubiegłego roku, to pewnie nikt by się nawet nie zorientował. Chyba, że był tam i zorientowałby się po zdjęciach, że tym razem miałem przecież buffa z narodowym orzełkiem na głowie, a nie moją tradycyjną granatową chustę. Ale w ubiegłym roku "orzełka" nie ubrałem chyba przez niedopatrzenie. W ogóle w kwestii ubioru przyjąłem wariant właśnie zeszłoroczny. Początkowo chciałem ubrać się nieco cieplej. Ale, gdy FB przypomniał mi zdjęcie z ubiegłorocznych zawodów i sprawdziłem temperaturę, która wtedy była o 3 punkty niższa, decyzja mogła być tylko jedna, czyli taki sam wariant.

00__0011

Na miejscu byliśmy dość wcześnie z Jankiem Piduchem i Zosią Szaroleta. Tu w biurze standard, spokój i brak kolejek - 6 stanowisk na 300 uczestników. Organizatorzy wychodzą na przeciw także spóźnialskim, którzy mogą odebrać swoje pakiety nawet pół godziny po upływie godziny podanej w regulaminie. Pogoda też jest dość standardowa, pochmurno, ale stosunkowo ciepło, prawie bez opadów, choć 20 minut przed startem postraszyło i gdy wychodzę potruchtać dla rozgrzewki, zaczyna trochę kropić. Jednak przed startem deszcz zanika. Wówczas przeprowadzana jest rozgrzewka grupowa, w której ja uczestniczę głównie jako fotograf, przy czym staram się mocno rozruszać głównie stawy skokowe, kolanowe i biodrowe.

 

00__0052

 

Punkt 14-ta startują najpierw biegacze na 7,5 km (106 osób) i na 4 km (44 osoby). Nordic Walking wystartować ma kilka minut później. Staję chyba w czwartym-piątym  rzędzie, czyli gdzieś w środku. Jak się później okaże było nas 63 Walkerów. To jednak mniej niż w ubiegłym roku. Wg listy startowej naliczyłem nas 95-ciu, ale okazało się, że wielu nie dojechało. Dotyczy to zresztą w podobnym stopniu także biegaczy. W sumie z 300 osób zapisanych, nieobecnych było aż 87 osób. Szkoda, że nie podały organizatorom, że zwalniają miejsce dla innych, czekających na liście rezerwowej. Włączam endomondo, zapinam kije i czekam na tradycyjne odliczanie.

00__0024

Przed zawodami zastanawiałem się jak potraktować te zawody, jako zabawę na 75% mocy czy jednak mocno, by pobić ubiegłoroczny wynik czasowy. Tutaj zawsze może się jednak zdarzyć, że ta sama trasa będzie jednak nieco inna. Przebiega ona bowiem tak, że najpierw idzie się około 2 km w jedną stronę, a później po nawrocie, wraca jakby po swoich śladach do mety. I wystarczy stolik z sędziami nawracającymi ustawić kilkadziesiąt metrów dalej lub bliżej, a trasa będzie się różnić co do dystansu. Nie są to różnice jakoś bardzo znaczące, ale jednak takie wyniki trzeba by porównywać z jakąś poprawką. Jak się jednak okazało stolik był ustawiony w tym samym miejscu. Tak więc mogłem pobić swój rekord trasy jeślibym poszedł na serio, bądź nie, jeśli bym odpuścił. Zdecydowałem się jednak zawalczyć o czas, bowiem i tak robię dużo treningów w spokojniejszym tempie, więc taka dawka ostrego wysiłku mi nie zaszkodzi. Zresztą dystans nie jest tu długi, choć dość strome kilometrowe praktycznie podejście (z trzema wypłaszczeniami) jest bardzo wymagającą końcówką.    

start2

Ruszamy dokładnie 5 minut po biegaczach. Szeroka polana startowa szybko zamienia się w wąską ścieżkę. Jestem zablokowany przez jakiś czas przez idące ławą, ramię w ramię trzy zawodniczki. Technika uczestników jest bardzo różna. Niektórzy startują w zawodach obsługiwanych przez profesjonalnych sędziów, dla innych są to pewnie jedne z nielicznych zawodów, w których biorą udział. Jedni odpychają się kijami i korzystają z ich pomocy, dla innych kije są tylko rekwizytem, co nie przeszkadza zresztą w szybkim pokonywaniu trasy.  Nie oszukujmy się, gdyby byli tu sędziowie pewnie byłoby trochę ostrzeżeń. Ale nie ma o co kruszyć kopii, nawet nie warto zwracać uwagę tym osobom, że nie wszystko jest ok, mogłyby się co najwyżej zrazić lub obrazić. Najważniejsze, że nie było jawnego podbiegania, choć widziałem jednego zawodnika i jedną zawodniczkę, wykonujących co któryś krok dziwne podskoki. Szli zresztą blisko siebie, więc pewnie jedno prowokowało drugie do takich nieczystych zachowań. Organizator przed zawodami wystosował apel o sportowe potraktowanie zawodów z poszanowaniem fair play i dla większości było to w pełni zrozumiałe. Trasa była bardzo trudna technicznie. Dość częste zmiany nawierzchni nie są naszym sprzymierzeńcem. Poza tym nawierzchnie twarde są z zawsze mocno przybrudzone piaskiem i kurzem, co nie pomaga, gdy na groty nałoży się nakładki. Niestety na to nie mają wpływu organizatorzy a wilgotna i mokra pogoda raczej tu nie pomaga. Dla biegaczy nie ma to żadnego znaczenia dla nas ma. Tutaj daje się zauważyć, że uczestnicy albo idą na ostro albo z nakładkami, raczej nikt nie zmienia końcówek na trasie. Ja szedłem na ostro, ale z kijami o okrągłych grotach. I muszę stwierdzić, że nie jest to dobre rozwiązanie. Na utwardzonych odcinkach nie można było w pełni się odepchnąć. Poprzednio startowałem tu z grotami typu pazur i one jednak znacznie lepiej łapią przyczepność.

ja_2

Ostatni kilometr jest bardzo ciężki, ale dzięki wykorzystaniu pracy ramion i odepchnięciom udało mi się tu wyprzedzić jedną z zawodniczek, która wcześniej na płaskim odcinku mnie wyprzedziła, jednak na podejściu zrezygnowała z odepchnięć kijami. 

257

Cała trasa miała jak się okazało 3850 m. Pokazały to trzy znane mi niezależne zapisy endomondo. Moje międzyczasy na poszczególnych kilometrach były następujące:

1 km - 7:53

2 km - 7:43, po 2 km - 15:36

3 km - 8:06, po 3 km - 23:42

3,85 km - 7:01 , META - 30:43

Czas brutto 30:45

Pierwsze kilometry trasy wiodły w dół i po płaskim, końcówka była ostro w górę. I to widać także po międzyczasach. Ostatnie 850 m pokonałem w tempie 8:15/km. Sam finisz był już łagodniej nachylony jednak zmęczenie powodowało, że płuca musiały mocno pracować do samego końca. Tuż za metą dostaję okolicznościowy odlewany medal, łapię oddech i ... zaczynam robić zdjęcia kolejnym wchodzącym na metę. Poza tymi, którzy ukończyli marsz bezpośrednio po mnie, udało mi sfotografować wszystkich pozostałych uczestników Nordic walking oraz jedną z uczestniczek biegnącą z flagą biało-czerwoną, bo zawsze na mnie działają takie obrazki, wywołując ukłucie wzruszenia pod sercem.

 

00__0093

 

 

00__0231

00__025

 

 

00__0292

 

Wynik z poprzedniego roku pobiłem o 1 min i 09 sekund.licząc wg czasu brutto. Godne uwagi jest to że pomiar czasu tym razem uwzględnił także czas netto. Na pewno mogę być zadowolony z tego wyniku. Wśród 63 uczestników zająłem 18 miejsce i byłem 8-my wśród panów, choć te akurat statystki nie są dla mnie najważniejsze. 

Gospodarze zawodów tradycyjnie ugościli nas gorącą grochówką i pysznymi pączkami. Czas oczekiwania na wyniki spędzamy dzieląc się wrażeniami. Tu spośród wielu uczestników namierza i wyławia mnie pani Katarzyna Polańska-Bebejewska, główna siła napędowa tej imprezy, z którą mogę również zamienić parę zdań na temat rywalizacji Nordic Walking. Przed ogłoszeniem trójek zwycięzców w każdej z konkurencji, rozlosowano nagrody w postaci kilkudziesięciu karnetów, bonów i voucherów do: Centrum Terapii Manualnej, Akademii Aikido, Term w Tarnowie Podgórnym, Instytutu Zdrowia i Urody Aspazja i WUEF Clubu. 

Jeszcze raz gratulacje i podziękowania dla Organizatorów tych zawodów za udane sportowe upamiętnienie odzyskania niepodległości.

Zdjęcia wykonane przeze mnie na mecie oraz zdjęcie, gdy sam przekraczam jej linię tutaj:

 

XII Bieg i Nordic Walking z okazji Święta Niepodległości

Jeśli pojawią się inne galerie zdjęć relacja zostanie uzupełniona. 

Rekordowe zainteresowanie? Promocja Nordic walking!

mk130363

Nie muszę chyba wyjaśniać, że zacząłem pisać ten blog z pewną misją promowania tej aktywności ruchowej Właśnie niedawno pod koniec października obchodziłem 6 -tą rocznicę jego założenia. Myślałem, że z tej okazji nie będę miał co pisać, a tu jednak rzeczywistość mnie zaskoczyła taką niespodzianką. Wtedy, na początku chciałem dzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami i tak pozostało do dziś. Ppoznawałem tę dyscyplinę coraz bardziej i coraz bardziej mogłem pomóc innym, zwłaszcza w pierwszych krokach jej uprawiania. Zainteresowanie blogiem rosło z miesiąca na miesiąc i z roku na rok. Blog wielokrotnie notowany był w  zestawieniu TOP 10 najbardziej popularnych blogów sportowych bloxa. Dzieje się to na skutek wielokrotnego zaglądania do niego przez czytelników.  Nigdy jakoś specjalnie o to nie zabiegałem. Jako jedyną formę promocji wykorzystuję publikację wszystkich artykułów na FB. Są oczywiście inne formy promocji i na bloxsie, i na FB w tym także płatne, czyli komercyjne. Uznałem jednak, że skoro nie czerpię korzyści finansowych z prowadzenia bloga, to również nie będę do niego dokładał. Uznałem że najlepiej niech się wszystko samo naturalnie nakręca. Oczywiście jestem zainteresowany na ile moje artykuły budzą ciekawość wśród czytelników. Dlatego dość często sprawdzam ilość wejść na bloga z innych stron www. Ta ilość zmieniała się na przestrzeni lat i długo wzrastała nieustannie. Doszło do tego, że odnotowywałem po kilkaset wejść dziennie. Później moja aktywność na blogu nieco zmalała z powodu także przerwy w uprawianiu NW. Blog był cały czas czynny, ale jakby uśpiony. Poza tym informacji w sieci o NW jest coraz więcej, a FB spowodował, że przepływ informacji jest dużo szybszy niż wcześniej. Po przebudzeniu bloga już takich kilkuset wejść nie osiągam. Na ogół jest to kilkadziesiąt wejść dziennie, po publikacji nowego artykułu bądź relacji, ta ilość przekracza setkę bardziej lub mniej. Z dużym więc zdziwieniem ujrzałem dzisiaj około południa ponad tysiąc wejść na bloga. A to przecież była dopiero połowa doby. Domyśliłem się, że musiała nastąpić gdzieś promocja mojego bloga, o której nie wiedziałem. Nie przypuszczałem bowiem, by akurat relacja z ostatniego rajdu wzbudziła, aż tak wiele zainteresowanie, żeby ludzie masowo przekazywali sobie o niej informację. Początkowo podejrzewałem, że mój blog znalazł się wśród kilku "blogów tygodnia"  promowanych przez bloxa. Sprawdziłem i rzeczywiście, mój blog w takim zestawieniu zauważyłem po raz drugi w historii bloga. Hasłem promocyjnym (to nie mój pomysł) określono blog zdaniem "Tu znajdziesz wszystko na ten temat". Albo ktoś, kto to zdanie wymyślił dość przenikliwie przewertował chociaż moje wpisy na temat NW, albo zaryzykował znając częstości moich publikacji, że skoro tak dużo napisałem to pewnie wszystko.

 blogi_tygodnia

Jednak pamiętałem, że poprzednio nie spowodowało to aż tak wielkiej jego poczytności, głównie przecież wśród autorów innych blogów. Sprawdziłem więc adres, z którego jest ta przytłaczająca ilość wejść. Jest to strona główna Gazety (gazeta.pl), która oprócz wielu różnych informacji proponuje również zaglądanie do blogów i na różnej maści fora internetowe. Tu zaskoczyli mnie ponowne promocyjnym zdaniem "Wszystko, co chcesz wiedzieć o Nordic walkingu, ale boisz się zapytać".

 gazeta_pl

Tu nie da się ukryć, że wiele moich wpisów inspirowane jest pytaniami zadawanymi przez głównie początkujących adeptów Nordic walking. Wielokrotnie też odpowiadam na zadawane pytania na FB czy na forach internetowych poświęconych NW. Cieszę się jeśli komuś mogę pomóc.

A tę niesamowitą promocję bloga odczytuję przede wszystkim jako promocję Nordic Walkingu. Tylu zainteresowanych czytelników jednego dnia, może również zaowocuje tym, iż któryś z nich chwyci za kije.  

Przy okazji muszę wspomnieć, że fanpage mojego bloga polubiło już 269 osób (chyba niezauważenie przeszła tu i liczba 200, i 250 polubień). Dodam, że polubienia te są całkowicie spontaniczne. Nie są to polubienia "kupowane", choć z pewnością niektóre są na zasadzie wzajemności. Bardzo Wszystkim dziękuję i za to wsparcie. 

PS. Ostatecznie dzień zamknął się liczbą 1931 wejść na bloga. To niewątpliwie jego rekord.

"Marsz po zdrowie" rajd w Komornikach_edycja listopad 2015

mk130363

W tych rajdach organizowanych niemal przez cały rok (prócz wakacji) brałem już udział w latach 2012-2013. Ze względu jednak na warunki komunikacyjne nie mogę być tu tak często, jak bym chciał. Rajdy organizowane są przez GOSiR w Komornikach zawsze w drugą niedzielę miesiąca. Znam dość dobrze te tereny bowiem brałem udział w rajdach tu organizowanych także przez GOK w komornikach (łącznie zaliczyłem 6 rajdów GOSiR i GOK), jak również zdarzało mi się tu maszerować indywidualnie i dwa razy biegać w zawodach przełajowych (Bieg Libra). Tereny te łączą się z terenami obejmującymi przypomniane niedawno okolice Jeziora Góreckiego w szerokim tego rozumieniu, które również poznałem dość dobrze treningowo indywidualnie i zawodniczo. Całość stanowi Wielkopolski Park Narodowy. Naprawdę można pozazdrościć mieszkańcom tych okolic niesamowitych warunków do uprawiania rekreacji ruchowej, w tym i Nordic walking. Można tu spokojnie urządzać długodystansowe rajdy i treningi liczące po kilkadziesiąt kilometrów, bez obawy o nudę.

 

Cykliczny rajd, w którym wziąłem udział w niedzielę odbywa się po wytyczonych i oznakowanych tu trasach do NW. Mimo, że jak napisałem znam te tereny dość dobrze czasem potrafią mnie jednak zaskoczyć. I tak było także tym razem, być może maszerując tu wcześniej pewnych szczegółów krajobrazu nie dostrzegłem, może przechodziłem tędy zimą, gdy to inaczej wyglądało. W ogóle trzeba powiedzieć, że widoki są tu bardzo piękne biorąc pod uwagę nizinny jednak charakter Wielkopolski. Okazuje się, że wszystko ma swój urok, nie tylko góry i nie tylko morze potrafią zachwycić.

 00__013

00__014

Pogodę mieliśmy doskonałą, słoneczną, a przejrzystość powietrza pozwalała nie tylko podziwiać panoramę Poznania, ale rozróżniać nawet poszczególne, co wyższe budynki. Temperatura powietrza 15-16 stopni pozwoliła mi nawet na wariant ubioru ciepłej jesieni, czyli bez kurtki. Ze względu jednak na spodziewane średnie tempo jednak niższe od moich treningów i kilka krótkich postojów, zdecydowałem się na ocieplaną wersję bluzy z długim rękawem i wierzchnią koszulkę techniczną z Mistrzostw Wrocławia (bardzo fajny ma napis). Jako nakrycie głowy tym razem czapeczka z pamiętnych Mistrzostw Polski w Gnieźnie w 2009. Tu powiem, że całkiem przypadkowo Staszek miał tego dnia tę samą czapeczkę. Czasem trafiamy na imprezach także w te same koszulki

 00__018

 00__0023

Wyruszenie na trasę poprzedziła rozgrzewka, w której uczestniczyłem dość ochoczo, mimo że miałem tego dnia za sobą już 4 kilometrowy rozruch z kijami. Po prostu w okolicy stadionu w Komornikach, gdzie się spotykamy niesamowicie wiało. Czułem ten wiatr już przechodząc przez most Królowej Jadwigi jednak ten w Komornikach był jakby bardziej przejmujący.  Dość zwyczajowo rajd podzielony jest krótkimi przerwami (co 1,5 - 2 km) na ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz chwilę odpoczynku wykorzystywaną na pogawędki o wszystkim, czyli głównie o NW.

00__0032

 00__0042

 

 00__0072

 

 00__0092

 

 00__0121

 00__026

 

Tym razem pokonaliśmy wspólnie 8,5 kilometra po urokliwych szlakach WPN głównie oczywiście w lesie, ale też wśród pól, czy na ich granicy.

 00__0191

 00__0221

00__0232

 00__0271

00__033 

Czas na pewno bardzo mile spędzony przez wszystkich, na dodatek w dość pożyteczny sposób dla naszego zdrowia. Gratulacje dla organizatorów za tę cykliczną inicjatywę.

Po ostatnich ćwiczeniach,

00__037

00__039

również zwyczajowo, organizator zaprosił nas na drugie śniadanie, grzaną kiełbaskę i herbatę.  

Przed posiłkiem zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników, które jak tylko będzie dostępne w mediach,

(oto i ono)

Kopia_grupowe_1

dołączę do fotorelacji, której wszystkie zdjęcia można zobaczyć tutaj:

Rajd "Marsz po zdrowie"

Nie ma złej pogody na Nordic Walking...

mk130363

To hasło znam od początku mojej przygody z kijkami. Jednym tchem można dokończyć "... jest tylko zły ubiór".  Od razu jednak należy dodać - nic na siłę. Jeśli robimy coś wbrew sobie, możemy zepsuć największą nawet przyjemność. Temat bardzo aktualny o tej porze roku. Nie bez powodu uważam, że najlepszym czasem by zacząć jest wiosna. Wówczas mamy bardzo dużo czasu by przygotować się do zimniejszej części roku. Wiele osób w tym czasie porzuca aktywność na świeżym powietrzu przenosząc swe treningi do klubów fitness, na siłownie, bieżnie, rowery stacjonarne. Jest to oczywiście jakaś alternatywa by trenować gdy za oknem, śnieg, deszcz, mróz i wiatr. Ale czy warto całkowicie rezygnować z korzyści, które oferuje nam natura? Na pewno nie! Powiedzmy sobie szczerze, ile jest dni w ciągu roku, gdy temperatura spada poniżej -15 stopni, zamieć śnieżna zawieje nasze ścieżki po kolana, a ulewa będzie trwać nieprzerwanie przez tydzień? Nic nie zmusza nas, byśmy trenowali w aż tak ekstremalnych warunkach. Jesteśmy amatorami a wyczynowcami. Zresztą, gdy taka pogoda nas dopadnie, możemy czuć się całkowicie usprawiedliwieni trenując w hali czy na basenie. Pozostałe dni z pewnością nadają się na treningi na świeżym powietrzu, a Nordic walking będzie tą aktywnością, która w trudnych warunkach sprawdza się akurat doskonale. Oczywiście musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie poprzez zakup odpowiedniego ubioru. Pisałem na blogu o tzw. ubieraniu się na cebulkę

tutaj: Pierwsza warstwa

tutaj: Warstwa druga

i tutaj: Warstwa trzecia

Z tą cebulką i ilościami warstw nie przesadzajmy jednak zbytnio, niekorzystne może być przegrzanie, a później rozbieranie wewnętrznych warstw na chłodnym powietrzu, łatwo może nas wówczas zawiać i przeziębienie gotowe. Czasem lepiej najpierw przepękać pierwszy kilometr z odczuciem chłodu, by później po rozgrzaniu czuć się w pełni komfortowo i nie musząc obwiązywać się w pasie zbędnymi częściami garderoby.

Przykłady ubioru w chłodniejsze dni jesieni i zimę opisałem tutaj:  Jesień-zima

a w cieplejsze dni jesienne tutaj: Jesień wiosna

Jednym z najbardziej ważnych elementów ekwipunku są buty najlepiej, a właściwie koniecznie z membraną oddychającą i nieprzepuszczającą wilgoci do środka. Ważne są też dodatki, nakrycie głowy, rękawiczki. Te ostatnie opisałem tutaj: Dodatki

Oczywiście wszystkie podane przykłady nie wyczerpują pełni spektrum możliwości, są to pewne propozycje wariantów, które ja stosuję.

 Kopia_0211__005

Oprócz przygotowania sprzętowego ważna jest jednak także nasza stopniowa adaptacja do tych trudniejszych warunków. Jeśli uprawiamy Nordic walking cały rok, to wraz ze zmianą warunków stopniowo zmieniamy ubiór i stopniowo przyzwyczajamy się do coraz zimniejszej aury.  Uczymy się jak się ubrać przy danej temperaturze i dopasowujemy ubiór także do intensywności treningu. Z pewnością nasz organizm lepiej będzie reagował przy ujemnych temperaturach jeśli przeprowadzimy, go wcześniej przez temperatury bliskie ale jednak powyżej zera. Na pewno łatwiej będzie nam nabrać pewnych nawyków, na które trenując tylko w cieple nie zwracamy uwagi. Zwrócimy uwagę na oddech. Przy bardzo mroźnym powietrzu lepiej jednak oddychać przez nos wydychając tylko powietrze ustami. Wiemy, że przy dużym wysiłku jest to trudne. Organizm domaga się większej ilości tlenu, z czym mają problem przed wszystkim biegacze, którzy zalecają oddychać przez usta także zimą. Oczywiście my również możemy, czy wręcz nie mamy wyboru i musimy łyknąć czasem zimnego powietrza także ustami. Ale zmniejszając intensywność marszu możemy ten niekorzystny dla naszych gardeł czynnik ograniczyć. Przy okazji, jeśli to gardło przyzwyczajamy stopniowo do coraz zimniejszego powietrza, nie wystawiamy od razu szokowo na zapalenie gardła. Dlatego też nie warto rzucać kijów w kąt w październiku, czy listopadzie, bo później w grudniu czy styczniu będzie nam trudniej. A przecież od stycznia dni też już będą coraz dłuższe :) No jeszcze będziemy musieli poczekać na to by w godzinach popołudniowych potrenować przy świetle słonecznym, ale niewątpliwie najbardziej mroczną część roku będziemy zostawiać za sobą. Ten mrok wszechogarniający nas po zmianie czasu na zimowy jest dla nas dużym problemem. Często więc pozostaje nam weekend lub urlop by korzystać z tego co oferuje nam natura. A oferuje nam z pewnością więcej niż zamknięte pomieszczenie.

Na pewno dostarczymy sobie więcej tlenu ćwicząc na świeżym powietrzu. Tu oczywiście lepiej unikać ulic zanieczyszczonych spalinami. Dotlenienie zaowocuje lepszą pracą serca, układu oddechowego i mózgu. Krew pod wpływem ćwiczeń będzie szybciej krążyć w organizmie, lepiej odżywiając komórki naszego ciała i usprawniając metabolizm, co wpłynie na naszą tkankę tłuszczową, a przy okazji szybciej usunięte zostaną toksyny. Nie da się nie zauważyć, że lepsze dotlenienie i przyjemniejsze okoliczności uprawiania aktywności fizycznej zapobiegną zniechęceniu, ospałości, problemom ze snem, spadkom koncentracji i trudnościom z pamięcią. Z pewnością trening w ładny, słoneczny dzień, nawet w temperaturze bliskiej zera poprawi nam nastrój dzięki wytwarzającej się serotoninie i wpłynie na większy optymizm w naszym życiu. Zimą jesteśmy przytłoczeni szybko zapadającym zmrokiem i brakiem światła. Warto czasem wziąć nawet wolny dzień, by potrenować i zakosztować słońca. Tu korzystny wpływ odczują nasze kości dzięki temu, że promienie słoneczne wzmagają produkcję witaminy D, która wspomaga wchłanianie wapnia przez kości. Tu działamy więc dwutorowo, z jednej strony ułatwiamy dostarczenie podstawowego budulca kości, z drugiej poprzez ruch wzmacniamy kości. Ma to duże znaczenie w profilaktyce osteoporozy. Można tu nawet znaleźć analogię do naszych mięśni - dostarczamy budulca i obciążamy kości wzmacniając je. Czyż tak nie traktujemy naszych mięśni chcą je wyćwiczyć tak, by były zdolne podjąć coraz większe wysiłki. Ruch na świeżym powietrzu powinien być naszym systematycznym nawykiem także dlatego, że wzmacnia nasz układ odpornościowy. To naturalna siła, która drzemie w każdym z nas i dzięki której możemy uporać się z atakującymi nas bakteriami i wirusami. Jeśli tej siły brak lub jest osłabiona zarazki łatwiej wnikają do ustroju i namnażają się, co objawia się kaszlem, bólami głowy i gorączką. Jesień i zima to czas, w którym organizm trudniej radzi sobie z mikroorganizmami chorobotwórczymi. Wpływ na to mają brak słońca, zmiany temperatury, mniejsza aktywność ruchowa na świeżym powietrzu, stres i niewłaściwe odżywianie. Jeśli chcesz by organizm był silny i odporny na różnego rodzaju infekcje czy przeziębienia maszeruj, nawet jak pogoda do tego nie zachęca. W ten sposób niejako hartujemy się i stajemy mniej wrażliwi na wszelkiego rodzaju przeziębienia i choroby.

 Kopia_05032013019

5 marzec 2013

 Kopia_2_24032013821

24 marzec 2013

Oprócz tych zalet możemy być pewni, że trenując w trudnych warunkach budujemy się także mentalnie, a w skrajnym przypadku pewnie także fizycznie pokonując różne i pogodowe przeciwności, i niedoskonałości podłoża. Pamiętam taką zimę, która już odeszła z topniejącym śniegiem i wróciła zasypując ścieżki śniegiem, który miał konsystencję ... piasku. Tak szło się w tym śniegu mieląc nogami prawie w miejscu, uczucie było jakby się szło po morskiej plaży. Z uporem trenowałem w tych warunkach, bo dużego mrozu nie było, jednak było na tyle zimno, że śnieg jeszcze długo zalegał na moich ścieżkach. Przeklinałem już ten śnieg będąc bliski rezygnacji, ale nie poddałem się, mimo że przyjemność trenowania w tych warunkach była wątpliwa, a żółwie tempo mogłoby załamać pesymizmem każdego. Cóż sezon wiosenno - letni był pod względem startowym w zawodach moim najlepszym. 

blog_Kopia_2_25012014520

Uprawiając aktywność ruchową w tym trudnym czasie pamiętajmy jednak o pewnych zasadach, które niewątpliwie ułatwią nam pokonanie różnych niedoskonałości i przeciwności tego okresu treningowego.

1) Pamiętajmy, że mimo stosowania odzieży oddychającej stanowić ona będzie zawsze pewną barierę nie tylko zabezpieczającą przed zimnem, ale także utrudniającą odprowadzenie całej wilgoci z powierzchni naszej skóry na zewnątrz. Stąd w przypadku, gdy nieco spoceni zatrzymamy się na dłuższy odpoczynek na zimnym powietrzu, możemy odczuwać chłód tej wilgoci. Dlatego najkorzystniejszy jest w tym przypadku model ćwiczenia, który nazywam "od drzwi do drzwi". To znaczy wychodzimy na tak długi trening, aby nie powodował on konieczności odpoczynku w jego trakcie. Jeżeli chcemy wykonać jakieś ćwiczenia rozciągające po drodze, nie bawmy się z tym zbyt opieszale, tylko  zróbmy co trzeba i ruszajmy dalej w drogę. Jeśli w czasie wędrówki koniecznie potrzebujemy odpoczynku, planujmy go w pomieszczeniu zamkniętym, może barze lub kawiarni, gdzie będziemy mogli wypić coś ciepłego. Po zakończeniu treningu oczywiście natychmiast zdejmujemy wilgotne ubranie. O konieczności zabiegów higienicznych i ubraniu suchych rzeczy nie muszę się rozpisywać.

2) W szczególnie niskich temperaturach, nie ośmielam się nawet  dokładnie określić jakich, bo każdy z nas ma inną tolerancję zimna, jednak z pewnością - 15 stopni na pewno można za taką uznać, nie przebywajmy zbyt długo na świeżym powietrzu. Myślę że trening powinniśmy ograniczyć wówczas do maksimum 1,5 godziny.  Ze swego doświadczenia powiem, że zdarzało mi się w takich warunkach ćwiczyć nawet powyżej 2 godzin ale było to wielce ryzykowne. Dość wspomnieć, że po takim treningu po zdjęciu kurtki softshellowej mającej doskonałe właściwości oddychające, wewnętrzna strona kurtki była oszroniona na biało. Jeszcze chwila i zamarzałbym od środka.  

3) Mówi się, że zimno czujemy od nóg i zimno ucieka przez głowę. Niewątpliwie dobre nieprzemakające obuwie i odpowiednie nakrycie głowy zapewnią że te stwierdzenia pozostaną tylko mitem, a nie rzeczywistością. W przypadku przemoczenia stóp najkrótszą drogą zmierzajmy do domu. Rozgrzewane marszem stopy będą zapewne jeszcze przez jakiś czas chronione przed przeziębieniem, ale dłuższe przebywanie w mokrych skarpetach i obuwiu na pewno nie pomoże w utrzymaniu zdrowia.  Zauważmy, że nawet osoby uprawiające morsowanie zaraz po kąpieli starają się jak najszybciej osuszyć i ciepło ubrać. 

4) Pamiętajmy, że przez kilka godzin po wysiłku fizycznym nasza odporność na infekcje będzie nieco obniżona. Stąd lepiej unikać wówczas dużych zbiorowisk ludzkich, gdzie zarazki mają nieograniczoną możność rozsiewania i zbierania później swojego żniwa. 

5) W okresie jesienno zimowym możemy mieć skłonność do zapychania górnych dróg oddechowych (nos). Udrażniajmy je gdyż brak możliwości wdechu przez nos, będzie powodował konieczność oddychania tylko ustami, co nie zawsze może nas uchronić przed stanami zapalnymi gardła.  Czasem w pewnych szczególnie trudnych momentach możemy przysłonić usta stosując choćby chusty wielofunkcyjne, jednak pamiętamy, że wydychane powietrze jest wilgotne, a wilgoć na mrozie zamarza. Stąd dłużej używane takie zabezpieczenie będzie powodować efekt  jakbyśmy wdychali powietrze z zamrażarki.

6) W szczególnie niskich temperaturach warto używać specjalnego kremu ochronnego na twarz oraz pomadki zabezpieczającej usta.

7) Sprawdzając prognozę pogody zwróćmy uwagę nie tylko na panującą temperaturę, ale także na temperaturę odczuwalną. Zimny wiatr może powodować, że ta ostatnia może być nawet o 10 stopni niższa.

8) Jeżeli wybieramy się na dłuższą wędrówkę i wiemy że czas przebywania w bardzo zimnej aurze będzie trwał powyżej 3 godzin, warto pomyśleć o małym termosie z gorącą herbatą

9) Jeżeli trenujemy systematycznie na świeżym powietrzu naprawdę nie musimy się katować treningiem w ekstremalnych warunkach. Dni są zimne i zimniejsze, dni są mokre i ulewne, trening na świeżym powietrzu ma być przyjemnością połączoną z satysfakcją, że możemy, a nie utrapieniem graniczącym z nieodpowiedzialnością za nasze zdrowie.  Nie zapominajmy też, że nawet najlepsze przygotowanie sprzętowe i mentalne nie zastąpi zdrowego rozsądku. Czasem warto nie tylko się sprawdzić ale i odpuścić.

Dla Każdego, o każdej porze roku, o każdej porze dnia, w każdej pogodzie, na każdej nawierzchni ... 

I Bieg Powstania Wielkopolskiego - Nordic Walking

mk130363

Marsz Nordic Walking przy I Biegu Powstania Wielkopolskiego!

Zapraszamy wszystkich miłośników Nordic Walking w dniu 27 grudnia 2015 r. na godzinę 9:00 na poznańską Cytadelę! Specjalnie dla Was odbędzie się marsz Nordic Walking, tą samą trasą i na takich samych zasadach jak dla biegaczy, łącznie z medalami i innymi przyjemnościami specjalnie dla Was!

Od samego początku ucieszyłem się z tego pomysłu. Pomysłu zorganizowania Biegu Powstania Wielkopolskiego. Od razu zgłosiłem swój akces udziału w biegu, podkreślam, w biegu. Uczczenie tego historycznego wydarzenia postrzegam jako znakomitą inicjatywę wymyśloną przez Roberta Walczaka jednego z najbardziej aktywnych wolontariuszy biegów Parkrun na Cytadeli, biegacza, triathlonisty i od minionej niedzieli maratończyka. Dodatkowo spodobało mi się, że będzie to bieg wolny od komercji i bezpłatny, ale jednocześnie zapewniający wszystkie atrakcje dla uczestników podobne do tych z biegów komercyjnych. Będą więc medale, puchary, drobny poczęstunek i wiele innych atrakcji. Chciałem więc tu oczywiście pobiec, ale na początku września zwrócił się do mnie organizator imprezy o pomoc w przeprowadzeniu przy tym biegu także marszu Nordic walking. Zna mnie i jako biegacza, i jako nordikowca, i  blogera biorącego udział w biegach Parkrun, więc jeśli już na taki pomysł wpadł, to był to naturalny krok w moją stronę, tym bardziej że już nieformalne indywidualne marsze NW przy Parkrun praktykowałem, nomen omen także w ubiegłoroczną rocznicę wybuchu Powstania.

Kopia_5__DSC640627 grudzień 2014

Sam nie proponowałem nawet takiej dodatkowej możliwości udziału w biegu, bo chciałem i mógłbym pobiec. Ale widocznie ktoś pytał o taką możliwość i odzew organizatora był bardzo pozytywny. Ja z pewnym opóźnieniem odpowiedziałem (kłopoty techniczne i brak internetu przez jakiś czas), ale byłem oczywiście na tak. Wymieniliśmy kilka uwag korespondencyjnie przez fb i ja zadeklarowałem spisanie zasad tego marszu, jak już wybrnę z największych zaległości internetowo-blogowych. W ubiegłym tygodniu Robert przypomniał temat, i ja niemal od ręki spisałem, to co ustaliliśmy wcześniej. Robert jeszcze dodał nam Puchar i opublikował te zasady. Poniżej podaję zasady uczestnictwa w tym marszu.  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uczestnicy marszu startują w imprezie na warunkach i zasadach biegów parkrun, jedynie z następującymi zmianami:

1. Każdy uczestnik marszu powinien zarejestrować się poprzez formularz rejestracyjny parkrun, a wydrukowany indywidualny kod rejestracyjny należy przynieść na marsz i okazać za metą do odczytania. Udział w marszu jest bezpłatny. Są to takie same zasady jak dla biegaczy. Medal będzie wręczany przy skanowaniu, osoby bez kodu uczestnika parkrun nie otrzymają medalu.

2. Marsz ma charakter rekreacyjny i towarzyski, upamiętniający kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz popularyzujący wiedzę na temat Powstania.

3. Uczestnicy marszu wystartują 10 minut po starcie biegaczy zgodnie z informacjami spikera - przewidywany start nastąpi o godz. 9:10 w dniu 27 grudnia 2015 r. Trasa marszu pokrywa się z trasą biegu parkrun Poznań.

4. Z uwagi na zasady mierzenia czasu w parkrun, uczestnikom marszu zostanie zmierzony oficjalny czas parkrun bez uwzględnienia startu o 10 minut później w stosunku do biegaczy. Czasy będą więc o 10 minut dłuższe niż czasy w rzeczywistości uzyskane przez uczestników. W celu ustalenia swojego rzeczywistego czasu, wystarczy odjąć 10 minut do podanego wyniku.

5. W celach informacyjnych, po biegu zostanie stworzona odrębna nieoficjalna lista wyników marszu NW, na podstawie czasów parkrun pomniejszonych o 10 minut.

6. Uczestnicy zostaną sklasyfikowani razem z biegaczami na stronie www.parkrun.pl/poznan według czasów brutto. Nie ma możliwości osobnego sklasyfikowania uczestników marszu według czasów netto, gdyż jest to bieg w ramach parkrun, a uczestnicy marszu startują tu wyjątkowo jako goście. Jednocześnie bezpieczeństwo startujących wymaga, aby start NW nastąpił odpowiednio później.

7. Uczestnicy marszu korzystają na ogólnych zasadach ze wszystkich świadczeń i atrakcji przygotowanych przez sponsorów i dostępnych dla uczestników biegu, w tym otrzymają pamiątkowe medale (wymagana rejestracja i przyniesienie wydrukowanego kodu rejestracyjnego). Uczestnicy marszu NW otrzymają pamiątkowy puchar, który zostanie wylosowany wśród wszystkich uczestników marszu.

8. Medale będą wręczane uczestnikom marszu NW przy odczytywaniu kodu rejestracyjnego za linią mety.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tak więc zapraszam ze swej strony na ten bieg i marsz dla uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Datę zna na pewno każdy w Poznaniu i w Wielkopolsce, proszę zwrócić tylko uwagę że jest to niedziela, podczas gdy biegi parkrun odbywają się zawsze w sobotę. Jednak organizator słusznie drugi dzień świąt pozostawił jeszcze całkowicie naszym rodzinom. Proszę też koniecznie pamiętać o wcześniejszej rejestracji i przyniesieniu wydrukowanego kodu. 

Takie medale będą na nas czekać.

 medal_Biegu_PW

Informacje o tym wydarzeniu znajdziecie tutaj:

Bieg Powstania Wielkopolskiego

oraz na fb tutaj:

Bieg Powstania Wielkopolskiego fb

Do zobaczenia 27 grudnia!

Parkrun Poznań_bieg nr 166

mk130363

Kolejna sobota i kolejny bieg Parkrun. Dużo chłodniej niż przed tygodniem, ale na szczęście słonecznie. Rękawiczki na rower już były koniecznością. Na bieg pod startówkę z Osielska założyłem bluzę bielizny termoaktywnej. Dół jeszcze na krótko. Wyjechałem kilka minut wcześniej i byłem dzięki temu też wcześniej na Cytadeli. Kiedyś na wzgórze wjeżdżałem łagodniejszym "ślimakiem". Od dłuższego już czasu wybieram inny wariant. Wprowadzam pieszo rower na górę dość ostrym wyjazdem. Dzięki temu udaje mi się dobrze rozruszać moje stawy skokowe. Gdy dzisiaj wdrapałem się na te sporą górkę zastałem kompletną pustkę i ciszę jak makiem zasiał. Nie mogłem się oprzeć i zrobiłem trzy zdjęcia dużej polany pod Dzwonem Pokoju oraz zdjęcie panoramiczne tego miejsca.

101020152117

Potem już szybko podjechałem na miejsce mety, gdzie zawsze gromadzimy się przed startem. Tłoku też jeszcze nie było, ale powoli schodzili się nowi biegacze, by uzbierało się w końcu nas ponad stu.

 

Poznański Maraton nie zdziesiątkował uczestników Parkrunu choć dało się zauważyć, że niektórzy ze stałych bywalców pełnili rolę wolontariuszy, czy fotografów. Z dużą satysfakcją widzę na tym biegu osoby fotografujące uczestników. I poprzednim tygodniu, i w tym nie zabrakło wielozdjęciowych galerii. Kiedyś bywało też tak, ale dużo rzadziej. Jedną z osób, która kiedyś wypełniała tę fotograficzną lukę była Iwona Tarazewicz. Biegała tu regularnie i regularnie robiła dużo fajnych zdjęć, najczęściej gdy sama biegła, przekazywała aparat w czyjeś godne ręce i dzięki temu mieliśmy zdjęcia z tasy. Iwona pojawiła się także na tym biegu i znów robiła fotki. Bardzo miło było ją spotkać, zwłaszcza że takich okazji nie było przez ostatnie półtora roku wiele.

Tym razem nie chciałem robić takiego finiszu jak poprzednio, tak przynajmniej zakładałem. Ale wiadomo, czasem biega też głowa i serce, więc niczego nigdy nie można wykluczyć. Start tradycyjnie o 9 -tej to już brzmi jak jakiś slogan, no ale tak jest. Ustawiony mocno z tyłu ruszam do biegu.

start1

Niby jest spokojnie, biegnę obok Staszka i cieszy mnie, że nie tracę do niego w ogóle dystansu, ba nawet około połowy pierwszego kilometra wyprzedzam go o krok. Sprawdzam międzyczas po 500 m, jest 3:02. No tak to jest bardzo szybko jak na mnie. Biegnę przed Staszkiem do końca tego pierwszego kilometra. Międzyczas nadal bardzo obiecujący.

1 km - 6:07

 

1km_2

2_km

Ale chyba jeszcze nie jestem na to gotowy. Zwalniam na kolejnym podbiegu, Staszek mnie wyprzedza i uprzedzając nieco wypadki, napiszę, że do końca będzie budował nade mną przewagę. Następne trzy kilometry nie będą już tak szybkie, ale cały czas będę na tych punktach szybszy niż tydzień wcześniej odpowiednio o 28 s, 20 s, 22 s.

dolina

Moja przewaga nad wirtualnym mną sprzed tygodnia była nadal spora i wydawało mi się, że powinienem uzyskać lepszy czas na mecie. Ścigałem się już z samym sobą, bo wiedziałem już, że Staszka, który zresztą uzyskał czas lepszy niż ja przed tygodniem, nie dogonię. Nie miałem sił na taki jak poprzednio finisz, zresztą przecież zakładałem, że tak nie zrobię. Moje międzyczasy były następujące: 

2 km - 6:21, po 2 km - 12:28

3 km - 6:18, po 3 km - 18:46

4 km - 6:24, po 4 km - 25:10

Pozostała więc walka o podobny czas jak przed tygodniem. Sekundy jednak uciekały szybciej niż bym chciał, a nogi nie chciały tak szybko przebierać. Cieszę się jednak że jak już truchtam to truchtam do końca, nie staję, nie przechodzę do marszu, to także daje dużą satysfakcję.

 

Satysfakcję od której zresztą zaczęło się moje bieganie. To właśnie satysfakcja, że mogę przebiec ciągiem całe 5 km spowodowała, że później tak wiele takich prób (wszystkie udane) podjąłem. Trucht to jednak nie finisz, więc wynik na mecie był gorszy niż przed tygodniem, choć na ostatnich metrach jeszcze coś starałem się z siebie wykrzesać.

Kopia_finisz_DSC04469

5 km - 5:54, META - 31:04

Czas brutto zmierzony przez organizatora 31:10.

W sumie to tylko 9 s gorzej, a czasem decyduje dyspozycja dnia o takich niuansach, więc płakać nie miałem powodu. Tradycyjnie staram się zrobić choć kilka fotek z mety i nawet łapię jeszcze kogoś dobiegającego na metę, a w międzyczasie szczerze gratuluję Staszkowi udanego biegu. 

101020152123

101020152125

 

 

ze_Staszkiem

Kontynuuję jeszcze moje fotografowanie aż do tradycyjnej fotki grupowej.

meta1

 101020152129

Jesienny KIJOMARSZ 2015

mk130363

4 październik

Brałem udział w pierwszej edycji tej imprezy w listopadzie roku 2010. I to pewnie mnie zmyliło, i nie mogłem znaleźć tej imprezy w kolejnych latach, choć przyznam, że początek października to był dla mnie także czasem koniec Pucharu Polski. W każdym razie w tym roku udało się wziąć udział. Reguła tego rajdu jest trochę nietypowa, ale bardzo atrakcyjna dla uczestników. Znany jest problem, gdy duża grupa o zróżnicowanej kondycji, sprawności i umiejętnościach technicznych wyrusza razem na trasę. Wówczas konieczne są częste postoje, czy spowalnianie tempa, by kogoś z uczestników nie zgubić.  Pamiętam jak kiedyś jesienią też w październiku wybrałem się na taki rajd turystyczny ubrany w bluzę bielizny termoaktywnej z długim rękawem i wierzchnią koszulką techniczną, a większość uczestników ubrana była w kurtki najczęściej z polaru ... a nawet puchowe. Postój co 2 km praktycznie, tempo średnie 14 min/km, ale był i kilometr pokonany w 17 minut. W dwie godziny czystego marszu (robiłem pauzy endomondo na postojach) przeszliśmy 8,5 km. No trochę wymarzłem podczas tego rajdu choć temperatura była całe 10 stopni.

Tu jest inaczej. Uczestnicy po zarejestrowaniu w biurze wyruszają na trasę jak wolą, pojedynczo, parami, mniejszymi lub większymi grupkami. Wszyscy idą tempem jakie im odpowiada i nikt nie musi ani na nikogo czekać, ani nikogo popędzać. Biuro czynne miało być od 10.00-10.30 i w tym czasie mieliśmy ruszać na oznakowaną strzałkami trasę. Tu warto dodać, że oznakowanie było bardzo dobre, wskazówka organizatora była też tak że jeśli nie było żadnego znaku należało iść prosto. Uprzedzając wypadki dodam, że w trakcie marszu już myślałem że w pewnym momencie w dość niejednoznacznej okolicy (rozwidlenie ścieżki) zdało mi się, że organizator zapomniał o strzałce w tym miejscu. W sumie ja wiedziałem którą odnogę trzeba wybrać, ale jeśli ktoś ma mniejszą orientację w terenie to mógłby mieć wątpliwości. Tymczasem za dużym krzewem ukazała się jednak strzałka informując w sposób wyraźny, w którą stronę należy iść. Okazało się też, że organizator był już dużo wcześniej przygotowany na przyjęcie uczestników i "wypuszczanie" ich nastąpiło jeszcze grubo przed godziną 10 -tą.. 

Spotkaliśmy się więc w Swarzędzu na tradycyjnym rajdzie "Jesienny KIJOMARSZ". Start i meta rajdu były przy pływalni Wodny Raj, trasa miała przebiegać wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego oraz wokół doliny Cybiny. Biuro działo bardzo sprawnie przyjmując zgłoszenia i wydając karty uczestnictwa. Po skompletowaniu naszej małej niestety ekipy (zawiodły i nie dotarły na rajd uczestniczki zawodów Pucharu Polski w Gdańsku) rozpoczęliśmy marsz 10 minut po 10-tej w trójkę: Janek Piduch, Monika Grygiel i ja. Jeszcze przed startem Monika udzielała wywiadu mediom, ale moja komórka niestety z opóźnieniem tu zareagowała i zdjęcie wyszło nie dość, że z daleka to jeszcze  już po wywiadzie.

041020152091

Ruszyliśmy wzdłuż jeziora wybrukowanym chodnikiem. Janek i Monika od razu narzucili dość mocne tempo, ja liczyłem, że to na rozgrzewkę i później nieco spasują. Ale nic z tych rzeczy, najgorsze miało dopiero nastąpić. Drugi kilometr pokonaliśmy w 8:08. No to było bliskie tempa startowego na zawodach. Ja nie chciałem się ścigać to raz, dwa że chciałem podziwiać widoki i robić w trakcie marszu zdjęcia, trzy że przy takim tempie dotarcie na metę rajdu mogło nastąpić ponad dwie godziny przed finałem imprezy, a ile czasu można jeść zupę z bułką? Odpuściłem na trzecim kilometrze. Szliśmy wówczas piękną polną drogą mając po obu stronach bezkresne przestrzenie. W sumie to zamierzałem przecież iść tempem około 9 min/km i co jakiś czas robić krótkie foto postoje. Jednak jeszcze przez kilka kilometrów, do ósmego utrzymywałem kontakt wzrokowy maszerując tempem wyraźnie poniżej 9 min/km, na razie z rzadka robiąc zdjęcia.

041020152092

Jeszcze liczyłem, że wyprzedzająca mnie para przyjaciół zatrzyma się na jakiś odpoczynek i ich wówczas dogonię. Ale najwyraźniej szli tym mocnym tempem do końca. Przed końcem 9-tego kilometra był punkt kontrolny, gdzie podbijaliśmy kartę uczestnika pieczątką potwierdzającą dotarcie do miejsca przekraczającego nawet skrajne położenie od startu/mety. Tu zatrzymałem się także pijąc wodę zaproponowaną przez pana obsługującego ten punkt weryfikujący. Nie włączyłem pauzy ani w tym momencie, ani później, gdy coraz częściej przystawałem by robić fotki.

041020152095

 

041020152099

041020152100

Maszerowałem tempem około 9 min/km lub poniżej. Na 11 kilometrze tych fotek było najwięcej, więc czas tego kilometra był prawie bliski 12 minut.

 041020152103

041020152108 

041020152110

Końcówka znów wiodła wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego.

041020152111

Całą trasę pokonałem w czasie poniżej 2 godzin i 5minut. Dystans rajdu zapowiadany był jako 13,4 km. Mi wyszło znacznie więcej - 13,8 km (endo wyraźnie dodało mi w którymś momencie trasy), ale u innych uczestników widziałem zarejestrowany dystans około 13,6 km. Umówmy się, to nie były ani zawody, ani tym bardziej trasa, którą można by atestować, a start i meta nie były określone jakimś konkretnym punktem typu linia startowa czy mety. Ważne natomiast było to, że podany dystans określał wyraźnie stopień trudności tego rajdu. To nie jest tak, że ktoś wstanie z kanapy i bez problemu przejdzie taką trasę. Odpowiednia kondycja i wytrenowanie są nieodzowne, by pokonać ją bez uszczerbku dla zdrowia. O odpowiednim obuwiu już nie wspomnę, ale nadmienię, że widziałem utykającą po rajdzie uczestniczkę w obuwiu bardziej ogólnego niż sportowego przeznaczenia.

Na umownej mecie czekała już na mnie woda, talon na posiłek i pytanie "w jakim czasie pokonałem trasę rajdu". Akurat zastopowałem zapis endomondo więc odpowiedziałem zgodnie z odczytem. Tempo według wskazania wyszło mi równe 9 min/km. Zapis trasy oraz parametrów marszu poniżej.

 Kopia_Jesienny_kijomarsz_orygina

W namiocie na lodowisko zimowe obok "polowego" biura widziałem już rozstawione tu stoły i ławki, przy których kilku uczestników zajadało się już żurkiem. Dołączyłem oczywiście do stołu, przy którym pożywiali się Janek z Moniką. Trasę rajdu pokonali w czasie wyraźnie poniżej 2 godzin i około 10 minut szybciej niż ja. Czas upływał nam na jedzeniu i rozmowie. Wkrótce przysiadł do nas instruktor prowadzący rajd Roman Krzywiński, pytając o wrażenia z trasy. Były oczywiście pozytywne i liczymy, że w przyszłym roku trasa będzie podobnie atrakcyjna. Można powiedzieć, że z Romanem znamy się niemal od początku mojego zainteresowania Nordic Walking. On odkrył NW i zaczął jednak wcześniej niż ja i gdy ja startowałem w pierwszych Mistrzostwach Polski w 2009 roku, on już był znanym promotorem tej dyscypliny. Później z tego samego roku pamiętam że jako jedyni kijkarze wystartowaliśmy (trochę nieformalnie z kijami) w biegu Interrun nad poznańską Maltą. To wówczas jakieś młode biego-maszerki wymieniły uwagi na mój widok "patrz ten pan idzie szybciej niż my biegniemy"? No wspominać można by jeszcze parę wspólnych startów, choćby w rajdach przy GP Poznania w biegach przełajowych nad Rusałką , czy mój udział w Mistrzostwach w  Złotoryi, gdzie Roman był sędzią. Wymieniliśmy tego dnia jeszcze wiele zdań i uwag na tematy bieżące w polskim nordiku, po czym Roman opuścił nas czyniąc swoje obowiązki przy ceremonii zakończenia Rajdu zorganizowanego przez Urząd Miasta Swarzędz i Radio Merkury. Jak podali organizatorzy w rajdzie wzięło udział ponad 100 uczestników, którzy sukcesywnie przybywali na metę na miarę swych możliwości i ochoty. Nie brakowało grup zorganizowanych, wśród których wyróżniała się grupa w różowych i niebieskich koszulkach ze Środy Wlkp. Po przemówieniach oficjeli (między innymi Burmistrza Swarzędza) oraz Komandora-Instruktora Rajdu który także mnie wywołał do tablicy jako Instruktora biorącego udział w licznych zawodach, nastąpiło losowanie nagród wśród wszystkich, którzy tego dnia osiągnęli metę. W równych częściach nagrody ufundowały Miasto Swarzędz i Radio Merkury. Jako pierwszą wylosowaną nagrodą obdarowano mnie, a drugą Janka. Liczyliśmy, że jeszcze do kompletu Monika będzie miała podobne szczęście, ale niestety nie tym razem. Wśród upominków były: mały słoiczek miodu, koszulka polo, dwie książeczki z poezją i opaska odblaskowa. Ten miły akcent zakończył tę bardzo udaną imprezę.

Jesienny KIJOMARSZ 2015

Parkrun Poznań_bieg nr 165

mk130363

Dla mnie to 56 bieg. Z dumą startuję tu w koszulce "50 biegów" choć są osoby nie tylko mające 100 biegów (i odpowiednią koszulkę) ale zbliżające się do liczby 150. I choć do kolejnej koszulki "200 biegów" mają jeszcze dość daleko to myślę, że prędzej ją zdobędą niż ja "100". W sobotę obchodziliśmy też Międzynarodowy Dzień Parkrun, który przypada w rocznicę startu pierwszego biegu na Wyspach Brytyjskich. Jak święto, to święto najczęściej bywam tu na rocznicach (lokalnych albo ogólnoświatowych). Ale do biegu na 5 km zachęcił mnie też całkiem obiecujący wynik z Biegu św. Mateusza. Postanowiłem spróbować pobiec podobnym tempem jak tam, szybszym od mojego najszybszego chodu. Tradycyjnie już pojechałem na Cytadelę rowerem. Z racji, że ostatnio rzadko tam bywam nieco zapominam jak to daleko, czy 4 czy 5 km i przyjmując najczęściej tę pierwszą wielkość w swoich kalkulacjach czasowych muszę się później spieszyć. Niemniej zapas czasu na ogół mam taki, że po prostu mam potem mniej czasu na oddech i przygotowanie do biegu. Wystartowałem na krótko, ale na drogę założyłem kurtkę i długie spodnie. Na starcie zauważyłem, że jeden z zawodników biegł również na krótko ale w rękawiczkach. Ten element garderoby będzie pewnie coraz częściej nieodzowny zwłaszcza podczas jazdy rowerem. Gdy dojechałem na miejsce 20 minut przed startem zaskoczyła mnie mała liczba osób czekających na bieg, było ich zaledwie kilkanaście. Dopiero w ostatniej chwili zrobiło się bardziej tłoczno i jak się okazało było nas w sumie ponad 120. Przed biegiem wylosowano jeden z tokenów z numerem 103. Dla osoby, która zameldować się miała na mecie na tej pozycji przewidziana była nagroda książkowa. Osobiście wydaje mi się, że sprawiedliwsze będzie losowanie na mecie, gdy tokeny uczestników będą już pomieszane w jakimś "kapeluszu" a nie ułożone "pod sznurek" wg kolejności na starcie, gdyż przy takim ułożeniu może się zdarzyć, że wylosowany numer będzie większy od liczby uczestników, a poza tym osoby z pierwszych miejsc raczej będą miały małe szanse w losowaniu, gdyż dość naturalne jest, że wybiera się coś ze środka, a nie z samego początku. No ale przy losowaniu po biegu należałoby pamiętać swoje miejsce, które zajęliśmy w biegu, a jeśli się ono komuś pomyli może zdarzyć się, że dwie osoby zgłoszą się po nagrodę. W sumie jednak sprawa nie wydaje się bardzo istotna, kto zostanie wylosowany i kto dostanie nagrodę, bardziej liczy się tu sama zabawa. 

Na starcie ustawiłem się z tyłu stawki, ale i tak były osoby, które ustawiły się za mną. Biegłem swoim założonym rytmem w ostatnich szeregach i już po chwili miałem wrażenie, że niemal ostatni.

Kopia_a006

Kopia_0023

Piszę niemal, gdyż nie oglądałem się do tyłu, ale w każdym razie nie biegłem z wolontariuszem zamykającym stawkę. Myślę, że to dobry pomysł wprowadzony by dokładnie wiedzieć, kiedy można zamknąć metę. Moje tempo miało mi zapewnić wynik zbliżony do wyników, które osiąga tu ostatnio Staszek. Czy będę przed nim, czy za nim, nie wydawało się tak bardzo istotne jak to, bym był blisko. Jednak początek i pierwsze kilometry niestety na to nie wskazywały. Moja strata do Staszka utrzymywała się na poziomie około 100-150 metrów. W zasadzie gdy rozpoczynałem 4-ty kilometr nie wierzyłem, że mogę go dogonić. Wydawało mi się, że Staszek biegnie za szybko. Ale postanowiłem zawalczyć, by jak najbardziej zbliżyć się do jego wyniku. Moje międzyczasy do tego momentu były następujące:

1 km - 6:25

2 km - 6:31, po 2 km - 12:56

3 km - 6:10, po 3 km - 19:06

4 km - 6:26, po 4 km - 25:32

Górki na Cytadeli robiły jednak swoje. Moje tempo więc nie było takie jak bym chciał. Zbliżyć się do 30 minut nie było szans, jednak teraz było już płasko a nawet w niektórych miejscach lekko w dół. Chciałem więc zawalczyć, nie wiedziałem za bardzo o co, chyba o jakąkolwiek satysfakcję z czasu. Moje tempo znacznie wzrosło do poprzednich kilometrów. Staszek biegł zaś równym tempem i dlatego jakieś 350-400 m przed metą go dogoniłem. Zażartował, że "podbiegam" . No tak, ale w biegu to jest dozwolone i jak najbardziej uzasadnione :) Na ostatniej prostej udało mi się jeszcze kogoś wyprzedzić.

Kopia_0033


 

5 km 5:23, META 30:55

Czas brutto zmierzony przez organizatora 30:57.

No to chociaż złamałem 31 minut, mogę czuć się usatysfakcjonowany. Staszek wbiega kilka sekund za mną i nie zdążę już mu zrobić zdjęcia. Zresztą niewiele osób łapie się teraz na moje fotki na mecie. Tym bardziej, że też muszę najpierw złapać oddech.

Kopia_00__0065

 

Kopia_00__0084

Niestety po biegu czuję kolana. Nie jest to jakiś wielki ból, ale czuję że je mam. Szarża ostatniego kilometra jednak wiele kosztuje. Rozsądniej dla mnie jest chyba jednak biegać bez finiszu. Winne są emocje, które udzielają się podczas każdej rywalizacji. Za tydzień jednak też chcę spróbować pobiec. Uroczyste wręczenie wylosowanej nagrody (zająłem 111 miejsce), do której zabrakło mi 8 pozycji i tradycyjna sesja zdjęciowa całej grupy kończy sobotnie wydarzenie.

Kopia_003a

Kopia_0071

Kopia_0101

PS Podziękowania dla wszystkich autorów zdjęć, dzięki którym mogłem tę relację nimi ubarwić.

 

Biegaj z Opel Szpot - edycja wrzesień 2015

mk130363

26 wrzesień

Ostatni bieg tegorocznego cyklu. Tym razem należało oczekiwać tłumów i tak było - 667 uczestników, w tym kilkanaście osób z kijami. Pogoda wyśmienita, słonecznie, temperatura 15 stopni, ale w słońcu odczuwalna na pewno dużo wyższa, w trakcie marszu można powiedzieć, że było bardzo ciepło. To pozwala mi nadal startować na krótko. Na miejsce pojechałem znów rowerem. Przebudowa chodników i ścieżki rowerowej w okolicach budowanego centrum handlowego spowodowały, że droga zajęła mi parę minut dłużej, stąd przy Amfiteatrze zameldowałem się niespełna półgodziny przed startem. Przed biurem mały tłok, ale po kilku minutach jestem zapisany. Przypinam numer i jest już niewiele czasu do startu. Odnajduję moich przyjaciół i ostatnie chwile rozmawiamy o przeszłych i nadchodzących wydarzeniach biegowo nordikowych. Staszek jest jak zwykle po Parkrunie, ja całe szczęście, że rozruszany kilkunastominutową jazdą na rowerze. Na starcie duży tłok, my daleko od bramy startowej, zanim tam dojdziemy minie kilkanaście sekund. Idziemy początkowo dość wolno między innymi maszerującymi biegaczami, którzy niezbyt się spieszą. Lawirujemy trochę, by jak najszybciej się uwolnić od spowalniaczy i znaleźć miejsce właściwego, i bezpiecznego zabicia kija. To spowoduje, że pierwszy kilometr będzie stosunkowo wolny. Całe szczęście, że już po około 200 metrach znajdujemy właściwy rytm i czas nie jest najgorszy. Teraz już wyraźnie przyspieszamy. Można powiedzieć, że dalej już jest bez żadnej historii, w pewnym momencie odchodzę na kilka potem kilkanaście metrów Staszkowi. Janek jest daleko przed nami, jakieś 100-120 metrów? Idę szybko i wydaje mi się, że dzięki znacznemu zwiększeniu prędkości na 2, 3 i 4 -tym kilometrze nieco się do niego zbliżam. Pod koniec to wygląda w ten sposób że jestem mniej więcej w środku między Jankiem i Staszkiem, przy czym różnice są takie, że Staszkowi nie zdążyłem nawet zrobić zdjęcia gdy wchodził na metę. Jednak wyłączenie endomondo i przełączenie na aparat foto parę sekund musi potrwać i Staszek ma fotkę, gdy już stoi na mecie. 

00__001

Moje międzyczasy na poszczególnych kilometrach były następujące. 

1 km - 8:34

2 km - 7:51, po 2 km 16:25

3 km - 7:51, po 3 km 24:16

4 km - 8:00, po 4 km 32:16

5 km - 8:08, po 5 km 40:24

5,430 km - 3:12 (tempo 7:27/km),  META: 43:36

Czas bardzo dobry, tylko o 7 sekund gorszy od tego z edycji lipcowej, ale wówczas było 5 razy mniej uczestników i od początku można było iść na pełnej prędkości. Teraz z pewnością można by na pierwszym kilometrze zaoszczędzić jakieś 30 sekund. Może trzeba by opóźnić start o jakieś 2-3 minuty i wówczas bez tłoku czas netto byłby lepszy. Z tym że wówczas wchodziłoby się na metę bardzo krótko przed losowaniem nagród. Ale i tak średnie tempo wychodzi 8:02/km więc jest znakomicie. Idę po ostatnią pieczątkę w Paszporcie Biegacza i otrzymuję nagrodę - worek typu plecakowego na jakieś drobne i niezbyt ciężkie drobiazgi. W tym roku brałem udział, aż w 8-iu z 9-ciu biegów. Systematyczność jak za nieodległych lat chciałoby się powiedzieć. W tłumie trudniej się robi zdjęcia, przyjaciele gdzieś mi zniknęli z oczu ale zauważyli mnie rozglądającego się w poszukiwaniach i zawołali na ostatni stopień amfiteatru.

00__0022

Ledwo usiadłem już wywołali mnie do odbioru wylosowanej nagrody. Niestety nie był to opel na weekend, kogoś wylosowano znowu wcześniej. Wybrałem z nagród koc piknikowy, podobnie jak w którejś z wcześniejszych edycji wygrał Staszek. 

00__003 

00__012 

Sezon Biegaj z Opel Szpot 2015 przeszedł do historii. Następną edycję cyklu rozpoczniemy pod koniec stycznia. Do zobaczenia!

Marsz Nordic walking z dreszczykiem grozy

mk130363

Znam te tereny od lat. Przemierzyłem je setki razy różnymi ścieżkami, wielokrotnie o zmierzchu i wielokrotnie ciemną nocą, nawet po północy (w Nowy Rok chociażby). Okolica wydawałoby się nie jest drastycznie niebezpieczna, ale różne zdarzenia już tu miałem także w dzień. Nocą zdarzało mi się, że sarna lub zając przeskoczyły w poprzek mojej drogi i to kilka, kilkanaście kroków przede mną. Czasem spłoszę chmary tysiąca ptactwa i szum, łopot ich skrzydeł mnie wystraszy na chwilę, na chwilę aż zorientuję się co to jest. Czasem nocą wybiegnie mi na przeciw albo i zza moich pleców jakiś spóźniony biegacz (wszystko w lesie oczywiście), albo rowerzysta cicho mnie dogoni i zauważę go dopiero gdy mnie wyprzedza. Spacerujących osób raczej nie ma, choć przy pierwszej wędrówce z czołówką ktoś nazwał mnie górnikiem. W dzień też różne osoby kręcą się w tym miejscu. Jeśli to biegacz albo osoba spacerująca z psem to wiadomo o co chodzi, ale jak samotny facet kręci się po chaszczach bez celu to, nie bardzo wiadomo o co chodzi. W dzień tez można spotkać różne zwierzęta, sarny są płochliwe, rodzinka dzików napotykana kilka lat temu była dość oswojona, więc jak ktoś ich nie drażnił to pewnie krzywdy nie chciały zrobić. Kiedyś idą nocą widziałem dwa ogniki ślepiów. Może zbłąkany pies bo o wilkach w tej okolicy nie słyszałem. 

Wczoraj tez wracałem nocą z Dębca. Wybieram zwykle drogę przez las bo lubię naturalne ścieżki, choć był okres że chodziłem oświetlonymi chodnikami po twardej nawierzchni.  W lesie o tej porze roku i godzinie  to już czołówka obowiązkowo musi być. Kiedyś na swojej trasie miałem takie punkty oświetlone które, stwarzały większe poczucie bezpieczeństwa . Pełniły rolę jakby latarni morskich które prowadziły mnie do celu. Wiadukt kolejowy na Dębinie, styk ulicy Droga Dębińska z wałem przeciwpowodziowym, stróżówka ochrony ujęcia wody, most na Hetmańskiej. To pozwalało przebyć dwa kilometry ciemnego lasu z jakimś światełkiem widniejącym na horyzoncie czasem schowanym, a czasem wyjawiającym się zza drzew i krzewów. Potem czekały jeszcze dwa kilometry po odkrytym terenie doliny Warty do następnego jaśniejącego punktu - mostu Królowej Jadwigi. Od roku stróżówka ochrony jest nieczynna, a w każdym razie w nocy jest nieoświetlona więc jedna latarnia ubyła na tej trasie. Z racji bezpieczeństwa z Dębiny do mostu na Hetmańskiej często wybieram drogę wałem przeciwpowodziowym nie wchodząc głębiej w las, gdyż w razie gdybym potrzebował jakiejś pomocy tam będzie mnie łatwiej znaleźć bo tam będzie mi łatwiej określić swoje położenie (jest konkret - wał przeciwpowodziowy a nie jakaś ścieżka w lesie), Idę wczoraj, noc ciemna, tak ciemna że nic nie widać, nie powiem czego nie widać bo po prostu zero widoczności, czarna dziura i tylko czołówka. Minąłem w tych ciemnościach jedną "latarnię leśną " , drugiej nie ma, a właściwie jest nieczynna. Mijam ją, Idę dość wolno, ostrożnie by nie potykać się na nierównościach. Nagle w oddali coś błysnęło. Było tak ciemno, że nie wiedziałem jeszcze jak daleko jest do mostu na Hetmańskiej. Teraz widzę że musiało być jakieś 600 m, może trochę więcej bo jego świateł jeszcze nie było widać. Pomyślałem, że to słupek z odblaskiem zagradzający wjazd do lasu. Takie słupki są od strony wiaduktu kolejowego, więc pomyślałem, że może z drugiej strony też taki postawiono. Uniosłem głowę wyżej by snop światła skierować dalej w stronę tego słupka odległego o jakieś 100 m. Wówczas zorientowałem się, że to dwa świetliki oczu wpatrzone we mnie nieruchomo Kie licho myślę? Przystanąłem zdziwiony. Wilk, zbłąkany pies? To coś obróciło się bokiem i zbiegło z wału w dół. Nie było wiele widać ale było wielkości dużego psa, wilczur, husky coś tej wielkości. Jeszcze się nie bałem choć lampka ostrzegawcza winna była się zapalić. Pomaszerowałem dalej bo niby strachliwy nie jestem. Minąłem miejsce, gdzie się pojawił, maszerowałem dalej. Po 100 m odwróciłem się do tyłu. Stały nieruchome, tam gdzie wcześniej. Wiem, że mnie obserwowały, dwa ogniki ślepiów. Tym razem zbiegły na drugą stronę nasypu. Albo sprawdza czy wracam, albo robi podchody. Idę dalej i po kilkudziesięciu metrach znów się obracam do tyłu. Są, ...lekkie zdenerwowanie, no gość mnie śledzi bo nie oddala się ode mnie utrzymując stały 100 metrowy dystans. Po kolejnych kilkudziesięciu metrach widzę, że zwierzak nie rezygnuje, no to już nie ma się co zastanawiać. Zaczynam biec z kijami pod pachą, wbiegam na umocnioną płytami chodnikowymi cześć wału, droga wiedzie w dół, na dole obracam się i niestety on jest cały czas 100 metrów za mną. Jest już dość blisko do mostu, ale jeszcze w połowie drogi do schodów oglądam się do tyłu. No po prostu nie mam wyboru muszę jak najszybciej znaleźć się na moście. Wchodzę po schodach pogrążonych w całkowitych ciemnościach, wchodzę bo wbiegając mógłbym się potknąć, a wówczas bestia na pewno mnie dogoni. Jestem na górze patrze w dół i nadal nie wierzę w to co widzę. Ogniste ślepia są u podnóża schodów.  Idę mostem przez Wartę i znów się oglądam, bo teraz za bardzo nie miałbym już gdzie uciec, skok do Warty lub na jezdnię pod samochody. Na wprost chodnikiem dopadło by mnie  bardzo szybko. Na szczęście za mną pojawiają się tylko rowerzyści. Uff! Strach pomyśleć co by było, gdybym zaryzykował dalszą drogę nad Wartą. Chyba by mnie to coś dopadło. Teraz już grzecznie pomaszerowałem dalej oświetlonym chodnikiem do domu. Zapis endomondo poniżej. Widoczna górka na wykresie prędkości w okolicy 3-go kilometra to moja ucieczka. Zdjęć nie robiłem, bo gdybym próbował, może nie napisałbym tego tekstu :)            

XVI Bieg Świętego Mateusza

mk130363

19 wrzesień

Bieg jak widać z dużymi tradycjami. Ja startuję w nim już po raz piąty. Przed rokiem na krótszej niż zazwyczaj trasie poszedłem z kijami. Jednak dopiero niedawno poszukując informacji o tegorocznym biegu wpadłem na dwa zdjęcia z tamtej imprezy.

2014_Bieg_w_Matuusza0069Start - rok 2014

 2014_Bieg_w_Matuusza0106

Rok 2014 - meta

Jak widać zamykałem wówczas stawkę biorących udział i podobnie miało być w tym roku z tym że miałem tym razem truchtać, a nie iść z kijami. Jak się jednak okazało (uprzedzając wypadki) miałem w tym roku ten handicap, iż jedna z uczestniczek, być może za moim i Zosi przykładem, pomaszerowała w tym roku z kijami. 

00__0021

Tradycyjnie imprezę rozpoczęliśmy o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański, a po niej do rywalizacji przystąpili najmłodsi czyli przedszkolacy.

Po nich odbył się bieg "Mateusz młodszy" i "Mateusz starszy".

00__0171

00__023

00__042 

Tuż po 13-tej wystartował bieg główny "Mateusz" i "Mateusz junior" na dystansie 2,6 km. Trasa wróciła w tym roku do swojego najbardziej tradycyjnego przebiegu, choć oczywiście zawsze okrążamy kościół parafii p.w. św. Mateusza dwukrotnie osiedlowymi uliczkami. Postanowiłem pokonać go truchtem podobnie jak bieg w lipcowym Parkrun. Wprawdzie obecnie mój trucht jest tak szybki jak najszybszy marsz, ale postanowiłem delikatnie jednak próbować biegów. Tu jednak od razu dodam, że taka powolność tego truchtu nie wynika głównie z możliwości kondycyjnych, ale z obawy o kolana. Delikatnie truchtając obciąża się je znacznie mnie,j niż dynamicznie biegnąc. Poniższe zdjęcie pokazuje tylne szeregi startujących, ja niestety bardzo przycięty z lewej strony, a z prawej strony pani startująca z kijami.

Kopia_20190919_bieg_w.Mateusza00055

Zacząłem bardzo spokojnie zabezpieczając właśnie tylne szeregi biegaczy i wkrótce byłem chyba ostatni z biegnących choć nie ostatnim z uczestników (pani z kijami). Tempo mojego truchtu jednak okazało się nieco szybsze niż podczas wcześniejszych prób. Już meldunek endo po pierwszym kilometrze natchnął mnie pewnym optymizmem, choć oczywiście moje miejsce było jedno z ostatnich. Udało mi się kogoś wyprzedzić ale naprawdę w tym przypadku akurat nie ma się czym chwalić :)  Na drugim okrążeniu również udało mi się jeszcze przesunąć o jedną lub dwie pozycje ale nadal nie można tego odbierać w kategoriach jakiegokolwiek sukcesu. Natomiast czas drugiego okrążenia już za pewien sukces można było odbierać. Teraz przystępowałem do finiszu w porównaniu do tych dwóch kilometrów można nazwać to faktycznie finiszem. Moje międzyczasy w tym biegu były ostatecznie następujące:

1 km - 6:20

2 km - 6:15, po 2 km - 12:35

2,6 km - 3:01 (tempo 5:02/km) META - 15:36

Tempo tych ostatnich 600 metrów jak na mnie wprost rewelacyjne. Takim tempem pokonywałem pierwsze dwa kilometry biegu w roku 2013, kiedy na tej trasie ustanawiałem życiówkę (wówczas finiszowe 600 m pokonałem w 2:33) . Przed biegiem spodziewałem się czasu w granicach 18 minut w najśmielszych oczekiwaniach, a tu taka niespodzianka. Zapis mojego biegu na endomondo poniżej.

 

Frekwencja na biegu była w tym roku tak duża, że zabrakło nawet wody dla ostatnich uczestników na mecie. Ale wiedziałem, że znajdę ją zapewne u pań serwujących posiłek i tam mogłem ugasić pragnienie. Po biegu organizator raczył uczestników grochówką i drożdżówkami. Z roku na rok daje się zauważyć, że frekwencja wciąż wzrasta. Impreza jest bezpłatna i wyróżnia rodzinne potraktowanie tematu, nagradzając wszystkie co najmniej 3 osobowe rodziny uczestników. Jednak tak liczny udział zaczyna jednak sprawiać kłopot w zapewnieniu odpowiedniej liczby pakietów dla wszystkich startujących, podarowywanych na mecie przez sponsorów. Jest to zawsze kawa i czekolada. W tegorocznym biegu głównym chyba mniej niż połowa uczestników je otrzymała. Po każdym z biegów nagradzano zwycięzców medalami i upominkami, a po ostatnim nagrodzono także najpierw rodziny, a następnie przystąpiono do losowania nagród wśród wszystkich uczestników, w tym tradycyjnie roweru, który wylosowano również tradycyjnie dla jednej z młodszych uczestniczek. Imprezę wciąż odbieram bardzo pozytywnie mimo, a może właśnie dla bardzo zabawowego jej potraktowania bez czipów i klasyfikacji (poza pierwszymi trójkami). 

XVI Bieg Świętego Mateusza 2015

Zawody Nordic Walking dla Seniorów - Rusałka 2015

mk130363

30 sierpień

Taki był pierwotnie zamysł, zawody dla seniorów  czyli dla osób  60+. Dowiedziałem się o nich jeszcze na spotkaniu w Bydgoszczy przed Mistrzostwami w Osielsku. Szybko jednak zorientowano się, że przy takiej grupie uczestników impreza nie będzie miała zbyt dużej frekwencji. Nazwa imprezy pozostała, bo zresztą do tej wymienionej grupy była głównie skierowana i zapewne dzięki temu otrzymała środki finansowe staraniem jej głównego organizatora czyli fundacji Familijny Poznań. Dzięki staraniom Polskiej Federacji Nordic Walking, współorganizatora imprezy, umożliwiono w niej start jednak każdemu, niezależnie od wieku. Dzięki temu można było liczyć na nieco większą grupę uczestników, choć raczej tłumów nie należało oczekiwać. Niezwykle krótki czas na promocję i ostatnia niedziela wakacji mogły tu mieć znaczenie, gdyż niektórzy mogli ten czas zaplanować dużo wcześniej w zupełnie inny sposób. Niemniej organizatorzy zaproponowali atrakcyjną ale trochę nietypową ofertę dla uczestników.  Trudno te zawody porównywać z zawodami Pucharu Polski, gdyż docelową grupą były jednak osoby z najwyższych kategorii wiekowych, a celem nie było propagowanie tu wyczynowego sportu. Raczej starano się zadbać o to by mógł w nich wystartować każdy niezależnie od kondycji, wytrenowania, w jakimś stopniu stanu zdrowia. Zaproponowano dwa dystanse 5 km (dla wszystkich w tym i dla seniorów) i 2 km (tylko dla seniorów). Z tym, że o ile ten drugi dystans wymierzono dokładnie kółkiem prezentowanym przy opisie zawodów w Osielsku o tyle ten pierwszy czyli dłuższy zaproponowano jako najkrótsze okrążenie Jeziora Rusałka. Było to najprostsze rozwiązanie nie wymagające ustawiania wielu wolontariuszy na ewentualnych rozgałęzieniach ścieżek, czy dość pracochłonnego otaśmowania trasy w newralgicznych miejscach. Owszem w newralgicznych miejscach stali sędziowie którzy mogli ewentualnie wskazywać kierunek marszu na tej także dość krótkiej trasie liczącej ostatecznie  3,6 km.  

Biuro zawodów działało bardzo sprawnie, zresztą tłumów nie było jak już wspomniałem. Ostatecznie w zawodach wystartowały 54 osoby na dłuższym dystansie, a 11 osób na krótszym. Z ramienia Federacji imprezę prowadził Arkadiusz Kozak znany wszystkim i z Pucharu Polski i Pucharów Regionalnych w Nordic Walking. Rozgrzewkę i szkółkę Nordic walking przed zawodami oraz  streching po zawodach poprowadziła trenerka PFNW Edyta Kędzierska.

00__0041

 

00__0071

Tu nie zawaham się dawać za przykład tak profesjonalnie prowadzonych koniecznych elementów każdej aktywności ruchowej. I tutaj te elementy były konkretnie ukierunkowane właśnie na Nordic walking,. nie na taniec, zumbę, fittnes czy inną aktywność, ale właśnie na NW. Bywam naprawdę na wielu imprezach, i nordicowych, i biegowych, gdzie wspólne rozgrzewki prowadzone są przez wynajętych wykwalifikowanych instruktorów fittnesu i niestety stwierdzam, że są to na ogół pokazy niesamowitej sprawności i kondycji prowadzącej osoby, dla której wydawać się może, że celem jest raczej nie rozgrzanie mięśni i rozruszanie stawów uczestników, a po prostu ich zamęczenie. Niejednokrotnie przekonałem się, że propozycje Edyty mogą tutaj służyć za wzór dla imprez nordicowych. Muszę powiedzieć, że bardzo ucieszył mnie widok i Arka i Edyty na zawodach w Poznaniu. Po pierwsze widać, że Federacja mimo pewnej zabawowej jednak formy tych zawodów podeszła do tematu poważnie, po drugie oboje są przyjmowani bardzo sympatycznie na każdych zawodach przez wszystkich uczestników.. Zresztą muszę tu dodać, że również oni odwzajemniają sympatię i dla mnie, i dla innych uczestników, stąd nasze spotkanie było bardzo serdeczne. Miłych spotkań było tu zresztą bardzo wiele. Choćby w naszej Drużynie Szpiku z Marią Homan i rodziną Małgosi i Roberta Adamskich, która przyjechała w pełnym 4 osobowym składzie.

0011

Ja przyjechałem z Jankiem oraz z Zosią, a na miejscu spotkaliśmy Staszka i Dorotę. Nordikowych przyjaciół było tu bardzo wielu , mam nadzieję że nikogo nie pominę wymieniając tylko ich imiona: Leon, Anna, Czesław, Irena, Stanisław, Mieczysław, Bogusława, Bogdan, Arleta, Małgorzata. Wśród sędziów nie mogło zabraknąć najsympatyczniejszego wśród nich małżeństwa Majki i Waldka Kretkowskich. 

 

00__0091

Kolejność startów była następująca: dystans dłuższy: kobiety open, mężczyźni open, kobiety seniorki, mężczyźni seniorzy, dystans 2 km: kobiety i mężczyźni seniorzy razem. 

 

0031

0042

Dystans 3, 6 km można, by nazwać takim przedłużonym sprintem w porównaniu do innych dystansów. Rozgrywa była bardzo szybka i od początku należało iść na pełnej mocy, ile pary w płucach, i siły w nogach, praktycznie od początku trzeba było finiszować. W zasadzie nie ma za bardzo co się rozpisywać o walce na trasie. Najszybsi mi uciekli, sam uciekałem przed najszybszymi z seniorek i seniorów. Irena Grzywocz dogoniła mnie gdzieś w połowie trasy podczas najwolniejszego z moich pokonywanych kilometrów. Widok jej oddalających się pleców zdopingował mnie na tyle, że w pewnym momencie zacząłem utrzymywać dzielący nas już dystans. Niestety nie miałem okazji tu bezpośrednio ścigać się ani ze Staszkiem Przybylakiem ani z Jankiem Piduchem, co z pewnością mogło wpłynąć na jeszcze lepsze nasze wyniki. Rywalizowaliśmy jedynie korespondencyjnie, gdyż obaj wystartowali w czwartej grupie, a ja w drugiej grupie uczestników miałem więc ich obu za plecami cały czas. Ostatecznie według czasów Janek był z nas najszybszy, a Staszek miał zbliżony czas do mojego.   

Moje międzyczasy były następujące:

1 km - 7:47

2 km - 8:08, po 2 km - 15:55

3 km - 7:40, po 3 km - 23:35

3,6 km - 4:10 (tempo 6:57/km), META 27:45

006

Średnie tempo całego marszu wyszło 7:43/km. Rok temu nie myślałem, że jeszcze tak szybko będę chodził. No ale dystans był bardzo krótki i jak napisałem od początku finiszowaliśmy. Na mecie Arek Kozak przeprowadził ze mną mini wywiad. Skupiłem się w wypowiedziach na promowaniu Rusałki jako miejsca przyszłych Mistrzostw Polski w Nordic Walking. Nie wiem kiedy to będzie, ale wiem że będzie. To miejsce z pewnością na to zasługuje.

 

Gdy już wszyscy dotarli na metę i złapali drugi oddech Edyta poprowadziła streching. Po nim uraczono nas posiłkiem regeneracyjnym, ale w międzyczasie pozowaliśmy do zdjęć. 

009a

0171

 0181

Nadeszła pora dekoracji i tu wynikł pewien problem. Dołączenie do seniorów uczestników z kategorii młodszych okazało się bowiem w pewnym sensie kłopotliwe już przy zapisach. Otóż uruchomiono jakby dwa niezależne panele, jeden dla zapisów seniorów i jeden dla pozostałych uczestników. Zamysł tu był taki, by te grupy wystartowały także oddzielnie i klasyfikowane byłyby również oddzielnie. Niezależnie od tych niejako dwóch klasyfikacji open miały być prowadzone także klasyfikacje w kategoriach wiekowych. Niestety część uczestników nie będących seniorami omyłkowo zapisała się w panelu dla seniorów, a nie było tam ograniczenia takiej możliwości. Gdy się zorientowały w swej pomyłce zapisały się także w panelu dla nich przeznaczonym, jednak poprzedniego zapisu nie można było w sposób jakiś automatyczny i łatwy usunąć. To stworzyło sytuację, w której po zawodach trudno było ustalić klasyfikacje wśród kategorii wiekowych seniorów i dopiero kilka dni później zweryfikowano ich wyniki. Stąd niestety seniorzy nie stanęli na pudle w swoich kategoriach wiekowych, a jedynie wręczono im wszystkim drobne lub symboliczne upominki.

W kategoriach poza "seniorskich" nie było tego problemu i tu stawaliśmy po kolei na pudłach, choć niektórzy pewnie nie spodziewali się takich wyróżnień i opuścili zawody wcześniej.

 0201

W trakcie dekoracji wynikło jeszcze jedno nieporozumienie, na którym ucierpieli niestety znów seniorzy. Puchary w klasyfikacji open dla pierwszych trójek kategorii młodszych przygotowała Federacja i tu było wszystko w porządku. Tymczasem statuetki dla pierwszych trójek kategorii open seniorów przygotował Familijny Poznań. Niestety przygotowano statuetki tylko dla dystansu 5 km, pomijając dystans 2 km. A dekorując zwycięzców najpierw uhonorowano właśnie tych ostatnich i to im wręczono statuetki przeznaczone dla dłuższego dystansu. Dla tych, którzy wygrali na 5 km statuetek niestety zabrakło. Być może ktoś ma poczucie niedosytu. Jednak bierzemy udział w takich imprezach nie dla pucharów i medali, a by pokazać, że uprawianie Nordic walking prowadzi do zdrowia. Na pocieszenie zawiedzionym wspomnę, że w pewnym bardzo prestiżowym cyklu zawodów zająłem kiedyś w generalce trzecie miejsce i też nie mam ani pucharu, ani pamiątkowego medalu z tego tytułu, a wysiłek jak w to włożyłem nie tylko na zawodach, ale i jeżdżąc po całej Polsce, był nieporównanie większy.  Myślę też, że wśród uczestników przeważały pozytywne odczucia z udziału w tej imprezie i miejmy nadzieję, że te drobne nieporozumienia nie wpłyną na ewentualną przyszłą współpracę organizatorów tego przedsięwzięcia i doczekamy się kolejnych wydarzeń przeprowadzonych z większym rozmachem, a kiedyś ta współpraca zaprocentuje w przeprowadzeniu Mistrzostw Polski.

Biegaj z Opel Szpot - edycja sierpień 2015

mk130363

29 sierpień

Koniec wakacji to przedostatni bieg tegorocznego cyklu. Nie należało się spodziewać tłumów uczestników. Miesiące wakacyjne to tradycyjnie biegi o najniższej frekwencji, w lipcu wystartowało 132 osób, zaś w tym opisywanym właśnie biegu 180. Raz, że na pewno duża część młodzieży jest w rozjazdach, dwa że szkoły nie mają wówczas możliwości oddziaływania. Dopiero na ostatni bieg już pod koniec września szkoły zmobilizują swoich uczniów, by jeszcze powalczyć o nagrody i wówczas można się spodziewać co najmniej 500 startujących. Podobnie jak w dwu poprzednich biegach start i metę zlokalizowano przy Amfiteatrze. Tym razem pojechałem na bieg rowerem. Z racji przewidywanej niskiej frekwencji nie musiałem się spieszyć, ale na miejscu byłem już około 10.15. Tłumów w biurze zawodów nie było, więc rejestracja przebiegała bardzo sprawnie. Trochę później niż ja pojawiają się moi nordikowi przyjaciele. Od razu ich dostrzegam: Dorotę, Zosię i Staszka, który jednak nie załapał się na fotkę otwarcia.

Kopia_290820151923

Strzelam jeszcze ze dwie fotki, ale prowadzący imprezę nawołuje już wszystkich do udziału w rozgrzewce.

Kopia_290820151924

Staszek zaliczył wcześniej Parkrun, ja jazdę rowerem, więc na pewno już w ten czy inny sposób byliśmy rozruszani. Idziemy jednak na trawnik poruszać się choć trochę z pozostałymi uczestnikami. Rozgrzewka tym razem bardziej fitnessowa niż biegowa. Niektórzy to lubią, ja mam inne preferencje w tym względzie. Chyba bardziej robię fotki "tańczącym" uczestnikom niż sam ćwiczę.

Kopia_290820151928

 Kopia_290820151927

Kopia_290820151930

Do naszego grona dociera jeszcze Janek i udajemy się na start, który następuje tradycyjnie o godzinie 11.00.  Nie ma tłoku więc od razu możemy ruszyć żwawym tempem. Janek szybko zyskuje wyraźną przewagę. Ze Staszkiem początkowo idziemy razem, jeszcze trochę rozmawiając, później chyba tuż po pierwszym kilometrze on obejmuje prowadzenie.w naszej dwójce. Przyspieszam jednak, by odrobić dzielący nas dystans i udaje się to jeszcze nim miniemy 2 kilometr. Do końca idziemy blisko siebie, dopiero na finiszu zyskuję kilka sekund przewagi.

Zapis marszu w endomondo pokazał następujące międzyczasy: 

1 km - 8:09

2 km - 8:01, po 2 km 16:10

3 km - 7:49, po 3 km 23:59

4 km - 8:15, po 4 km 32:14

5 km - 8:19, po 5 km 40:33

5,830 km - 6:20 (tempo 7:38/km),  META: 46:53

Średnie tempo całego marszu wyszło 8:03/km i trzeba uznać je za bardzo dobre, także z uwagi na panującą temperaturę około 30 stopni.Poza tym na asfalcie startuję ostatnio z kijami z "paskiem -rękawiczką" nadgarstkową, co nieco może ograniczać, czy utrudniać pełne odepchnięcie. Mimo tego po raz kolejny osiągam czas podobny do tych osiąganych w okresie mojej najlepszej formy sportowej.

Kopia_290820151937

Na mecie jak zwykle czeka na nas woda, a po chwili rozpoczyna się losowanie nagród.  Ja pstrykam fotki, a Zosia wygrywa jedną z nagród.

 Kopia_290820151934

Kopia_290820151935

 Kopia_290820151936

 

Zawody Nordic Walking z Napoleonem

mk130363

Mosina, 23 sierpień 2015

Wspominałem w sierpniu na FB, że wybieram się do Mosiny sprawdzić jak obecnie wygląda Studnia Napoleona. Kiedyś opisałem to miejsce i pobliskie trasy dogodne do uprawiania Nordic walking tutaj SzlakTrzechJezior

Kopia_230820151901

No i sprawdziłem, ale przebieg zawodów opiszę za chwilę. Najpierw legenda.

Jak podają liczne źródła, Napoleon Bonaparte był w Mosinie aż trzykrotnie: pierwszy raz - gdy przeprowadzał inwentaryzację, drugi - gdy prowadził swoje wojska na Moskwę i trzeci - gdy pokonany wracał do Paryża. Właśnie w 1812 roku Napoleon wraz ze swoją armią zatrzymał się tutaj przed wyprawą na Moskwę, by zaczerpnąć wody do picia. Jak się później okazało, nie była to zwykła woda. Jak głosi legenda ”…kto zatem w ten magiczny czas przejeżdżać przez te strony będzie i zaczarowana godzina tej wody nadejdzie, raz w roku niepowtarzalny smak przypominający jako żywo szampana pozna. Radość tą poczują tylko Ci, których serca czyste, zamiary szczere i niechęcią do innych są niezaznaczone”.

Waśnie w niedzielę 23 sierpnia był ten wyjątkowy dzień w roku, w którym uczestnicy zawodów mieli skosztować legendarnego szampana. Zawody odbyły się na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, w pobliżu zrewitalizowanej w 2012 roku Studni Napoleona. Biuro i zaplecze zawodów zlokalizowano w Stacji Turystycznej Osowa Góra.w pobliżu Głazu Pamięci Władysława hr. Zamojskiego. 

gaz

 

001

 Na miejsce dotarłem koleją, rzadko wykorzystywanym przeze mnie środkiem komunikacji oraz na własnych nogach robiąc dwukrotnie 3 kilometrowe spacerki. Rozgrzewkę miałem więc już załatwioną. W biurze otrzymałem pakiet startowy w postaci numeru startowego, pamiątkowego znaczka,j bawełnianej koszulki i mapy okolicy. Ścigać mieliśmy się na tzw. Pętli Mosińskiej wyznaczonej w ramach projektu „Aktywna Trójka - trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym”. Pętla ma długość 7,4 km i taki był też dystans naszej rywalizacji. Start poprzedziło spotkanie uczestników przy Studni Napoleona, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie zawodów i poczęstunek wspomnianym szampanem. 

0041 

 008

 

007a

 

 

017

Po tym dość nietypowym poczęstunku przed zawodami przeszliśmy na miejsce startu gdzie po tradycyjnym odliczaniu ruszyliśmy na trasę zawodów.

019

Jak policzyłem uczestników zawodów było 29, natomiast organizatorzy zaproponowali także możliwość startu w rajdzie zadaniowym, w którym wzięła udział jedna czterosobowa rodzina z Tomkiem Klimkiem na czele.

021

Trasa początkowo wiodła w dół i była dość kamienista. Trzeba było więc rozważnie używać kijów i ostrożnie stawiać stopy, gdyż kamienie często były zupełnie luźno leżące. Tym samym odcinkiem mieliśmy później wracać tyle, że końcówka oczywiście miała być dość ostro pod górę. Wyzwanie było dość spore bowiem odcinek ten liczył około 700 m  Ruszyłem dość spokojnie z tylnych rzędów, gdyż wiadomo, że na starcie nawet przy tej stosunkowo niewielkiej liczbie uczestników zawsze może dojść do jakiejś kolizji. Jednak dość szybko zacząłem przesuwać się do przodu wyprzedzając kolejnych uczestników.

 020

Pod koniec tego odcinka wiodącego w dół doszło do niezbyt przyjemnej sytuacji. Na trasie nie było sędziów pilnujących techniki i ewentualnego podbiegania. Co do techniki to poziom był zróżnicowany i zawsze jestem do tego przygotowany. Ale niesportowe zachowania są już tak szeroko upubliczniane, że uczestnicy marszu powinni jednak doskonale wiedzieć co znaczy marsz i nie wykraczać tu poza granice przyzwoitości. Tymczasem jeden z uczestników wyprzedzony przeze mnie kilkadziesiąt metrów wcześniej, ni stąd ni zowąd, w sposób bardzo demonstracyjny, podskokami zaczął zbiegać z tej góry. Zwróciłem mu uwagę, że to nie jest bieg i ... zostałem zbesztany w sposób wysoce niekulturalny i niecenzuralny. Wstyd powtarzać słowa, którymi wyzwał mnie ten pan, a co gorsze jego niezdrowe emocje omal nie doprowadziły go do rękoczynów wobec mojej osoby. Po prostu brak słów, jak przyjemną imprezę i pozytywne wrażenia może zepsuć jeden wybryk nieumiejącego się zachować gościa. No ale moja reprymenda odniosła ten skutek że zatrzymała go na chwilę bo chciał mnie dosadnie zbluzgać i później już chyba nie próbował swoich niesportowych zachowań, w każdym razie ja ich więcej nie widziałem ponieważ on trzymał się daleko za mną. Po zejściu w dół dotarliśmy do Jeziora Kociołek. Tu skręciliśmy w prawo obchodząc dużą część jeziorka. Cała dalsza cześć trasy, aż do ponownego dojścia do Kociołka i czekającej na nas wspinaczki wiodła ścieżkami leśnymi. Były to ścieżki w dużej części dość piaszczyste i nieraz znaczenie miała także strona drogi, którą akurat podążaliśmy. Były miejsca, gdy lepiej było zmienić tor marszu na ten gdzie podłoże było bardziej zbite. Teraz nie było też już wymagających podejść, ale trasa była dość urozmaicona pod względem i ukształtowania terenu, i leśnych krajobrazów. Komunikaty wirtualnego trenera endomondo wskazywały, że moje tempo marszu było bardzo równe i oscylowało cały czas blisko 8 min/km. Było to bardzo złudne bowiem jak się okazało endo dodało na całej trasie około 190 metrów co zniekształcało nieco moje postrzeganie tempa w trakcie marszu. Bardzo szybki był niewątpliwie pierwszy kilometr, wyraźnie poniżej 8 min. Następne trzy były jednak w rzeczywistości wolniejsze. Próba odrobienia straty do wyprzedzających mnie zawodników na kolejnych trzech kilometrach spowodowały, że znów szedłem poniżej 8 min/km. Na finiszu, dałem z siebie już po prostu wszystko na co mnie było w tych warunkach stać. Jak się okazało pod górę wcale nie zwolniłem w stosunku do 6 kilometra. Międzyczasy poszczególnych kilometrów były faktycznie następujące: 

1 km - 7:40

2 km - 8:15, po 2 km 15:55

3 km - 8:30, po 3 km 24:25

4 km - 8:25, po 4 km 32:50

5 km - 7:46, po 5 km 40:36

6 km - 7:57, po 6 km 48:33

7 km - 7:57, po 7 km 56:30

META - 7,40 km - 3:11 (tempo 7:58/km) 59:41

Chyba mogę być zadowolony z tego wyniku, gdyż średnie tempo na trudnej przecież trasie, wyszło 8:04/km.

Zapis marszu według endomondo poniżej.

 

Wcześniej jako pierwszy na metę wszedł mój niedościgniony kolega i przyjaciel z Drużyny Szpiku Robert Adamski.

 022

Najszybszą kobietą była Agnieszka Mielecka z Gąsawy.

Ja osiągnąłem metę jako 11-ty zawodnik,  ósmy wśród panów.  

024

Tuż za metą czekała na nas butelka wody.

 

 Nie zabrakło także pamiątkowych fotek na linii mety..

026

029

Tymczasem na terenie Stacji Turystycznej trwał rodzinny piknik z atrakcjami dla dzieci i kiermaszowym stoiskiem oraz ogniskiem, na którym można było upiec kiełbaskę.

piknik_1

piknik_2

Dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę.

 

 po_3

 030

 Najlepsze trójki pań i panów w zawodach nagrodzono atrakcyjnymi upominkami.

 

 Nie zapomniano też o uczestniczącej w rajdzie sympatycznej rodzinie.

 rodzina

A na zakończenie wszyscy uczestnicy i zawodów i pikniku wraz z organizatorami zrobili sobie wspólne zdjęcie.

 

Bardzo pozytywna, bezkosztowa dla uczestników i dobrze zorganizowana impreza,  jak się okazuje rozegrana już po raz trzeci. Wydaje mi się, że jeśli zdrowie pozwoli i nie będę miał innych sensownych propozycji, to w przyszłym roku także tu wystartuję. Trzeba dobrze zabukować w kalendarzu termin pod koniec lata.

 

Marsz Nordic Walking z Napoleonem

VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Osielsko 2015 _cz.4

mk130363

Po zawodach.

Dłuższą chwilę siedziałem w namiocie ustawionym przy punkcie nawadniania i uzupełniałem płyny. Nie liczyłem kubków wypitej wody. Była lekko ciepława, więc mało orzeźwiająca, ale nie było możliwości ustawienia tu dużych chłodziarek :) i trudno chyba było coś tu zaradzić w takim upale. Już w przeddzień zawodów wykupiono wodę z dwóch pobliskich marketów, a organizatorzy jeszcze w trakcie zawodów dokupowali ją z uwagi na jej bardzo duże spożycie, trudne nawet do przewidzenia w takim upale i przy tylu uczestnikach. Rozdysponowano jej niewyobrażalne ilości, a przecież mieliśmy ją także w pakietach startowych. Monika Grygiel, o której wspomniałem w poprzednim wpisie uciekła mi na ostatnim okrążeniu o dodatkowe 2 minuty, ale mnie już wówczas trudno było zmotywować do jakichś fajerwerków.

Kopia_Beata_Zarach_2346Monika z nr 716

Okazuje się też, że Michał Piotrowski, z którym właśnie razem siedzimy pod namiotem (czy raczej zadaszeniem) też miał chwilę zwątpienia i nawet już właściwie zrezygnował, i niemal zszedł z trasy, ale któraś z zawodniczek jeszcze go zmotywowała i dokończył ten żaropółmaraton w czasie, o którym nie mógłbym nawet pomarzyć.

Kopia_Beata_Zarach_2355

Cieszę się, że że na tym najdłuższym dystansie wystartowało tak dużo osób. Najwięcej po Mistrzostwach z 2009 roku, ale wówczas nie było dystansu 10 km. Cieszę się też że również Poznań jest tu liczniej reprezentowany. Agnieszce Kozłowskiej nie udało się wprawdzie ukończyć z uwagi na tę ekstremalną pogodę, ale duże uznanie za podjęcie wyzwania i również duże uznanie za rozsądek w momencie, gdy poczuła, że trzeba to jednak przerwać po 10 kilometrach. Była świadoma tego na co się waży i jak reaguje jej organizm na taki wysiłek podczas takiego upału. 

Kopia_Beata_Zarach_23491 Agnieszka z nr 736

A służby medyczne miały co robić podczas tych zawodów i były do tego znakomicie przygotowane.

Oprócz dziewczyn i mnie, z Poznania startował także Zbyszek Kaczkowski, z którym byłem jeszcze na zawodach w Złotoryi w 2011 roku, a który na dobre zadomowił się teraz w półmaratonie startując kiedyś wcześniej na 10 km. Mieliśmy okazję zamienić dwa zdania podczas tych zawodów, bo wyłapał mnie i podszedł w którymś momencie odpoczynku po zawodach. 

Zresztą w tym momencie muszę podziękować wszystkim, którzy do mnie podchodzą i rozmawiają, niektórych znam, inni się przedstawiają, dzięki czemu się poznajemy. Wielu czyta mojego bloga i on ich zainspirował, czy to do aktywności, czy to do startu w zawodach. Bardzo miłe są ich słowa o tym moim skrobaniu o nordiku. Bardzo mnie to cieszy i zachęca do prowadzenia bloga.   

Na trasie pilnowało nas 15 sędziów, to chyba rekord dla 5 kilometrowej pętli. Ale sędziowie także pomagali przetrwać trudne chwile.

Kopia_fot_Beata_Zarach_2580

Duże było zaangażowanie wolontariuszy w podawaniu napojów i polewaniu wodą.

Kopia_Beata_Zarach_2531 

Kopia_Beata_Zarach_2538 

Najlepszy przykład dawała tu zresztą niestrudzona Dyrektor Osielskiego GOSiR-u Żanetta Kaźmierczak.

 Kopia_Beata_Zarach_25211

Tu niestety raz pozytywnie odpowiedziałem na pytanie o polanie wodą głowy przez wolontariusza i zdążył polać mi tylko plecy, czego akurat nie chciałem. Musiało to wyglądać podobnie jak na poniższym zdjęciu.

Kopia_Beata_Zarach_2498

Później wolałem więc już sam polewać sobie głowę.

Chęć szybkiego schłodzenia po zawodach wyzwalały pomysłowość i inicjatywę wśród samych zawodników.

Kopia_Beata_Zarach_2631 

Po dłuższym odpoczynku zjadłem posiłek regeneracyjny czyli zupę gulaszową, bardzo smaczną i pożywną, ale również bardzo gorącą, a z uwagi na upał stygła powoli, więc jej spożywanie trwało dość długo. Popijałem wodą z zamrożonej poprzedniej nocy butelki, która była jeszcze wystarczająco orzeźwiająca.

W międzyczasie na trasę swojego mini Nordic walking wyruszyły dzieci pod przewodnictwem Edyty Kędzierskiej, która "dwoi się i troi" na zawodach, a to pokaz techniki, a to szkółka NW, poprowadzenie rozgrzewki, poprowadzenie rozciągania i teraz jeszcze zabawa z maluchami. A przecież sama też bierze udział w zawodach na dystansie 10 km.

Kopia_Beata_Zarach_2601 

W oczach najmłodszych uczestników było widać nieskrywaną pasję do Nordic walking.

Kopia_Beata_Zarach_2625

Już szedłem pod prysznic, gdy rozpoczęto losowanie nagród, musiałem więc zaczekać bo a nóż by się udało coś wylosować. Organizatorzy zrobili to w dwóch etapach część losowania przed dekoracjami i część po, gdyż chodziło o maksymalne wykorzystanie czasu i skrócenie imprezy. To jednak spowodowało, że początku dekoracji nie widziałem, bo wówczas brałem prysznic. Tym razem jednak nic się nie udało wylosować, także w części podekoracyjnej losowania, zresztą w Pucharze Polski chyba jeszcze mimo tak wielu startów nic nie wygrałem.        

Na uwagę zasługuje także pierwszy tak liczny udział przedstawicieli drużyny FACE Nordic Walking TEAM w zawodach NW, czego zresztą sam byłem inicjatorem zwołując ich na spotkanie w Osielsku. A że sympatyzują z nami także koła wysoko usytuowane w Federacji, możemy liczyć przynajmniej na ich mentalne wsparcie.

Kopia_Beata_Zarach_2587 

VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Osielsko 2015 _cz.3

mk130363

Zawody

To mój szósty start w Mistrzostwach Polski na najdłuższym dystansie. Pod tym względem wyprzedza mnie jedynie Marysia Zawadzka. Nie chcę już rozpamiętywać mego braku na tych zawodach w ubiegłym roku. Trudno, tak wyszło i nic na to poradzić nie mogłem. Do tej pory były to starty na dystansie 20 km, teraz miałem zadebiutować w półmaratonie, ale doświadczenie, które mam na takich dystansach powoduje, że do startów podchodzę już niemal rutynowo, prawie bez emocji, a właściwie bez drżenia nóg i obawy serca.. Muszę zrobić swoje i tyle, nic więcej, a może aż tak wiele. Jak słusznie zauważył w Bydgoszczy prezes Olgierd Bojke, dystans 5 km może przejść każdy, dystans 10 km też może przejść każdy, ale jak ktoś wstał dopiero z kanapy zapłaci za to dużą cenę, półmaraton już nie każdemu dane jest przejść. Jeśli dopiero zaczynasz być aktywny fizycznie, podchodzić musisz do niego z pewną pokorą. Musisz spodziewać się, że twój wysiłek potrwa nawet powyżej 3 godzin. Przy warunkach atmosferycznych jakie były 8 sierpnia to było szczególnie trudne wyzwanie. Wystartowało nas na tym najdłuższym dystansie 81 zawodników i zawodniczek w dwóch grupach, najpierw panowie, a minutę po nich kobiety. Było wśród nas wielu debiutantów w różnym aspekcie na to patrząc. Niektórzy z nich mieli już nawet dłuższe wędrówki zaliczone jednak w zawodach tej rangi startowali po raz pierwszy. Inni można powiedzieć zupełnie bez doświadczenia na długich dystansach, zakładali sobie tylko pokonanie dystansu bez względu na wynik. Ruszyliśmy o godz. 10.00 jeszcze z uśmiechami na twarzach. Później z pewnością też nie brakowało uśmiechów, ale też coraz częściej twarz skupiała wysiłek walki nie tylko z czasem, ale i z pogodą.

fot_Beata_Zarach_2320_dotd

Stadion.

Najpierw pokonywaliśmy dwa okrążenia wokół stadionu piłkarskiego co dawało nam te dodatkowe 1,097 km wobec później pokonywanych 5-cio kilometrowych pętli. Zacząłem bardzo spokojnie . Słońce grzało w plecy niemiłosiernie. Chustka namoczona wodą wysychała błyskawicznie. Nie pamiętam, czy po pierwszym kółku brałem wodę, ale po drugim już na pewno.

 

Międzyczas pierwszego okrążenia stadionu - 4:33. Średnie tempo 8:17 min/km.            

Po 548,5 m zajmowałem miejsce 69.

Przyznam, że przez całe zawody zupełnie nie widziałem czasu na świetlnym zegarze znajdującym się przy mecie, właściwie to nawet nie bardzo mnie interesował. Bardziej istotne było dla mnie to, co pokazywał mój stoper czyli mój czas netto.

Gdy endomondo zaśpiewało mi 1-szy km spojrzałem na stoper. Było 8:49. Uznałem to za bardzo dobre otwarcie na rozgrzewkę, choć teraz z perspektywy zarejestrowanych międzyczasów widać że komunikat był przynajmniej o kilkanaście sekund opóźniony.

IMG_7317 

IMG_7319 

Międzyczas drugiego okrążenia stadionu - 4:36. Średnie tempo 8:23min/km    

Po 1,097 km czas - 9:09.

Średnie tempo 8:20 min/km.

Zajmowałem 70 miejsce wśród 81 startujących.                

Rozpoczynaliśmy pierwsze 5-cio kilometrowe okrążenie już bardzo rozciągnięci. Niektóre z pań dogoniły już ostatnich panów. Przed nami jeszcze 20 km.    

Pierwsze 5 km.

Właściwie to na tym okrążeniu najbardziej kontrolowałem jeszcze międzyczasy poszczególnych kilometrów. Dystans, jest tak ustawiony że jest to jednak nieco utrudnione. Chodzi o te najpierw pokonywane 1,097 km. To nieco zakłóca tryb liczenia, ponieważ na dystansie są oznaczone tylko kilometry pętli, a nie dystansu półmaratońskiego z uwzględnieniem tego naszego początku. Łatwiej byłoby iść najpierw 4 pętle „5km”, wówczas byłaby dokładna kontrola poszczególnych kilometrów aż do 20 km, a końcówkę szło by się już na ostatnim tchnieniu, więc nikt by już międzyczasu nie pilnował, ani nie potrzebował. Prawdopodobnie jednak organizatorzy nie chcą zamieszania jakie by powstało gdyby jedni zawodnicy kończyliby np. 4 kółko, inni kończyliby pierwsze dodatkowe, a jeszcze inni wchodziliby na metę. Oczywiście mogło nam pomóc endomondo w tym liczeniu i w moim przypadku było ono nawet dość dokładne, dodając na dystansie tylko około 200 m, a więc mniej niż 1%, a przeliczając to na metry mniej niż 10 m na 1 km. Jednak przez to z każdym kilometrem meldunki trenera endo coraz bardziej oddalały się od tego, co oznaczone było na trasie tablicami poszczególnych kilometrów i spowodowało, ze praktycznie na drugim okrążeniu przestałem szczegółowo analizować międzyczasy poszczególnych kilometrów i skupiłem się bardziej na międzyczasach każdej pętli.

Na drugim kilometrze pętli korzystaliśmy z punktu nawadniania oraz „dopadła” nas kurtyna wodna. Niestety tak jak spodziewałem się najgorsze było to, że nie można było ominąć kurtyny, co jedna (przynajmniej) z zawodniczek przypłaciła zalaniem telefonu komórkowego i jego uszkodzeniem oraz to, że nie obyło się bez zamoczenia butów brodząc po koski w wodzie. Nie wiem dlaczego ale wyjątkowo długi wydał mi się trzeci kilometr pętli. Ze względu na dokładność pomiaru trasy nie sądzę by była jakaś pomyłka, być może właśnie to przesunięcie o1,097km , o którym wcześniej wspomniałem i przesunięcia meldunków endomondo spowodowały takie wrażenie. Przy wejściu na stadion czekał nas kolejny strumień wody. Tym razem lepiej trafiłem otrzymując bardziej rozpylony „deszczyk” no i nie było wodnego błotka na boisku piłkarskim.

Międzyczas pierwszej dużej pętli był 42:02. Średnie tempo 8:24min/km.

Po 6,097 km czas 51:11 ,

a średnie tempo 8:24min/km.

Zajmowałem teraz 67 miejsce.

Drugie 5 km.

Za metą punkt nawadniania, najpierw izotonik, a po kilkunastu metrach woda, jeden kubeczek do picia, jeden na głowę mocząc chusteczkę.

DSCF0286

 

Moje tempo nie było wyśrubowane, ale w tych warunkach szarżowanie od początku nie byłoby z mojej strony rozsądne. W poprzednich latach chyba byłem mniej wrażliwy na pogodę, no i nie była ona chyba nigdy tak ekstremalna. Poza tym będąc w ciągu zawodów pucharowych miałem zazwyczaj kilka startów 20 kilometrowych i kilka treningów na takim dystansie z prędkością startową w ciągu roku na koncie. Teraz ze względu na panujące od dłuższego czasu upały (praktycznie przez całe lato) tylko raz zrobiłem taką mocną próbę na dystansie 14 km, a start w zawodach tak długich pierwszy. Jednak moje tempo uznałem za bardzo przyzwoite i zapewniało ono czas całego pólmaratonu poniżej 3 godzin. Muszę powiedzieć, że jakby mniej mnie zajmowała walka o jak najlepszą pozycję, zupełnie się nie przejmowałem tym czy kogoś doganiam czy nie, czy też czy mnie ktoś wyprzedza. Przez dłuższy czas utrzymywałem kontakt wzrokowy z Moniką Grygiel, która dogoniła mnie na pierwszej pętli. Czasem się do niej nieco zbliżałem czasem dystans dzielący na się zwiększał. W każdym razie można powiedzieć, że widok jej pleców były jakimś motorem napędowym, który pozwalał utrzymywać równe tempo jeszcze na trzecim okrążeniu. Stawka uczestników rozciągnęła się już dość znacznie. Gdy dochodziłem do kurtyny wodnej w lesie, zauważyłem że sterujący nią przykręcał wodę, gdy nikt nie zbliżał się do tego miejsca i otwierał strumień na widok zawodnika. Gdy puścił strumień dla mnie, krzyknąłem by zamknął kurtynę i udało mi uniknąć ostrego prysznica. Jednak grząskiej trawy z wodą po kostki ominąć było nie sposób. .    

Międzyczas drugiej dużej pętli był 42:20. Średnie tempo 8:28min/km.

Po 11,097 km czas 1:33:31 ,

a średnie tempo 8:26min/km.

W głównie korespondencyjnej walce zajmowałem teraz 65 miejsce wśród 81 uczestników. Wówczas nie zajmowało to jednak wcale moich myśli, ale widać, że w miarę upływu dystansu przesuwałem się powoli do przodu stawki.

Trzecie 5 km.

start_dyszki

Po drugim kółku mijając linię mety trafiłem na starty uczestników wyruszających na dystans 10 km. Gdyby były dogodniejsze warunki atmosferyczne i moje tempo szybsze mógłbym liczyć że wyruszę na trzecią pętlę tuż przed startem (lub równocześnie) pierwszej grupy zawodników. I nie wiem co by było lepsze w tym wypadku, ponieważ trafiłem na moment, gdy rozpoczynałem to kółko tuż za stawką pań wychodzących na trasę i dzięki temu moje spotkanie z nimi było zupełnie bezkolizyjne.

Za to kolizyjne okazało się spotkanie z grupą uczestników startujących na 5 km którzy dogonili nas tuż po 1 kilometrze pętli. Ich żądania „lewa wolna” na wąskiej ścieżce w rejonie mijanki powodowały zamieszanie i były niebezpieczne. Bojąc się być staranowany przeszedłem na prawą stronę ścieżki, jednak odległość między mną, a wyprzedzaną zawodniczką była jeszcze zbyt mała, bo ta nieumyślnie przydepnęła mi końcówkę kija. Na szczęście nic się nie stało jednak moim zdaniem ścigacze czasem też winni powstrzymać swoje wodze i pozwolić innym bezpiecznie maszerować bez ich przepędzania na boki. Tymczasem dystans do Moniki ustabilizował się na stratę około 100 metrów, ale biorąc pod uwagę różnicę czasu startu, było on około dwukrotnie większy i wynosił około 2 minut  Kurtyna wodna była już ustawiona tak, że nie dostawało się mocnego prysznica i można było przemknąć nieco bokiem, ale bajorka nic już nie mogło zmienić.

kurtyna_wodna

Międzyczas trzeciej dużej pętli - 42:40. Średnie tempo 8:32min/km.

Po 16,097 km czas 2:16:11 ,

a średnie tempo 8:28min/km.

Efektem wciąż równego tempa był awans na 63 miejsce.

Czwarte 5 km.

Do trzech godzin brakowały 43 minuty i 49 sekund, więc utrzymując dotychczasowe tempo powinienem był zmieścić się w tym czasie. Jednak tuż za metą trzeciego kółka zachłysnąłem się izotonikiem. Jednak zmęczenie i łapczywość w pochłanianiu napoju spowodowana pewnie jakimś jednak odwodnieniem (mimo że brałem wodę i izotonik wszędzie gdzie były dostępne) doprowadziły do zakrztuszenia się. Przez kilkanaście metrów do punktu z wodą kaszlałem i siłą rzeczy nie mogłem właściwie skorzystać z wody w tym miejscu. Nie chciałem się jednak zatrzymywać, by dojść do siebie, bo to kosztowałoby stratę kilkudziesięciu sekund. Gdy schodziłem ze stadionu usłyszałem że pierwszy z zawodników ukończył pólmaraton w czasie około 2 godziny 17 minut. Teraz z perspektywy czasu wydaje mi się, że dużą rolę w tym momencie odegrały warunki atmosferyczne. Przy tak długim wysiłku w temperaturze, no właśnie tak naprawdę nie wiadomo jakiej, bo jeśli w cieniu było 38 stopni to jaka była w słońcu, powyżej 50? Średnio, więc mogło to być sporo powyżej 40, bo przecież cień wcale nie oferował nam chłodu (wszystko było nagrzane jak w piecu), a co najwyżej chronił przed bezpośrednim palącym działaniem promieni słonecznych. W takich warunkach naprawdę trudno kontrolować nawodnienie/odwodnienie i nawet korzystanie z wody na każdym punkcie nie gwarantuje sukcesu. Pierwszy punkt nawadniania minąłem jeszcze normalnie tzn. skorzystałem z niego w marszu. Ale przy drugim zatrzymałem się jednak, wypiłem jeden kubek po czym drugi wziąłem na trasę, a trzecim polałem głowę. Przestało mnie obchodzić, czy zmieszczę się w trzech godzinach. Czasem zdrowie jest ważniejsze, a wynik 3 godzin wcale nie jest takim, o którym bym marzył na tym dystansie. Z pewnością stać mnie było wówczas na znacznie lepszy czas, gdyby warunki nie były tak ekstremalne. Przy wejściu na stadion dostałem mocną szprycę wody na klatę. Prowadziła mnie ona chyba przez kilkanaście metrów powodując, że musiałem pokonywać pewien jednak dodatkowy opór strumienia oraz przemoczyła mnie do suchej nitki, tak że nawet wodoodporne plastry zabezpieczające przed otarciami odlepiły się. Dobrze że do mety było już bardzo blisko. Całe też szczęście że telefon miałem zabezpieczony folią, bo jeśli nie wcześniej, to teraz z pewnością zostałby zalany..  

Czas pólmaratonu 21,097 km - 3:00:26 ,

a średnie tempo 8:33min/km.

Międzyczas czwartej dużej pętli był 44:15. Średnie tempo 8:51min/km.

Może ktoś pomyśleć, że był jakiś niedosyt o te 26 sekund, ale jak pisałem najważniejsze by pokonać dystans zawodów w zdrowiu. Jak słyszałem było podobno kilka osób, które zasłabły także na tych krótszych dystansach. Pięć osób nie ukończyło półmaratonu. Czasem trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny, by nie zakończyło się to utratą zdrowia i tu trzeba docenić także taką trudną przecież dla każdego decyzję. Ja ostatecznie zająłem miejsce 61. Za metą czekał na mnie medal i dowolna ilość wody.

Mogę być umiarkowanie zadowolony z wyniku, który uzyskałem. Nie było fajerwerków, ale przynajmniej do 16 kilometra utrzymywałem bardzo dobre równe tempo i co najważniejsze doszedłem na metę w pełnym zdrowiu.   

 

    

 

      

 

 

 

 

Reaktywacja - podsumowanie

mk130363

Powinienem ten wpis zamieścić na początku września, ale z powodów technicznych nie mogłem tego zrobić. Czynię to niniejszym jako przerywnik relacji z Osielska, którą zalegam od sierpnia. Obiecuję, że postaram się tę relację w miarę możliwości jak najszybciej uzupełnić, jak również przekazać relację z innych wydarzeń, w których brałem udział już po Mistrzostwach.

6 września 2014 reaktywowałem regularne treningi Nordic walking po półrocznej przerwie. Pora więc podsumować ten cały rok. Do lipca włącznie dokonywałem comiesięcznych podsumowań pod hasłem "Kierunek Osielsko". Jeśli chodzi o sierpień, to trudno dalej go używać, chyba że miałbym na myśli już przyszłoroczne zawody. Jednak zdawać sobie trzeba sprawę, że za mną rok ciężkich treningów rozpoczętych rehabilitacją, mający dwa kluczowe momenty Mistrzostw Polski: w Maratonie oraz w Półmaratonie. Potrzebne jest mi zapewne roztrenowanie w jakiejś formie i u mnie z reguły polega ono na zmniejszeniu intensywności treningów. Zresztą chyba sam organizm zastrajkował ostatnio dając znać dolegliwościami bólowymi niemal dokładnie po roku od reaktywacji.

Do końca sierpnia utrzymywałem jednak pełnię formy i dyspozycji sportowej osiągając dobre rezultaty w zawodach nieco niższej rangi. Jednak w sierpniu trenowałem już troszkę mniej niż zwykle. Myślę że nie ma tu co analizować dokładnie tego miesiąca. Wystarczy przytoczyć tylko dwie podstawowe informacje statystyczne: długości pokonanego dystansu i ilości dni aktywnych w Nordic walking. Jeśli chodzi o pokonany dystans to wyniósł on 122,53 km i był niewiele dłuższy od rehabilitacyjnego dystansu pokonanego we wrześniu ubiegłego roku. Jeśli chodzi o ilość dni treningowych, to było ich zaledwie 11 czyli 36%. No cóż czasem trzeba zmniejszyć intensywność by później móc ją zwiększyć. Można powiedzieć, że zegar biologiczny sam ustawił początek okresu roztrenowania.

Treningiem z dnia 4 września zakończyłem ten rok reaktywacji. Tak się jakoś złożyło, że ten trening był wyjątkowo miły i z uwagi na bardzo sympatyczne towarzystwo i z uwagi drobnego smakołyku przygotowanego przez jedną z uczestniczek.

sernik_1 

I właściwie zdałem sobie z tego sprawę dopiero teraz, w momencie gdy piszę ten tekst. Bo ani sernik, ani towarzystwo nie było zamierzone i zaplanowane, a na dodatek nie wiedziałem jeszcze, że dnia następnego nie będę trenował i wówczas to by był ostatni trening. Można powiedzieć "samo życie" nieraz tak to ustawia za nas, by wszystko pasowało.

sernik_2

Jeśli chodzi o statystyki tego roku, też się nie będę za bardzo nad nimi roztkliwiał. Pokonałem z kijami w sumie 2657,94 km. Średnio tygodniowo pokonywałem prawie 51 km. Ilość dni aktywnych wyniosła 217 czyli ponad 59% (inaczej mówiąc średnio ponad 4 razy w tygodniu). Nie są to w moim przypadku jakieś bardzo powalające liczby bo chadzałem już częściej i więcej, ale biorąc pod uwagę okres rekonwalescencji i rehabilitacji muszę uznać je za bardzo przyzwoite i gdyby zdrowie pozwoliło dalej tak chodzić, byłbym w pełni usatysfakcjonowany. Tym bardziej, że (co witam z nieukrywaną radością) coraz częściej potrafię chodzić tempem zbliżonym do tego z okresu sprzed przerwy. Życzę każdemu by jak ja, mógł cieszyć się z uprawiania tej najpiękniejszej aktywności ruchowej. 

VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Osielsko 2015 _cz.2

mk130363

Przed zawodami.

Dzień przed zawodami w dużej części spędziłem w biurze zawodów przyłączając się do drobnych czynności pomocowych w przygotowaniu pakietów startowych. Organizatorzy pracowali pełną parą właśnie w przygotowaniu tych pakietów, przygotowaniu trasy oraz zabezpieczeniu odpowiednich zapasów wody.

Trasa zawodów.

Tu rozwieję ewentualne wątpliwości co do długości tras wytyczanych na zawodach Federacji. Arek Kozak mierzy trasę urządzeniem, które zapewnia bardzo precyzyjny pomiar. Jak sam mówi sposób pomiaru jest tu dokładniejszy nawet niż stosowany podczas wydawania atestów PZLA w biegach.

Kopia_IMG_7076

Dodatkowo jest wykonywany każdorazowo dwukrotnie. Najpierw jakiś czas przed zawodami, a następnie dzień przed zawodami dystans sprawdzany jest jeszcze raz. Stąd nie ma możliwości by podarowano nam choćby pędź ziemi do pokonania. Samą trasę w Osielsku opisywałem nie raz, ostatnio przy okazji kwietniowego maratonu. W odniesieniu do wysokich temperatur warto przypomnieć, że trasa w większości jest leśna. Ale aby czy na pewno jest to tak dominująca właściwość? Otóż rozmieniając ja na drobne to warto zauważyć że półmaratończycy najpierw mieli do pokonania dwa okrążenia stadionu w pełnym słońcu czyli 1,097 km żaru lejącego się z nieba. Poza tym wychodząc na każde okrążenie i je kończąc również pokonywali całe okrążenie na stadionie. To daje dodatkowe 2 kilometry słońca. Kilkusetmetrowa mijanka na trasie przebiega skrajem lasu, i tu raczej mamy półcień. Zaletą tego półcienia może być z kolei otwartość terenu, która dawałaby możliwość ruchu powietrza jeśli by on był. Tereny w lesie były tym bardziej pozbawione tego ruchu powietrza. To wszystko powodowało ze warunki na trasie były niesamowicie ciężkie i po zejściu z patelni słonecznej do lasu wcale nie czuć było żadnej ulgi. Na 5 kilometrowej pętli umieszczono trzy punkty nawadniania. Jeden podwójny na rozgałęzieniu mijanki (1,2 km i 3,6 km) oraz trzeci po minięciu mety każdego okrążenia (czyli po 5 km). Ten ostatni zaopatrzony był dodatkowo w izotonik oprócz wody i był dość długi. Najpierw było stanowisko z izotonikiem, a po 20 metrach stanowisko z wodą Na trasie działały też dwie kurtyny wodne. Jedna w lesie i jedna na stadionie. Próbowałem zasugerować, by kurtyny wodne działały w ten sposób by była możliwość ich ominięcia. Nie każdy może chcieć być polany tak mocnym strumieniem podczas zawodów, po zawodach to co innego, ale w trakcie sam wolałem polewać głowę z kubków niż wchodzić pod prysznic. Spodziewałem się błotka w lesie, które spowoduje kurtyna i mokrych butów, co sprzyja otarciom i odparzeniom. Z pewnością osoby idące krótszy dystans inaczej do tego podchodziły, ja nie chciałem pomykać20 km w mokrych butach. Sędzia główny jednak był dość nieprzejednany i skłonny raczej do narzucenia obowiązku przejścia przez kurtynę niż do możliwości jej ominięcia. Bogdan Grygorowicz i Leszek Puszkiel zapraszali mnie na wspólny rekonesans trasy, ale o godz. 14-tej warunki były takie, że nie zaryzykowałem.

Dzień startu.

Nocowałem w Bożenkowie oddalonym o około 7 km od Żołędowa.

 

Rano dość wcześnie zameldowałem się na stadionie korzystając z podwózki ekipy z Dąbrowy Górniczej z Elą Żuchowicz na czele. Nawiązując do tematu poruszonego przed wyjazdem, w biurze zawodów kolejka tworzyła się głównie do stanowiska obsługującego dystans 5 km. Tu przy tej liczbie uczestników należałoby już teraz zapewnić trzy stanowiska odbioru pakietu startowego. Swój pakiet startowy odebrała dla mnie ekipa Silesia Nordic Team, więc w biurze zawodów nie miałem co robić, tylko podziękować Żanecie Kaźmierczak za pośrednictwo w jego przekazaniu.

Kopia_fot_Beata_Zarach_2275

Wszystko miałem już przygotowane dzień wcześniej, czip zamocowany, numery startowe przypięte, schłodzona woda w bidonach. W nocy dodatkowo zamroziłem (na kość) 1,5 l butelkę wody, którą schowałem do plecaka. Przydała się bardzo po zawodach choć nie wiedziałem czy się nie ugotuje w samochodzie nagrzewanym słońcem. Przed startem kilkakrotnie polewałem głowę wodą, by moja chustka jeszcze przez jakiś czas utrzymywała jej orzeźwiający chłód.

Jest ekipa, jest akcja.

selfi 

Gdy kilka miesięcy wcześniej padła propozycja spotkania ekipy znającej się z fejsa, nie miałem wątpliwości, że najłatwiej będzie przy okazji zawodów i to zawodów najbardziej renomowanych jakie można sobie wyobrazić, czyli Mistrzostw Polski Dodatkowym atutem było też położenie Osielska mniej więcej w środku Polski więc, nikt nie mógł narzekać, że ma do przejechania zbyt dużo km.. Dość entuzjastycznie podeszliśmy do tego wszyscy i zapowiadało się że będzie nas naprawdę bardzo dużo reprezentujących FACE Nordic Walking TEAM. Niestety pogoda storpedowała nieco te plany i pewnie kilkanaście osób albo nie przyjechało do Osielska i w ogóle zrezygnowało w ten dzień z zawodów, albo wybrało zawody w miejscach bliżej położonych miejsca zamieszkania (powrót z daleka w takiej pogodzie po wyczerpujących zawodach jest czasem równie męczący jak sam start). Mimo tego sporo z nas spotkało się w Osielsku, na wspólnej „akcji” czyli starcie w zawodach. Gromadziliśmy się pod parasolem na którym wypisano tytuł tego rozdziału, pasujący do naszej sytuacji.

 Kopia_DSC_1964

Bardzo miłe i sympatyczne były powitania w grupie. Startowaliśmy na wszystkich dystansach, każdy na miarę swych możliwości oraz na miarę swojej odporności na wysoką temperaturę. Niektórzy z nas zmienili dystans na krótszy i tu należy podziwiać ich rozsądek. Ale podziwiać należy także odwagę tych, którzy tego nie zrobili i mimo tej gorączki spróbowali się na najdłuższym dystansie półmaratonu, podejmując bardzo duże wyzwanie.

 

Kopia_fot_Beata_Zarach_2289

grupowe_8 

Przed startem przeszliśmy prawdziwą sesję zdjęciową na boisku. Aparaty fotograficzne śledziły i uwieczniały każdy nasz ruch. Kilkuminutowe pozowanie w pełnym słońcu było już dość sporym wysiłkiem, a co tu mówić o starcie w zawodach, więc ostatnie chwile przed startem próbowaliśmy spędzić w cieniu.

Kopia_IMG_7215

Moje zamierzenia były najprostsze jakie mogły być: dojść w zdrowiu do mety. Oczywiście nie oznaczało to rezygnacji z walki o jak najlepszy wynik. Ale warunki były naprawdę ekstremalne, dlatego postanowiłem nie szarpać się za wszelką cenę z czasem, tylko iść swoim tempem, może nieco niższym od tego, które byłoby w normalnych warunkach, ale zapewniającym pokonanie półmaratonu w 3 godziny. Zwłaszcza początek chciałem zrobić ostrożnie, by nie spalić się na pierwszych kilometrach. Jaka była temperatura? Padały różne liczby od 36 do nawet 39 stopni. To oczywiście w cieniu. Myślę, że po przekroczeniu 36 stopni nie ma to już dużego znaczenia czy jest jeden stopień mniej czy więcej. Zwłaszcza, że faktycznie średnia temperatura w jakiej przyszło nam startować znacznie pewnie przekraczała 40 stopni.  Jeszcze ostatnie zlanie głowy wodą przed startem i ustawiam się zgodnie z kategorią wiekową w dalszych rzędach startujących mężczyzn.

VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Osielsko 2015 _cz.1

mk130363

Szybciej, lepiej, sprawniej, czyli Puchar Polski oczami zawodników.

Spotkanie kapitanów najmocniejszych drużyn Pucharu Polski i zaproszonych zawodników z Polską Federacją Nordic Walking odbyło się w czwartek w Bydgoszczy. Ze strony Federacji udział wzięli: prezes PFNW Olgierd Bojke, dyrektor PP Robert Brzeziński, sędzia główny PP Zbigniew Kosiński, prowadzący zawody i sędzia Arkadiusz Kozak, trenerka PFNW Edyta Kędzierska. Stronę zawodników reprezentowali; Karol Schroder, Bogdan Grygorowicz, Jolanta Ptas, Bogdan Scibisz, Leszek Puszkiel, Jarosław Pietrzyk, Marzena Spychała, Żanetta Kaźmierczak, Adam Moczarski, Adrianna Lipko, Sławomir Bogacki i moja skromna osoba. Elżbieta Żuchowicz przesłała swoje postulaty, które zostały wzięte pod uwagę podczas zebrania.

 Kopia_0012

Powołaniem na to spotkanie bardzo zdziwiony nie byłem, ale  nie da się ukryć, że mile mnie zaskoczyło. Wszak od ubiegłego roku nie startowałem w imprezach Pucharu Polski. Doświadczenie z czterech poprzednich edycji, pięciu Mistrzostw Polski oraz fakt, że siedzę w temacie na bieżąco  śledząc i wyniki, i relacje zamieszczane w necie, publikując przy tym różne artykuły związane z Nordic Walking, dotyczące także zawodów oraz wreszcie mając cały czas bezpośredni kontakt z wieloma uczestnikami Pucharu, mogły powodować, że moja obecność w tym gronie ekspertów, kapitanów drużyn była usprawiedliwiona. Zresztą tu mogę dodać, że mój blog cieszy się dużym uznaniem we władzach Federacji, czego wyraz nieraz mi okazywano, także podczas tego spotkania słowami Prezesa Olgierda Bojke. Tutaj nie da się ukryć przecież, że blog tematyczny wpisuje się także w szeroko rozumiane media popularyzujące Nordic walking. Wiadomo też nie od dziś, że to czego nie ma w mediach nie istnieje. Więc tu swój mały kamyczek poprzez relacje z wielu wydarzeń, w tym obszernych opisów zawodów Pucharu Polski przecież także dorzucam.

 Kopia_0022

Właściwie spotkanie w bydgoskim hotelu FOCUS rozpoczęło się od słów właśnie o roli mediów i historii Pucharu. Trudno było w 2009 roku przewidzieć tak duży wzrost popularności naszej dyscypliny, a zwłaszcza takich dużych oczekiwań odnośnie zawodów. Mimo pewnych wad ścigania się z kijami to jednak przyciąga wiele osób do Nordic walking. Gdy w 2009 roku wystartowało niemal 300 osób w Mistrzostwach Polski wydawało się to że to bardzo dużo. Obecnie taka frekwencja byłaby jedną z najniższych w Pucharze Polski, bo dość regularnie startuje około 550 osób przy 650 osobach zapisanych. Obecnie organizatorzy Pucharu muszą być przygotowani na udział nawet 700 osób w zawodach i ta granica pewnie w końcu padnie. Co dalej? Rysuje się oczywiście granica 1000 osób w zawodach, co podkreślił Prezes Federacji Olgierd Bojke. Przyznam, że nawet mnie takie oczekiwania trochę zaskoczyły. Nie wiem czy jesteśmy w stanie to przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Chyba, że puścimy na trasę najpierw tylko uczestników półmaratonu i dystansu 10 km, a dopiero po zakończeniu ich rywalizacji wystartują uczestnicy 5 km. To jednak spowoduje rozciągnięcie czasu trwania całej imprezy, czego biorący udział w spotkaniu nie chcą. Wprost przeciwnie większość uważa, że impreza już teraz trwa zbyt długo. Stąd wypłynął postulat by półmaraton startował w przyszłym sezonie o pół godziny wcześniej. W tym przypadku jednak, o ile impreza może skróci się dla uczestników dystansu 5 km (krótszy czas oczekiwania na wyniki półmaratonu), to jednak suma sumarum dla uczestników półmaratonu impreza wydłuży się o te pół godziny. To spowoduje także, że często wyjeżdżający jeszcze w nocy zawodnicy startujący na najdłuższym dystansie, swój sen przed tym wyczerpującym wysiłkiem będą musieli jeszcze skrócić. Nie jestem przekonany czy to dobre rozwiązanie. Próbujemy skrócić czas imprezy dzieląc losowanie nagród na dwie tury, ale tu też mam mieszane uczucia, bo tak naprawdę w sobotę musiałem wybierać, albo oglądać dekoracje, albo brać udział w losowaniu. Kiedyś w końcu musiałem wziąć prysznic, a wyczerpanie po półmaratonie, nie pozwoliło mi tego zrobić wcześniej. Myślę że tu interesy startujących w półmaratonie i startujących na 5 km będą się zawsze znacznie różnić. Dlatego zapraszam jak największe grono uczestników chadzających na 5 km by wystartowali na 10 km. Wówczas czas oczekiwania niewątpliwie im się skróci, a kończąc marsz równo z półmaratończykami z pewnością docenią chwilę odpoczynku podczas oczekiwania na dekoracje. Tysiąca osób jednocześnie ścigających się na pętli 5 kilometrowej nie wyobrażam sobie, chyba że wyszlibyśmy na szerokie ulice miast, o czym także wspomniał Prezes. Tu mam mieszane uczucia jednak, bo o ile wyobrażam sobie marsz 5-ciu lub 10-ciu km po asfalcie, o tyle półmaratonu nie próbowałem, a ponieważ to mój ulubiony dystans, chciałbym nadal tu startować, tyle że nie do końca jestem przekonany, czy to jeszcze zdrowe dla mnie będzie. Wszak właśnie z tego względu nigdy nie startowałem w biegowym półmaratonie, choć niewątpliwie przygotowany na to byłem. No ale tu musimy poczekać (jak to się mówi "pożyjemy, zobaczymy") jak to się rozwinie. Ponieważ jednak równocześnie padła ze strony Federacji propozycja, czy może raczej pytanie o rozgrywanie w Pucharze Polski także dystansu maratonu, więc tu widzę pewną możliwość rozwiązania tego problemu. Imprezy PP w maratonie miałyby z oczywistych względów odbywać niezależnie od pozostałych dystansów. Miałyby to być maksymalnie 4 maratony w ciągu roku. Tu widzę możliwość dołączenia do maratonu dystansu półmaratonu. Wszak skoro w Mistrzostwach Polski w Maratonie brało w dwóch edycjach po około 70 osób trudno spodziewać się, by w zawodach pucharowych było ich więcej. Zwłaszcza że wielu traktuje tak ekstremalny  dystans incydentalnie. Przy połączeniu tych dwóch dystansów można pewnie osiągnąć liczbę 100 osób, co przy dodaniu rajdu rekreacyjnego do imprezy da odpowiednią ilość uczestników.

Na spotkaniu w Bydgoszczy poruszono wiele tematów i nie sposób je tu wszystkie opisywać. Wymienię tylko najważniejsze tematy i postulaty, przy jednych zatrzymując się dłużej, przy innych krócej.. Podniesiono kwestię rozszerzenia Pucharów Regionalnych (zwłaszcza przedstawiciele z południa Polski wskazywali propozycję rozgrywania Pucharu Śląska). Tym tematem Federacja jest oczywiście zainteresowana i to nie jest tak, że jeśli nie ma Pucharu Regionalnego to dlatego, że Federacja nie chce. Główną kwestią jest tu jednak chęć (także finansowa) lokalnych organizatorów. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że z wpływów opłat startowych nie da się zrobić takiej imprezy. Z drugiej strony warto zaznaczyć że kalendarz Federacji jest bardzo napięty. W tym roku wraz z kwietniowymi Mistrzostwami w Maratonie jest to 12 imprez wysokiej rangi A są jeszcze zawody i ewenty mniejszej rangi. To powoduje że coraz trudniej można znaleźć wolny termin a zawody Federacyjne często pokrywają się z terminami innych organizatorów. Dużo czasu poświęcono w dyskusji sprawie punktacji drużynowej. Tu można by powiedzieć każda drużyna podawała nieco odmienny wariant najbardziej jej odpowiadający. Generalnie ścierały się dwa stanowiska. Pierwsze polegało na ograniczeniu w braniu pod uwagę wyników 10 zawodników podanych w kadrze danej drużyny na początku cyklu. Tu zyskiwałyby małe drużyny dobrych ścigaczy, bardzo zmobilizowanych na udział i wynik w każdych zawodach. Było to jakby stanowisko drużyn bardzo nastawionych na aspekt sportowy w tej rywalizacji. Przeciwieństwem było stanowisko zakładające punktowanie jak największej ilości zawodników, padały różne liczby, 30 zawodników, czy nawet branie pod uwagę wszystkich startujących. Tu zyskiwałyby drużyny o bardzo dużej liczbie zawodników, które zmobilizowałyby nie tylko swoich ścigaczy ale także wszystkich swoich sympatyków. Jest to stanowisko stawiające na powszechność i popularyzację naszej dyscypliny. Może mieć znaczenie dla mnie przecież jeśli jadę na zawody i mój wynik niezależnie jaki by on nie był, będzie zawsze się liczył, czy też nie jadę na zawody, bo mój wynik i tak się nie liczy. Wariantem pośrednim byłoby branie pod uwagę określonej liczby najlepszych wyników w danej drużynie, bez względu na jakim dystansie starowaliby jej przedstawiciele.

Kopia_0041

Kolejną kwestią poruszaną było sędziowanie. Tu stanowisko Federacji jest dość zdecydowane i restrykcyjne względem osób podbiegających. I wszyscy się z tym zgadzamy. Dało się to zauważyć w sporej liczbie dyskwalifikacji podczas sobotnich zawodów. Co do techniki chodzenia z pewnością stanowisko sędziów można uznać bardziej za proedukacyjne niż restrykcyjne. Na razie nie czekają nas żadne kary minutowe poza ostrzeżeniami, z tym że pamiętać musimy by cierpliwości sędziów nie wystawiać na ciężką próbę, bo trzy ostrzeżenia równają się dyskwalifikacji. Podnoszona była też sprawa ustanowienia na zawodach sędziów lotnych, maszerujących po trasie z kijami NW. Z pewnością zawodnikowi, który szuka miejsca do nieuczciwych zachowań będzie trudniej uciec przez wzrokiem takiego sędziego, jeśli znajdzie się w jego zasięgu. Dość humorystycznie mogą zabrzmieć tu słowa iż są zawodnicy, którzy wychodzą na rekonesans trasy, by poznać miejsca w których można podbiegać. Pomysłowość ludzka nie zna granic i tu pomysł z sędzią lotnym, który przekazywałby odpowiednią informację sędziom na trasie byłby na to receptą. Wydaje mi się też, że jest to lepsza koncepcja niż sędzia poruszający się na rowerze. Zwłaszcza na wąskich ścieżkach trudno i tak byłoby wyprzedzać zawodników, a nie chodzi o to by gonić kogoś by dać mu kartkę, tylko by działać prewencyjnie – wyprzedziłem sędziego, tak łatwo mu nie ucieknę, będzie miał na mnie oku może 100, może 300 m, a może i przez pół kilometra, trudno powiedzieć kiedy zniknę mu z oczu. W kwestii kategorii wiekowych padł wniosek dodania kategorii 70+ na dystansie półmaratonu. I tu w pełni podzielam pogląd, że jeśli ktoś w tym wieku potrafi w zdrowiu pokonać półmaraton to dlaczego mamy go zniechęcać koniecznością startu w kategorii 60+. Kolejnym postulatem był zakaz używania słuchawek podczas zawodów. Również podzielam ten pogląd i swoje stanowisko w tym względzie wyjaśniałem kilkakrotnie już dawno temu na różnych forach. W skrócie chodzi o bezpieczeństwo wyprzedzania zwłaszcza na wąskich ścieżkach. Przy tej okazji wypłynął właśnie sposób wyprzedzania podczas zawodów Nordic Walking. Ten określony jest w regulaminie PFNW wręcz wzorcowo pod względem bezpieczeństwa i prostoty zapamiętania.

Dla upowszechnienia pozwolę sobie zacytować: „Zawodnik wykonujący manewr wyprzedzania nie może przy tym przeszkadzać, względnie utrudniać ruchu zawodnikowi przez niego wyprzedzanemu. Zawodnik wyprzedzany zobowiązany jest do utrzymania przyjętego toru marszu."

Można powiedzieć, że bezpieczeństwo zleży tu od manewrów zawodnika wyprzedzającego, zaś wyprzedzany nie powinien czynić gwałtownych ruchów. W praktyce dość popularne zawołanie żądające przejścia „lewa wolna” polecam zmienić na zawołanie ostrzegające „wyprzedzam z lewej” lub „wyprzedzam z prawej”, oraz wyprzedzanie z tej strony, z której jest na to miejsce i pod warunkiem, że wyprzedzanie jest na danym fragmencie ścieżki i w określonej sytuacji w ogóle możliwe. Jeśli idziemy szybciej nie przeganiajmy innych z trasy na boki, bo my idziemy. W żadnych zawodach sportowych tak nie ma, poczynając od lekkoatletyki, a kończąc na Formule 1. Przejawem zaś kultury osobistej i postawy sportowej będzie jeśli ustąpimy miejsca zawodnikowi nas dublującemu, czyli takiemu, który szedł tak szybko że dogonił nas wypracowując nad nami przewagę jednego pełnego okrążenia i chce nas teraz wyprzedzić.

0051 

Na spotkaniu nie zapadły żadne wiążące decyzje, wszystkie poruszone problemy i postulaty trzeba niewątpliwie przemyśleć i jeszcze raz spotkać się, by ostatecznie przedyskutować i przedsięwziąć odpowiednie poczynania w celu polepszenia jakości zawodów Pucharu Polski. Zaprezentowane w artykule problemy należy odczytać też raczej jako mój obraz przedstawianych spraw, oraz moje przemyślenia po spotkaniu, a nie oficjalne stanowisko Federacji (oczywiście poza cytowanym punktem regulaminu, który nie budzi żadnych wątpliwości). Mam nadzieje że udało mi się przybliżyć sprawy, o których dyskutowaliśmy podczas spotkania, czasem dość żywiołowo, czasem z humorem, czasem przedstawiając odmienne racje, jednak bez wątpienia atmosfera przez cały czas była taka jak bywa wśród przyjaciół, bo przecież niewątpliwie jesteśmy i przyjaciółmi z nordikowych tras i przyjaciółmi Pucharu Polski. Jeśli któryś wątek pominąłem, to po prostu z niepamięci, nie protokołowałem spotkania i co zapamiętałem to opisałem.                       

Biuro zawodów

mk130363

Wspomniałem o tym, że poruszę ten temat. Jednak od razu zaznaczę, że nie chodzi mi o krytykę organizatorów zawodów, a już na pewno nie o krytykanctwo. Po prostu myślę, że wszystkim zależy by zawody były jak najlepiej zorganizowane. Będzie to z pewnością korzystne i dla zawodników, którzy w lepszych nastrojach przystąpią do rywalizacji i dla organizatorów, których działania będą milej postrzegane przez uczestników. Sam nie mam doświadczenia w organizowaniu takich wydarzeń więc nie będę się zbytnio wymądrzał, być może jednak organizatorzy przeczytawszy moje uwagi wezmą je sobie bardziej do serca i coś dla nas zrobią, bo nie wątpię że sami dobrze wiedzą o co chodzi. Głównym powodem dla którego piszę ten artykuł są kolejki w biurze zawodów, które bywają przy rejestracji i odbiorze pakietów startowych przed zawodami.

kolejka_1

 

kolejka_3

 kolejka_4

kolejka_5 

Sami wolontariusze obsługujący biura działają zawsze bardzo sprawnie i z dużym zaangażowaniem, i tego nie można nie zauważyć. Jednak nie zawsze przekłada się to na oczekiwany efekt, czyli brak kolejek. Dlaczego to jest dla nas ważne? Ano dlatego, że zazwyczaj przyjeżdżamy albo z bliżej położonych, albo z całkiem dalekich miejscowości. I z reguły czas mamy bardzo dokładnie obliczony w rozkładzie tego dnia. Gdy więc zdarzy się jakaś kilkunastominutowa zwłoka, niby nie duża to prawda, ale to zaburza jednak nam cykl przygotowania do tego startu. Można wyjechać na zawody wcześniej lub później. Na pewno są osoby, które wyjeżdżają i przybywają w ostatniej chwili. I wówczas same są sobie winne, że niemal wprost z biura idą na start. Sam staram się być na miejscu co najmniej godzinę, a najlepiej półtorej przed startem. Ale w przypadku dłuższej podróży i/albo wczesnej godziny rozpoczęcia zawodów, często to jest bardzo trudne. A praktycznie wydaje mi się, że im podróż była dłuższa tym więcej czasu potrzebujemy na przygotowanie (także jakiś odpoczynek przed startem). I wówczas zamiast relaksować się, rozgrzewać się przed startem, mobilizować, my stoimy w kolejce. A wiadomo, że nikt kolejek nie lubi. Nawet jak obsługa idzie sprawnie to jednak te kilkanaście minut moglibyśmy pewnie spędzić dużo przyjemniej i pożyteczniej w obliczu czekającego nas startu. Na ogół jest to właśnie tylko kilkanaście minut, dla organizatorów to pewnie niewiele, ale dla nas może być za dużo. Jak przypomnę sobie historię wielu moich startów w zawodach Nordic walking to niemal zawsze towarzyszyła temu wydarzeniu jakaś kolejka. Najczęściej było to w biurze zawodów, co dla mnie osobiście jest najmniej komfortowe. Oczekiwanie na posiłek przecierpię, bo z głodu na pewno nie umrę i tu trudno czasem coś poradzić, jak zupa z jednego kotła idzie. Ale w biurze nie może wszystko iść z jednego kotła jeśli nie chce się mieć kolejki. Gdy startowałem w dość renomowanych biegach, bądź imprezach mieszanych biegowo-nordikowych (celowo piszę tę ostatnią zbitkę w tej kolejności) nigdy nie doświadczyłem oczekiwania w kolejce w biurze zawodów. Wpływ mają na to myślę, że dwa główne czynniki. Pierwszy to taki, że organizatorzy tych imprez umożliwili odbiór pakietów startowych w przeddzień zawodów i to przez wiele godzin, co z pewnością powodowało, że ewentualna kolejka z tego dnia rozłożyła się w sposób naturalny na kilka godzin bo przecież jednemu pasowało o 14-tej innemu o 16-tej, a jeszcze komuś o 20-tej. Nie wspomnę już o tym, że niektórzy organizatorzy umożliwiają odbiór pakietu przez cały dzień od godzin rannych do późno wieczornych. W przypadku imprez tylko Nordikowych tylko pięć razy doświadczyłem podobnej sytuacji (niewątpliwie bywa to w ogóle częściej ale w moim przypadku tylko 5). Było to zawsze podczas dalekich wyjazdów: dwa razy Gdańsk, Złotoryja, Warszawa i Tyrawa Solna.      

kolejka

  

Możliwość odbioru w przeddzień powoduje także, że oczywiście kolejka następnego dnia powinna także stopnieć nawet do minimum, czyli do podejścia do stanowiska odbioru pakietu i podpisaniu karty startowej. Trwa to na ogół kilka sekund. By tak jednak było należy zachęcać miejscowych uczestników by odbierali pakiety w przeddzień imprezy oraz zadbać o odpowiednią liczbę stanowisk w biurze zawodów. I to jest ten drugi istotny czynnik zmniejszający kolejkę. Tu ujmując rzecz w skrócie należy podzielić uczestników wg numerów startowych na poszczególne stanowiska. Pewną odmianą takiego postępowania jest podzielenie stanowisk wg dystansów. I to było już także wielokrotnie ćwiczone. Jednak skutek jest na ogół taki, że jedno stanowisko obsługuje 70 półmaratończyków albo maszerujących na 10 km, a drugie stanowisko obsługuje 200 uczestników marszu na 5 km. Jasne jest, że o ile na tym pierwszym stanowisku ewentualna kolejka bywa krótka lub żadna o tyle na tym drugim trzeba swoje odstać. Dlatego wydaje mi się że dla imprez o liczbie uczestników powyżej 300 powinno dążyć się do zapewnienia 4 stanowisk, dla imprez o około 200-300 uczestnikach powinno zapewnić się 3 stanowiska. Dwa stanowiska dopuściłbym gdy ilość uczestników jest wyraźnie mniejsza od 200. I tu można to podzielić dystansami np. 1 stanowisko - półmaraton, 1 st. – 10 km, 2 st. – 5 km lub w innej wersji 1 st. - 10 km, 2 st. – 5 km, Jest to sposób najmniej skomplikowany jednak z uwagi na to że np. półmaraton startuje zazwyczaj dużo wcześniej niż pozostałe dystanse jedno stanowisko umarło by dużo wcześniej i nie powodowało by rozładowania ewentualnej kolejki na innych dystansach. Można by więc podzielić to numerami startowymi tak aby równomiernie rozłożyć półmaratończyków i pozostałe dystanse na wszystkie 4 stanowiska. Tu jednak należałoby by prosić by uczestnicy innych dystansów przepuszczali w kolejce startujących najwcześniej półmaratończyków, albo biuro godzinę przed startem półmaratonu przez 30 minut obsługiwało by tylko półmaratończyków, a innych zawodników tylko w miarę wolnych mocy przerobowych. Ten drugi system jest nieco bardziej skomplikowany, ale możliwy do przeprowadzenia biorąc pod uwagę, że pewnie niewielu uczestników 5 km przyjeżdża i obiera pakiet 3 godziny przed startem swojego dystansu. W sposób więc dość naturalny wówczas, gdy pakiety odbierają półmaratończycy, tych startujących na krótszych dystansach jest mniej.

01

03

 

Oczywiście zdawać należy sobie sprawę, że aby skutecznie zastosować oba czynniki, po pierwsze konieczne jest wykonanie większej pracy przed samym otwarciem biura. Trzeba podzielić pakiety na odpowiednie stanowiska tak aby właściwy czip i właściwa koszulka znalazła się w odpowiednim worku, a odpowiedni worek przydzielony został do odpowiedniego stanowiska. Po drugie potrzeba więcej wolontariuszy obsługujących biuro zwłaszcza w dniu zawodów, co jest oczywiste z uwagi na więcej stanowisk. Tu można przyjąć, że ewentualna kolejka w biurze w przeddzień zapewne jest mniej irytująca i uciążliwa dla uczestników. Myślę, że właśnie trudność w realizacji tych dwu warunków powoduje, że jest jak jest. I na pewno organizatorzy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Życzyć więc im należy, by znaleźli jak największą ilość mocy przerobowych, co bywa trudne, ale możliwe do zrealizowania. Przykładem mogą tu być Mistrzostwa Wrocławia, gdzie znaleziono wielu chętnych do obsługi biura tyle, że niezbyt zręcznie ich zorganizowano. Mianowicie były 4 stanowiska odbioru wszystkich elementów pakietu startowego, tyle że każdy uczestnik musiał przejść przez wszystkie 4 stanowiska odbierając w każdym co innego. I tu niestety na drugim ze stanowisk tworzyła się kolejka, bez przejścia, której nie można było skorzystać z dalszych stanowisk.  

Nigdy mimo nawet najlepszej organizacji, ogromu pracy włożonej przed i w trakcie zawodów nie możemy być pewni, że w pewnym momencie nie pojawi się zator. Przy dużych imprezach masowych bywają uczestnicy, którzy przyjeżdżają na ostatnią chwilę, bywają osoby przyjeżdżające dużymi grupami (autobusem) i wówczas rzecz jasna może także pojawić się kolejka. Róbmy jednak wszystko by możliwość jej wystąpienia ograniczyć przynajmniej z naszej (czyt. tutaj: organizatora) strony do minimum

 05

Kierunek Osielsko - podsumowanie czerwca i lipca 2015

mk130363

Ostatnie podsumowanie dwóch miesięcy poprzedzających kolejny start w Osielsku. Nie będę zbytnio się rozpisywał i analizował dogłębnie tych statystyk. W czerwcu odczułem zmęczenie, więc zmniejszyłem ilość treningów. Maj był wyczerpujący jak miesiące zimowe i dalej tego w sezonie startowym nie sposób było ciągnąć. W lipcu chyba ilość i jakość treningów była chyba akuratna. Mniejsze obciążenie treningowe przełożyło się na szybsze średnie tempo. Pozytywne w ostatnich miesiącach jest również to, że podejmuję próby truchtania. Wprawdzie są to próby delikatne i nieśmiałe, ale są. Nie ujmuję ich jednak w tych podsumowaniach bo na pewno nie są jeszcze zbyt znaczące.

 

  przebyty dystans [km] Systematyczność [%] dni treningowych średnie tempo wszystkich marszów [min/km] najdłuższy dystans jednorazowo [km] średnia długość dystansu jednorazowo [km] najdłuższy dystans jednego dnia [km] średnia długość dystansu jednego dnia [km]
IX 108,99 53% 10:14 11,06 6,81 11,06 6,81
X 150,93 55% 09:09 13,67 8,39 19,34 8,88
XI 251,18 80% 09:10 20,35 9,30 20,35 10,47
XII 201,87 55% 08:55 18,10 8,07 20,59 11,87
I 285,45 74% 09:18 22,07 7,93 22,07 12,41
II 337,32 68% 09:10 28,07 15,33 33,74 17,75
III 220,82 52% 09:11 17,88 11,04 17,88 13,80
IV 232,41 53% 09:12 42,195 (16,54) 12,23 42,195 (21,92) 14,53
V 343,02 77% 09:22 22,48 11,83 22,48 14,29
VI 173,16 50% 09:03 17,12 10,82 17,12 11,54
VII 200,07 52% 08:56 17,08 11,12 19,49 12,50

Przez te ostatnie 11 miesięcy przeszedłem z kijami 2505,22 km i to uważam za duży sukces. Przed rokiem nic tego nie zapowiadało. Ukończyłem w tym czasie maraton NW i teraz stoję przed pierwszym startem w półmaratonie. Kilkanaście startów miałem wcześniej na porównywalnym wysiłkowo dystansie 20 km, jednak to jest trochę co innego, przynajmniej jeśli chodzi o statystykę. Nie będę pisał jakie są moje oczekiwania bo raczej nigdy tego nie robiłem, a  nadchodząca fala upałów każe podejść rozsądnie do tego startu. Cieszę się też, że nie będę jedynym uczestnikiem z Poznania na dystansie półmaratońskim, co często bywało na dystansie 20 km.

pmaraton

Biegaj z Opel Szpot - edycja lipiec 2015

mk130363

Dość nietypowy termin tej edycji nie miał zapewne wpływu na nieco mniejszą frekwencję. Tradycyjnie ta ze względu na sam środek sezonu wakacyjnego jest najmniejsza. Ale jednak było zdecydowanie więcej uczestników niż np. rok temu. Start zlokalizowany był podobnie jak w czerwcu przy amfiteatrze niedaleko Hotelu Park.

010820151853

W sumie uważam, że jest to całkiem dobra lokalizacja na miesiące wakacyjne. Wadą tego miejsca może być jedynie brak w pobliżu toalety. Za to oczekiwać na losowanie można siedząc w amfiteatrze, wprawdzie na betonie, ale z uwagi na spore dogrzanie podłoża, da się te kilkanaście minut wysiedzieć. No i można robić dość swobodnie fotki uczestnikom.

 010820151850

Na start poszedłem z kijkami tak jak w poprzednim miesiącu, traktując to jako rozgrzewkę. Wziąłem te same kije, ale wyposażyłem je w ich oryginalne paski - nadgarstkowe. Miała to być więc nie tylko próba mojej formy, ale też i próba sprawdzenia na ile sposób marszu (zaawansowaną techniką lub tylko podstawową) wpływa na tempo marszu przy dużych prędkościach. Do biura ... spóźniłem się o kilkanaście sekund. Nie to żebym się nie zdążył zarejestrować, po prostu zarejestrowano mnie z numerem startowym o jeden punkt zbyt dużym. Dlaczego, to wyjaśni się pod koniec wpisu.

010820151855

Start poprzedziła wspólna rozgrzewka. Tym razem poprowadzona moim zdaniem bardzo profesjonalnie, co nie zdarza się często. Niestety bywa, że prowadzący rozgrzewkę robią tzw. pokaz siły, własnej sprawności i wytrenowania w fitnessie. Często zupełnie nie ma to nic wspólnego z właściwym przygotowaniem do biegu. Rozgrzewka taka sama w sobie staje się pierwszoplanowym wysiłkiem, powodującym, że uczestnicy przed startem są nie rozgrzani tylko zmęczeni. Tym razem tak nie było więc i ja mimo wcześniejszego marszu, podczas robienia fotek także skusiłem się na wykonanie kilku ćwiczeń.

010820151862 

010820151858

010820151859 

Ze względu na mniejszą grupę startujących ustawienie w tylnych rzędach nie robiło zbytniej różnicy. Z tym, że brakowało zwłaszcza sporej grupy maszero-biegaczy stąd bardzo szybko po starcie grupa biegnących zyskała nade mną sporą przewagę. Wyglądało więc na to że będzie to dla mnie bardzo samotny marsz, praktycznie bez żadnej historii, a tylko z walką z czasem. Narzuciłem dość ostre tempo od początku. Moja technika nie była rewelacyjna tym bardziej, że szedłem z kijami z rękawiczką, która właściwie umożliwia chodzenie tylko techniką podstawową. Ale chodziło mi głównie o sprawdzenie przygotowania szybkościowego, więc zbytnio się tym nie przejmowałem. Po drodze widziałem ćwiczące na trawniku obok trasy asfaltowej grupy MarszuPoZdrowie. Z uwagi na dość duże zainteresowanie uczestników tych grup zawodami sportowymi padło w moim kierunku oczywiście pytanie "co to za marsz?" (wskazywał na to przypięty do mojej koszulki numer startowy), na które odpowiedziałem zgodnie z prawdą że to bieg. Już pierwszy międzyczas wskazywał że próbę potraktowałem dość poważnie. Na drugim kilometrze czas utrzymywał się w pewnej normie, ale z uwagi na brak kontaktu wzrokowego z biegaczami czas był trochę słabszy. Na trzecim kilometrze zacząłem doganiać co bardziej zmęczonych biegaczy i to zapewne wyzwoliło u mnie pewne dodatkowe moce. 4 kilometr (jak w sinusoidzie) pokazał czas podobny do drugiego, a na piątym znów zacząłem kogoś doganiać więc tempo znów wzrosło  Z uwagi na zawody kajakarskie wskazano nam by obiec metę toru regatowego górą. Jednak jak się później okazało w newralgicznym miejscu nie było wolontariusza kierującego uczestników w tym kierunku, a porządkowi przy bramkach nie zwracali na nas uwagi, stąd większość uczestników, których ja widziałem, pobiegła dołem. W zasadzie nie ma to znaczenia, gdyż są to zawody bez klasyfikacji na mecie i jedyna rywalizacja jest raczej ambicjonalna, więc jeśli ktoś chciał rywalizować z kimś kto pobiegł górą, również winien pobiec górą. Jeżeli ktoś rywalizował tylko z własnym czasem to, trasa była właściwie obojętna tyle, że czas trzeba było odnieść do właściwego dystansu. Sam wybrałem wariant marszu dołem, gdyż i tak zabezpieczałem tyły całego peletonu więc fundowanie sobie dodatkowej straty do tych, którzy pobiegli dołem nie miało większego sensu, tym bardziej, że tego dnia czekało mnie pokonanie w sumie dystansu niemal 29 km, więc skrócenie o te 300 m to była kropla w morzu mojego wysiłku. Ostatecznie moje międzyczasy były następujące:

1 km - 7:59

2 km - 8:10, po 2 km 16:09

3 km - 7:55, po 3 km 24:04

4 km - 8:09, po 4 km 32:13

5 km - 7:55, po 5 km 40:08

5,430 km - 3:21,  META: 43:29

Mogę być zadowolony z tej próby, tym bardziej że wykonanej z dość specyficznym sprzętem, który jednak generalnie skraca odepchnięcie. I tu można dyskutować, o tym jaki wpływ na prędkość ma technika marszu z kijami. W pewnych zakresach owszem niewątpliwie ma, ale po przekroczeniu pewnej prędkości, ten wpływ coraz mniej znaczy w obliczu oszczędności sił, przy krótszym odepchnięciu.

 

Na mecie czekała na nas jak zwykle woda. Zdjęć zawodnikom na mecie za bardzo nie zdążyłem robić, gdyż osiągnąłem ją pod koniec całej stawki, a jak złapałem równiejszy oddech i uzupełniłem płyny to już nie było za bardzo "co zbierać".  Może któryś z uczestników biegnących i szybciej osiągający metę pstryknie kiedyś parę fotek, do czego zachęcam na fanpage'u biegu. Pozostało mi więc fotografowanie uczestników podczas losowania nagród.

010820151875 

010820151877

010820151879 

010820151881 

010820151883

 010820151888

Tu już na początku serce moje drgnęło, bo główną nagrodę wylosował pani z numerem o jeden punkt mniejszy niż mój numer. Dlatego właśnie pisałem, że ciut spóźniłem się na bieg. Zresztą dodam, że mój numer "ostrzeliwany" był z każdej ze stron. Nagrody wylosowało bowiem niemal wszystkie pięć numerów przed i po moim. Ot taka niezręczność maszyny losującej względem mnie.  

010820151892

Parkrun Poznań - bieg nr 155_25.07.2015

mk130363

Ostatni raz biegłem w Parkrunie 8 lutego 2014 roku. Uzyskałem wówczas czas 29:24. Mój najlepszy wynik w Parkrunie to 25:48. Było to 24 sierpnia 2013. Cóż teraz mogę tylko pomarzyć o takich wynikach. Od dawna nie biegałem i z tej racji na pewno trudno mi o jakieś dobre czasy. Ale ostatnio zacząłem trochę truchtać. Delikatnie, po kilometrze, dwóch i w wolnym tempie. Nie jest to slow bo tam właściwie jest to wolniejsze niż marsz, a ja truchtam w tempie mojego bardzo szybkiego marszu, czyli około lub nieco powyżej 8 min/km. Wówczas, gdy osiągałem wspomniane na wstępie wyniki, truchtałem właśnie tempem 6 min/km, podobnym do ostatniego zimowego startu. No ale dla mnie najważniejsze jest w tym truchtaniu to że zbytnio nie obciąża kolan, stąd dynamika tego jest nieco senna. Właśnie niedawno przypomniano, że Parkrun Poznań będzie obchodzić trzecie urodziny. Byłem w tym cyklu biegów od początku. Byłem też na wszystkich urodzinach, ale przed rokiem tylko w roli fotoreportera. Postanowiłem wziąć w tym jubileuszowym biegu udział, po półtorarocznej przerwie. Wiedziałem, że będę celował w wynik 40 minut, ale miałem nadzieje, że pozostali uczestnicy na mnie poczekają.Dopuściłem przy tym także możliwość maszerowania fragmentami, jeśli nie starczy tchu, zwłaszcza na zbiegach - by mniej obciążać kolana.

Poprzedni dzień był jednak dość wyczerpujący. Najpierw chodziłem bez kijów i zrobiłem 7 km. Po południu w dość dużym upale zrobiłem dość mocny trening wspólnie z Agnieszką Kozłowską. Dołożyłem tu prawie 17 km, więc kilometraż dość znacznie przekroczył tego dnia ostatnie osiągi. Na dodatek nieco się odwodniłem (brak 2 kg na wadze) co spowodowało, że ostatnie 3 kilometry to już praktycznie człapałem, by wrócić do domu. Nie spodziewałem się po prostu tak długiego treningu. Ale że było miło w towarzystwie podzielić się doświadczeniami, więc tak wyszło. Jednak zacząłem mieć wątpliwości, czy następnego dnia, przecież wcześnie rano, podołam swojemu wyzwaniu. Tym bardziej, że na Parkrun zamierzałem pomaszerować na własnych nogach z kijami, czyli jakieś niecałe 4,5 km. Domowa odnowa biologiczna pomogła na tyle, że mięśnie były rano gotowe zwlec się z łóżka. Gorzej z ogólnym wypoczynkiem całego organizmu, gdyż albo z tego zmęczenia, albo z podekscytowania pierwszym tak długim truchtem od dawna, nie mogłem zasnąć do 4-ej  nad ranem, a o 5-ej zbudził mnie na moment grzmot burzy. No ale kawa postawiła mnie do pionu i krótko po 8-mej wyruszyłem w kierunku Cytadeli. Pogoda wydawała się tego dnia dość przyjemna. Wyglądało, że bardzo krótka burza odświeżyła trochę powietrze, słonko lekko przygrzewało, ale bez tego zwykłego ostatnio żaru. Wziąłem ze sobą dwie butelki zmrożonej wody do postaci lodu, jedną na bieg, drugą na po biegu i na marsz powrotny. Przyznam, że o ile podczas biegu zmusiłem się niemal by wypić parę łyków, o tyle po biegu i w drodze powrotnej woda bardzo się przydała. Było tego dnia bowiem niesamowicie wilgotno, co powodowało, że nawet przy niewielkim wysiłku można było nieźle się spocić, a co dopiero przy biegu czy Nordic walking. Na miejsce przyszedłem jakieś 10 minut przed startem. Rozgrzewkę miałem naturalnie za sobą, więc tylko przywitałem się ze znajomymi i mogłem udać się na linię startu.

Kopia_00__0012

Kopia_00__0043

Kopia_00__0054 

Kopia_00__0064

 

Ustawiłem się zwyczajowo w tylnych rzędach, włączyłem endo, przygotowałem stoper i po kilku także zwyczajowych zdaniach prowadzącego zawody ruszyliśmy. Ja swoim truchtem, inni mniej, bardziej lub bardzo bardziej szybciej. Praktycznie wkrótce za mną biegła już tylko wolontariuszka zamykająca peleton uczestników. To dobry myślę zwyczaj, bo gdy ona biegnąca z ostatnim uczestnikiem osiągnie metę wiadomo, że już nikogo na trasie nie ma i można zamykać stoper i kończyć imprezę. Na trasie są oznaczone także połówki kilometrów więc już po 500 metrach wiedziałem, że moje tempo optymalne czyli kręci blisko 8 minut na kilometr. W zasadzie cały bieg był dla mnie bez historii poza sprawdzaniem międzyczasów. Wprawdzie na drugim kilometrze dogoniłem Przemka biegnącego z pieskiem, a pod jego koniec wyprzedziłem także uczestnika biegnącego razem z córką - bardzo młodą juniorką, ale trudno to uznać za jakiś sukces. Zresztą nie chodziło mi przecież tu by z kimkolwiek wygrać poza sobą samym. Tempo moje było dość równe bez żadnych ekscesów, tak przyspieszeń jak i zwolnień. Nawet "Dolina czołgów" nie zrobiła na mnie większego wrażenia i nie wyhamowała mnie. Na czwartym kilometrze przemaszerowałem całe 10 metrów popijając zimną wodę. Marsz nie wynikał jednak z braku tchu tylko nie chciałem się zakrztusić łykami zimnego płynu. Tak więc mogę uznać że przetruchtałem cały bieg ciągiem. Na ostatnim kilometrze mogłem nawet lekko przyspieszyć, a na ostatnich metrach mając spory zapas do oczekiwanych 40 minut, pozwoliłem sobie nawet na "samolocik" i bieg zakosami od krawężnika do krawężnika. Moje międzyczasy były następujące:

1 km - 7:41

2 km - 7:55, po 2 km 15:36

3 km - 7:51, po 3 km 23:27

4 km - 7:50, po 4 km 31:17 

5 km - 7:12, META - 38:29

Kopia_2_00__007

Jestem bardzo zadowolony z tego startu. Niewątpliwie wydolnościowo jestem gotów, by pokonywać 5 km truchtem, czego unikałem od września, gdy wznowiłem treningi Nordic walking. Cieszę się z tego ogromnie, bowiem mimo, że zawsze było to tylko uzupełnienie moich treningów, to jednak brakowało mi tego w rozkładzie zajęć. Mam nadzieję, że czasem będę mógł sobie pozwolić na kolejny start w Parkrunie.

Za metą zwyczajowo robiłem fotki, ale nie miałem tu wiele roboty, zabezpieczając tylne szeregi uczestników.

Kopia_00__012

Kopia_00__0162

Kopia_00__0083 

 

Kopia_00__0131

Kopia_00__0141 

Po biegu odbyła się jeszcze ceremonia wręczenia nagród najlepszym biegaczom i biegaczkom minionego roku oraz zrobiliśmy zwyczajowe zdjęcie grupowe.   

 

 

 

Puchar Wielkopolski Nordic Walking - Wągrowiec 2015 _cz.2

mk130363

Zawody.

 Start. Tu jak wspomniałem, zapłaciłem frycowe z braku doświadczenia przy tego rodzaju startach grupowych, gdy znalazłem się w drugiej grupie. Oczywiście trudno mówić tu o stracie czasowej, bo po prostu maszerowałem kilka pierwszych metrów dystansu dopinając jeszcze i poprawiając rękawiczki.

start

start drugiej grupy panów na 10 km

Mogłem wprawdzie zaryzykować i ruszyć dopiero po ich zapięciu jednak mogłem tym utrudnić start zawodnikowi, który stał za mną. Rozumiem tu pośpiech organizatorów, którzy maja duże doświadczenie w przeprowadzaniu startów tym systemem, gdyż jak się okazało czołówka dystansu 10 kilometrowego mijała metę pierwszego okrążenia jeszcze przed wystartowaniem wszystkich grup dystansu 5 kilometrowego. To mogło powodować pewną niedogodność dla ścigaczy 10-ki i chodziło o to, by jak najmniejszej ich liczbie utrudnić życie. Po dwóch grupach panów na 10 kilometrową trasę wystartowały panie, a wśród nich Agnieszka, Monika, Agnes i Longina..

start_pa

start pierwszej grupy pań na 10 km

 

Ekipa, z którą przyjechałem startowała w kolejnych grupach już na 5 km.   

starty1

robertjeszcze nie wystartowali wszyscy na 5 km, a już czołówka 10 km kończyła pierwsze okrążenie

starty_2tu też widać panów z 10-ki kończących pierwsze okrążenie podczas jednego z ostatnich startów na 5 km

zosia

Pierwsze okrążenie było bardzo szybkie. Nie miałem niestety stopera (rano wysiadła bateria przy zerowaniu licznika) i byłem zmuszony użyć zwykłego zegarka, z którego mogłem szacować poszczególne kilometry co najwyżej z dokładnością 1 minuty. I wyglądało na to, że tempo było około 8 min/km. Nie wiedziałem jednak że faktycznie szedłem nieco szybciej. Niewątpliwie zaważyły tu emocje pierwszych metrów, gdy wszyscy idą jeszcze dość blisko siebie i każdy chce jak najdłużej dotrzymać kroku szybszym od siebie. Międzyczasy, które prezentuję w tabelce obliczyłem porównując zapis własnego marszu z mapką z zaznaczonymi kilometrami prezentowaną w poprzednim wpisie. Czasy poszczególnych okrążeń są oczywiście zgodne z tym co zarejestrował mój czip na bramkach mety.. Z uwagi na mniej typowy dystans okrążenia (2,5 km) podałem międzyczasy pierwszych dwóch kilometrów każdego z okrążeń oaz dokładkę tych ostatnich 500 metrów każdego okrążenia. Parę metrów straciłem jednak przez ten początek i teraz starałem się gonić idących na początku kilkanaście, a później kilkadziesiąt metrów przede mną. W mojej kategorii wiekowej konkurencja była bardzo mocna mogłem więc liczyć tylko na dobry własny czas marszu. Zresztą starsza kategoria która wystartowała razem z moją była nie mniej szybka. W zasadzie mogłem co najwyżej liczyć na to, że dogonię kogoś z młodszej kategorii. I w zasadzie zrobiłem to na pierwszych dwóch kilometrach niwelując różnicę czasu ze startu i wyprzedzając paru młodszych rywali. Podzielony start w grupach powoduje jednak, że tak naprawdę walczymy korespondencyjnie z niemal całą stawką uczestników i nie wiemy dokładnie kogo w danym momencie wyprzedzamy, a kto jest bliżej mety od nas (oczywiście pomijając naszą kategorię której ogląd widzimy najdokładniej). Najtrudniejszym momentem było na tym okrążeniu pierwsze wspomniane asfaltowe podejście. Nie wiedziałem, że tak to będzie wyglądać, więc trochę zaskoczony oszczędzając groty, markowałem tylko ruchy ramion z kijami i wszedłem tylko na nogach. Na szycie niewielkiego przecież podejścia niestety, ale poczułem jakby uszły z mięśni moich nóg wszystkie siły. Dopiero po kilku kolejnych krokach doszedłem do siebie. Gdy wchodziłem na metę pierwszego okrążenia widziałem na elektronicznym zegarze czas nieco powyżej 20 minut. Jako, że nasza grupa wystartował około 1 minuty później znaczyło to że mój czas był na pewno poniżej 20 minut. A więc było to nawet nieco szybciej niż oczekiwałem. W rzeczywistości było to czas 19:40

Drugie okrążenie było również szybkie. Tu już nie było emocji ze startu i średnia całego okrążenia wyszła niemal idealnie 8 min/km. Pierwszy kilometr jednak nieco wolniejszy (zapewne uspokoił mnie nieco widok czasu na elektronicznym zegarze) i wówczas dogonił mnie jeden z wcześniej wyprzedzonych młodszych zawodników. Chęć dotrzymania mu kroku spowodowała wzrost tempa w drugiej części tego okrążenia. Na tym okrążeniu doganiałem także głownie panie startujące na 5 km wyruszające na trasę w ostatnich grupach. Nie miało to jednak istotnego wpływu na moje tempo marszu, gdyż najczęściej te uczestniczki idące nieco wolniej ustępowały miejsca więc wystarczyło być nieco bardziej uważnym. Na pierwszym kilometrze tego okrążenia widziałem też dwie uczestniczki, które najwyraźniej nie mogły sobie poradzić z tempem narzuconym przez współzawodniczki i miały kłopot już w połowie pierwszego kilometra trasy. Najprawdopodobniej po rozmowie z sędziami wycofały się z tego "wariactwa". Tu wracając do opisu trasy trzeba powiedzieć, że ścieżka nad jeziorem nie była zbyt szeroka, a że pętla była krótka nie wyobrażam sobie tu zawodów Pucharu Polski, tłok i kłopoty z wyprzedzaniem byłyby przez niemal połowę trasy bardzo utrudnione. Natomiast na takie regionalne zawody o około 200 lub nieco więcej uczestnikach trasa jak najbardziej do zaakceptowania. Doganiają mnie na tym kółku także najszybsze panie startujące na dłuższym dystansie. Na podejściu pomagam sobie kijami i nogi już nie umierają na szczycie.

Czas drugiego okrążenia 19:58. Po dwóch okrążeniach czas 39:38.

Trzecie okrążenie praktycznie bez historii. Z analizy międzyczasów można by przypuszczać że miałem jakiś kryzys na 6 kilometrze. I tak to czułem po zawodach, że to okrążenie było słabsze. Liczby pokazują wprawdzie, że brakowało niewiele do zakładanego tempa 20 min/okrążenie (czyli 8 min/km), ale właśnie to odczucie powodowało, że po sprawdzeniu ostatecznego wyniku na mecie, wydało mi się że trasa była dość wyraźnie krótsza (o jakieś 200 m). Czas trzeciego okrążenia 20:12. Czas po trzech okrążeniach 59:50. Nadal więc utrzymywałem średnią minimalnie poniżej zakładanego tempa. 

 aga_1

ścieżka nad brzegiem jeziora

aga_2stadion

 monia2

 

Czwarte okrążenie miało właściwie trochę podobny przebieg jak poprzednie, w tym aspekcie, że niewiele się działo. Uczestnicy 5 km ukończyli już swoją konkurencję, więc na trasie robiło się pusto, tym bardziej, że także do mety dochodzili powoli najszybsi na 10 km. Pozostawała więc walka z samym sobą. Jedyne co mnie jeszcze jakoś mobilizowało z czynników zewnętrznych, to żółta koszulka Jurka Appela widoczna w oddali. Na pierwszym okrążeniu wypracował nade mną kilkanaście sekund przewagi i na drugim okrążeniu ja utrzymywałem taką stratę. Jednak na trzecim kółku Jurek podwoił przewagę  Teraz chciałem zbliżyć się do niego. Zdawałem sobie sprawę, że dogonić go będzie trudno, gdyż pozostało na to niewiele dystansu i czasu. Jednak podjąłem taką próbę i bardzo powoli odrabiałem stratę. Dystans 10 km na pewno nie jest dystansem, w którym można kogoś łatwo dogonić. Tutaj rozgrywka jest bardzo szybka i w zasadzie każdy kto chodzi regularnie podobne dystanse, nie ma problemu by odpowiednio szybko dla siebie dotrzeć na metę. Od początku do końca moje miejsce w całej stawce uczestników wahało się więc nieznacznie między 41 a 44 miejscem. W dystansach dłuższych zdarza się, że ktoś zwalnia na ostatnich kilometrach bądź z powodu mniejszej kondycji, bądź z powodu jakichś dolegliwości zdrowotnych, które dają o sobie znać podczas długotrwałego wysiłku. i wówczas można przesunąć się o wiele pozycji do przodu. Tutaj w zasadzie jest prawie constans cały czas. Jurek tego dnia szedł również w równym tempie i nie udało mi się go dogonić, i wyprzedzić. Stratę zmniejszyłem jednak do 5 sekund, a ta dodatkowa motywacja spowodowała, że uzyskałem nad wyraz dobry czas tego okrążenia 19:37, a metę całego dystansu osiągnąłem po 1:19:27.

Jak mój start wyglądał w statystyce prezentuje poniższa tabela.

okrążenie kilometr czas czas łączny czas okrążenia Tempo (min/km) Śr. prędkość (km/h)
1 1,0 7:52 7:52 19:40 7:52 7.63
2,0 8:00 15:52
2,5 3:48 19:40
2 3,5 8:18 27:58 19:58 7:59 7.51
4,5 8:00 35:58
5,0 3:40 39:38
3 6,0 8:26 48:04 20:12 8:05 7.43
7,0 7:47 55:51
7,5 3:59 59:50
4 8,5 8:12 1:08:02 19:37 7:51 7.65
9,5 7:57 1:15:59
10,0 3:28 1:19:27

Widać oczywiście pewne nieznaczne różnice w czasach pokonywania poszczególnych kilometrów, ale to jest uwarunkowane i walką na trasie, i konfiguracją terenu, i różną motywacją w poszczególnych fragmentach marszu. Ale generalnie tempo trzeba uznać na równe przez cały czas tzn. nie odcięło mi zbytnio prądu po pierwszych dwóch szybkich okrążeniach.. Być może wpływ na nieco gorszy wynik 3 okrążenia miał fakt, że zdawałem sobie sprawę, iż już trudno będzie mi kogokolwiek dogonić, być może była to chwila oddechu i rozluźnienia przed finiszowym okrążeniem.. Niewątpliwie bardzo podobne są pierwsze i ostatnie okrążenie. Jakby były prawie lustrzanym odbiciem. Emocje startu i finiszu zapewne odegrały tu kluczową rolę. Widać też, że końcowe odcinki okrążeń miały jakby szybsze oblicze, może to dodatkowa motywacja wchodzenia na stadion, gdzie byli kibice, może chęć sprawdzenia międzyczasu okrążenia, poza tym przecież każde minięcie mety powodowało że ubywało okrążeń do końca więc to też mogło dodatkowo motywować.. .   

Udekorowany pamiątkowym medalem i pokrzepiając się wafelkiem postanowiłem poczekać w strefie mety na pozostałych uczestników i zrobić parę fotek.

00__002 

00__004

 00__006

00__007

00__009

00__010

W międzyczasie rozsupłałem sznurowadło, by uwolnić się od czipa. W tej czynności sznurowadła węzełkowe nie pomagają niestety. Tuż obok częstowano uczestników żurkiem więc i ja po chwili posilałem się nim siedząc na trawie niedaleko mety i robiąc jeszcze ostatnie zdjęcia.   

00__011

00__019

Pozostało nam czekać na ogłoszenie oficjalnych wyników. Swój czas i zajęte miejsce można było w międzyczasie sprawdzić na stanowisku komputerowym, zresztą można to był śledzić także on-line w internecie, co jest niewątpliwie fajną możliwością śledzenia wyników, gdy ktoś nie mógł wystartować w zawodach. Można było także porozciągać się w grupie pod okiem trenerki Edyty Kędzierskiej.

rozciganie

Dość sprawnie uporano się z weryfikacją wyników i wkrótce przystąpiono do dekoracji, a po niej do losowania nagród. Wszystko można było wygodnie śledzić bądź z trybun stadionu bądź z siedząc na trawie stadionu.  

00__021

po_zawodach

00__022

Trzeba powiedzieć, że cała impreza przeprowadzona była bardzo sprawnie. Organizatorzy z Wągrowca już zapowiadają, że chcą gościć nordic walkerów w przyszłym roku i miejmy nadzieję, że tak się stanie. W zawodach wystartowało 226 osób. Do mety dotarły 223 osoby, dwie panie nie ukończyły marszu, a jeden pan został zdyskwalifikowany. Tą frekwencję należy ocenić bardzo wysoko. Wśród regionalnych Pucharów Federacji (Puchar Pomorza i Puchar Wielkopolski) była zdecydowanie najwyższa (Sławno 138, Jarosławiec 132, Czaplinek 151), a spośród 5 -ciu imprez pobliskiego Pucharu Bałtyku tylko jedna była wyższa (Dziemiany 240) i tylko jedna mogła się równać (Żukowo 225). Myślę więc, że warto inwestować w to miejsce na mapie zawodów Nordic walking. Żałować należy jedynie, że w tym pucharze rozegrana zostanie tylko jedna impreza. Widać że Wielkopolska jest spragniona tego rodzaju imprez masowych i warto to wykorzystać, ale to już zależy od decyzji potencjalnych miast organizatorów.

PS. Jedyne czego mi trochę zabrakło, to większej aktywności fotografów. Dwie galerie po setce zdjęć trochę wybiórczo potraktowały te zawody, pokazując też głównie to co działo się na stadionie, a dla wielu z nas zdjęcie z trasy czy mety jest jedną z najcenniejszych pamiątek po zawodach.

 

 

© Nordic Walking mk
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci