Menu

Nordic Walking mk

Więcej Nordic Walking aby żyć dłużej

Biegaj z Opel Szpot - edycja sierpień 2015

mk130363

29 sierpień

Koniec wakacji to przedostatni bieg tegorocznego cyklu. Nie należało się spodziewać tłumów uczestników. Miesiące wakacyjne to tradycyjnie biegi o najniższej frekwencji, w lipcu wystartowało 132 osób, zaś w tym opisywanym właśnie biegu 180. Raz, że na pewno duża część młodzieży jest w rozjazdach, dwa że szkoły nie mają wówczas możliwości oddziaływania. Dopiero na ostatni bieg już pod koniec września szkoły zmobilizują swoich uczniów, by jeszcze powalczyć o nagrody i wówczas można się spodziewać co najmniej 500 startujących. Podobnie jak w dwu poprzednich biegach start i metę zlokalizowano przy Amfiteatrze. Tym razem pojechałem na bieg rowerem. Z racji przewidywanej niskiej frekwencji nie musiałem się spieszyć, ale na miejscu byłem już około 10.15. Tłumów w biurze zawodów nie było, więc rejestracja przebiegała bardzo sprawnie. Trochę później niż ja pojawiają się moi nordikowi przyjaciele. Od razu ich dostrzegam: Dorotę, Zosię i Staszka, który jednak nie załapał się na fotkę otwarcia.

Kopia_290820151923

Strzelam jeszcze ze dwie fotki, ale prowadzący imprezę nawołuje już wszystkich do udziału w rozgrzewce.

Kopia_290820151924

Staszek zaliczył wcześniej Parkrun, ja jazdę rowerem, więc na pewno już w ten czy inny sposób byliśmy rozruszani. Idziemy jednak na trawnik poruszać się choć trochę z pozostałymi uczestnikami. Rozgrzewka tym razem bardziej fitnessowa niż biegowa. Niektórzy to lubią, ja mam inne preferencje w tym względzie. Chyba bardziej robię fotki "tańczącym" uczestnikom niż sam ćwiczę.

Kopia_290820151928

 Kopia_290820151927

Kopia_290820151930

Do naszego grona dociera jeszcze Janek i udajemy się na start, który następuje tradycyjnie o godzinie 11.00.  Nie ma tłoku więc od razu możemy ruszyć żwawym tempem. Janek szybko zyskuje wyraźną przewagę. Ze Staszkiem początkowo idziemy razem, jeszcze trochę rozmawiając, później chyba tuż po pierwszym kilometrze on obejmuje prowadzenie.w naszej dwójce. Przyspieszam jednak, by odrobić dzielący nas dystans i udaje się to jeszcze nim miniemy 2 kilometr. Do końca idziemy blisko siebie, dopiero na finiszu zyskuję kilka sekund przewagi.

Zapis marszu w endomondo pokazał następujące międzyczasy: 

1 km - 8:09

2 km - 8:01, po 2 km 16:10

3 km - 7:49, po 3 km 23:59

4 km - 8:15, po 4 km 32:14

5 km - 8:19, po 5 km 40:33

5,830 km - 6:20 (tempo 7:38/km),  META: 46:53

Średnie tempo całego marszu wyszło 8:03/km i trzeba uznać je za bardzo dobre, także z uwagi na panującą temperaturę około 30 stopni.Poza tym na asfalcie startuję ostatnio z kijami z "paskiem -rękawiczką" nadgarstkową, co nieco może ograniczać, czy utrudniać pełne odepchnięcie. Mimo tego po raz kolejny osiągam czas podobny do tych osiąganych w okresie mojej najlepszej formy sportowej.

Kopia_290820151937

Na mecie jak zwykle czeka na nas woda, a po chwili rozpoczyna się losowanie nagród.  Ja pstrykam fotki, a Zosia wygrywa jedną z nagród.

 Kopia_290820151934

Kopia_290820151935

 Kopia_290820151936

 

Zawody Nordic Walking z Napoleonem

mk130363

Mosina, 23 sierpień 2015

Wspominałem w sierpniu na FB, że wybieram się do Mosiny sprawdzić jak obecnie wygląda Studnia Napoleona. Kiedyś opisałem to miejsce i pobliskie trasy dogodne do uprawiania Nordic walking tutaj SzlakTrzechJezior

Kopia_230820151901

No i sprawdziłem, ale przebieg zawodów opiszę za chwilę. Najpierw legenda.

Jak podają liczne źródła, Napoleon Bonaparte był w Mosinie aż trzykrotnie: pierwszy raz - gdy przeprowadzał inwentaryzację, drugi - gdy prowadził swoje wojska na Moskwę i trzeci - gdy pokonany wracał do Paryża. Właśnie w 1812 roku Napoleon wraz ze swoją armią zatrzymał się tutaj przed wyprawą na Moskwę, by zaczerpnąć wody do picia. Jak się później okazało, nie była to zwykła woda. Jak głosi legenda ”…kto zatem w ten magiczny czas przejeżdżać przez te strony będzie i zaczarowana godzina tej wody nadejdzie, raz w roku niepowtarzalny smak przypominający jako żywo szampana pozna. Radość tą poczują tylko Ci, których serca czyste, zamiary szczere i niechęcią do innych są niezaznaczone”.

Waśnie w niedzielę 23 sierpnia był ten wyjątkowy dzień w roku, w którym uczestnicy zawodów mieli skosztować legendarnego szampana. Zawody odbyły się na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, w pobliżu zrewitalizowanej w 2012 roku Studni Napoleona. Biuro i zaplecze zawodów zlokalizowano w Stacji Turystycznej Osowa Góra.w pobliżu Głazu Pamięci Władysława hr. Zamojskiego. 

gaz

 

001

 Na miejsce dotarłem koleją, rzadko wykorzystywanym przeze mnie środkiem komunikacji oraz na własnych nogach robiąc dwukrotnie 3 kilometrowe spacerki. Rozgrzewkę miałem więc już załatwioną. W biurze otrzymałem pakiet startowy w postaci numeru startowego, pamiątkowego znaczka,j bawełnianej koszulki i mapy okolicy. Ścigać mieliśmy się na tzw. Pętli Mosińskiej wyznaczonej w ramach projektu „Aktywna Trójka - trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym”. Pętla ma długość 7,4 km i taki był też dystans naszej rywalizacji. Start poprzedziło spotkanie uczestników przy Studni Napoleona, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie zawodów i poczęstunek wspomnianym szampanem. 

0041 

 008

 

007a

 

 

017

Po tym dość nietypowym poczęstunku przed zawodami przeszliśmy na miejsce startu gdzie po tradycyjnym odliczaniu ruszyliśmy na trasę zawodów.

019

Jak policzyłem uczestników zawodów było 29, natomiast organizatorzy zaproponowali także możliwość startu w rajdzie zadaniowym, w którym wzięła udział jedna czterosobowa rodzina z Tomkiem Klimkiem na czele.

021

Trasa początkowo wiodła w dół i była dość kamienista. Trzeba było więc rozważnie używać kijów i ostrożnie stawiać stopy, gdyż kamienie często były zupełnie luźno leżące. Tym samym odcinkiem mieliśmy później wracać tyle, że końcówka oczywiście miała być dość ostro pod górę. Wyzwanie było dość spore bowiem odcinek ten liczył około 700 m  Ruszyłem dość spokojnie z tylnych rzędów, gdyż wiadomo, że na starcie nawet przy tej stosunkowo niewielkiej liczbie uczestników zawsze może dojść do jakiejś kolizji. Jednak dość szybko zacząłem przesuwać się do przodu wyprzedzając kolejnych uczestników.

 020

Pod koniec tego odcinka wiodącego w dół doszło do niezbyt przyjemnej sytuacji. Na trasie nie było sędziów pilnujących techniki i ewentualnego podbiegania. Co do techniki to poziom był zróżnicowany i zawsze jestem do tego przygotowany. Ale niesportowe zachowania są już tak szeroko upubliczniane, że uczestnicy marszu powinni jednak doskonale wiedzieć co znaczy marsz i nie wykraczać tu poza granice przyzwoitości. Tymczasem jeden z uczestników wyprzedzony przeze mnie kilkadziesiąt metrów wcześniej, ni stąd ni zowąd, w sposób bardzo demonstracyjny, podskokami zaczął zbiegać z tej góry. Zwróciłem mu uwagę, że to nie jest bieg i ... zostałem zbesztany w sposób wysoce niekulturalny i niecenzuralny. Wstyd powtarzać słowa, którymi wyzwał mnie ten pan, a co gorsze jego niezdrowe emocje omal nie doprowadziły go do rękoczynów wobec mojej osoby. Po prostu brak słów, jak przyjemną imprezę i pozytywne wrażenia może zepsuć jeden wybryk nieumiejącego się zachować gościa. No ale moja reprymenda odniosła ten skutek że zatrzymała go na chwilę bo chciał mnie dosadnie zbluzgać i później już chyba nie próbował swoich niesportowych zachowań, w każdym razie ja ich więcej nie widziałem ponieważ on trzymał się daleko za mną. Po zejściu w dół dotarliśmy do Jeziora Kociołek. Tu skręciliśmy w prawo obchodząc dużą część jeziorka. Cała dalsza cześć trasy, aż do ponownego dojścia do Kociołka i czekającej na nas wspinaczki wiodła ścieżkami leśnymi. Były to ścieżki w dużej części dość piaszczyste i nieraz znaczenie miała także strona drogi, którą akurat podążaliśmy. Były miejsca, gdy lepiej było zmienić tor marszu na ten gdzie podłoże było bardziej zbite. Teraz nie było też już wymagających podejść, ale trasa była dość urozmaicona pod względem i ukształtowania terenu, i leśnych krajobrazów. Komunikaty wirtualnego trenera endomondo wskazywały, że moje tempo marszu było bardzo równe i oscylowało cały czas blisko 8 min/km. Było to bardzo złudne bowiem jak się okazało endo dodało na całej trasie około 190 metrów co zniekształcało nieco moje postrzeganie tempa w trakcie marszu. Bardzo szybki był niewątpliwie pierwszy kilometr, wyraźnie poniżej 8 min. Następne trzy były jednak w rzeczywistości wolniejsze. Próba odrobienia straty do wyprzedzających mnie zawodników na kolejnych trzech kilometrach spowodowały, że znów szedłem poniżej 8 min/km. Na finiszu, dałem z siebie już po prostu wszystko na co mnie było w tych warunkach stać. Jak się okazało pod górę wcale nie zwolniłem w stosunku do 6 kilometra. Międzyczasy poszczególnych kilometrów były faktycznie następujące: 

1 km - 7:40

2 km - 8:15, po 2 km 15:55

3 km - 8:30, po 3 km 24:25

4 km - 8:25, po 4 km 32:50

5 km - 7:46, po 5 km 40:36

6 km - 7:57, po 6 km 48:33

7 km - 7:57, po 7 km 56:30

META - 7,40 km - 3:11 (tempo 7:58/km) 59:41

Chyba mogę być zadowolony z tego wyniku, gdyż średnie tempo na trudnej przecież trasie, wyszło 8:04/km.

Zapis marszu według endomondo poniżej.

 

Wcześniej jako pierwszy na metę wszedł mój niedościgniony kolega i przyjaciel z Drużyny Szpiku Robert Adamski.

 022

Najszybszą kobietą była Agnieszka Mielecka z Gąsawy.

Ja osiągnąłem metę jako 11-ty zawodnik,  ósmy wśród panów.  

024

Tuż za metą czekała na nas butelka wody.

 

 Nie zabrakło także pamiątkowych fotek na linii mety..

026

029

Tymczasem na terenie Stacji Turystycznej trwał rodzinny piknik z atrakcjami dla dzieci i kiermaszowym stoiskiem oraz ogniskiem, na którym można było upiec kiełbaskę.

piknik_1

piknik_2

Dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę.

 

 po_3

 030

 Najlepsze trójki pań i panów w zawodach nagrodzono atrakcyjnymi upominkami.

 

 Nie zapomniano też o uczestniczącej w rajdzie sympatycznej rodzinie.

 rodzina

A na zakończenie wszyscy uczestnicy i zawodów i pikniku wraz z organizatorami zrobili sobie wspólne zdjęcie.

 

Bardzo pozytywna, bezkosztowa dla uczestników i dobrze zorganizowana impreza,  jak się okazuje rozegrana już po raz trzeci. Wydaje mi się, że jeśli zdrowie pozwoli i nie będę miał innych sensownych propozycji, to w przyszłym roku także tu wystartuję. Trzeba dobrze zabukować w kalendarzu termin pod koniec lata.

 

Marsz Nordic Walking z Napoleonem

VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Osielsko 2015 _cz.4

mk130363

Po zawodach.

Dłuższą chwilę siedziałem w namiocie ustawionym przy punkcie nawadniania i uzupełniałem płyny. Nie liczyłem kubków wypitej wody. Była lekko ciepława, więc mało orzeźwiająca, ale nie było możliwości ustawienia tu dużych chłodziarek :) i trudno chyba było coś tu zaradzić w takim upale. Już w przeddzień zawodów wykupiono wodę z dwóch pobliskich marketów, a organizatorzy jeszcze w trakcie zawodów dokupowali ją z uwagi na jej bardzo duże spożycie, trudne nawet do przewidzenia w takim upale i przy tylu uczestnikach. Rozdysponowano jej niewyobrażalne ilości, a przecież mieliśmy ją także w pakietach startowych. Monika Grygiel, o której wspomniałem w poprzednim wpisie uciekła mi na ostatnim okrążeniu o dodatkowe 2 minuty, ale mnie już wówczas trudno było zmotywować do jakichś fajerwerków.

Kopia_Beata_Zarach_2346Monika z nr 716

Okazuje się też, że Michał Piotrowski, z którym właśnie razem siedzimy pod namiotem (czy raczej zadaszeniem) też miał chwilę zwątpienia i nawet już właściwie zrezygnował, i niemal zszedł z trasy, ale któraś z zawodniczek jeszcze go zmotywowała i dokończył ten żaropółmaraton w czasie, o którym nie mógłbym nawet pomarzyć.

Kopia_Beata_Zarach_2355

Cieszę się, że że na tym najdłuższym dystansie wystartowało tak dużo osób. Najwięcej po Mistrzostwach z 2009 roku, ale wówczas nie było dystansu 10 km. Cieszę się też że również Poznań jest tu liczniej reprezentowany. Agnieszce Kozłowskiej nie udało się wprawdzie ukończyć z uwagi na tę ekstremalną pogodę, ale duże uznanie za podjęcie wyzwania i również duże uznanie za rozsądek w momencie, gdy poczuła, że trzeba to jednak przerwać po 10 kilometrach. Była świadoma tego na co się waży i jak reaguje jej organizm na taki wysiłek podczas takiego upału. 

Kopia_Beata_Zarach_23491 Agnieszka z nr 736

A służby medyczne miały co robić podczas tych zawodów i były do tego znakomicie przygotowane.

Oprócz dziewczyn i mnie, z Poznania startował także Zbyszek Kaczkowski, z którym byłem jeszcze na zawodach w Złotoryi w 2011 roku, a który na dobre zadomowił się teraz w półmaratonie startując kiedyś wcześniej na 10 km. Mieliśmy okazję zamienić dwa zdania podczas tych zawodów, bo wyłapał mnie i podszedł w którymś momencie odpoczynku po zawodach. 

Zresztą w tym momencie muszę podziękować wszystkim, którzy do mnie podchodzą i rozmawiają, niektórych znam, inni się przedstawiają, dzięki czemu się poznajemy. Wielu czyta mojego bloga i on ich zainspirował, czy to do aktywności, czy to do startu w zawodach. Bardzo miłe są ich słowa o tym moim skrobaniu o nordiku. Bardzo mnie to cieszy i zachęca do prowadzenia bloga.   

Na trasie pilnowało nas 15 sędziów, to chyba rekord dla 5 kilometrowej pętli. Ale sędziowie także pomagali przetrwać trudne chwile.

Kopia_fot_Beata_Zarach_2580

Duże było zaangażowanie wolontariuszy w podawaniu napojów i polewaniu wodą.

Kopia_Beata_Zarach_2531 

Kopia_Beata_Zarach_2538 

Najlepszy przykład dawała tu zresztą niestrudzona Dyrektor Osielskiego GOSiR-u Żanetta Kaźmierczak.

 Kopia_Beata_Zarach_25211

Tu niestety raz pozytywnie odpowiedziałem na pytanie o polanie wodą głowy przez wolontariusza i zdążył polać mi tylko plecy, czego akurat nie chciałem. Musiało to wyglądać podobnie jak na poniższym zdjęciu.

Kopia_Beata_Zarach_2498

Później wolałem więc już sam polewać sobie głowę.

Chęć szybkiego schłodzenia po zawodach wyzwalały pomysłowość i inicjatywę wśród samych zawodników.

Kopia_Beata_Zarach_2631 

Po dłuższym odpoczynku zjadłem posiłek regeneracyjny czyli zupę gulaszową, bardzo smaczną i pożywną, ale również bardzo gorącą, a z uwagi na upał stygła powoli, więc jej spożywanie trwało dość długo. Popijałem wodą z zamrożonej poprzedniej nocy butelki, która była jeszcze wystarczająco orzeźwiająca.

W międzyczasie na trasę swojego mini Nordic walking wyruszyły dzieci pod przewodnictwem Edyty Kędzierskiej, która "dwoi się i troi" na zawodach, a to pokaz techniki, a to szkółka NW, poprowadzenie rozgrzewki, poprowadzenie rozciągania i teraz jeszcze zabawa z maluchami. A przecież sama też bierze udział w zawodach na dystansie 10 km.

Kopia_Beata_Zarach_2601 

W oczach najmłodszych uczestników było widać nieskrywaną pasję do Nordic walking.

Kopia_Beata_Zarach_2625

Już szedłem pod prysznic, gdy rozpoczęto losowanie nagród, musiałem więc zaczekać bo a nóż by się udało coś wylosować. Organizatorzy zrobili to w dwóch etapach część losowania przed dekoracjami i część po, gdyż chodziło o maksymalne wykorzystanie czasu i skrócenie imprezy. To jednak spowodowało, że początku dekoracji nie widziałem, bo wówczas brałem prysznic. Tym razem jednak nic się nie udało wylosować, także w części podekoracyjnej losowania, zresztą w Pucharze Polski chyba jeszcze mimo tak wielu startów nic nie wygrałem.        

Na uwagę zasługuje także pierwszy tak liczny udział przedstawicieli drużyny FACE Nordic Walking TEAM w zawodach NW, czego zresztą sam byłem inicjatorem zwołując ich na spotkanie w Osielsku. A że sympatyzują z nami także koła wysoko usytuowane w Federacji, możemy liczyć przynajmniej na ich mentalne wsparcie.

Kopia_Beata_Zarach_2587 

VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Osielsko 2015 _cz.3

mk130363

Zawody

To mój szósty start w Mistrzostwach Polski na najdłuższym dystansie. Pod tym względem wyprzedza mnie jedynie Marysia Zawadzka. Nie chcę już rozpamiętywać mego braku na tych zawodach w ubiegłym roku. Trudno, tak wyszło i nic na to poradzić nie mogłem. Do tej pory były to starty na dystansie 20 km, teraz miałem zadebiutować w półmaratonie, ale doświadczenie, które mam na takich dystansach powoduje, że do startów podchodzę już niemal rutynowo, prawie bez emocji, a właściwie bez drżenia nóg i obawy serca.. Muszę zrobić swoje i tyle, nic więcej, a może aż tak wiele. Jak słusznie zauważył w Bydgoszczy prezes Olgierd Bojke, dystans 5 km może przejść każdy, dystans 10 km też może przejść każdy, ale jak ktoś wstał dopiero z kanapy zapłaci za to dużą cenę, półmaraton już nie każdemu dane jest przejść. Jeśli dopiero zaczynasz być aktywny fizycznie, podchodzić musisz do niego z pewną pokorą. Musisz spodziewać się, że twój wysiłek potrwa nawet powyżej 3 godzin. Przy warunkach atmosferycznych jakie były 8 sierpnia to było szczególnie trudne wyzwanie. Wystartowało nas na tym najdłuższym dystansie 81 zawodników i zawodniczek w dwóch grupach, najpierw panowie, a minutę po nich kobiety. Było wśród nas wielu debiutantów w różnym aspekcie na to patrząc. Niektórzy z nich mieli już nawet dłuższe wędrówki zaliczone jednak w zawodach tej rangi startowali po raz pierwszy. Inni można powiedzieć zupełnie bez doświadczenia na długich dystansach, zakładali sobie tylko pokonanie dystansu bez względu na wynik. Ruszyliśmy o godz. 10.00 jeszcze z uśmiechami na twarzach. Później z pewnością też nie brakowało uśmiechów, ale też coraz częściej twarz skupiała wysiłek walki nie tylko z czasem, ale i z pogodą.

fot_Beata_Zarach_2320_dotd

Stadion.

Najpierw pokonywaliśmy dwa okrążenia wokół stadionu piłkarskiego co dawało nam te dodatkowe 1,097 km wobec później pokonywanych 5-cio kilometrowych pętli. Zacząłem bardzo spokojnie . Słońce grzało w plecy niemiłosiernie. Chustka namoczona wodą wysychała błyskawicznie. Nie pamiętam, czy po pierwszym kółku brałem wodę, ale po drugim już na pewno.

 

Międzyczas pierwszego okrążenia stadionu - 4:33. Średnie tempo 8:17 min/km.            

Po 548,5 m zajmowałem miejsce 69.

Przyznam, że przez całe zawody zupełnie nie widziałem czasu na świetlnym zegarze znajdującym się przy mecie, właściwie to nawet nie bardzo mnie interesował. Bardziej istotne było dla mnie to, co pokazywał mój stoper czyli mój czas netto.

Gdy endomondo zaśpiewało mi 1-szy km spojrzałem na stoper. Było 8:49. Uznałem to za bardzo dobre otwarcie na rozgrzewkę, choć teraz z perspektywy zarejestrowanych międzyczasów widać że komunikat był przynajmniej o kilkanaście sekund opóźniony.

IMG_7317 

IMG_7319 

Międzyczas drugiego okrążenia stadionu - 4:36. Średnie tempo 8:23min/km    

Po 1,097 km czas - 9:09.

Średnie tempo 8:20 min/km.

Zajmowałem 70 miejsce wśród 81 startujących.                

Rozpoczynaliśmy pierwsze 5-cio kilometrowe okrążenie już bardzo rozciągnięci. Niektóre z pań dogoniły już ostatnich panów. Przed nami jeszcze 20 km.    

Pierwsze 5 km.

Właściwie to na tym okrążeniu najbardziej kontrolowałem jeszcze międzyczasy poszczególnych kilometrów. Dystans, jest tak ustawiony że jest to jednak nieco utrudnione. Chodzi o te najpierw pokonywane 1,097 km. To nieco zakłóca tryb liczenia, ponieważ na dystansie są oznaczone tylko kilometry pętli, a nie dystansu półmaratońskiego z uwzględnieniem tego naszego początku. Łatwiej byłoby iść najpierw 4 pętle „5km”, wówczas byłaby dokładna kontrola poszczególnych kilometrów aż do 20 km, a końcówkę szło by się już na ostatnim tchnieniu, więc nikt by już międzyczasu nie pilnował, ani nie potrzebował. Prawdopodobnie jednak organizatorzy nie chcą zamieszania jakie by powstało gdyby jedni zawodnicy kończyliby np. 4 kółko, inni kończyliby pierwsze dodatkowe, a jeszcze inni wchodziliby na metę. Oczywiście mogło nam pomóc endomondo w tym liczeniu i w moim przypadku było ono nawet dość dokładne, dodając na dystansie tylko około 200 m, a więc mniej niż 1%, a przeliczając to na metry mniej niż 10 m na 1 km. Jednak przez to z każdym kilometrem meldunki trenera endo coraz bardziej oddalały się od tego, co oznaczone było na trasie tablicami poszczególnych kilometrów i spowodowało, ze praktycznie na drugim okrążeniu przestałem szczegółowo analizować międzyczasy poszczególnych kilometrów i skupiłem się bardziej na międzyczasach każdej pętli.

Na drugim kilometrze pętli korzystaliśmy z punktu nawadniania oraz „dopadła” nas kurtyna wodna. Niestety tak jak spodziewałem się najgorsze było to, że nie można było ominąć kurtyny, co jedna (przynajmniej) z zawodniczek przypłaciła zalaniem telefonu komórkowego i jego uszkodzeniem oraz to, że nie obyło się bez zamoczenia butów brodząc po koski w wodzie. Nie wiem dlaczego ale wyjątkowo długi wydał mi się trzeci kilometr pętli. Ze względu na dokładność pomiaru trasy nie sądzę by była jakaś pomyłka, być może właśnie to przesunięcie o1,097km , o którym wcześniej wspomniałem i przesunięcia meldunków endomondo spowodowały takie wrażenie. Przy wejściu na stadion czekał nas kolejny strumień wody. Tym razem lepiej trafiłem otrzymując bardziej rozpylony „deszczyk” no i nie było wodnego błotka na boisku piłkarskim.

Międzyczas pierwszej dużej pętli był 42:02. Średnie tempo 8:24min/km.

Po 6,097 km czas 51:11 ,

a średnie tempo 8:24min/km.

Zajmowałem teraz 67 miejsce.

Drugie 5 km.

Za metą punkt nawadniania, najpierw izotonik, a po kilkunastu metrach woda, jeden kubeczek do picia, jeden na głowę mocząc chusteczkę.

DSCF0286

 

Moje tempo nie było wyśrubowane, ale w tych warunkach szarżowanie od początku nie byłoby z mojej strony rozsądne. W poprzednich latach chyba byłem mniej wrażliwy na pogodę, no i nie była ona chyba nigdy tak ekstremalna. Poza tym będąc w ciągu zawodów pucharowych miałem zazwyczaj kilka startów 20 kilometrowych i kilka treningów na takim dystansie z prędkością startową w ciągu roku na koncie. Teraz ze względu na panujące od dłuższego czasu upały (praktycznie przez całe lato) tylko raz zrobiłem taką mocną próbę na dystansie 14 km, a start w zawodach tak długich pierwszy. Jednak moje tempo uznałem za bardzo przyzwoite i zapewniało ono czas całego pólmaratonu poniżej 3 godzin. Muszę powiedzieć, że jakby mniej mnie zajmowała walka o jak najlepszą pozycję, zupełnie się nie przejmowałem tym czy kogoś doganiam czy nie, czy też czy mnie ktoś wyprzedza. Przez dłuższy czas utrzymywałem kontakt wzrokowy z Moniką Grygiel, która dogoniła mnie na pierwszej pętli. Czasem się do niej nieco zbliżałem czasem dystans dzielący na się zwiększał. W każdym razie można powiedzieć, że widok jej pleców były jakimś motorem napędowym, który pozwalał utrzymywać równe tempo jeszcze na trzecim okrążeniu. Stawka uczestników rozciągnęła się już dość znacznie. Gdy dochodziłem do kurtyny wodnej w lesie, zauważyłem że sterujący nią przykręcał wodę, gdy nikt nie zbliżał się do tego miejsca i otwierał strumień na widok zawodnika. Gdy puścił strumień dla mnie, krzyknąłem by zamknął kurtynę i udało mi uniknąć ostrego prysznica. Jednak grząskiej trawy z wodą po kostki ominąć było nie sposób. .    

Międzyczas drugiej dużej pętli był 42:20. Średnie tempo 8:28min/km.

Po 11,097 km czas 1:33:31 ,

a średnie tempo 8:26min/km.

W głównie korespondencyjnej walce zajmowałem teraz 65 miejsce wśród 81 uczestników. Wówczas nie zajmowało to jednak wcale moich myśli, ale widać, że w miarę upływu dystansu przesuwałem się powoli do przodu stawki.

Trzecie 5 km.

start_dyszki

Po drugim kółku mijając linię mety trafiłem na starty uczestników wyruszających na dystans 10 km. Gdyby były dogodniejsze warunki atmosferyczne i moje tempo szybsze mógłbym liczyć że wyruszę na trzecią pętlę tuż przed startem (lub równocześnie) pierwszej grupy zawodników. I nie wiem co by było lepsze w tym wypadku, ponieważ trafiłem na moment, gdy rozpoczynałem to kółko tuż za stawką pań wychodzących na trasę i dzięki temu moje spotkanie z nimi było zupełnie bezkolizyjne.

Za to kolizyjne okazało się spotkanie z grupą uczestników startujących na 5 km którzy dogonili nas tuż po 1 kilometrze pętli. Ich żądania „lewa wolna” na wąskiej ścieżce w rejonie mijanki powodowały zamieszanie i były niebezpieczne. Bojąc się być staranowany przeszedłem na prawą stronę ścieżki, jednak odległość między mną, a wyprzedzaną zawodniczką była jeszcze zbyt mała, bo ta nieumyślnie przydepnęła mi końcówkę kija. Na szczęście nic się nie stało jednak moim zdaniem ścigacze czasem też winni powstrzymać swoje wodze i pozwolić innym bezpiecznie maszerować bez ich przepędzania na boki. Tymczasem dystans do Moniki ustabilizował się na stratę około 100 metrów, ale biorąc pod uwagę różnicę czasu startu, było on około dwukrotnie większy i wynosił około 2 minut  Kurtyna wodna była już ustawiona tak, że nie dostawało się mocnego prysznica i można było przemknąć nieco bokiem, ale bajorka nic już nie mogło zmienić.

kurtyna_wodna

Międzyczas trzeciej dużej pętli - 42:40. Średnie tempo 8:32min/km.

Po 16,097 km czas 2:16:11 ,

a średnie tempo 8:28min/km.

Efektem wciąż równego tempa był awans na 63 miejsce.

Czwarte 5 km.

Do trzech godzin brakowały 43 minuty i 49 sekund, więc utrzymując dotychczasowe tempo powinienem był zmieścić się w tym czasie. Jednak tuż za metą trzeciego kółka zachłysnąłem się izotonikiem. Jednak zmęczenie i łapczywość w pochłanianiu napoju spowodowana pewnie jakimś jednak odwodnieniem (mimo że brałem wodę i izotonik wszędzie gdzie były dostępne) doprowadziły do zakrztuszenia się. Przez kilkanaście metrów do punktu z wodą kaszlałem i siłą rzeczy nie mogłem właściwie skorzystać z wody w tym miejscu. Nie chciałem się jednak zatrzymywać, by dojść do siebie, bo to kosztowałoby stratę kilkudziesięciu sekund. Gdy schodziłem ze stadionu usłyszałem że pierwszy z zawodników ukończył pólmaraton w czasie około 2 godziny 17 minut. Teraz z perspektywy czasu wydaje mi się, że dużą rolę w tym momencie odegrały warunki atmosferyczne. Przy tak długim wysiłku w temperaturze, no właśnie tak naprawdę nie wiadomo jakiej, bo jeśli w cieniu było 38 stopni to jaka była w słońcu, powyżej 50? Średnio, więc mogło to być sporo powyżej 40, bo przecież cień wcale nie oferował nam chłodu (wszystko było nagrzane jak w piecu), a co najwyżej chronił przed bezpośrednim palącym działaniem promieni słonecznych. W takich warunkach naprawdę trudno kontrolować nawodnienie/odwodnienie i nawet korzystanie z wody na każdym punkcie nie gwarantuje sukcesu. Pierwszy punkt nawadniania minąłem jeszcze normalnie tzn. skorzystałem z niego w marszu. Ale przy drugim zatrzymałem się jednak, wypiłem jeden kubek po czym drugi wziąłem na trasę, a trzecim polałem głowę. Przestało mnie obchodzić, czy zmieszczę się w trzech godzinach. Czasem zdrowie jest ważniejsze, a wynik 3 godzin wcale nie jest takim, o którym bym marzył na tym dystansie. Z pewnością stać mnie było wówczas na znacznie lepszy czas, gdyby warunki nie były tak ekstremalne. Przy wejściu na stadion dostałem mocną szprycę wody na klatę. Prowadziła mnie ona chyba przez kilkanaście metrów powodując, że musiałem pokonywać pewien jednak dodatkowy opór strumienia oraz przemoczyła mnie do suchej nitki, tak że nawet wodoodporne plastry zabezpieczające przed otarciami odlepiły się. Dobrze że do mety było już bardzo blisko. Całe też szczęście że telefon miałem zabezpieczony folią, bo jeśli nie wcześniej, to teraz z pewnością zostałby zalany..  

Czas pólmaratonu 21,097 km - 3:00:26 ,

a średnie tempo 8:33min/km.

Międzyczas czwartej dużej pętli był 44:15. Średnie tempo 8:51min/km.

Może ktoś pomyśleć, że był jakiś niedosyt o te 26 sekund, ale jak pisałem najważniejsze by pokonać dystans zawodów w zdrowiu. Jak słyszałem było podobno kilka osób, które zasłabły także na tych krótszych dystansach. Pięć osób nie ukończyło półmaratonu. Czasem trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny, by nie zakończyło się to utratą zdrowia i tu trzeba docenić także taką trudną przecież dla każdego decyzję. Ja ostatecznie zająłem miejsce 61. Za metą czekał na mnie medal i dowolna ilość wody.

Mogę być umiarkowanie zadowolony z wyniku, który uzyskałem. Nie było fajerwerków, ale przynajmniej do 16 kilometra utrzymywałem bardzo dobre równe tempo i co najważniejsze doszedłem na metę w pełnym zdrowiu.   

 

    

 

      

 

 

 

 

Reaktywacja - podsumowanie

mk130363

Powinienem ten wpis zamieścić na początku września, ale z powodów technicznych nie mogłem tego zrobić. Czynię to niniejszym jako przerywnik relacji z Osielska, którą zalegam od sierpnia. Obiecuję, że postaram się tę relację w miarę możliwości jak najszybciej uzupełnić, jak również przekazać relację z innych wydarzeń, w których brałem udział już po Mistrzostwach.

6 września 2014 reaktywowałem regularne treningi Nordic walking po półrocznej przerwie. Pora więc podsumować ten cały rok. Do lipca włącznie dokonywałem comiesięcznych podsumowań pod hasłem "Kierunek Osielsko". Jeśli chodzi o sierpień, to trudno dalej go używać, chyba że miałbym na myśli już przyszłoroczne zawody. Jednak zdawać sobie trzeba sprawę, że za mną rok ciężkich treningów rozpoczętych rehabilitacją, mający dwa kluczowe momenty Mistrzostw Polski: w Maratonie oraz w Półmaratonie. Potrzebne jest mi zapewne roztrenowanie w jakiejś formie i u mnie z reguły polega ono na zmniejszeniu intensywności treningów. Zresztą chyba sam organizm zastrajkował ostatnio dając znać dolegliwościami bólowymi niemal dokładnie po roku od reaktywacji.

Do końca sierpnia utrzymywałem jednak pełnię formy i dyspozycji sportowej osiągając dobre rezultaty w zawodach nieco niższej rangi. Jednak w sierpniu trenowałem już troszkę mniej niż zwykle. Myślę że nie ma tu co analizować dokładnie tego miesiąca. Wystarczy przytoczyć tylko dwie podstawowe informacje statystyczne: długości pokonanego dystansu i ilości dni aktywnych w Nordic walking. Jeśli chodzi o pokonany dystans to wyniósł on 122,53 km i był niewiele dłuższy od rehabilitacyjnego dystansu pokonanego we wrześniu ubiegłego roku. Jeśli chodzi o ilość dni treningowych, to było ich zaledwie 11 czyli 36%. No cóż czasem trzeba zmniejszyć intensywność by później móc ją zwiększyć. Można powiedzieć, że zegar biologiczny sam ustawił początek okresu roztrenowania.

Treningiem z dnia 4 września zakończyłem ten rok reaktywacji. Tak się jakoś złożyło, że ten trening był wyjątkowo miły i z uwagi na bardzo sympatyczne towarzystwo i z uwagi drobnego smakołyku przygotowanego przez jedną z uczestniczek.

sernik_1 

I właściwie zdałem sobie z tego sprawę dopiero teraz, w momencie gdy piszę ten tekst. Bo ani sernik, ani towarzystwo nie było zamierzone i zaplanowane, a na dodatek nie wiedziałem jeszcze, że dnia następnego nie będę trenował i wówczas to by był ostatni trening. Można powiedzieć "samo życie" nieraz tak to ustawia za nas, by wszystko pasowało.

sernik_2

Jeśli chodzi o statystyki tego roku, też się nie będę za bardzo nad nimi roztkliwiał. Pokonałem z kijami w sumie 2657,94 km. Średnio tygodniowo pokonywałem prawie 51 km. Ilość dni aktywnych wyniosła 217 czyli ponad 59% (inaczej mówiąc średnio ponad 4 razy w tygodniu). Nie są to w moim przypadku jakieś bardzo powalające liczby bo chadzałem już częściej i więcej, ale biorąc pod uwagę okres rekonwalescencji i rehabilitacji muszę uznać je za bardzo przyzwoite i gdyby zdrowie pozwoliło dalej tak chodzić, byłbym w pełni usatysfakcjonowany. Tym bardziej, że (co witam z nieukrywaną radością) coraz częściej potrafię chodzić tempem zbliżonym do tego z okresu sprzed przerwy. Życzę każdemu by jak ja, mógł cieszyć się z uprawiania tej najpiękniejszej aktywności ruchowej. 

VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Osielsko 2015 _cz.2

mk130363

Przed zawodami.

Dzień przed zawodami w dużej części spędziłem w biurze zawodów przyłączając się do drobnych czynności pomocowych w przygotowaniu pakietów startowych. Organizatorzy pracowali pełną parą właśnie w przygotowaniu tych pakietów, przygotowaniu trasy oraz zabezpieczeniu odpowiednich zapasów wody.

Trasa zawodów.

Tu rozwieję ewentualne wątpliwości co do długości tras wytyczanych na zawodach Federacji. Arek Kozak mierzy trasę urządzeniem, które zapewnia bardzo precyzyjny pomiar. Jak sam mówi sposób pomiaru jest tu dokładniejszy nawet niż stosowany podczas wydawania atestów PZLA w biegach.

Kopia_IMG_7076

Dodatkowo jest wykonywany każdorazowo dwukrotnie. Najpierw jakiś czas przed zawodami, a następnie dzień przed zawodami dystans sprawdzany jest jeszcze raz. Stąd nie ma możliwości by podarowano nam choćby pędź ziemi do pokonania. Samą trasę w Osielsku opisywałem nie raz, ostatnio przy okazji kwietniowego maratonu. W odniesieniu do wysokich temperatur warto przypomnieć, że trasa w większości jest leśna. Ale aby czy na pewno jest to tak dominująca właściwość? Otóż rozmieniając ja na drobne to warto zauważyć że półmaratończycy najpierw mieli do pokonania dwa okrążenia stadionu w pełnym słońcu czyli 1,097 km żaru lejącego się z nieba. Poza tym wychodząc na każde okrążenie i je kończąc również pokonywali całe okrążenie na stadionie. To daje dodatkowe 2 kilometry słońca. Kilkusetmetrowa mijanka na trasie przebiega skrajem lasu, i tu raczej mamy półcień. Zaletą tego półcienia może być z kolei otwartość terenu, która dawałaby możliwość ruchu powietrza jeśli by on był. Tereny w lesie były tym bardziej pozbawione tego ruchu powietrza. To wszystko powodowało ze warunki na trasie były niesamowicie ciężkie i po zejściu z patelni słonecznej do lasu wcale nie czuć było żadnej ulgi. Na 5 kilometrowej pętli umieszczono trzy punkty nawadniania. Jeden podwójny na rozgałęzieniu mijanki (1,2 km i 3,6 km) oraz trzeci po minięciu mety każdego okrążenia (czyli po 5 km). Ten ostatni zaopatrzony był dodatkowo w izotonik oprócz wody i był dość długi. Najpierw było stanowisko z izotonikiem, a po 20 metrach stanowisko z wodą Na trasie działały też dwie kurtyny wodne. Jedna w lesie i jedna na stadionie. Próbowałem zasugerować, by kurtyny wodne działały w ten sposób by była możliwość ich ominięcia. Nie każdy może chcieć być polany tak mocnym strumieniem podczas zawodów, po zawodach to co innego, ale w trakcie sam wolałem polewać głowę z kubków niż wchodzić pod prysznic. Spodziewałem się błotka w lesie, które spowoduje kurtyna i mokrych butów, co sprzyja otarciom i odparzeniom. Z pewnością osoby idące krótszy dystans inaczej do tego podchodziły, ja nie chciałem pomykać20 km w mokrych butach. Sędzia główny jednak był dość nieprzejednany i skłonny raczej do narzucenia obowiązku przejścia przez kurtynę niż do możliwości jej ominięcia. Bogdan Grygorowicz i Leszek Puszkiel zapraszali mnie na wspólny rekonesans trasy, ale o godz. 14-tej warunki były takie, że nie zaryzykowałem.

Dzień startu.

Nocowałem w Bożenkowie oddalonym o około 7 km od Żołędowa.

 

Rano dość wcześnie zameldowałem się na stadionie korzystając z podwózki ekipy z Dąbrowy Górniczej z Elą Żuchowicz na czele. Nawiązując do tematu poruszonego przed wyjazdem, w biurze zawodów kolejka tworzyła się głównie do stanowiska obsługującego dystans 5 km. Tu przy tej liczbie uczestników należałoby już teraz zapewnić trzy stanowiska odbioru pakietu startowego. Swój pakiet startowy odebrała dla mnie ekipa Silesia Nordic Team, więc w biurze zawodów nie miałem co robić, tylko podziękować Żanecie Kaźmierczak za pośrednictwo w jego przekazaniu.

Kopia_fot_Beata_Zarach_2275

Wszystko miałem już przygotowane dzień wcześniej, czip zamocowany, numery startowe przypięte, schłodzona woda w bidonach. W nocy dodatkowo zamroziłem (na kość) 1,5 l butelkę wody, którą schowałem do plecaka. Przydała się bardzo po zawodach choć nie wiedziałem czy się nie ugotuje w samochodzie nagrzewanym słońcem. Przed startem kilkakrotnie polewałem głowę wodą, by moja chustka jeszcze przez jakiś czas utrzymywała jej orzeźwiający chłód.

Jest ekipa, jest akcja.

selfi 

Gdy kilka miesięcy wcześniej padła propozycja spotkania ekipy znającej się z fejsa, nie miałem wątpliwości, że najłatwiej będzie przy okazji zawodów i to zawodów najbardziej renomowanych jakie można sobie wyobrazić, czyli Mistrzostw Polski Dodatkowym atutem było też położenie Osielska mniej więcej w środku Polski więc, nikt nie mógł narzekać, że ma do przejechania zbyt dużo km.. Dość entuzjastycznie podeszliśmy do tego wszyscy i zapowiadało się że będzie nas naprawdę bardzo dużo reprezentujących FACE Nordic Walking TEAM. Niestety pogoda storpedowała nieco te plany i pewnie kilkanaście osób albo nie przyjechało do Osielska i w ogóle zrezygnowało w ten dzień z zawodów, albo wybrało zawody w miejscach bliżej położonych miejsca zamieszkania (powrót z daleka w takiej pogodzie po wyczerpujących zawodach jest czasem równie męczący jak sam start). Mimo tego sporo z nas spotkało się w Osielsku, na wspólnej „akcji” czyli starcie w zawodach. Gromadziliśmy się pod parasolem na którym wypisano tytuł tego rozdziału, pasujący do naszej sytuacji.

 Kopia_DSC_1964

Bardzo miłe i sympatyczne były powitania w grupie. Startowaliśmy na wszystkich dystansach, każdy na miarę swych możliwości oraz na miarę swojej odporności na wysoką temperaturę. Niektórzy z nas zmienili dystans na krótszy i tu należy podziwiać ich rozsądek. Ale podziwiać należy także odwagę tych, którzy tego nie zrobili i mimo tej gorączki spróbowali się na najdłuższym dystansie półmaratonu, podejmując bardzo duże wyzwanie.

 

Kopia_fot_Beata_Zarach_2289

grupowe_8 

Przed startem przeszliśmy prawdziwą sesję zdjęciową na boisku. Aparaty fotograficzne śledziły i uwieczniały każdy nasz ruch. Kilkuminutowe pozowanie w pełnym słońcu było już dość sporym wysiłkiem, a co tu mówić o starcie w zawodach, więc ostatnie chwile przed startem próbowaliśmy spędzić w cieniu.

Kopia_IMG_7215

Moje zamierzenia były najprostsze jakie mogły być: dojść w zdrowiu do mety. Oczywiście nie oznaczało to rezygnacji z walki o jak najlepszy wynik. Ale warunki były naprawdę ekstremalne, dlatego postanowiłem nie szarpać się za wszelką cenę z czasem, tylko iść swoim tempem, może nieco niższym od tego, które byłoby w normalnych warunkach, ale zapewniającym pokonanie półmaratonu w 3 godziny. Zwłaszcza początek chciałem zrobić ostrożnie, by nie spalić się na pierwszych kilometrach. Jaka była temperatura? Padały różne liczby od 36 do nawet 39 stopni. To oczywiście w cieniu. Myślę, że po przekroczeniu 36 stopni nie ma to już dużego znaczenia czy jest jeden stopień mniej czy więcej. Zwłaszcza, że faktycznie średnia temperatura w jakiej przyszło nam startować znacznie pewnie przekraczała 40 stopni.  Jeszcze ostatnie zlanie głowy wodą przed startem i ustawiam się zgodnie z kategorią wiekową w dalszych rzędach startujących mężczyzn.

VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Osielsko 2015 _cz.1

mk130363

Szybciej, lepiej, sprawniej, czyli Puchar Polski oczami zawodników.

Spotkanie kapitanów najmocniejszych drużyn Pucharu Polski i zaproszonych zawodników z Polską Federacją Nordic Walking odbyło się w czwartek w Bydgoszczy. Ze strony Federacji udział wzięli: prezes PFNW Olgierd Bojke, dyrektor PP Robert Brzeziński, sędzia główny PP Zbigniew Kosiński, prowadzący zawody i sędzia Arkadiusz Kozak, trenerka PFNW Edyta Kędzierska. Stronę zawodników reprezentowali; Karol Schroder, Bogdan Grygorowicz, Jolanta Ptas, Bogdan Scibisz, Leszek Puszkiel, Jarosław Pietrzyk, Marzena Spychała, Żanetta Kaźmierczak, Adam Moczarski, Adrianna Lipko, Sławomir Bogacki i moja skromna osoba. Elżbieta Żuchowicz przesłała swoje postulaty, które zostały wzięte pod uwagę podczas zebrania.

 Kopia_0012

Powołaniem na to spotkanie bardzo zdziwiony nie byłem, ale  nie da się ukryć, że mile mnie zaskoczyło. Wszak od ubiegłego roku nie startowałem w imprezach Pucharu Polski. Doświadczenie z czterech poprzednich edycji, pięciu Mistrzostw Polski oraz fakt, że siedzę w temacie na bieżąco  śledząc i wyniki, i relacje zamieszczane w necie, publikując przy tym różne artykuły związane z Nordic Walking, dotyczące także zawodów oraz wreszcie mając cały czas bezpośredni kontakt z wieloma uczestnikami Pucharu, mogły powodować, że moja obecność w tym gronie ekspertów, kapitanów drużyn była usprawiedliwiona. Zresztą tu mogę dodać, że mój blog cieszy się dużym uznaniem we władzach Federacji, czego wyraz nieraz mi okazywano, także podczas tego spotkania słowami Prezesa Olgierda Bojke. Tutaj nie da się ukryć przecież, że blog tematyczny wpisuje się także w szeroko rozumiane media popularyzujące Nordic walking. Wiadomo też nie od dziś, że to czego nie ma w mediach nie istnieje. Więc tu swój mały kamyczek poprzez relacje z wielu wydarzeń, w tym obszernych opisów zawodów Pucharu Polski przecież także dorzucam.

 Kopia_0022

Właściwie spotkanie w bydgoskim hotelu FOCUS rozpoczęło się od słów właśnie o roli mediów i historii Pucharu. Trudno było w 2009 roku przewidzieć tak duży wzrost popularności naszej dyscypliny, a zwłaszcza takich dużych oczekiwań odnośnie zawodów. Mimo pewnych wad ścigania się z kijami to jednak przyciąga wiele osób do Nordic walking. Gdy w 2009 roku wystartowało niemal 300 osób w Mistrzostwach Polski wydawało się to że to bardzo dużo. Obecnie taka frekwencja byłaby jedną z najniższych w Pucharze Polski, bo dość regularnie startuje około 550 osób przy 650 osobach zapisanych. Obecnie organizatorzy Pucharu muszą być przygotowani na udział nawet 700 osób w zawodach i ta granica pewnie w końcu padnie. Co dalej? Rysuje się oczywiście granica 1000 osób w zawodach, co podkreślił Prezes Federacji Olgierd Bojke. Przyznam, że nawet mnie takie oczekiwania trochę zaskoczyły. Nie wiem czy jesteśmy w stanie to przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Chyba, że puścimy na trasę najpierw tylko uczestników półmaratonu i dystansu 10 km, a dopiero po zakończeniu ich rywalizacji wystartują uczestnicy 5 km. To jednak spowoduje rozciągnięcie czasu trwania całej imprezy, czego biorący udział w spotkaniu nie chcą. Wprost przeciwnie większość uważa, że impreza już teraz trwa zbyt długo. Stąd wypłynął postulat by półmaraton startował w przyszłym sezonie o pół godziny wcześniej. W tym przypadku jednak, o ile impreza może skróci się dla uczestników dystansu 5 km (krótszy czas oczekiwania na wyniki półmaratonu), to jednak suma sumarum dla uczestników półmaratonu impreza wydłuży się o te pół godziny. To spowoduje także, że często wyjeżdżający jeszcze w nocy zawodnicy startujący na najdłuższym dystansie, swój sen przed tym wyczerpującym wysiłkiem będą musieli jeszcze skrócić. Nie jestem przekonany czy to dobre rozwiązanie. Próbujemy skrócić czas imprezy dzieląc losowanie nagród na dwie tury, ale tu też mam mieszane uczucia, bo tak naprawdę w sobotę musiałem wybierać, albo oglądać dekoracje, albo brać udział w losowaniu. Kiedyś w końcu musiałem wziąć prysznic, a wyczerpanie po półmaratonie, nie pozwoliło mi tego zrobić wcześniej. Myślę że tu interesy startujących w półmaratonie i startujących na 5 km będą się zawsze znacznie różnić. Dlatego zapraszam jak największe grono uczestników chadzających na 5 km by wystartowali na 10 km. Wówczas czas oczekiwania niewątpliwie im się skróci, a kończąc marsz równo z półmaratończykami z pewnością docenią chwilę odpoczynku podczas oczekiwania na dekoracje. Tysiąca osób jednocześnie ścigających się na pętli 5 kilometrowej nie wyobrażam sobie, chyba że wyszlibyśmy na szerokie ulice miast, o czym także wspomniał Prezes. Tu mam mieszane uczucia jednak, bo o ile wyobrażam sobie marsz 5-ciu lub 10-ciu km po asfalcie, o tyle półmaratonu nie próbowałem, a ponieważ to mój ulubiony dystans, chciałbym nadal tu startować, tyle że nie do końca jestem przekonany, czy to jeszcze zdrowe dla mnie będzie. Wszak właśnie z tego względu nigdy nie startowałem w biegowym półmaratonie, choć niewątpliwie przygotowany na to byłem. No ale tu musimy poczekać (jak to się mówi "pożyjemy, zobaczymy") jak to się rozwinie. Ponieważ jednak równocześnie padła ze strony Federacji propozycja, czy może raczej pytanie o rozgrywanie w Pucharze Polski także dystansu maratonu, więc tu widzę pewną możliwość rozwiązania tego problemu. Imprezy PP w maratonie miałyby z oczywistych względów odbywać niezależnie od pozostałych dystansów. Miałyby to być maksymalnie 4 maratony w ciągu roku. Tu widzę możliwość dołączenia do maratonu dystansu półmaratonu. Wszak skoro w Mistrzostwach Polski w Maratonie brało w dwóch edycjach po około 70 osób trudno spodziewać się, by w zawodach pucharowych było ich więcej. Zwłaszcza że wielu traktuje tak ekstremalny  dystans incydentalnie. Przy połączeniu tych dwóch dystansów można pewnie osiągnąć liczbę 100 osób, co przy dodaniu rajdu rekreacyjnego do imprezy da odpowiednią ilość uczestników.

Na spotkaniu w Bydgoszczy poruszono wiele tematów i nie sposób je tu wszystkie opisywać. Wymienię tylko najważniejsze tematy i postulaty, przy jednych zatrzymując się dłużej, przy innych krócej.. Podniesiono kwestię rozszerzenia Pucharów Regionalnych (zwłaszcza przedstawiciele z południa Polski wskazywali propozycję rozgrywania Pucharu Śląska). Tym tematem Federacja jest oczywiście zainteresowana i to nie jest tak, że jeśli nie ma Pucharu Regionalnego to dlatego, że Federacja nie chce. Główną kwestią jest tu jednak chęć (także finansowa) lokalnych organizatorów. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że z wpływów opłat startowych nie da się zrobić takiej imprezy. Z drugiej strony warto zaznaczyć że kalendarz Federacji jest bardzo napięty. W tym roku wraz z kwietniowymi Mistrzostwami w Maratonie jest to 12 imprez wysokiej rangi A są jeszcze zawody i ewenty mniejszej rangi. To powoduje że coraz trudniej można znaleźć wolny termin a zawody Federacyjne często pokrywają się z terminami innych organizatorów. Dużo czasu poświęcono w dyskusji sprawie punktacji drużynowej. Tu można by powiedzieć każda drużyna podawała nieco odmienny wariant najbardziej jej odpowiadający. Generalnie ścierały się dwa stanowiska. Pierwsze polegało na ograniczeniu w braniu pod uwagę wyników 10 zawodników podanych w kadrze danej drużyny na początku cyklu. Tu zyskiwałyby małe drużyny dobrych ścigaczy, bardzo zmobilizowanych na udział i wynik w każdych zawodach. Było to jakby stanowisko drużyn bardzo nastawionych na aspekt sportowy w tej rywalizacji. Przeciwieństwem było stanowisko zakładające punktowanie jak największej ilości zawodników, padały różne liczby, 30 zawodników, czy nawet branie pod uwagę wszystkich startujących. Tu zyskiwałyby drużyny o bardzo dużej liczbie zawodników, które zmobilizowałyby nie tylko swoich ścigaczy ale także wszystkich swoich sympatyków. Jest to stanowisko stawiające na powszechność i popularyzację naszej dyscypliny. Może mieć znaczenie dla mnie przecież jeśli jadę na zawody i mój wynik niezależnie jaki by on nie był, będzie zawsze się liczył, czy też nie jadę na zawody, bo mój wynik i tak się nie liczy. Wariantem pośrednim byłoby branie pod uwagę określonej liczby najlepszych wyników w danej drużynie, bez względu na jakim dystansie starowaliby jej przedstawiciele.

Kopia_0041

Kolejną kwestią poruszaną było sędziowanie. Tu stanowisko Federacji jest dość zdecydowane i restrykcyjne względem osób podbiegających. I wszyscy się z tym zgadzamy. Dało się to zauważyć w sporej liczbie dyskwalifikacji podczas sobotnich zawodów. Co do techniki chodzenia z pewnością stanowisko sędziów można uznać bardziej za proedukacyjne niż restrykcyjne. Na razie nie czekają nas żadne kary minutowe poza ostrzeżeniami, z tym że pamiętać musimy by cierpliwości sędziów nie wystawiać na ciężką próbę, bo trzy ostrzeżenia równają się dyskwalifikacji. Podnoszona była też sprawa ustanowienia na zawodach sędziów lotnych, maszerujących po trasie z kijami NW. Z pewnością zawodnikowi, który szuka miejsca do nieuczciwych zachowań będzie trudniej uciec przez wzrokiem takiego sędziego, jeśli znajdzie się w jego zasięgu. Dość humorystycznie mogą zabrzmieć tu słowa iż są zawodnicy, którzy wychodzą na rekonesans trasy, by poznać miejsca w których można podbiegać. Pomysłowość ludzka nie zna granic i tu pomysł z sędzią lotnym, który przekazywałby odpowiednią informację sędziom na trasie byłby na to receptą. Wydaje mi się też, że jest to lepsza koncepcja niż sędzia poruszający się na rowerze. Zwłaszcza na wąskich ścieżkach trudno i tak byłoby wyprzedzać zawodników, a nie chodzi o to by gonić kogoś by dać mu kartkę, tylko by działać prewencyjnie – wyprzedziłem sędziego, tak łatwo mu nie ucieknę, będzie miał na mnie oku może 100, może 300 m, a może i przez pół kilometra, trudno powiedzieć kiedy zniknę mu z oczu. W kwestii kategorii wiekowych padł wniosek dodania kategorii 70+ na dystansie półmaratonu. I tu w pełni podzielam pogląd, że jeśli ktoś w tym wieku potrafi w zdrowiu pokonać półmaraton to dlaczego mamy go zniechęcać koniecznością startu w kategorii 60+. Kolejnym postulatem był zakaz używania słuchawek podczas zawodów. Również podzielam ten pogląd i swoje stanowisko w tym względzie wyjaśniałem kilkakrotnie już dawno temu na różnych forach. W skrócie chodzi o bezpieczeństwo wyprzedzania zwłaszcza na wąskich ścieżkach. Przy tej okazji wypłynął właśnie sposób wyprzedzania podczas zawodów Nordic Walking. Ten określony jest w regulaminie PFNW wręcz wzorcowo pod względem bezpieczeństwa i prostoty zapamiętania.

Dla upowszechnienia pozwolę sobie zacytować: „Zawodnik wykonujący manewr wyprzedzania nie może przy tym przeszkadzać, względnie utrudniać ruchu zawodnikowi przez niego wyprzedzanemu. Zawodnik wyprzedzany zobowiązany jest do utrzymania przyjętego toru marszu."

Można powiedzieć, że bezpieczeństwo zleży tu od manewrów zawodnika wyprzedzającego, zaś wyprzedzany nie powinien czynić gwałtownych ruchów. W praktyce dość popularne zawołanie żądające przejścia „lewa wolna” polecam zmienić na zawołanie ostrzegające „wyprzedzam z lewej” lub „wyprzedzam z prawej”, oraz wyprzedzanie z tej strony, z której jest na to miejsce i pod warunkiem, że wyprzedzanie jest na danym fragmencie ścieżki i w określonej sytuacji w ogóle możliwe. Jeśli idziemy szybciej nie przeganiajmy innych z trasy na boki, bo my idziemy. W żadnych zawodach sportowych tak nie ma, poczynając od lekkoatletyki, a kończąc na Formule 1. Przejawem zaś kultury osobistej i postawy sportowej będzie jeśli ustąpimy miejsca zawodnikowi nas dublującemu, czyli takiemu, który szedł tak szybko że dogonił nas wypracowując nad nami przewagę jednego pełnego okrążenia i chce nas teraz wyprzedzić.

0051 

Na spotkaniu nie zapadły żadne wiążące decyzje, wszystkie poruszone problemy i postulaty trzeba niewątpliwie przemyśleć i jeszcze raz spotkać się, by ostatecznie przedyskutować i przedsięwziąć odpowiednie poczynania w celu polepszenia jakości zawodów Pucharu Polski. Zaprezentowane w artykule problemy należy odczytać też raczej jako mój obraz przedstawianych spraw, oraz moje przemyślenia po spotkaniu, a nie oficjalne stanowisko Federacji (oczywiście poza cytowanym punktem regulaminu, który nie budzi żadnych wątpliwości). Mam nadzieje że udało mi się przybliżyć sprawy, o których dyskutowaliśmy podczas spotkania, czasem dość żywiołowo, czasem z humorem, czasem przedstawiając odmienne racje, jednak bez wątpienia atmosfera przez cały czas była taka jak bywa wśród przyjaciół, bo przecież niewątpliwie jesteśmy i przyjaciółmi z nordikowych tras i przyjaciółmi Pucharu Polski. Jeśli któryś wątek pominąłem, to po prostu z niepamięci, nie protokołowałem spotkania i co zapamiętałem to opisałem.                       

Biuro zawodów

mk130363

Wspomniałem o tym, że poruszę ten temat. Jednak od razu zaznaczę, że nie chodzi mi o krytykę organizatorów zawodów, a już na pewno nie o krytykanctwo. Po prostu myślę, że wszystkim zależy by zawody były jak najlepiej zorganizowane. Będzie to z pewnością korzystne i dla zawodników, którzy w lepszych nastrojach przystąpią do rywalizacji i dla organizatorów, których działania będą milej postrzegane przez uczestników. Sam nie mam doświadczenia w organizowaniu takich wydarzeń więc nie będę się zbytnio wymądrzał, być może jednak organizatorzy przeczytawszy moje uwagi wezmą je sobie bardziej do serca i coś dla nas zrobią, bo nie wątpię że sami dobrze wiedzą o co chodzi. Głównym powodem dla którego piszę ten artykuł są kolejki w biurze zawodów, które bywają przy rejestracji i odbiorze pakietów startowych przed zawodami.

kolejka_1

 

kolejka_3

 kolejka_4

kolejka_5 

Sami wolontariusze obsługujący biura działają zawsze bardzo sprawnie i z dużym zaangażowaniem, i tego nie można nie zauważyć. Jednak nie zawsze przekłada się to na oczekiwany efekt, czyli brak kolejek. Dlaczego to jest dla nas ważne? Ano dlatego, że zazwyczaj przyjeżdżamy albo z bliżej położonych, albo z całkiem dalekich miejscowości. I z reguły czas mamy bardzo dokładnie obliczony w rozkładzie tego dnia. Gdy więc zdarzy się jakaś kilkunastominutowa zwłoka, niby nie duża to prawda, ale to zaburza jednak nam cykl przygotowania do tego startu. Można wyjechać na zawody wcześniej lub później. Na pewno są osoby, które wyjeżdżają i przybywają w ostatniej chwili. I wówczas same są sobie winne, że niemal wprost z biura idą na start. Sam staram się być na miejscu co najmniej godzinę, a najlepiej półtorej przed startem. Ale w przypadku dłuższej podróży i/albo wczesnej godziny rozpoczęcia zawodów, często to jest bardzo trudne. A praktycznie wydaje mi się, że im podróż była dłuższa tym więcej czasu potrzebujemy na przygotowanie (także jakiś odpoczynek przed startem). I wówczas zamiast relaksować się, rozgrzewać się przed startem, mobilizować, my stoimy w kolejce. A wiadomo, że nikt kolejek nie lubi. Nawet jak obsługa idzie sprawnie to jednak te kilkanaście minut moglibyśmy pewnie spędzić dużo przyjemniej i pożyteczniej w obliczu czekającego nas startu. Na ogół jest to właśnie tylko kilkanaście minut, dla organizatorów to pewnie niewiele, ale dla nas może być za dużo. Jak przypomnę sobie historię wielu moich startów w zawodach Nordic walking to niemal zawsze towarzyszyła temu wydarzeniu jakaś kolejka. Najczęściej było to w biurze zawodów, co dla mnie osobiście jest najmniej komfortowe. Oczekiwanie na posiłek przecierpię, bo z głodu na pewno nie umrę i tu trudno czasem coś poradzić, jak zupa z jednego kotła idzie. Ale w biurze nie może wszystko iść z jednego kotła jeśli nie chce się mieć kolejki. Gdy startowałem w dość renomowanych biegach, bądź imprezach mieszanych biegowo-nordikowych (celowo piszę tę ostatnią zbitkę w tej kolejności) nigdy nie doświadczyłem oczekiwania w kolejce w biurze zawodów. Wpływ mają na to myślę, że dwa główne czynniki. Pierwszy to taki, że organizatorzy tych imprez umożliwili odbiór pakietów startowych w przeddzień zawodów i to przez wiele godzin, co z pewnością powodowało, że ewentualna kolejka z tego dnia rozłożyła się w sposób naturalny na kilka godzin bo przecież jednemu pasowało o 14-tej innemu o 16-tej, a jeszcze komuś o 20-tej. Nie wspomnę już o tym, że niektórzy organizatorzy umożliwiają odbiór pakietu przez cały dzień od godzin rannych do późno wieczornych. W przypadku imprez tylko Nordikowych tylko pięć razy doświadczyłem podobnej sytuacji (niewątpliwie bywa to w ogóle częściej ale w moim przypadku tylko 5). Było to zawsze podczas dalekich wyjazdów: dwa razy Gdańsk, Złotoryja, Warszawa i Tyrawa Solna.      

kolejka

  

Możliwość odbioru w przeddzień powoduje także, że oczywiście kolejka następnego dnia powinna także stopnieć nawet do minimum, czyli do podejścia do stanowiska odbioru pakietu i podpisaniu karty startowej. Trwa to na ogół kilka sekund. By tak jednak było należy zachęcać miejscowych uczestników by odbierali pakiety w przeddzień imprezy oraz zadbać o odpowiednią liczbę stanowisk w biurze zawodów. I to jest ten drugi istotny czynnik zmniejszający kolejkę. Tu ujmując rzecz w skrócie należy podzielić uczestników wg numerów startowych na poszczególne stanowiska. Pewną odmianą takiego postępowania jest podzielenie stanowisk wg dystansów. I to było już także wielokrotnie ćwiczone. Jednak skutek jest na ogół taki, że jedno stanowisko obsługuje 70 półmaratończyków albo maszerujących na 10 km, a drugie stanowisko obsługuje 200 uczestników marszu na 5 km. Jasne jest, że o ile na tym pierwszym stanowisku ewentualna kolejka bywa krótka lub żadna o tyle na tym drugim trzeba swoje odstać. Dlatego wydaje mi się że dla imprez o liczbie uczestników powyżej 300 powinno dążyć się do zapewnienia 4 stanowisk, dla imprez o około 200-300 uczestnikach powinno zapewnić się 3 stanowiska. Dwa stanowiska dopuściłbym gdy ilość uczestników jest wyraźnie mniejsza od 200. I tu można to podzielić dystansami np. 1 stanowisko - półmaraton, 1 st. – 10 km, 2 st. – 5 km lub w innej wersji 1 st. - 10 km, 2 st. – 5 km, Jest to sposób najmniej skomplikowany jednak z uwagi na to że np. półmaraton startuje zazwyczaj dużo wcześniej niż pozostałe dystanse jedno stanowisko umarło by dużo wcześniej i nie powodowało by rozładowania ewentualnej kolejki na innych dystansach. Można by więc podzielić to numerami startowymi tak aby równomiernie rozłożyć półmaratończyków i pozostałe dystanse na wszystkie 4 stanowiska. Tu jednak należałoby by prosić by uczestnicy innych dystansów przepuszczali w kolejce startujących najwcześniej półmaratończyków, albo biuro godzinę przed startem półmaratonu przez 30 minut obsługiwało by tylko półmaratończyków, a innych zawodników tylko w miarę wolnych mocy przerobowych. Ten drugi system jest nieco bardziej skomplikowany, ale możliwy do przeprowadzenia biorąc pod uwagę, że pewnie niewielu uczestników 5 km przyjeżdża i obiera pakiet 3 godziny przed startem swojego dystansu. W sposób więc dość naturalny wówczas, gdy pakiety odbierają półmaratończycy, tych startujących na krótszych dystansach jest mniej.

01

03

 

Oczywiście zdawać należy sobie sprawę, że aby skutecznie zastosować oba czynniki, po pierwsze konieczne jest wykonanie większej pracy przed samym otwarciem biura. Trzeba podzielić pakiety na odpowiednie stanowiska tak aby właściwy czip i właściwa koszulka znalazła się w odpowiednim worku, a odpowiedni worek przydzielony został do odpowiedniego stanowiska. Po drugie potrzeba więcej wolontariuszy obsługujących biuro zwłaszcza w dniu zawodów, co jest oczywiste z uwagi na więcej stanowisk. Tu można przyjąć, że ewentualna kolejka w biurze w przeddzień zapewne jest mniej irytująca i uciążliwa dla uczestników. Myślę, że właśnie trudność w realizacji tych dwu warunków powoduje, że jest jak jest. I na pewno organizatorzy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Życzyć więc im należy, by znaleźli jak największą ilość mocy przerobowych, co bywa trudne, ale możliwe do zrealizowania. Przykładem mogą tu być Mistrzostwa Wrocławia, gdzie znaleziono wielu chętnych do obsługi biura tyle, że niezbyt zręcznie ich zorganizowano. Mianowicie były 4 stanowiska odbioru wszystkich elementów pakietu startowego, tyle że każdy uczestnik musiał przejść przez wszystkie 4 stanowiska odbierając w każdym co innego. I tu niestety na drugim ze stanowisk tworzyła się kolejka, bez przejścia, której nie można było skorzystać z dalszych stanowisk.  

Nigdy mimo nawet najlepszej organizacji, ogromu pracy włożonej przed i w trakcie zawodów nie możemy być pewni, że w pewnym momencie nie pojawi się zator. Przy dużych imprezach masowych bywają uczestnicy, którzy przyjeżdżają na ostatnią chwilę, bywają osoby przyjeżdżające dużymi grupami (autobusem) i wówczas rzecz jasna może także pojawić się kolejka. Róbmy jednak wszystko by możliwość jej wystąpienia ograniczyć przynajmniej z naszej (czyt. tutaj: organizatora) strony do minimum

 05

Kierunek Osielsko - podsumowanie czerwca i lipca 2015

mk130363

Ostatnie podsumowanie dwóch miesięcy poprzedzających kolejny start w Osielsku. Nie będę zbytnio się rozpisywał i analizował dogłębnie tych statystyk. W czerwcu odczułem zmęczenie, więc zmniejszyłem ilość treningów. Maj był wyczerpujący jak miesiące zimowe i dalej tego w sezonie startowym nie sposób było ciągnąć. W lipcu chyba ilość i jakość treningów była chyba akuratna. Mniejsze obciążenie treningowe przełożyło się na szybsze średnie tempo. Pozytywne w ostatnich miesiącach jest również to, że podejmuję próby truchtania. Wprawdzie są to próby delikatne i nieśmiałe, ale są. Nie ujmuję ich jednak w tych podsumowaniach bo na pewno nie są jeszcze zbyt znaczące.

 

  przebyty dystans [km] Systematyczność [%] dni treningowych średnie tempo wszystkich marszów [min/km] najdłuższy dystans jednorazowo [km] średnia długość dystansu jednorazowo [km] najdłuższy dystans jednego dnia [km] średnia długość dystansu jednego dnia [km]
IX 108,99 53% 10:14 11,06 6,81 11,06 6,81
X 150,93 55% 09:09 13,67 8,39 19,34 8,88
XI 251,18 80% 09:10 20,35 9,30 20,35 10,47
XII 201,87 55% 08:55 18,10 8,07 20,59 11,87
I 285,45 74% 09:18 22,07 7,93 22,07 12,41
II 337,32 68% 09:10 28,07 15,33 33,74 17,75
III 220,82 52% 09:11 17,88 11,04 17,88 13,80
IV 232,41 53% 09:12 42,195 (16,54) 12,23 42,195 (21,92) 14,53
V 343,02 77% 09:22 22,48 11,83 22,48 14,29
VI 173,16 50% 09:03 17,12 10,82 17,12 11,54
VII 200,07 52% 08:56 17,08 11,12 19,49 12,50

Przez te ostatnie 11 miesięcy przeszedłem z kijami 2505,22 km i to uważam za duży sukces. Przed rokiem nic tego nie zapowiadało. Ukończyłem w tym czasie maraton NW i teraz stoję przed pierwszym startem w półmaratonie. Kilkanaście startów miałem wcześniej na porównywalnym wysiłkowo dystansie 20 km, jednak to jest trochę co innego, przynajmniej jeśli chodzi o statystykę. Nie będę pisał jakie są moje oczekiwania bo raczej nigdy tego nie robiłem, a  nadchodząca fala upałów każe podejść rozsądnie do tego startu. Cieszę się też, że nie będę jedynym uczestnikiem z Poznania na dystansie półmaratońskim, co często bywało na dystansie 20 km.

pmaraton

Biegaj z Opel Szpot - edycja lipiec 2015

mk130363

Dość nietypowy termin tej edycji nie miał zapewne wpływu na nieco mniejszą frekwencję. Tradycyjnie ta ze względu na sam środek sezonu wakacyjnego jest najmniejsza. Ale jednak było zdecydowanie więcej uczestników niż np. rok temu. Start zlokalizowany był podobnie jak w czerwcu przy amfiteatrze niedaleko Hotelu Park.

010820151853

W sumie uważam, że jest to całkiem dobra lokalizacja na miesiące wakacyjne. Wadą tego miejsca może być jedynie brak w pobliżu toalety. Za to oczekiwać na losowanie można siedząc w amfiteatrze, wprawdzie na betonie, ale z uwagi na spore dogrzanie podłoża, da się te kilkanaście minut wysiedzieć. No i można robić dość swobodnie fotki uczestnikom.

 010820151850

Na start poszedłem z kijkami tak jak w poprzednim miesiącu, traktując to jako rozgrzewkę. Wziąłem te same kije, ale wyposażyłem je w ich oryginalne paski - nadgarstkowe. Miała to być więc nie tylko próba mojej formy, ale też i próba sprawdzenia na ile sposób marszu (zaawansowaną techniką lub tylko podstawową) wpływa na tempo marszu przy dużych prędkościach. Do biura ... spóźniłem się o kilkanaście sekund. Nie to żebym się nie zdążył zarejestrować, po prostu zarejestrowano mnie z numerem startowym o jeden punkt zbyt dużym. Dlaczego, to wyjaśni się pod koniec wpisu.

010820151855

Start poprzedziła wspólna rozgrzewka. Tym razem poprowadzona moim zdaniem bardzo profesjonalnie, co nie zdarza się często. Niestety bywa, że prowadzący rozgrzewkę robią tzw. pokaz siły, własnej sprawności i wytrenowania w fitnessie. Często zupełnie nie ma to nic wspólnego z właściwym przygotowaniem do biegu. Rozgrzewka taka sama w sobie staje się pierwszoplanowym wysiłkiem, powodującym, że uczestnicy przed startem są nie rozgrzani tylko zmęczeni. Tym razem tak nie było więc i ja mimo wcześniejszego marszu, podczas robienia fotek także skusiłem się na wykonanie kilku ćwiczeń.

010820151862 

010820151858

010820151859 

Ze względu na mniejszą grupę startujących ustawienie w tylnych rzędach nie robiło zbytniej różnicy. Z tym, że brakowało zwłaszcza sporej grupy maszero-biegaczy stąd bardzo szybko po starcie grupa biegnących zyskała nade mną sporą przewagę. Wyglądało więc na to że będzie to dla mnie bardzo samotny marsz, praktycznie bez żadnej historii, a tylko z walką z czasem. Narzuciłem dość ostre tempo od początku. Moja technika nie była rewelacyjna tym bardziej, że szedłem z kijami z rękawiczką, która właściwie umożliwia chodzenie tylko techniką podstawową. Ale chodziło mi głównie o sprawdzenie przygotowania szybkościowego, więc zbytnio się tym nie przejmowałem. Po drodze widziałem ćwiczące na trawniku obok trasy asfaltowej grupy MarszuPoZdrowie. Z uwagi na dość duże zainteresowanie uczestników tych grup zawodami sportowymi padło w moim kierunku oczywiście pytanie "co to za marsz?" (wskazywał na to przypięty do mojej koszulki numer startowy), na które odpowiedziałem zgodnie z prawdą że to bieg. Już pierwszy międzyczas wskazywał że próbę potraktowałem dość poważnie. Na drugim kilometrze czas utrzymywał się w pewnej normie, ale z uwagi na brak kontaktu wzrokowego z biegaczami czas był trochę słabszy. Na trzecim kilometrze zacząłem doganiać co bardziej zmęczonych biegaczy i to zapewne wyzwoliło u mnie pewne dodatkowe moce. 4 kilometr (jak w sinusoidzie) pokazał czas podobny do drugiego, a na piątym znów zacząłem kogoś doganiać więc tempo znów wzrosło  Z uwagi na zawody kajakarskie wskazano nam by obiec metę toru regatowego górą. Jednak jak się później okazało w newralgicznym miejscu nie było wolontariusza kierującego uczestników w tym kierunku, a porządkowi przy bramkach nie zwracali na nas uwagi, stąd większość uczestników, których ja widziałem, pobiegła dołem. W zasadzie nie ma to znaczenia, gdyż są to zawody bez klasyfikacji na mecie i jedyna rywalizacja jest raczej ambicjonalna, więc jeśli ktoś chciał rywalizować z kimś kto pobiegł górą, również winien pobiec górą. Jeżeli ktoś rywalizował tylko z własnym czasem to, trasa była właściwie obojętna tyle, że czas trzeba było odnieść do właściwego dystansu. Sam wybrałem wariant marszu dołem, gdyż i tak zabezpieczałem tyły całego peletonu więc fundowanie sobie dodatkowej straty do tych, którzy pobiegli dołem nie miało większego sensu, tym bardziej, że tego dnia czekało mnie pokonanie w sumie dystansu niemal 29 km, więc skrócenie o te 300 m to była kropla w morzu mojego wysiłku. Ostatecznie moje międzyczasy były następujące:

1 km - 7:59

2 km - 8:10, po 2 km 16:09

3 km - 7:55, po 3 km 24:04

4 km - 8:09, po 4 km 32:13

5 km - 7:55, po 5 km 40:08

5,430 km - 3:21,  META: 43:29

Mogę być zadowolony z tej próby, tym bardziej że wykonanej z dość specyficznym sprzętem, który jednak generalnie skraca odepchnięcie. I tu można dyskutować, o tym jaki wpływ na prędkość ma technika marszu z kijami. W pewnych zakresach owszem niewątpliwie ma, ale po przekroczeniu pewnej prędkości, ten wpływ coraz mniej znaczy w obliczu oszczędności sił, przy krótszym odepchnięciu.

 

Na mecie czekała na nas jak zwykle woda. Zdjęć zawodnikom na mecie za bardzo nie zdążyłem robić, gdyż osiągnąłem ją pod koniec całej stawki, a jak złapałem równiejszy oddech i uzupełniłem płyny to już nie było za bardzo "co zbierać".  Może któryś z uczestników biegnących i szybciej osiągający metę pstryknie kiedyś parę fotek, do czego zachęcam na fanpage'u biegu. Pozostało mi więc fotografowanie uczestników podczas losowania nagród.

010820151875 

010820151877

010820151879 

010820151881 

010820151883

 010820151888

Tu już na początku serce moje drgnęło, bo główną nagrodę wylosował pani z numerem o jeden punkt mniejszy niż mój numer. Dlatego właśnie pisałem, że ciut spóźniłem się na bieg. Zresztą dodam, że mój numer "ostrzeliwany" był z każdej ze stron. Nagrody wylosowało bowiem niemal wszystkie pięć numerów przed i po moim. Ot taka niezręczność maszyny losującej względem mnie.  

010820151892

Parkrun Poznań - bieg nr 155_25.07.2015

mk130363

Ostatni raz biegłem w Parkrunie 8 lutego 2014 roku. Uzyskałem wówczas czas 29:24. Mój najlepszy wynik w Parkrunie to 25:48. Było to 24 sierpnia 2013. Cóż teraz mogę tylko pomarzyć o takich wynikach. Od dawna nie biegałem i z tej racji na pewno trudno mi o jakieś dobre czasy. Ale ostatnio zacząłem trochę truchtać. Delikatnie, po kilometrze, dwóch i w wolnym tempie. Nie jest to slow bo tam właściwie jest to wolniejsze niż marsz, a ja truchtam w tempie mojego bardzo szybkiego marszu, czyli około lub nieco powyżej 8 min/km. Wówczas, gdy osiągałem wspomniane na wstępie wyniki, truchtałem właśnie tempem 6 min/km, podobnym do ostatniego zimowego startu. No ale dla mnie najważniejsze jest w tym truchtaniu to że zbytnio nie obciąża kolan, stąd dynamika tego jest nieco senna. Właśnie niedawno przypomniano, że Parkrun Poznań będzie obchodzić trzecie urodziny. Byłem w tym cyklu biegów od początku. Byłem też na wszystkich urodzinach, ale przed rokiem tylko w roli fotoreportera. Postanowiłem wziąć w tym jubileuszowym biegu udział, po półtorarocznej przerwie. Wiedziałem, że będę celował w wynik 40 minut, ale miałem nadzieje, że pozostali uczestnicy na mnie poczekają.Dopuściłem przy tym także możliwość maszerowania fragmentami, jeśli nie starczy tchu, zwłaszcza na zbiegach - by mniej obciążać kolana.

Poprzedni dzień był jednak dość wyczerpujący. Najpierw chodziłem bez kijów i zrobiłem 7 km. Po południu w dość dużym upale zrobiłem dość mocny trening wspólnie z Agnieszką Kozłowską. Dołożyłem tu prawie 17 km, więc kilometraż dość znacznie przekroczył tego dnia ostatnie osiągi. Na dodatek nieco się odwodniłem (brak 2 kg na wadze) co spowodowało, że ostatnie 3 kilometry to już praktycznie człapałem, by wrócić do domu. Nie spodziewałem się po prostu tak długiego treningu. Ale że było miło w towarzystwie podzielić się doświadczeniami, więc tak wyszło. Jednak zacząłem mieć wątpliwości, czy następnego dnia, przecież wcześnie rano, podołam swojemu wyzwaniu. Tym bardziej, że na Parkrun zamierzałem pomaszerować na własnych nogach z kijami, czyli jakieś niecałe 4,5 km. Domowa odnowa biologiczna pomogła na tyle, że mięśnie były rano gotowe zwlec się z łóżka. Gorzej z ogólnym wypoczynkiem całego organizmu, gdyż albo z tego zmęczenia, albo z podekscytowania pierwszym tak długim truchtem od dawna, nie mogłem zasnąć do 4-ej  nad ranem, a o 5-ej zbudził mnie na moment grzmot burzy. No ale kawa postawiła mnie do pionu i krótko po 8-mej wyruszyłem w kierunku Cytadeli. Pogoda wydawała się tego dnia dość przyjemna. Wyglądało, że bardzo krótka burza odświeżyła trochę powietrze, słonko lekko przygrzewało, ale bez tego zwykłego ostatnio żaru. Wziąłem ze sobą dwie butelki zmrożonej wody do postaci lodu, jedną na bieg, drugą na po biegu i na marsz powrotny. Przyznam, że o ile podczas biegu zmusiłem się niemal by wypić parę łyków, o tyle po biegu i w drodze powrotnej woda bardzo się przydała. Było tego dnia bowiem niesamowicie wilgotno, co powodowało, że nawet przy niewielkim wysiłku można było nieźle się spocić, a co dopiero przy biegu czy Nordic walking. Na miejsce przyszedłem jakieś 10 minut przed startem. Rozgrzewkę miałem naturalnie za sobą, więc tylko przywitałem się ze znajomymi i mogłem udać się na linię startu.

Kopia_00__0012

Kopia_00__0043

Kopia_00__0054 

Kopia_00__0064

 

Ustawiłem się zwyczajowo w tylnych rzędach, włączyłem endo, przygotowałem stoper i po kilku także zwyczajowych zdaniach prowadzącego zawody ruszyliśmy. Ja swoim truchtem, inni mniej, bardziej lub bardzo bardziej szybciej. Praktycznie wkrótce za mną biegła już tylko wolontariuszka zamykająca peleton uczestników. To dobry myślę zwyczaj, bo gdy ona biegnąca z ostatnim uczestnikiem osiągnie metę wiadomo, że już nikogo na trasie nie ma i można zamykać stoper i kończyć imprezę. Na trasie są oznaczone także połówki kilometrów więc już po 500 metrach wiedziałem, że moje tempo optymalne czyli kręci blisko 8 minut na kilometr. W zasadzie cały bieg był dla mnie bez historii poza sprawdzaniem międzyczasów. Wprawdzie na drugim kilometrze dogoniłem Przemka biegnącego z pieskiem, a pod jego koniec wyprzedziłem także uczestnika biegnącego razem z córką - bardzo młodą juniorką, ale trudno to uznać za jakiś sukces. Zresztą nie chodziło mi przecież tu by z kimkolwiek wygrać poza sobą samym. Tempo moje było dość równe bez żadnych ekscesów, tak przyspieszeń jak i zwolnień. Nawet "Dolina czołgów" nie zrobiła na mnie większego wrażenia i nie wyhamowała mnie. Na czwartym kilometrze przemaszerowałem całe 10 metrów popijając zimną wodę. Marsz nie wynikał jednak z braku tchu tylko nie chciałem się zakrztusić łykami zimnego płynu. Tak więc mogę uznać że przetruchtałem cały bieg ciągiem. Na ostatnim kilometrze mogłem nawet lekko przyspieszyć, a na ostatnich metrach mając spory zapas do oczekiwanych 40 minut, pozwoliłem sobie nawet na "samolocik" i bieg zakosami od krawężnika do krawężnika. Moje międzyczasy były następujące:

1 km - 7:41

2 km - 7:55, po 2 km 15:36

3 km - 7:51, po 3 km 23:27

4 km - 7:50, po 4 km 31:17 

5 km - 7:12, META - 38:29

Kopia_2_00__007

Jestem bardzo zadowolony z tego startu. Niewątpliwie wydolnościowo jestem gotów, by pokonywać 5 km truchtem, czego unikałem od września, gdy wznowiłem treningi Nordic walking. Cieszę się z tego ogromnie, bowiem mimo, że zawsze było to tylko uzupełnienie moich treningów, to jednak brakowało mi tego w rozkładzie zajęć. Mam nadzieję, że czasem będę mógł sobie pozwolić na kolejny start w Parkrunie.

Za metą zwyczajowo robiłem fotki, ale nie miałem tu wiele roboty, zabezpieczając tylne szeregi uczestników.

Kopia_00__012

Kopia_00__0162

Kopia_00__0083 

 

Kopia_00__0131

Kopia_00__0141 

Po biegu odbyła się jeszcze ceremonia wręczenia nagród najlepszym biegaczom i biegaczkom minionego roku oraz zrobiliśmy zwyczajowe zdjęcie grupowe.   

 

 

 

Puchar Wielkopolski Nordic Walking - Wągrowiec 2015 _cz.2

mk130363

Zawody.

 Start. Tu jak wspomniałem, zapłaciłem frycowe z braku doświadczenia przy tego rodzaju startach grupowych, gdy znalazłem się w drugiej grupie. Oczywiście trudno mówić tu o stracie czasowej, bo po prostu maszerowałem kilka pierwszych metrów dystansu dopinając jeszcze i poprawiając rękawiczki.

start

start drugiej grupy panów na 10 km

Mogłem wprawdzie zaryzykować i ruszyć dopiero po ich zapięciu jednak mogłem tym utrudnić start zawodnikowi, który stał za mną. Rozumiem tu pośpiech organizatorów, którzy maja duże doświadczenie w przeprowadzaniu startów tym systemem, gdyż jak się okazało czołówka dystansu 10 kilometrowego mijała metę pierwszego okrążenia jeszcze przed wystartowaniem wszystkich grup dystansu 5 kilometrowego. To mogło powodować pewną niedogodność dla ścigaczy 10-ki i chodziło o to, by jak najmniejszej ich liczbie utrudnić życie. Po dwóch grupach panów na 10 kilometrową trasę wystartowały panie, a wśród nich Agnieszka, Monika, Agnes i Longina..

start_pa

start pierwszej grupy pań na 10 km

 

Ekipa, z którą przyjechałem startowała w kolejnych grupach już na 5 km.   

starty1

robertjeszcze nie wystartowali wszyscy na 5 km, a już czołówka 10 km kończyła pierwsze okrążenie

starty_2tu też widać panów z 10-ki kończących pierwsze okrążenie podczas jednego z ostatnich startów na 5 km

zosia

Pierwsze okrążenie było bardzo szybkie. Nie miałem niestety stopera (rano wysiadła bateria przy zerowaniu licznika) i byłem zmuszony użyć zwykłego zegarka, z którego mogłem szacować poszczególne kilometry co najwyżej z dokładnością 1 minuty. I wyglądało na to, że tempo było około 8 min/km. Nie wiedziałem jednak że faktycznie szedłem nieco szybciej. Niewątpliwie zaważyły tu emocje pierwszych metrów, gdy wszyscy idą jeszcze dość blisko siebie i każdy chce jak najdłużej dotrzymać kroku szybszym od siebie. Międzyczasy, które prezentuję w tabelce obliczyłem porównując zapis własnego marszu z mapką z zaznaczonymi kilometrami prezentowaną w poprzednim wpisie. Czasy poszczególnych okrążeń są oczywiście zgodne z tym co zarejestrował mój czip na bramkach mety.. Z uwagi na mniej typowy dystans okrążenia (2,5 km) podałem międzyczasy pierwszych dwóch kilometrów każdego z okrążeń oaz dokładkę tych ostatnich 500 metrów każdego okrążenia. Parę metrów straciłem jednak przez ten początek i teraz starałem się gonić idących na początku kilkanaście, a później kilkadziesiąt metrów przede mną. W mojej kategorii wiekowej konkurencja była bardzo mocna mogłem więc liczyć tylko na dobry własny czas marszu. Zresztą starsza kategoria która wystartowała razem z moją była nie mniej szybka. W zasadzie mogłem co najwyżej liczyć na to, że dogonię kogoś z młodszej kategorii. I w zasadzie zrobiłem to na pierwszych dwóch kilometrach niwelując różnicę czasu ze startu i wyprzedzając paru młodszych rywali. Podzielony start w grupach powoduje jednak, że tak naprawdę walczymy korespondencyjnie z niemal całą stawką uczestników i nie wiemy dokładnie kogo w danym momencie wyprzedzamy, a kto jest bliżej mety od nas (oczywiście pomijając naszą kategorię której ogląd widzimy najdokładniej). Najtrudniejszym momentem było na tym okrążeniu pierwsze wspomniane asfaltowe podejście. Nie wiedziałem, że tak to będzie wyglądać, więc trochę zaskoczony oszczędzając groty, markowałem tylko ruchy ramion z kijami i wszedłem tylko na nogach. Na szycie niewielkiego przecież podejścia niestety, ale poczułem jakby uszły z mięśni moich nóg wszystkie siły. Dopiero po kilku kolejnych krokach doszedłem do siebie. Gdy wchodziłem na metę pierwszego okrążenia widziałem na elektronicznym zegarze czas nieco powyżej 20 minut. Jako, że nasza grupa wystartował około 1 minuty później znaczyło to że mój czas był na pewno poniżej 20 minut. A więc było to nawet nieco szybciej niż oczekiwałem. W rzeczywistości było to czas 19:40

Drugie okrążenie było również szybkie. Tu już nie było emocji ze startu i średnia całego okrążenia wyszła niemal idealnie 8 min/km. Pierwszy kilometr jednak nieco wolniejszy (zapewne uspokoił mnie nieco widok czasu na elektronicznym zegarze) i wówczas dogonił mnie jeden z wcześniej wyprzedzonych młodszych zawodników. Chęć dotrzymania mu kroku spowodowała wzrost tempa w drugiej części tego okrążenia. Na tym okrążeniu doganiałem także głownie panie startujące na 5 km wyruszające na trasę w ostatnich grupach. Nie miało to jednak istotnego wpływu na moje tempo marszu, gdyż najczęściej te uczestniczki idące nieco wolniej ustępowały miejsca więc wystarczyło być nieco bardziej uważnym. Na pierwszym kilometrze tego okrążenia widziałem też dwie uczestniczki, które najwyraźniej nie mogły sobie poradzić z tempem narzuconym przez współzawodniczki i miały kłopot już w połowie pierwszego kilometra trasy. Najprawdopodobniej po rozmowie z sędziami wycofały się z tego "wariactwa". Tu wracając do opisu trasy trzeba powiedzieć, że ścieżka nad jeziorem nie była zbyt szeroka, a że pętla była krótka nie wyobrażam sobie tu zawodów Pucharu Polski, tłok i kłopoty z wyprzedzaniem byłyby przez niemal połowę trasy bardzo utrudnione. Natomiast na takie regionalne zawody o około 200 lub nieco więcej uczestnikach trasa jak najbardziej do zaakceptowania. Doganiają mnie na tym kółku także najszybsze panie startujące na dłuższym dystansie. Na podejściu pomagam sobie kijami i nogi już nie umierają na szczycie.

Czas drugiego okrążenia 19:58. Po dwóch okrążeniach czas 39:38.

Trzecie okrążenie praktycznie bez historii. Z analizy międzyczasów można by przypuszczać że miałem jakiś kryzys na 6 kilometrze. I tak to czułem po zawodach, że to okrążenie było słabsze. Liczby pokazują wprawdzie, że brakowało niewiele do zakładanego tempa 20 min/okrążenie (czyli 8 min/km), ale właśnie to odczucie powodowało, że po sprawdzeniu ostatecznego wyniku na mecie, wydało mi się że trasa była dość wyraźnie krótsza (o jakieś 200 m). Czas trzeciego okrążenia 20:12. Czas po trzech okrążeniach 59:50. Nadal więc utrzymywałem średnią minimalnie poniżej zakładanego tempa. 

 aga_1

ścieżka nad brzegiem jeziora

aga_2stadion

 monia2

 

Czwarte okrążenie miało właściwie trochę podobny przebieg jak poprzednie, w tym aspekcie, że niewiele się działo. Uczestnicy 5 km ukończyli już swoją konkurencję, więc na trasie robiło się pusto, tym bardziej, że także do mety dochodzili powoli najszybsi na 10 km. Pozostawała więc walka z samym sobą. Jedyne co mnie jeszcze jakoś mobilizowało z czynników zewnętrznych, to żółta koszulka Jurka Appela widoczna w oddali. Na pierwszym okrążeniu wypracował nade mną kilkanaście sekund przewagi i na drugim okrążeniu ja utrzymywałem taką stratę. Jednak na trzecim kółku Jurek podwoił przewagę  Teraz chciałem zbliżyć się do niego. Zdawałem sobie sprawę, że dogonić go będzie trudno, gdyż pozostało na to niewiele dystansu i czasu. Jednak podjąłem taką próbę i bardzo powoli odrabiałem stratę. Dystans 10 km na pewno nie jest dystansem, w którym można kogoś łatwo dogonić. Tutaj rozgrywka jest bardzo szybka i w zasadzie każdy kto chodzi regularnie podobne dystanse, nie ma problemu by odpowiednio szybko dla siebie dotrzeć na metę. Od początku do końca moje miejsce w całej stawce uczestników wahało się więc nieznacznie między 41 a 44 miejscem. W dystansach dłuższych zdarza się, że ktoś zwalnia na ostatnich kilometrach bądź z powodu mniejszej kondycji, bądź z powodu jakichś dolegliwości zdrowotnych, które dają o sobie znać podczas długotrwałego wysiłku. i wówczas można przesunąć się o wiele pozycji do przodu. Tutaj w zasadzie jest prawie constans cały czas. Jurek tego dnia szedł również w równym tempie i nie udało mi się go dogonić, i wyprzedzić. Stratę zmniejszyłem jednak do 5 sekund, a ta dodatkowa motywacja spowodowała, że uzyskałem nad wyraz dobry czas tego okrążenia 19:37, a metę całego dystansu osiągnąłem po 1:19:27.

Jak mój start wyglądał w statystyce prezentuje poniższa tabela.

okrążenie kilometr czas czas łączny czas okrążenia Tempo (min/km) Śr. prędkość (km/h)
1 1,0 7:52 7:52 19:40 7:52 7.63
2,0 8:00 15:52
2,5 3:48 19:40
2 3,5 8:18 27:58 19:58 7:59 7.51
4,5 8:00 35:58
5,0 3:40 39:38
3 6,0 8:26 48:04 20:12 8:05 7.43
7,0 7:47 55:51
7,5 3:59 59:50
4 8,5 8:12 1:08:02 19:37 7:51 7.65
9,5 7:57 1:15:59
10,0 3:28 1:19:27

Widać oczywiście pewne nieznaczne różnice w czasach pokonywania poszczególnych kilometrów, ale to jest uwarunkowane i walką na trasie, i konfiguracją terenu, i różną motywacją w poszczególnych fragmentach marszu. Ale generalnie tempo trzeba uznać na równe przez cały czas tzn. nie odcięło mi zbytnio prądu po pierwszych dwóch szybkich okrążeniach.. Być może wpływ na nieco gorszy wynik 3 okrążenia miał fakt, że zdawałem sobie sprawę, iż już trudno będzie mi kogokolwiek dogonić, być może była to chwila oddechu i rozluźnienia przed finiszowym okrążeniem.. Niewątpliwie bardzo podobne są pierwsze i ostatnie okrążenie. Jakby były prawie lustrzanym odbiciem. Emocje startu i finiszu zapewne odegrały tu kluczową rolę. Widać też, że końcowe odcinki okrążeń miały jakby szybsze oblicze, może to dodatkowa motywacja wchodzenia na stadion, gdzie byli kibice, może chęć sprawdzenia międzyczasu okrążenia, poza tym przecież każde minięcie mety powodowało że ubywało okrążeń do końca więc to też mogło dodatkowo motywować.. .   

Udekorowany pamiątkowym medalem i pokrzepiając się wafelkiem postanowiłem poczekać w strefie mety na pozostałych uczestników i zrobić parę fotek.

00__002 

00__004

 00__006

00__007

00__009

00__010

W międzyczasie rozsupłałem sznurowadło, by uwolnić się od czipa. W tej czynności sznurowadła węzełkowe nie pomagają niestety. Tuż obok częstowano uczestników żurkiem więc i ja po chwili posilałem się nim siedząc na trawie niedaleko mety i robiąc jeszcze ostatnie zdjęcia.   

00__011

00__019

Pozostało nam czekać na ogłoszenie oficjalnych wyników. Swój czas i zajęte miejsce można było w międzyczasie sprawdzić na stanowisku komputerowym, zresztą można to był śledzić także on-line w internecie, co jest niewątpliwie fajną możliwością śledzenia wyników, gdy ktoś nie mógł wystartować w zawodach. Można było także porozciągać się w grupie pod okiem trenerki Edyty Kędzierskiej.

rozciganie

Dość sprawnie uporano się z weryfikacją wyników i wkrótce przystąpiono do dekoracji, a po niej do losowania nagród. Wszystko można było wygodnie śledzić bądź z trybun stadionu bądź z siedząc na trawie stadionu.  

00__021

po_zawodach

00__022

Trzeba powiedzieć, że cała impreza przeprowadzona była bardzo sprawnie. Organizatorzy z Wągrowca już zapowiadają, że chcą gościć nordic walkerów w przyszłym roku i miejmy nadzieję, że tak się stanie. W zawodach wystartowało 226 osób. Do mety dotarły 223 osoby, dwie panie nie ukończyły marszu, a jeden pan został zdyskwalifikowany. Tą frekwencję należy ocenić bardzo wysoko. Wśród regionalnych Pucharów Federacji (Puchar Pomorza i Puchar Wielkopolski) była zdecydowanie najwyższa (Sławno 138, Jarosławiec 132, Czaplinek 151), a spośród 5 -ciu imprez pobliskiego Pucharu Bałtyku tylko jedna była wyższa (Dziemiany 240) i tylko jedna mogła się równać (Żukowo 225). Myślę więc, że warto inwestować w to miejsce na mapie zawodów Nordic walking. Żałować należy jedynie, że w tym pucharze rozegrana zostanie tylko jedna impreza. Widać że Wielkopolska jest spragniona tego rodzaju imprez masowych i warto to wykorzystać, ale to już zależy od decyzji potencjalnych miast organizatorów.

PS. Jedyne czego mi trochę zabrakło, to większej aktywności fotografów. Dwie galerie po setce zdjęć trochę wybiórczo potraktowały te zawody, pokazując też głównie to co działo się na stadionie, a dla wielu z nas zdjęcie z trasy czy mety jest jedną z najcenniejszych pamiątek po zawodach.

 

 

Puchar Wielkopolski Nordic Walking - Wągrowiec 2015 _cz.1

mk130363

Impreza trochę przeze mnie wyczekiwana. W ubiegłym roku dwie edycje Pucharu Wielkopolski przeszły mi koło nosa, więc teraz nie mogłem przepuścić tej jednej, jedynej tegorocznej edycji. Szkoda, bo po ubiegłorocznych udanych odsłonach tych zawodów zapowiadano, że będzie ich więcej.

Przed zawodami.

Pojechaliśmy do Wągrowca dość tradycyjną ekipą. Staszek i Dorota, Zosia, Janek i ja. Bliskość miejsca zawodów spowodowała, że ani nie musieliśmy zrywać się przed wschodem słońca, ani zbytnio spieszyć się podczas podróży. Przyjechaliśmy mimo tego dość wcześnie, bo około 1,5 godziny przed startem. Jest to dość optymalny czas by załatwić formalności w biurze i odpowiednio przygotować się do zawodów.

Miasteczko zawodów zgrabnie zlokalizowano na stadionie piłkarskim. Zaplecze stadionu zapewniało dobrą obsługę techniczną i wszędzie było stąd blisko: i start, i miejsce dekoracji i jadłodajnia znajdowały się w jego obrębie, a blisko położone trybuny umożliwiały wygodną obserwację wydarzeń, a i do toalet nie było stąd zbyt daleko.

miasteczko

Biuro zawodów. Na moment zatrzymała nas tu kolejka (mimo dość sprawnej samej obsługi). Rzecz chyba w samej organizacji tego elementu imprezy i chyba poświęcę temu problemowi osobny artykuł, bowiem gdy startuję lub startowałem w biegach lub imprezach mieszanych o odpowiedniej renomie, nie spotkałem się jeszcze z oczekiwaniem w jakiejkolwiek kolejce.

Kopia_kolejkakolejka w początkowej fazie rejestracji

kolejka_2z czasem kolejka oczekujących na rejestrację znacznie urosła

Niewątpliwie ranga tych zawodów upoważnia, by oczekiwania zawodników były tu podobne. W Wągrowcu były dwa stanowiska odbioru pakietów, jedno dla dystansu 10 km i jedno dla 5 km . Przy czym nieoznakowanie tego na namiocie powodowało, że uczestnicy stali w jednej kolejce i dopiero pocztą pantoflową startujący na 10-kę dowiadywali się, że właściwie swój pakiet mogą odebrać bez kolejki. Zamykając tu ten temat postulowałbym, by dla uczestników 5 km przygotowywać przynajmniej 3 stanowiska odbioru pakietu ze względu na to, że było ich około 3 razy więcej. Brak informacji w postaci napisu na namiocie „5 km” i „10 km” mnie trochę dziwi, bowiem taki wariant podziału widuję niemal zawsze na zawodach Federacji.

Pakiet startowy dość tradycyjny. Numer startowy, agrafki, czip, druki reklamowe plus dodatki od sponsorów: opaska silikonowa na nadgarstek, podkładka korkowa pod piwo, reklamówki mydła i szamponu od „Ziaja”.

Trasa miała być w 99% miękka. To bardzo dla nas ważne na każdych zawodach. Start na stadionie piłkarskim z równą nawierzchnią i króciutką trawką. No na takiej trawie można się nawet ścigać. Nie jest niestety możliwe, by podobną nawierzchnię można było przygotować w Partynicach (Mistrzostwa Wrocławia). Konie nie potrzebują, aż tak równej nawierzchni, a koszt wykonania na jedną imprezę przewyższyłby pewnie wielokrotnie budżet wszystkich edycji Mistrzostw Wrocławia. Po wyjściu ze stadionu nawierzchnia szutrowa wzdłuż ulicy. To był najmniej atrakcyjny fragment trasy, ale jeśli Wągrowiec chce tu organizować kolejne imprezy nordikowe, dobrze by było nie zmieniać tego w tak modną kostkę brukową lub asfalt. Na szutrze spokojnie można iść bez nakładek gumowych, a zmiana końcówek 8 razy na dystansie 10 km, po to by przejść kilkaset metrów podczas każdego z 4 okrążeń nie ułatwi nam życia. Z szutrowego chodniczka skręcaliśmy leśną ścieżką w stronę jeziora. Blisko jeziora trasa biegła wyraźnie w dół co zapowiadało, że w innym miejscu czekać nas będzie podobnie strome podejście. Dość wąską ścieżką podążaliśmy teraz przez około kilometr wzdłuż jeziora. Niestety przy rywalizacji sportowej trudno tu było podziwiać zapewne piękne widoczki tym bardziej, że ścieżka mimo że położona była nad samym brzegiem wiodła jednak między drzewami, a liczne korzenie przecinające ją powodowały, że uwagę trzeba było skupić nad bezpiecznym ich ominięciem a nie zachwytem nad pięknem krajobrazu. No chyba że ktoś całkiem rekreacyjnie szedł. Na końcu tej urokliwej pewnie ścieżki czekało nas wspomniane wcześniej podejście, które było niestety wyasfaltowane. Tu byłbym za rozebraniem tego nieco już dotkniętego upływem czasu asfaltu. Przy podejściu bardzo pomaga praca ramion. To dzięki temu wchodzimy na pełnej prędkości w najtrudniejszy teren. Zakładanie gumowych nakładek (które większości maszerującym ślizgają się zresztą na asfalcie) na te kilkadziesiąt metrów, mija się z celem, a o uszkodzenie niezabezpieczonego grotu łatwo przy mocnym osadzeniu/wbiciu kija. Po pokonaniu tego krótkiego najtrudniejszego technicznie odcinka, leśną ścieżką kierowaliśmy się w stronę stadionu. Tu nie zgrabiono nam szyszek z trasy jak robione jest w pewnej bardzo przyjaznej nordikowi miejscowości niedaleko Bydgoszczy. Była więc pełna natura lasu. Koniec pętli oznaczał znowu równą trawiastą nawierzchnię piłkarską. Niemal cała trasa położona była w cieniu lasu lub półcieniu (odcinek wzdłuż ulicy) skraju lasu. Tylko 150 metrowy odcinek na stadionie był całkowicie nasłoneczniony, co zresztą nawet przy dużym upale nie byłoby żadnym problemem. Na trasie rozmieszczono jeden podwójny punkt nawadniania. Piszę podwójny, gdyż jedna jego cześć znajdowała się tuż za metą, a druga przy wyjściu ze stadionu. To powodowało, że jeśli komuś z jednego kubka było za mało wody mógł dopić drugi przy bramie stadionu. Długość pętli miała mieć 2500 metrów. Czy tyle było w rzeczywistości, miałem małą wątpliwość po zakończeniu zawodów i to niekoniecznie spowodowaną wyraźnie mniejszym wskazaniem endomondo. Trasa zawierała jednak kilka ostrych skrętów, co mogło powodować nieco skrócony jej pomiar poprzez ich ścinanie i „prostowanie” przebiegu trasy przez aplikację endomondo. Po dość długiej analizie także zapisu z innej aplikacji (sports-tracker) doszedłem jednak do wniosku, że jeśli coś brakowało w długości trasy, to jednak nie musiało tego być zbyt wiele, może kilkanaście metrów, Nie mając potwierdzonego pomiaru geodezyjnego pominę tę aptekarską dokładność. Rezultatem tych analiz jest jednak mapka trasy prezentująca przybliżony przebieg i przypuszczalny rzeczywisty dystans..

wgr_NW_25Pogodę tego dnia nazwałbym typowo nordikową. Było ciepło ale nie upalnie, nie było silnego wiatru, ale mały zefirek z pewnością bardziej pomagał niż całkowity bezruch i duchota powietrza. Brak opadów nie wymaga komentarza.    

Atmosfera była typowego nordikowego święta. Kto choć raz uczestniczył w takiej imprezie, wie o czym piszę. Nieustanne powitania i rozmowy z przyjaciółmi z nordikowych tras, nieokiełznana radość wszystkich uczestników z tego spotkania entuzjastów Nordic walking. Ci którzy pierwszy raz startowali w zawodach tej rangi, czuli też dreszczyk emocji choćby z powodu sędziów zwracających uwagę na ich technikę.

Kopia_p_startem 

Popularne selfie miało istotny udział wśród robionych sobie wzajemnie zdjęć.

przed_startem_selfi

Rozgrzewka tradycyjnie była grupowa. Poprowadziła ją tradycyjnie trenerka PFNW Edyta Kędzierska, która demonstrowała także prawidłową technikę podczas instruktażu. Ja tradycyjnie zrobiłem rozgrzewkę indywidualną. Potruchtałem kilkaset metrów po tartanowej bieżni położonego obok drugiego stadionu oraz przeszedłem końcowy odcinek trasy z kijami. Do tego parę tradycyjnych ćwiczeń rozruchowych i byłem gotowy do startu.

Kopia_rozgrzewka

rozgrz2 

rozgrz_3

 

Start odbywał się kategoriami wiekowymi mężczyzn i kobiet, najpierw dla dystansu 10 km, a następnie 5 km, a  obowiązywał dla klasyfikacji czas netto. Kategorie często łączono w grupy po 2 lub 3 kategorie. Tu przydałaby się mała korekta organizacji tego momentu. Pierwszą grupę panów na 10 km wpuszczono odpowiednio wcześnie do strefy startu i mieli jeszcze dość dużo czasu na ostatnie przygotowania typu zapięcie, czy poprawienie zapięcia rękawiczek, przygotowanie stopera, czy może mniej istotne włączenie aplikacji typu endo, Natomiast kolejne grupy po ustawieniu na linii startowej wypuszczano niemal natychmiast. Stąd ja np. pierwsze kroki marszu odbywałem jeszcze zapinając rękawiczki na kijach. Wydaje mi się, że powinna być tu, a miejsca było odpowiednio dużo - strefa „przedstartowa”, w której zawodnicy byliby już ustawieni tak jak na starcie (i wówczas mieliby czas na ostatnie szlify) i po starcie poprzedzającej grupy przemieszczaliby się tylko tych kilkanaście metrów do przodu na samą linię startu. Inna sprawa, że ja zawsze startuję w tej pierwszej grupie (startując zawsze na dłuższych dystansach) i nie wiedziałem jak to wygląda przy starcie małymi grupami. 

No ale jak już jesteśmy na starcie, to .... nastąpić miał za chwilę, o czym w następnym wpisie.

 

 

Trening - wytrzymałość szybkościowa

mk130363

Jeśli chcemy osiągać dobre czasy na zawodach i nie nie utracić dobrego miejsca na ostatnich metrach czy nawet kilometrach (w przypadku bardzo długich dystansów) potrzebna jest nam odpowiednia wytrzymałość szybkościowa. Na krótkich dystansach ma to nieco inny wymiar, gdyż ze względu na krótszy wysiłek dużo łatwiej utrzymać równie szybkie tempo na całej trasie. Na dłuższych dystansach wysiłek trwa 2, 3 godz. a w przypadku maratonu i 5 czy 6 godzin. Przy czym trudno mówić nawet w przypadku maratonu o jakimś oszczędzaniu sił. Z mojego punktu widzenia tu potrzebne jest niewątpliwie co najwyżej umiejętne ich rozłożenie, czyli pójście takim tempem, aby w zdrowiu dotrzeć do mety osiągając zakładany czas. I to potwierdza mój start w maratonie w Osielsku w tym roku. W przypadku dystansu 20 km (obecnie zmienionego na półmaraton) praktycznie od początku chodziłem na maksimum moich możliwości od startu do mety. I udawało mi się utrzymywać bardzo równe tempo do końca dystansu, czasem nawet pokonując ostatnie kilometry nieznacznie szybciej.Tu wtrącę taką uwagę, że jeśli przeanalizuje się tempo najszybszych zawodników w półmaratonie, widać że jest ono bardzo równe od startu do mety. Tzn mogą być oczywiście pewne nieznaczne wahania, ale mogą one wynikać głównie z interwałowych prób zerwania rywali lub ewentualnie nieznacznego zwolnienia z uwagi na dużą przewagę nad innymi zawodnikami. U dobrze wytrenowanego zawodnika nigdy zwolnienie tempa nie wynika ze zmęczenia, a jedynie z sytuacji na trasie. Jest natomiast duża grupa osób startujących w półmaratonie, która pierwsze kółka pokonuje niezwykle szybko, jednak mocy nie starcza do do końca i z kilometra na kilometr, z okrążenia na okrążenie tempo spada tak wyraźnie, że gdy doganiam takiego zawodnika wydaje się czasem, że on niemal stoi w miejscu. Zastanawiam się dlaczego tak jest w przypadku tych zawodników, że nieraz przychodzą na metę później choć pierwsze kilometry pokonują w tempie dla mnie trudnym do wyobrażenia. W Ich przypadku różnica w pokonywaniu pierwszych i ostatnich 5-ciu kilometrów sięgała nawet rzędu 5 - 6 minut.

Kopia_290620151782

Przygotowując się do pierwszego Pucharu Polski w 2010 roku dużo treningów wykonałem z moim tempem startowym 8 min/km na długich dystansach liczących około 17-20 km. Także w przerwach między kolejnymi startami wykonywałem podobne próby. To pozwoliło mi osiągnąć na zawodach bardzo równe tempo do samej mety. W późniejszych latach nie musiałem już wykonywać tak długich prób na pełnej szybkości. Upewniłem się, że wytrzymuję założone tempo i wystarczało, że sprawdzałem swoje tempo startowe na dystansach 12-15 km. 

Kopia_290620151783moją trasę sponiewierała budowa więc musiałem nieco nadkładać drogi okrążając błocko

Mam dwuletnią przerwę w startach na tak długim dystansie jak 20 km (obecnie półmaraton). Rzecz jasna z uwagi na półroczną przerwę w treningach, późniejszą rehabilitację i przygotowania pod tempo na maraton nie ćwiczyłem się w szybkości na takiej długiej trasie. W sobotę na Malcie osiągnąłem średnie tempo na dystansie 5,7 km  7:58/km. W perspektywie półmaratonu w Osielsku byłem oczywiście ciekaw czy już teraz jestem w stanie utrzymać podobne tempo na dłuższym dystansie. Postanowiłem zrobić taki sprawdzian Założyłem, by to było nieco powyżej 14 km czyli mniej więcej 2/3 docelowego dystansu. Oczywiście na miejsce próby wybrałem moje stałe miejsce treningów nad Wartą. Potruchtałem tam trochę przeplatając to marszem, co okazało się dobrą rozgrzewką. Sobotnie zawody wskazały, że bóle piszczelowe najprawdopodobniej przeminęły, więc od początku próby szybkościowo wytrzymałościowej narzuciłem ostre tempo. Wydawało mi się nawet po 1-szym i 2-gim kilometrze, że poszedłem nieco po bandzie, gdyż stoper w momencie komunikatów trenera wskazywał, że pokonałem każdy z nich w około 8 minut. Skoro jednak nie czułem żadnych dolegliwości, postanowiłem iść tym tempem jak długo się da. W końcu muszę przecież sprawdzić czy mogę iść tak szybko i ewentualnie jak długo - w obliczu półmaratonu. Jeśli na ostatnich kilometrach nie utrzymam takiej prędkości wówczas będę się martwił i może kombinował trening w ciut wolniejszym tempie. Oczywiście dysponując zegarkami sportowymi możemy dużo dokładniej kontrolować na bieżąco swoje tempo. Ja polegam na wirtualnym trenerze podającym niezrozumiałym głosem komunikaty o kolejnym pokonanym kilometrze i stoperze. Komunikaty bywają czasem nieco opóźnione w czasie, ale na znanej mi trasie mniej więcej wiem, w którym miejscu mijam kolejny kilometr więc ze spokojem podszedłem do faktu że te pierwsze dwa kilometry zakomunikowano mi o czasie 16 i pół minuty. Ja wiedziałem, że czas był o kilkanaście sekund lepszy. Później niemal równo co 8 minut otrzymywałem kolejne komunikaty, z tym że ta "niby strata" z początku wyrównała się około 5 kilometra. Do końca próby utrzymałem równe tempo i 14 kilometr wirtualny komunikat zameldował dokładnie w momencie, gdy na stoperze było 1:52:00. Jak pokazuje zapis endomodo faktycznie miałem wówczas jeszcze 12 sekund zapasu. Pozostało dojść końcówkę do mostu, spod którego rozpocząłem marsz. Zapis endomondo z międzyczasami poniżej.   

 

zapis_treningu

Co ciekawe, zarówno w sobotę jak i podczas tego sprawdzianu użyłem dość nietypowego sprzętu. Kije kupione na jarmarku nieznanej marki Xelus wprawdzie mają ponoć nawet 50% carbonu, ale wyposażyłem je w rękawiczki od kijów Fizan z wydzielonym miejscem na kciuk, bowiem oryginalnie posiadały paski nadgarstkowe, które nieco ograniczają możliwości pełnego wahadła w pracy ramion. Kije nie mają grotów typu pazur co jak się można domyślić nie wpływa na prędkość. Brak szybko wypinanej rękawiczki jest tu jednak małym problemem, bowiem by bezpiecznie się nawodnić sięgając po bidon, przypinanie i wypinanie do kija trwa tu trochę dłużej i w związku z tym mogłem stracić kilka sekund. W ogólnym rozrachunku jednak widać, że dobre wyniki można uzyskiwać niekoniecznie na kijach za 500 zł. Pytanie które się może nasuwać, to czy warto wykonywać takie przecież dość wyczerpujące próby. Czy nie lepiej pójść kilka - kilkanaście sekund na kilometr wolniej, a dzięki temu oszczędzić trochę sił i następnego dnia zrobić podobny trening? Wydaje mi się, a biorąc pod uwagę moje doświadczenia jestem pewien, że warto także na treningu zrobić czasem maksa i to na długim dystansie. Tu wprawdzie nie mamy przeciwnika w postaci innych zawodników, którzy mobilizują nas do walki, tu walczymy z samym sobą. Jest to bardzo trudne i niewątpliwie także wymaga wyćwiczenia. Podczas długich dystansów na zawodach często zdarza się jednak, że pokonujemy kilometry samotnie. Skąd wziąć wówczas motywację do walki. Z przodu nikogo, z tyłu nikogo, można by pomyśleć spokój i można już sobie odpuścić. Tymczasem okazuje się, że idąc swoim równym mocnym tempem możemy jeszcze dogonić przynajmniej tych, którzy teoretycznie są podobnie wytrenowani jak my, ale takiego wariantu nie ćwiczyli, poszli na pierwszych kilometrach nawet powyżej swoich możliwości i się wystrzelali. Teraz już idą tylko żeby dojść. A dla nas widok tego, że się do nich zbliżamy mobilizuje jeszcze bardziej i na pewno nie odpuścimy do końca.    

 

Biegaj z Opel Szpot - edycja czerwiec 2015

mk130363

W zalewie komercyjnych imprez z rosnącymi wciąż opłatami startowymi niewiele jest tego rodzaju propozycji, w których nie dość, że nikt nikogo nie klasyfikuje na jakiejś pozycji, to na dodatek wielu uczestników otrzymuje nagrody nie tylko drogą losowania, ale też i za systematyczny udział. Tu faktycznie liczy się głównie udział, rywalizacja jest głównie z samym sobą, a inni zawodnicy tylko motywują by przyspieszyć. Nikogo nie będzie potem na żadnej liście wyników, ani na pierwszym miejscu ani na ostatnim. Wydaje mi się, że takie propozycje też są potrzebne wśród licznych przecież imprez biegowych, gdyż bez stresu bycia na końcu listy można sprawdzić swoje możliwości. Dlatego dość konsekwentnie startuję i promuję tę imprezę od mojego pierwszego w niej udziału. Ostatnio założyłem nawet jej fanpage na fejsie, gdyż uważam że jest ona nieco zaniedbana medialnie. Wprawdzie od dawna gości na imprezach tvp, a i fotografowie różni też się pojawiają, to jednak zwłaszcza brakuje mi zdjęć z tego biegu, z trasy, czy choćby z mety. Wydaje mi się, że gdyby choć co trzecia osoba po osiągnięciu mety pstryknęła telefonem kilku kolejnym fotki to mielibyśmy w sumie galerię liczącą pewnie kilkaset zdjęć. Zachęcam do tego wszystkich ewentualnych uczestników oraz do dzielenia się fotkami na fb. Zdjęcie z trasy, czy mety podczas wysiłku biegowego będzie dla każdego najcenniejszą pamiątką. Sam pokonując dystans najczęściej maszerując z kijami będę miał niewielkie możliwości by zrobić wiele zdjęć z trasy dlatego będę się starał robić zdjęcia głównie przed startem i podczas losowania nagród.   

270620151741

Po tym wstępie pora przejść do meritum sprawy czyli przebiegu sobotnich zawodów. Poszedłem na nie tym razem pieszo. Start i meta zlokalizowano nieco bliżej niż zwykle, więc te niecałe 3 kilometry postanowiłem wykorzystać jako konkretną rozgrzewkę. Biuro nie było oblężone, ale uczestników sporo.  Zapewne jednak nieco mniej niż w poprzednich miesiącach ze względu na rozpoczęte wakacje i mniejszą mobilizację szkół. Ale dokładną ilość startujących jak zwykle poda organizator po weekendzie. Dość szybko odnalazłem nordicowych przyjaciół: Zosię, Dorotę i Staszka.

270620151742

Oprócz nas jeszcze przynajmniej kilka osób wystartowało z kijami. Nie są to tłumy walkerów, ale raz że twarde podłoże pewnie zniechęca wielu do tej próby, dwa że limit czasowy zmniejszony kiedyś z godziny na 50 minut też tu nie pomaga. Ja uważam, że nic się nie stanie jeśli raz na jakiś czas przejdzie się kilka kilometrów po twardym, a limit czasowy akurat mi nie jest straszny, chyba że nie byłbym w pełnej dyspozycji zdrowotnej. Rozumiem jednak że 50 minut na pokonanie prawie pięć i pół kilometra to może dla wielu osób nie biegnących być problem. Tym razem było to tym bardziej trudne zadanie, gdyż trasę wydłużono do 5700 m z uwagi na odbywające się przygotowania do spektaklu Festiwalu Malta, który zaplanowano przed trybunami na mecie toru regatowego.

 270620151744

Start do biegu poprzedziła bardzo dynamiczna i wyczerpująca rozgrzewka. Ja już miałem to za sobą więc robiłem zdjęcia. Staszek startował wcześniej w Parkrunie więc też już był w wysiłkowym rytmie przygotowany do startu.

270620151752

270620151750

270620151749

270620151755 

Ustawiliśmy się jak zazwyczaj na końcu stawki. Nastąpiło tradycyjne odliczanie przed którym zdążyłem uruchomić endomondo i ruszyliśmy. Trzeba było się uwijać od początku mając na względzie wydłużony dystans. W zasadzie dość szybko osiągnęliśmy właściwy rytm kijkowego marszu z uwagi na niewielki tłok gdyż najszybsi biegli przed nami, a maszerujących uczniów szkół było mniej niż zwykle. Staszek dzisiaj akurat nie czuł porywającej formy, o czym przekonał go wcześniejszy start w biegu na Cytadeli, więc ja podyktowałem tempo, choć pierwsze kilometry szliśmy obok siebie. Mała grupa marszobiegaczy podążających razem wzięła sobie za punkt honoru, by z nami dzisiaj wygrać. Gdy tylko ich doganialiśmy zrywali się, by nam uciec twierdząc, że nie może być, by ktoś maszerujący z nimi mógł wygrać. Po dwóch czy trzech takich docinkach na drugim kilometrze postanowiłem utrzeć im trochę nosa, by nie czuli się tak pewnie, a w każdym razie chciałem ich trochę postraszyć. Szliśmy już wówczas naprawdę na dużej prędkości co zmuszało marszobiegaczy do coraz dłuższych odcinków biegu, gdyż gdy przechodzili do marszu dość szybko zbliżaliśmy się do nich. Wyszedłem na prowadzenie naszej pary, ale Staszek ostro ciągnął za mną. To wydłużanie biegu oczywiście powiększało naszą stratę ale konsekwentnie dyktowałem mocne tempo, gdyż liczyłem, że ich jeszcze dogonię. I faktycznie na 5-tym kilometrze tuż przed głównymi trybunami udało mi się to. Jednak po raz kolejny marszobiegacze rzucili się do truchtu i metę osiągnęli z kilkudziesięcioma metrami przewagi. Nie chciałem sobie psuć dobrego wyniku marszu ale gdybym i ja potruchtał choćby ostatnie 500 metrów z pewnością metę osiągnąłbym przed nimi. Poniżej prezentuję zapis endomondo tego marszu.

 

Międzyczasy na poszczególnych kilometrach były następujące:

1 km - 8:37

2 km - 7:57, po 2 km - 16:34

3 km - 7:58, po 3 km - 24:32

4 km - 7:50, po 4 km - 32:22

5 km - 8:02, po 5 km - 40:24

META (5700 m) - 45:24

Wynik bardzo dobry i co ważne tempo bardzo równe mające nawet tendencje zwyżkowe. Piąty kilometr zaburza nieco ten rosnący trend z uwagi na pokonywanie wzniesienia. Pierwszy kilometr, zwłaszcza jego początek dość spokojny jeszcze był a mimo tego nawet dość dobry czas, powiedziałbym z uwagi na moje piszczele, które ... jednak tego dnia mi nie dokuczały. Życiówki wprawdzie nie zrobiłem (zabrakło około 2 minut do wyniku z 2013 roku) ale średnie tempo na całości dystansu najwyższe (7:58/km) na zawodach, odkąd we wrześniu ubiegłego roku wznowiłem treningi.

270620151761

Kopia_270620151773 

270620151764

270620151777

Na mecie czekała na nas jak zawsze woda, w nieco większych butelkach niż zwykle. Upału wprawdzie aż takiego nie było, ale duchota była bardzo dokuczliwa. Nie raz nie żar słońca jest najgorszy, ale brak jakiegokolwiek niemal ruchu powietrza. W losowaniu nagród tym razem szczęście miał Staszek.

2706201517631 

Następna, lipcowa edycja biegu odbędzie się 1 sierpnia z uwagi na rozgrywany w ostatni weekend lipca triathlon w Poznaniu.       

270620151781     

       

Dodatkowa dziurka w butach biegowych

mk130363

Publikowałem już tę informację na forum grupy Nordic walking na fb, ale postanowiłem zrobić także odpowiedni wpis na blogu. Ktoś kto później ruszy się z kanapy i trafi na mój blog będzie mógł skorzystać z tej rady. Oczywiście dla wielu biegaczy to żadna nowość, ale ponieważ sam o tym wcześniej nie wiedziałem podejrzewam, że większość osób używających butów z dodatkową dziurką, nie wie po co ona jest. Zdaję sobie również sprawę, że teraz już sporo osób gdzieś widziało publikowany tu film, więc dla nich to też nie jest żadną tajemnicą.

Przyznam że ta dodatkowa dziurka w bucie frapowała mnie od dłuższego czasu. Nie występuje ona we wszystkich butach sportowych. O ile zdołałem się zorientować to mają ją tylko buty biegowe i to nie wszystkie. Buty do nordic walking, buty trekkingowe/turystyczne są jej pozbawione.

Kopia_00__0271zdj.1. Buty do biegania Kalenji i Crivit z dodatkową dziurką

 00__031

zdj.2. Buty do biegania Kalenji i Crivit z dodatkową dziurką

W butach Kalenji (zdj.2.) zaznaczyłem dodatkową dziurkę strzałką.gdyż jest ona mało widoczna i tak naprawdę, aby z niej skorzystać należałoby ją dodatkowo przekłuć.

Kopia_00__022

zdj.3. Buty do NW z Aldiego, buty NW Kalenji, buty trekkingowe Puma bez dodatkowej dziurki

 00__030

zdj.4. Buty trekingowe Merrell i buty biegowe Crivit bez dodatkowej dziurki

Nigdy nie przyglądałem się jak inni biegacze czy walkerzy mają zawiązane buty i czy wykorzystują tę dziurkę. Wydawało mi się, że jest ona położona dość nienaturalnie, jakby za bardzo z tyłu stopy. Nigdy z niej w jakikolwiek sposób nie korzystałem do zasznurowania butów.

Zwrócę uwagę na dwie dość istotne sprawy przy wykorzystaniu tej dodatkowej dziurki do zasznurowania. Otóż przed przeciągnięciem przez nią sznurówek należy wstępnie zaciągnąć z odpowiednią dla nas siłą sznurowadła na tych standardowo wykorzystywanych dziurkach, gdyż później będzie to już utrudnione i zacieśnianiee sznurówek będzie oddziałowywało głównie na sam rejon bliski stawu skokowego. Zauważyłem też, że   przy zaciskaniu sznurówek dobrze też w takim przypadku zaciągać je w obie strony tzn z lewej dziurki na zewnątrz w lewo (a z prawej na zewnątrz w prawo) oraz na krzyż tzn, z lewej dziurki na zewnątrz w prawo (a z prawej dziurki na zewnątrz w lewo). Równie dobry efekt  daje pociąganie na przemian obu końców sznurowadła. Musimy jednak robić to z pewnym wyczuciem, nie można zbyt mocno, bo tak jak i przy tradycyjnym wiązaniu (bez dodatkowej dziurki) zbytnio ograniczymy przepływ krwi.

1. Przeplatam końcówki sznurowadła przez dodatkowe dziurki tworząc z nich dwa uszka

2. Przeciągam przez te uszka końcówki sznurowadeł leżące po przeciwnych stronach - prawą końcówkę przez lewe ucho

Kopia_00__0052

3. A lewa końcówkę przeciągam przez prawe ucho

 Kopia_00__0062

4. Zaciągam sznurówkę zgodnie z kierunkiem w jakim przewlekałem końcówki przez ucha

 Kopia_00__0072

 5. Teraz zaciągam sznurówki na krzyż tzn. w przeciwnych kierunkach do kierunku przewlekania

Kopia_00__0081

6. Teraz jeszcze raz zaciągam sznurówki w kierunku zgodnym z kierunkiem przewlekania

Kopia_00__0092

7. I zawiązuję w sposób klasyczny sznurowadło

Kopia_00__0101

 8. Robiąc także klasyczną kokardkę. Jak widać sznurowadła są na tyle długie, że jeszcze może być konieczne zadbanie o to, by ich nie przydeptywać.Kopia_00__0113

Wypróbowałem na zwykłych sznurowadłach takie wiązanie (nie tych węzełkowych, które opisałem na blogu) i jestem dość pozytywnie zaskoczony. Rzeczywiście takie zasznurowanie dobrze trzyma piętę i stopa nie przemieszcza się do przodu w bucie. Zapobiegać to ma obtarciom pięty i czarnym paznokciom (palce nie uderzają w przód buta).

Nie twierdzę, że jest to najlepszy sposób zawiązania sznurówek, tu zdania są podzielone. Oprócz wręcz entuzjastycznych opinii jednych użytkowników, bywają opinie sceptyczne twierdzące, że taka metoda ogranicza przepływ krwi. W każdym razie jeśli dziurka jest oznacza, że  producenci dają nam wybór wykorzystania jej lub nie. Przyznam, że nie spotkałem się by kupując buty biegowe, czy oglądając je w sklepach,  miały one sznurówki przeciągnięte przez te dodatkowe dziurki. Ale to może być też dlatego, że łatwiej jest włożyć but do przymierzenia bez tej opcji. Podsumowując, myślę jednak, że taki sposób wiązania wart jest wypróbowania wyrobienia sobie własnego zdania.

Pozostaje jeszcze kwestia wykorzystania tej dziurki w przypadku sznurówek węzełkowych. Tu przyznam, że nie wypróbowałem tego sposobu. Wydaje mi się, że to znacznie może jednak ograniczyć swobodę zdejmowania, a zwłaszcza zakładania butów (czy nawet uniemożliwić) i poprzez duże tarcie pięty w ich trakcie, wycierać i niszczyć zapiętki.  

Kierunek Osielsko - podsumowanie kwietnia i maja 2015

mk130363

Jeden cel w Osielsku został zrealizowany. Postanowiłem jednak kontynuować swoje podsumowania poszczególnych miesięcy w drodze do kolejnego celu, może bez tak szczegółowej analizy poszczególnych rubryk tabeli jak wcześniej, ale jednak pewne wnioski nasuną się porównując dane w niej zawarte. Dla wyjaśnienia dodam, że w tabeli kwietniowej jako najdłuższy dystans wyszczególniłem dodatkowo oprócz maratonu z zawodów także najdłuższy dystans pokonany na treningu. Dodatkowo, ponieważ tabela zawiera już dość sporo wierszy dla poszczególnych miesięcy, dla ułatwienia przeglądu dodałem ich nazwy wyrażone rzymskimi liczbami.

Kopia_00__021

  przebyty dystans [km] Systematyczność [%] dni treningowych średnie tempo wszystkich marszów [min/km] najdłuższy dystans jednorazowo [km] średnia długość dystansu jednorazowo [km] najdłuższy dystans jednego dnia [km] średnia długość dystansu jednego dnia [km]
IX 108,99 53% 10:14 11,06 6,81 11,06 6,81
X 150,93 55% 09:09 13,67 8,39 19,34 8,88
XI 251,18 80% 09:10 20,35 9,30 20,35 10,47
XII 201,87 55% 08:55 18,10 8,07 20,59 11,87
I 285,45 74% 09:18 22,07 7,93 22,07 12,41
II 337,32 68% 09:10 28,07 15,33 33,74 17,75
III 220,82 52% 09:11 17,88 11,04 17,88 13,80
IV 232,41 53% 09:12 42,195 (16,54) 12,23 42,195 (21,92) 14,53
V 343,02 77% 09:22 22,48 11,83 22,48 14,29

 

Małe podsumowanie.

Jednak nie odmówię sobie Kilku zdań podsumowania tych dwóch ostatnich miesięcy. Pierwsze co mi się nasuwa to fakt, że od listopada regularnie pokonuję powyżej 200 km miesięcznie. To jest bardzo duża i systematycznie wykonywana praca. Przy czym aktywność majowa dorównała także aktywności zimowej ładowania akumulatorów. Można by powiedzieć, że ładuję akumulatory na kolejny szczyt formy. Aktywność kwietnia podobna była do marcowej z uwagi na konieczność pewnej regeneracji (w końcu marca była konieczność zyskania pewnej świeżości) po maratonie. Widać także, że średnie tempo moich marszów nieco spadło w maju. Miały na to wpływ dwa czynniki. Jeden to ten że przy dużej częstotliwości dni treningowych nie sposób utrzymywać przez cały czas wysokie tempo. Pewne dni treningowe trzeba potraktować także jako zupełny relaks. Drugi czynnik polega na tym, że jeżeli już chcę iść szybciej to na ogół, im idę dłuższy dystans tym średnie tempo rośnie. Widać to dokładnie porównując trzy ostatnie kolumny aktywności lutowej i majowej. Tę zasadę potwierdzają również dane np. ze stycznia.

Kopia_00__0161

Plany startowe.

Przy okazji kilka słów poświęcę także moim planom startowym na najbliższe miesiące. Głównym startem będzie oczywiście tytułowe Osielsko i start w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie - 8 sierpnia.

Wcześniej, już za nieco ponad tydzień czeka mnie Wrocław - 13 czerwca i Mistrzostwa Wrocławia w Nordic Walking - dystans 10,75 km oraz Mistrzostwa Polski Instruktorów w Nordic Walking na dystansie 2,3 km.

W lipcu (11.07)  głównym startem ma być Puchar Wielkopolski Nordic Walking w Wągrowcu na dystansie 10 km. 

Po drodze wystartuję pewnie w rekreacyjno-sportowych edycjach "Biegaj z Opel Szpot" - czerwiec, lipiec (1 sierpnia) i sierpień. Myślę, że także wrzesień wchodzi tu w grę.

Kopia_00__018 

V Marsz o Koronę Księżnej Dąbrówki

mk130363

Rano zrobiłem rozruch z kijami na 5,2 km. Zauważyłem, że gdy robiłem dwa treningi dziennie z odstępem nawet 3-4 godzin, to podczas drugiego treningu ból piszczeli znacznie wcześniej ustępował, dzięki czemu mogłem szybciej maszerować pełną mocą i cały marsz na dystansie około 7 km trwał nawet o jakieś 5 minut krócej. To jednak dość znaczna różnica dla dystansu, na którym miały się odbyć zawody w Dąbrówce. Podczas tego treningu także jak podczas rozgrzewki poprzedniego dnia nie starałem się forsować jakiegoś super mocnego tempa. Nie chciałem się zmęczyć a rozruszać z tym że po nawrocie starałem się trochę przyspieszyć by mięśnie piszczelowe poddać jednak nieco większemu wysiłkowi. Przy okazji zrobiłem też dwie sesje rozciągania, po 2 i po 4 kilometrze, ze szczególną uwagą i potraktowaniem łydek. Po powrocie z rozruchu miałem jeszcze 2 godziny do wyjazdu, więc spokojnie mogłem wziąć prysznic, zjeść śniadanie i przygotować wszystkie potrzebne akcesoria do marszu. Zamierzałem wystartować z pasem biodrowym więc dwa małe bidony napełniłem napojem. W zasadzie nie musiałem tego robić ze względu na nawodnienie w trakcie marszu, gdyż dystans nie był długi a na trasie miał być jeden punkt nawadniania. Jednak pas którego obecnie używam nie stanowi zbytniego obciążenia, a chciałem mieć komfortowe warunki nawadniania przed samym startem. Tu jednak wyszła już w trakcie zawodów jedna uwaga, że najlepiej na trasę zabrać ze sobą czystą wodę i chodziłoby raczej nie o nawadnianie a opłukanie ust z kurzu. Więc następnym razem jeden bidonik z napojem do nawadniania przed startem i jeden bidonik z wodą na przemywanie ust byłyby wskazane. Inna zupełnie sprawa, że walka na trasie jest tak zacięta na każdym kroku, że nie wiem czy sięganie po bidon (jednak na moment trochę spowalniające) ma jakikolwiek sens. Nie jestem miłośnikiem krótkich dystansów w Nordic walking i w poważnych imprezach mam niewiele takich startów. Dodatkowo ten najpoważniejszy był podczas Pucharu Polski w Gdańsku, gdzie startowałem raz, że w końcówce rekonwalescencji po kontuzji (więc start pozbawiony był tych największych emocji) dwa, że starty odbywały się tam kategoriami wiekowymi. To jest inna specyfika nie tylko pierwszych metrów, ale i walki na całej trasie, gdzie z innymi kategoriami walczy się korespondencyjnie, a nie łeb w łeb, kij w kij. Tu jak się okazało miały być emocje takie niemal jak podczas moich pierwszych zawodów z masowym startem wspólnym setki zawodników z kijami. Ale nie uprzedzając wypadków nadmienię, że na miejsce zawodów dotarłem dzięki koleżeńskiej podwózce Janka Piducha. Tu rower byłby jednak zbyt wyczerpującym i czasochłonnym środkiem lokomocji. Dość wcześnie byliśmy w Dąbrówce (około 1,5 godz. do startu) i dzięki temu było dość sporo czasu na odbiór pakietów przygotowanie do startu, przywitanie i pogawędzenie z przyjaciółmi i na rozgrzewkę. Biuro działało bardzo sprawnie, nie było kolejek pewnie też i dzięki temu, że pakiety można było odbierać już od piątku i przez całą sobotę. Koszulki technicznie, ktoś napisał na forum, że „koszmarnej jakości”. No fakt, że to chyba najtańsza wersja z decathlona, ale jako pamiątka może być. Najgorsze w nich chyba jest to, że są bardzo krótkie, jakby zabrakło 4-5 cm długości. Ja rozumiem, że panie czasem lubią startować w topach odsłaniających pępek, ale u facetów to może dziwnie wyglądać. No ale można też mieć pretensje do siebie, gdyby tak choć te 3 kg „schuść” to pewnie i koszulka prezentowała by się lepiej. Postanowiłem mimo wszystko wystartować w tej nowej koszulce spełniając życzenie organizatora. Pas biodrowy utrzymywał minimalną długość koszulki. W pakiecie jeszcze wafle kukurydziane i mały soczek z buraków oraz chyba większości niepotrzebny kabelek do internetu J . Na mecie jak się później okazało dostaliśmy wodę i jako posiłek regeneracyjny banana. No podobno to były banany, a nie banan, bo niektórzy brali po trzy. Nie wiem jednak czy potem dla wszystkich starczyło. Ja w każdym razie po zjedzeniu banana, gdy chciałem zapytać czy dostanę drugiego objadłem się smakiem, bananów już nie było, a wszyscy z braci kijkowej nie dotarli jeszcze chyba do mety. No ale przeżyłem, za to skorzystałem z kilku kubków napoju izotonicznego. Znów wyprzedziłem wypadki ale jak już o pakiecie, to może też dobrze napisać wszystko od razu i mieć z głowy.

Do startu było jeszcze pół godziny. Postanowiłem zrobić jeszcze małą rozgrzewkę i jednocześnie rekonesans trasy. Przeszedłem około 650 metrów początkowych trasy tam i z powrotem czyli 1,3 km. Kurzyło się piachem niemiłosiernie i miałem wrażenie że ten piach leci mi do butów. Trasa miała być cała leśnymi ścieżkami. Najgorszy był chyba ten początek i zarazem koniec, którym mieliśmy wracać. Wprawdzie pierwsze 30 metrów strażacy polali wodą, ale to trzeba by zrobić przynajmniej na pierwszych 200-300 metrach przed startem i po starcie, a przed finiszem. No ale zrobiono co zrobiono, tu nie grabi się szyszek z leśnej ścieżki (chyba tylko Osielsko jest tak dla nas tak przyjazne) i trzeba podjąć wyzwanie w każdych warunkach.

Ustawiłem się w ostatnich rzędach dość luźno już ustawionych bez ścisku i przepychanek na linii startowej. 8 minut przed nami wystartowali biegacze. Mieliśmy wystartować 3 minuty po nich, więc natychmiast dla spokoju uruchomiłem endomondo. No ale były jeszcze przemówienia więc się przedłużyło. Już w biurze zawodów spotkałem Monikę z Murowanej Gośliny i teraz na starcie też staliśmy obok siebie. Staszek przesunął chyba o dwa rzędy do przodu w ostatnim momencie, Janka i Małgosi nie widziałem, chyba byli jeszcze bardziej z przodu. Start sygnalizowany był wystrzałem z armaty, chyba by przepłoszyć z trasy zające. Huk był tak piorunujący, że nawet ci stojący w pierwszych rzędach zostali na chwilę tak ogłuszeni, że nawet ich czasy netto okazały o 1-2 sekundy lepsze od czasów brutto.

 1kd

 2kd

4kd 

01kd

6kd

Kopia_7kd

8kd

Ruszyłem skrajem trasy trochę po „krzaczorach”. Torowałem przy tym drogę Monice, która szła za mną starając się utrzymać moje tempo. To jest zawsze wybór przy starcie wspólnym, albo ustawić się w tłoku i być narażonym na zahaczanie i przydeptywanie nieostrożnych uczestników, albo skomplikować sobie start koniecznością wyprzedzania jednak części wolniejszych zawodników od samego początku. W półmaratonie właściwie nie ma takiego problemu z wyprzedzaniem, gdyż wszyscy od początku idą szybko i stawka tylko powoli rozciąga się na dystansie, natomiast nie dochodzi na ogół do zakorkowania trasy.

Kopia_001kd

Karol z nr 119

Kopia_002kd

na drugim planie Jan z nr 99

Kopia_003kd

na drugim planie Stanisław z nr 103

Szedłem od razu bardzo mocno, co Monika przypłaciła wkrótce mocnym skurczem mięśni. Ja tego jednak nie widziałem. Parłem do przodu by nadgonić sekundy stracone na starcie z dalszej pozycji. W marszu to bardzo trudne, zwłaszcza na początku, gdy wszyscy jeszcze mają pełnię sił. Więc bardzo mozolnie zawodnik po zawodniku, zawodniczka po zawodniczce (tych było prawie 2 x tyle co panów) przesuwałem się do przodu. 4-5 sekund straty odrabia się często przez cały kilometr.

Ten pierwszy kilometr był nadspodziewanie szybki. 8:16

to było bardzo szybkie otwarcie jak na slalom między wolniejszymi uczestnikami, piach i kurz oraz pierwsze metry skrajem trasy. Największy kłopot przy wyprzedzaniu stanowiły czasem panie idące murem trzy obok siebie. Powodowało to niestety nieznaczne, ale jednak nadkładanie dystansu, przy najczęściej całkowitej zmianie toru marszu. Oczywiście każdy ma prawo iść jak chce, ale jeśli koleżanki chcą iść razem to mogą także na tych pierwszych kilometrach iść jedna za drugą, a dopiero jak się przerzedzi iść tyralierą. Jak duży był tłok przez który przyszło mi się przebijać widać na zdjęciu, gdzie na dalekim planie po prawej stronie widać skrawek mojej żółtej koszulki.

 Kopia_004kd1

Kopia_006kd

 Kopia_007kd

wyłaniam się z tumanów kurzu :)

Kopia_008kdMonika z nr 34 straciła już ze mną kontakt

Zaczynałem odczuwać w jakiś sposób piszczele, ale nie spowalniało mnie to w istotny sposób, w każdym razie zamiast tracić po 1,5 minuty na kilometrze, były to tylko sekundy.  Poranny rozruch i rozgrzewka zrobiły chyba swoje. Po tym pierwszym kilometrze (może było to w połowie drugiego) wyprzedziłem chyba dwa kolejne zgrupowania i przede mną rozciągnęła się w miarę pusta przestrzeń, zapewniająca pełną swobodę wyboru toru marszu. Na plecach jednak cały czas czułem jakiś ogon. Nie jest to komfortowa sytuacja, gdy słyszy się za sobą krok w krok stukanie innych kijów przez dłuższy czas. Widocznie ktoś wiózł się moim szybkim tempem. Staszek był cały czas w zasięgu wzroku, no ale ja dzisiaj jednak znacznie szybciej szedłem niż poprzedniego dnia. Poza tym długie proste odcinki pozwalały widzieć co dzieje się 100-150 m przed nami.

Drugi kilometr podtrzymał mój optymizm czasem 8:21. Po 2 km miałem czas 16:37.                                 

Cały czas czułem na plecach oddech kogoś podążającego takim samym tempem jak moje. Zawodnik/a nie odpuszczał/a ani na moment. Zdecydowałem się jeszcze przyspieszyć i zmęczyć przeciwnika interwałem. Piszczele puszczały a adrenalina powodowała, że wyzwalały się dodatkowe pokłady energii.

To spowodowało, że kolejny kilometr pokonałem w 7:58, a sumaryczny czas 24:36 był dla mnie wyśmienity.

Szedłem jednak na granicy możliwości i nie wiedziałem czy zdołam iść tak niemal w trupa do końca dystansu. Kolejne kilometry można by skrócić opisem walka, walka i jeszcze raz walka, z samym sobą i ze swoim „cieniem” podążającym kijek w kijek. Uczucie było tak nieprawdopodobne, że zaczynałem się zastanawiać czy nie słyszę po prostu stukania sowich kijów mylnie odbierając to jako rywala. Jednak w pewnej chwili kątem oka na jakimś zakręcie widziałem, że zagrożenie było wciąż realne.

Czwarty kilometr to utrzymanie tempa 8:00, przy czasie 32:36.

Jednak interwał męczył także mnie. To jest zawsze ryzyko, jak się kogoś zgubi to dobrze, ale jak nie, to potęgujemy wrażenie niemożliwości ucieczki. Na pewno takie pójście niemal jak na finiszu nie pozostaje bez wpływu na nasz dalszy marsz. Nic w przyrodzie nie ginie można by rzec, co się nadrobiło można stracić i odwrotnie. Na szczęście cień był wciąż za mną.Tylko wciąż nie wiedziałem, czy nie czeka na odpowiedni moment do ataku.

Piąty kilometr w czasie 8:17, po 5 km czas 40:53.

Tu czekał na nas punkt nawadniania. Raczej przepłukałem usta, ale łyknąłem przy tym odrobinę wody. Zauważyłem, że zbliżyłem się do Staszka, wprawdzie chyba nadal było to około 50-60 m, ale przecież w najkrytyczniejszym momencie traciłem może nawet 100 m.   

Szósty kilometr w podobnym czasie 8:06, po 6 km czas 48:59.

Cały czas mozolnie zbliżałem się do jednej żółtej koszulki i kilku koszulek różowych. To było prawie niezauważalne, ale metr po metrze byłem coraz bliżej.  Wydaje mi się, że teraz momentami cień albo zostawał z tyłu, albo ciszej stukał, albo piach wyciszał te odgłosy. Nieco mylące mogły być też odgłosy doganiających nas biegaczy startujących na 10 km.

Siódmy kilometr w 7:39, a po 7 km czas 56:38.

Teraz była już pełna moc. Ostatnie siły rzuciłem. Starałem się jak tylko szybko  mogłem pokonywać kolejne metry dystansu. Tyle, że piach był coraz większy i to chyba nieco spowalniało zmęczone mięśnie i wyczerpany organizm. Przy okazji wyprzedzałem jeszcze jakieś pojedyncze osoby. Wiedziałem, że mogę zbliżyć się do Staszka choćby na tyle, by powalczyć o lepszy czas netto. Czy uda mi się go wyprzedzić nawet nie myślałem. Staszek szedł w tym momencie już dość spokojnie w otoczeniu kilku zawodniczek więc nie czuł się zagrożony w żadnej z klasyfikacji. Chyba na 100 albo 150 m do mety gdy dzieliło nas już około 10 m usłyszałem doping i dla mnie, i dla Staszka. Nasi kibice wyczuli, że za chwilę może się rozegrać ostry finisz dwóch przyjaciół i zaczęli zagrzewać nas obu, mnie by zachęcić do ataku, a Staszka by przed tym atakiem ostrzec i by zdążył się obronić. Ja już byłem jednak bardzo blisko, gdy Staszek zorientował się co się święci. 

Kopia_010kd

W takim przypadku szanse idącego z tyłu są znacznie większe. Dlatego właśnie tak bardzo chciałem odczepić się od mojego ogona na całej trasie. Zawodnik doganiany jest dlatego, że albo ma już mniej sił od zawodnika goniącego, albo ten ostatni wykrzesał jeszcze coś dodatkowego w swoich zasobach mocy. Na dodatek rolę może odgrywać jeszcze motywacja, zawodnik doganiany zazwyczaj jest już spokojny o swój wynik, a zawodnik goniący cały czas o coś walczy. I nagle pojawia się ktoś, kto może zburzyć wydawałoby się ustalony porządek. Strasznie trudno chyba jest zmobilizować wówczas jeszcze jakiekolwiek rezerwy. Nie ma już po prostu na to czasu. Finisz był bardzo wyczerpujący, nie odpuściłem do końca, mijając przy okazji slalomem całą gromadkę zawodniczek, i chyba znalazłem lepszą lukę między nimi, nie zwolniłem już do samej mety. 

Kopia_011kd 

Kopia_012kd

Czas na mecie 1:00:43 netto.

Staszek dotarł chwilę po mnie. Medal na szyję, butelka wody, banan, wciąż jeszcze łapię oddech, kilka kubków napoju izotonicznego, czip do kosza. Wracam pod dmuchaną bramę i robię swoim zwyczajem jeszcze kilka fotek docierającym do mety. Choć te parę osób będzie miało ode mnie taką pamiątkę.

 Kopia_00__0023

 Kopia_00__0042

Kopia_00__0082 Monika na mecie

Witam też Monikę, która opowiada o swoich skurczach mięśni na początku zawodów. Po chwili porywają ją klubowicze biegowi Katorżnika z Murowanej. Później jeszcze zrobimy sobie wspólną fotkę w czasie dekoracji.

monika

Janek zajmuje trzecie miejsce w swojej kat. wiekowej, w tej samej kategorii Karol jest pierwszy,

Kopia_Kopia_00__010

Małgosia łamie godzinę, Zosia jest pierwsza w „najwyższej” kategorii, my ze Staszkiem podobny wynik czasowy, co mnie niewątpliwie bardzo cieszy.

 Kopia_00__014

Zosia odbiera nagrodę za 1 m-ce

Kopia_Kopia_00__011

Małgosia złamała godzinę

Muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z czasu. Oczywiście kiedyś z pewnością złamałbym godzinę, ale teraz szacowałem się na 1:04:00, no może przy sprzyjających warunkach minutę mniej. Tymczasem byłem bliski tej godziny, a średnie tempo wyszło 8:06/km. Tu muszę podkreślić że jednak w dużej części ten dobry wynik zawdzięczam Staszkowi. Oczywiście każdy inny zawodnik na jego miejscu by mnie w jakiś sposób również motywował do pogoni. Ale akurat znam Staszka możliwości i wiem że nie jest łatwo mu dorównać. W przypadku anonimowego zawodnika podszedłbym może do tego na większym luzie, a stratę miałem naprawdę wyraźną więc łatwo by nie było.

Do końca też nie wiem, kto tak długo siedział mi na ogonie, może pojawią się jeszcze jakieś galerie zdjęć,ze środka trasy, z których będę mógł to wywnioskować.  

 Na koniec jeszcze parę uwag ogólnych. Zawody Nordic walking rozgrywane są tu równolegle z zawodami biegowymi od samego początku jej istnienia. Wprawdzie w pierwszej edycji potraktowano walkerów nieco po macoszemu dając zamiast odlewanego medalu zwykłego blaszaka, ale od samego początku ten marsz zyskał dużą renomę w światku nordikowym i przyjeżdża tu rokrocznie czołówka najszybszych w Polsce. Ten odlewany medal jest wyjątkowy bowiem medale z kolejnych edycji będzie można połączyć w Koronę Dąbrówki i założyć sobie na głowie (pod warunkiem że tych medali będziemy mieć minimum 5). Nie wiem jak organizatorzy wybrną z tej sytuacji ponieważ walkerzy startujący we wszystkich dotychczasowych imprezach mają tych ogniw odlewanych "korony" tylko cztery. Na początek uhonorowali wszystkich i walkerów, i biegaczy mających 5 startów dodatkowym pamiątkowym złotym dukatem. No ale moim zdaniem powinni dodać walkerom to dodatkowe ogniwo po ich zgłoszeniu i sprawdzeniu na liście wyników pierwszej edycji. Na trasie nie ma sędziów oceniających technikę jednak na ogół nie ma tu zachowań ewidentnie łamiących fair play. Co do techniki marszu to oczywiście można mieć tu różne spostrzeżenia począwszy od tego, że dwaj zwycięzcy bieżącej edycji osiągnęli czasy w tempie "biegowym" poniżej 6 min/km. No ale tak to jest jak spotka się dwóch równych i żaden nie odpuści. Ktoś mówił nawet, że powinno się tak maszerujących zdyskwalifikować, na ale w tym przypadku to i organizatorom trudno takie sprawy rozstrzygać (nie mają na to "papierów"), i nam kibicom trudno jednoznacznie takie wnioski stawiać. Jest to marsz na pewno na granicy biegu, ale gołym okiem naprawdę trudno dostrzec w takim przypadku fazę lotu. Zresztą sam bijąc się w pierś pewnie na finiszu poszedłem podobnym stylem i podobną prędkością tyle, że ja nie mogę tak pomykać przez 7,5 km. Pozostali maszerujący w większości starali się zachować podstawowe kanony marszu Nordic walking. Jednak oczywiście były i przypadki szurania kijkami, braku odpychania, ciągnięcia kijów za sobą. Jedna z pań widziałem, że delikatnie dźgała bardziej po trekingowemu niż po nordikowemu podłoże (kije praktycznie ułożone pionowo), co nie przeszkodziło jej osiągnąć niesamowitej prędkości. To jak gdyby potwierdza moją tezę, że prędkość zależna jest od techniki tylko do pewnego jej poziomu. Po jego przekroczeniu w wielu przypadkach jest: im gorzej tym szybciej i im szybciej tym gorzej.  Co do długości dystansu to pojawiło się u mnie podejrzenie, że może było i więcej niż 7,5 km, bo nie tylko mój GPS to wskazał, jednak sam wrysowałem trasę na mapie i wyszło tam równe 7,5 km. Ewentualny błąd mógł być raczej co najwyżej kilkudziesięciu metrów i mogło to być związane z takim położeniem startu/mety by w równolegle rozgrywanym biegu trasa liczyła dokładnie 10 km. Trasa naszego marszu była fragmentami nieco inna i stąd może wynikać błąd. Trudno przecież byłoby dla nas przesuwać maty lub karczować las ścinając jakiś zakręt na trasie, by ją skrócić. Potwierdzało by tą tezę to, że mimo szaleńczego finiszu te ostatnie "pół kilometra" pokonałem w 4:03, a więc tempem wyraźnie wolniejszym niż poprzedni siódmy kilometr. Policzyłem, przy uwzględnieniu mojego tempa z siódmego kilometra z zyskiem 5 sekund na finiszu, że nasz dystans musiał być dłuższy o około 40 m. Niewątpliwie kilkanaście metrów mogłem stracić także na slalomowym wyprzedzaniu uczestników na pierwszym odcinku trasy i być może oba te fakty po zsumowaniu sprawiły, że trochę zabrakło do złamania godziny. Dodać tu jeszcze muszę że dystans 7,5 km jest trochę nietypowy dla na ogół rozgrywanych zawodów. Coś pośredniego między najkrótszym 5 km "sprintem" a "średniodystansowym" 10 km. I to znajduje odzwierciedlenie w przebiegu takiego startu. Z jednej strony bardzo ostre tempo od początku do końca bez najmniejszej chwili oddechu, z interwałami by zgubić przeciwnika, z drugiej dodatkowe 2,5 km dające szansę dogonić specjalistów od "piątki". Analiza zdjęć ze startu pokazuje, że start z pozycji tylnych rzędów (przy 150 startujących pozycje dalsze niż 120) daje jednak dużą stratę na starcie nie tylko z tego powodu że traci się przynajmniej 10 s na samej linii startowej, ale na początkowych 100 metrach dystansu traci się przynajmniej drugie tyle i w końcu gdy ruszamy już pełną parą, ale wciąż z koniecznością wyprzedzania jeszcze wielu uczestników mamy już przynajmniej 50-60 metrów straty. W sumie to może kosztować od pół minuty do 45 s. Czyli znów wracam do złamania godziny, przy nieco zmodyfikowanej taktyce startu myślę, że było to możliwe. Tyle, że mój przyjaciel Staszek będący jednak motywatorem zwłaszcza na ostatnich dwóch kilometrach musiałby również wystartować z czołowych linii.

PS pojawi się tu jeszcze link bezpośrednio prowadzący do galerii zdjęć moich oraz zebranych od innych fotografów w możliwie najlepszej jakości. Zdjęcia można pobrać bezpośrednio z bloga lub (lepiej) z galerii.

V Marsz o Koronę Księżnej Dąbrówki

Biegaj z Opel Szpot - edycja maj 2015

mk130363

To była nietypowa edycja. Okazuje się jednak że były już takie wcześniej. Jednak nie za czasów mojego w niej uczestnictwa. Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie spowodowały przeniesienie trasy do lasu obok Malty. Tym razem nie pokonywaliśmy jej więc wokół jeziora po bruku i asfalcie, a ścieżkami leśnymi o zmiennej nawierzchni.. Podobnej rangi zawody wodniaków odbywają się w Poznaniu często i do tej pory na ogół przenoszono tylko część trasy na górny taras (za nowymi trybunami) oraz start do małego amfiteatru przy plaży i kąpielisku. Jednak jeszcze w ubiegłym roku mały amfiteatr zawłaszczył kiosk z lodami (jakby nie można było znaleźć dla niego innego odpowiedniejszego miejsca). Prawdopodobnie też nasz ruch na górnym tarasie trochę by kolidował z ruchem organizatorów Mistrzostw więc zdecydowano się przenieść naszą imprezę na Polanę Harcerza. To tu zlokalizowane były biuro, start i meta naszych zawodów. Nie muszę dodawać, że nam, chodzącym z kijami taka wersja może bardzo odpowiadać. Wprawdzie nawierzchnia całej trasy nie jest idealna, no ale trudno w tym miejscu wymyślić coś lepszego. Trasa w początkowej części wiodła po naturalnym podłożu leśnej ścieżki, aczkolwiek miejscami utwardzonej przed laty ceglanym gruzem. Trzeba było więc troszkę w tych miejscach uważać na groty, ale co ciekawe przed laty, gdy szukałem najlepszej możliwości nordikowego przemieszczania się z Polany Harcerza w głąb nadmaltańskiego lasu tę właśnie ścieżkę, którą wybrali organizatorzy polubiłem najbardziej ze względu na najbardziej miękki charakter. Później niestety musieliśmy wybiec lub wyjść na asfalt. Ale nie do końca, pobocza mają bowiem naleciałości gruntowe więc można było iść prawym lub lewym skrajem asfaltowej alei. Ten asfalt zamienił się później w nawierzchnię szutrową, która w okolicy Stawu Olszak została trwale utwardzona kamykami. Jak łatwo domyślą się bywalcy tych terenów, po okrążeniu Stawu Olszak podążaliśmy z powrotem w kierunku STARTU/METY. Jednak po nawrocie na mostku na Cybinie nawierzchnia znów miała bardziej przyjazne oblicze  leśnej ścieżki. Według zapewnień Organizatora trasa miała być krótsza niż zwykle i mieć 5100 m długości. Dlatego utrzymano limit czasu 50 minut do momentu losowania nagrody głównej.   

Kopia_00__0011

Na bieg pojechałem rowerem. Zrobiłem to dużo wcześniej niż zwykle. Chciałem zrobić porządną rozgrzewkę - marszem przed startem. Zmagam się z bólem piszczeli na krótkich dystansach (z maksymalną prędkością), co ma duży wpływ na czasy osiągane na pierwszych 3-5 kilometrach podczas takiej próby. Jedyne co mogę na tę chwilę na to poradzić, to pozbyć się tego bólu poprzez odpowiednio długą rozgrzewkę polegającą na marszu. Poprzedni mizerny sezon startowy przyczynił się do tego, że ta dolegliwość, o której zapomniałem w poprzednich latach wróciła. Na Polanie Harcerza było już sporo uczestników zawodów, głównie młodzieży. Biuro działało na tę chwilę bardzo sprawnie. Po dopełnieniu formalności i przypięciu numeru startowego ruszyłem na rozgrzewkę po mojej ulubionej trasie, która okazała się później także trasą zawodów.  Nie dyktowałem jakiegoś specjalnie mocnego tempa, ostatnio zauważyłem ze główne znaczenie ma tu jednak pokonany dystans, ale oczywiście w miarę pokonywania dystansu starałem się nieco przyspieszyć. Kontrolowałem też czas na zegarku, gdyż przed startem chciałem jeszcze pogawędzić z przyjaciółmi. Dlatego też moja rozgrzewka trwała tylko 2,5 km i było to chyba jednak troszkę zbyt mało dla moich piszczeli. Nie są to wprawdzie zawody jakoś specjalnie prestiżowe, a raczej rekreacyjne i rywalizacja ma tu oblicze jedynie ambicjonalne. Oczywiście w perspektywie Marszu o Koronę Księżnej Dąbrówki chciałem i w tej imprezie się przetrzeć. Liczyłem na to, że Staszek Przybylak podyktuje dobre tempo, a ja na tym dojadę do ostatniego kilometra. 

 Kopia_00__0022

Na starcie ustawiliśmy się zupełnie z tyłu stawki uczestników. Liczyliśmy na to, że ci przed nami pobiegną i zrobią nam miejsce. Pierwszy odcinek trasy miał charakter prawie agrafki -  100 m i nawrót pod bardzo ostrym kątem. No i tu zdziwiliśmy się po dwakroć. Po pierwsze duża część uczestników ruszyła od razu na skróty praktycznie w poprzek lub w kierunku przeciwnym do przebiegu trasy. Gdzie ci ludzie mają resztki ambicji? Jeśli robią takie machlojki już od startu to tylko domyślić się można co mogli robić później? Doszli w ogóle do Stawu Olszak, nie mówiąc o jego okrążeniu, czy zawrócili po pierwszym kilometrze spaceru? Ta trasa chyba nie nadaje się do organizacji jakichkolwiek zawodów bez maty kontrolnej w najdalej położonym punkcie od startu. Napisałem "spaceru" dwa zdania wcześniej celowo. Bo to jest ten drugi zadziwiający fakt. Jasne jest, że część uczestników pokonuje dystans marszobiegiem. Jasne jest, że niewielka grupa osób maszeruje cały dystans. I jasne jest, że jest grupa osób maszerujących z kijami. No ale w ostatnią sobotę największą grupę stanowili młodzi pełni energii ludzie maszerujący w tempie spacerowym. To dość skutecznie zablokowało nas, idących z kijami przez niemal cały pierwszy kilometr. Musieliśmy przeciskać się między "spacerowiczami" lub wyprzedzać ich po krzaczorach. No była to parodia podejścia do "sportu" przez młodych ludzi. Szkoła kazała im przyjść, wziąć udział i zbierać punkty do klasyfikacji szkół, więc był to dobry pretekst by wyrwać się z chaty. Na tych pierwszych metrach szedłem pierwszy, za mną Małgosia i Staszek. Jankowi, który ruszył szybciej i bardziej zdecydowanie niż my  udało się wcześniej przedrzeć przez ten długi zator i straciliśmy go z oczu. Pod koniec pierwszego kilometra na trasie zaczęło się "przejaśniać" od maruderów i na prowadzenie naszej małej grupki wyszli Staszek i Małgosia. Starałem się ale niestety ja nie byłem w stanie utrzymać ich szybszego tempa i powoli oddalali się ode mnie. Jeszcze na 3 i 4 km migali mi w zasięgu wzroku. Jednak końcówka była dość kręta i tam już nie widziałem ich koszulek. Musieli przyjść na metę przynajmniej 2 minuty przede mną. Tu dodam, że już na początku 3-ciego km zorientowałem się że organizatorzy niedokładnie określili długość trasy i pomylili się dość znacznie nie doszacowując dystansu. Na trasie nie było oznaczeń kilometrów więc mogą polegać tylko na endomodo określając moje międzyczasy. Uwzględniając wcześniejsze włączenie aplikacji przed startem dla pierwszego kilometra oraz ostateczny czas zarejestrowany według stopera dla ostatniego odcinka wyglądało to następująco:

1 km - 9:46

2 km - 8:01, po 2 km 17:47

3 km - 8:40, po 3 km 26:27

4 km - 8:17, po 4 km 34:44

5 km - 8:13, po 5 km 42:57

META 5,6 km - 47:21          

Możliwe jest tu pewne przesunięcie czasu (kilka lub kilkanaście sekund) z kilometra trzeciego do drugiego, ale to bez dodatkowej dokładnej analizy i weryfikacji trasy bardzo trudno stwierdzić w gęstym lesie. Poza tym warto zwrócić uwagę, że mimo że endomondo pokazało dystans 5600 m i generalnie nie mam zastrzeżeń do tego wskazania (ślad nieco wężykowaty ale widoczne też jego znaczne skróty) możliwe było, że trasa w rzeczywistości miała 5550 m lub co także możliwe prawda mogła leżeć pośrodku. W każdym razie dla mnie dość jasne jest że organizatorzy pomylili się o około pół kilometra i to było dość istotne dla limitu czasu.

 Kopia_00__003

Przebieg moich międzyczasów jest też dość łatwo wytłumaczalny. Pierwszy kilometr spowolniony przez korek spacerowiczów. Drugi bardzo szybki, gdyż próbowałem nadążyć za Staszkiem i Małgosią. Trzeci najwolniejszy, bo tu chyba było apogeum bólu piszczeli i ten odcinek kamienisty powodował, że nie można było z całą mocą pomóc sobie odpychaniem. Na czwartym puściły piszczele i to pogłębiało się na piątym kilometrze. Końcówka to był finisz i pełna moc. Jeśli to było 600 m to musiałbym iść tempem 7:20/ km, jeśli to było 550 m to szedłem tempem 8:00/ km. Obie możliwości są równie prawdopodobne. 

 Kopia_00__0073

Kopia_00__0053

Z samego startu byłem umiarkowanie zadowolony. Średnie tempo całego marszu przy przy początkowym spowolnieniu osiągnęło 8:27/km. Frapowała mnie jednak dość duża, wyraźnie ponad dwuminutowa strata do Staszka. Miesiąc wcześniej równo wchodziliśmy na metę, a teraz jednak ja sporo później. I w sumie nie jest dla mnie zaskoczeniem, że na krótkim dystansie przychodzę z tyłu, ale liczyłem jednak, że różnica będzie mniejsza. Jednak każdy z nas przecież trenuje po to by było lepiej, może akurat Staszek lepiej wykorzystał ostatni czas. Może też co nie jest bez znaczenia, czasem decyduje dyspozycja dnia. Może też zabrakło mi 2 km rozgrzewki. Zapis marszu przez endomondo przedstawiam poniżej.

 

Dla formalności dodam jeszcze, że tym razem maszyna losująca nagrody, dość skutecznie omijała nasze numery startowe. Umówieni na Bieg i Marsz Księżnej Dąbrówki zakończyliśmy ten sportowy prolog bardziej prestiżowej imprezy.

Kopia_00__0063

 

 

     

Sześciolatek pokonał maraton...

mk130363

...czyli 6 urodziny Nordic Walking.

Na tytuł dość sensacyjny pozwoliłem sobie tym razem. Oznacza on ni mniej ni więcej, że po sześciu latach uprawiania Nordic walking pokonałem maraton Nordic walking. Tutaj raczej powstrzymywałbym się od komentarza, czy to szybko czy późno, bo tak naprawdę możemy nigdy nie czuć się wystarczająco dobrze przygotowanym do takiej próby. 

1 kwietnia minęły moje już szóste już urodziny Nordic walking. Osiągnąłem wiek szkolny według nowo przyjętych norm. Tradycyjnie przy tej okazji czas na podsumowanie minionego roku. Robię to dość późno tym razem, gdyż raz że czekałem na Maraton, który mógł jakoś zweryfikować i ostatni rok, i całą moją drogę aktywności fizycznej, dwa że natłok innych zdarzeń odłożył to podsumowanie na później, a trzy że chyba najmniejszą mogę tym razem pochwalić się aktywnością od lat.  

Ta moja aktywność fizyczna, jak łatwo się domyślić tym, którzy na bieżąco śledzili wpisy na blogu, w minionym roku nieporównywalnie niższa niż w poprzednich latach. Decydujące znaczenie miała półroczna przerwa w treningach Nordic walking i praktycznie zaprzestanie biegania. W tym czasie ratowałem się używając roweru jako środka komunikacji. Konkrety wypadły następująco:

Nordic walking - moja ulubiona i podstawowa dyscyplina rekreacji i sportu.

Dystans jaki pokonałem z kijami to ponad 1588 km. Łatwo policzyć ile mogło być, gdybym maszerował tak intensywnie cały rok. Więc może nie mam tutaj sobie wiele do zarzucenia poza tym, że może zbyt późno zadbałem o zdrowie w sposób najwłaściwszy, a zbyt długo łudziłem się, że przypadłość sama przejdzie.  

Trenowałem Nordic walking przez 138 dni, co dało aktywność na poziomie 38 % dni treningowych w roku. Tu również widać, że dany mi czas (praktycznie tylko pół roku) wykorzystałem jednak na dość wysokim poziomie. Średni dystans jaki pokonywałem podczas dnia treningu to około 11,5 km. Spadek o kilometr wynika zapewne z tego, że po przerwie musiałem stopniowo dochodzić do dłuższych dystansów. Tygodniowo maszerowałem z kijami  ponad 30 km (30,5 km). Jest to mniej więcej tyle (po przemnożeniu x2) ile zazwyczaj chodziłem w poprzednich latach. To dało średnią na każdy dzień (licząc także te nietreningowe) niespełna 4,35 km.

Kopia_00__028rzadko mam okazję przysiąść na ławce podczas treningu - w tym roku "przysiadłem" na dłużej

Jazda na rowerze.

Tutaj osiągnąłem wynik na bardzo podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, Wprawdzie nadal jest to dyscyplina uzupełniająca, ale kilometrażem pokonałem w tym roku Nordic walking.

Przejechałem ponad 1953 km i choć to jazdy prawie tylko komunikacyjne, to dzięki kolejnej łagodnej zimie, dołożyłem w porównaniu do statystyki ubiegłorocznej  ponad 20 km.

Przez 209 dni korzystałem z roweru, co stanowi 57% aktywnych dni treningowych w roku. Tutaj również nieco poprawiłem swoje najlepsze osiągnięcie. 

Średnio tygodniowo przejechałem w ten sposób ponad 37 km.

Bieganie.

Tu podobnie jak w podsumowaniu grudniowym nie ma za bardzo o czym pisać. Właściwie najwięcej przetruchtywałem podczas treningów nordikowych, gdy marsz z kijami przeplatałem z nordic jogging. Ale jest to ujęte w statystykach nordic walking, gdyż w tych aktywnościach i tak zawsze dominujący był marsz.

Statystycznie rzecz ujmując można uśmiechnąć się pisząc, że przebiegłem... 1,89 km. Był to też jeden jedyny dzień w roku, więc promili aktywności nie będę podawał.

Kopia_016_ts1jedyny bieg rekreacyjny w minionym roku 

Marsz, spacer.

W tym roku zarejestrowałem tylko ponad 52 km. Ilość aktywnych dni 23 stanowi  6% w roku.

Średnio spacerowałem więc około 1 km tygodniowo.

Jest to intensywność niewielka w porównaniu do poprzednich lat, ale skoro nie mogłem uprawiać NW i biegać, to jasne też, że i mało w ogóle chodziłem.

Podsumowanie pokonanego dystansu.

W ciągu roku pokonałem łącznie ponad 3595 km.  Pewnego roku pokonałem większy dystans tylko uprawiając Nordic walking.

Dni aktywnych było  293 co stanowi jednak aż 80% aktywnych dni w roku. Niestety wiele z tych dni było o minimalnej intensywności wysiłku, więc zachwycać się nie ma czym. Po prostu ratowałem się czym mogłem w momentach obniżenia aktywności fizycznej. 

Inne aktywności ruchowe (speedminton i gimnastyka).

Tu nie też za bardzo nie ma się czym chwalić. Było tego w sumie tylko 5 godzin. Trochę żałuję, że lepiej nie wykorzystałem tego czasu. 

060520146000012

Jednak mimo tych różnych niedomagań udało mi się dobrze przygotować do maratonu Nordic walking, w którym wystartowałem wkrótce po tych 6 urodzinach i start uważam za bardzo udany.

Biegaj z Opel Szpot - edycja kwiecień 2015

mk130363

Policzyłem, że to był mój 28 udział w imprezie "Biegaj z Opel (lub wcześniej Chevrolet) Szpot". Tyle też podejrzewam znajdziecie relacji z tego wydarzenia na moim blogu. Z pewnością są bardzo podobne do siebie. Ale chyba pierwszy raz zdarzyło się, że "biegacze" zablokowali kijkarzy podczas startu masowego. Widząc te tłumy zgromadzone na starcie nie próbowałem nawet startu z boku, to i tak nie uchroni od przydeptywania kijów, potrącania, zahaczania itp. Ludzie biegną ławą całą możliwą szerokością. Do tego przepychają się i wpadają pod nogi wyprzedzanym przez siebie. Ustawiliśmy się niby na końcu stawki, ale ponieważ biuro prowadziło zapisy do końca, ci spóźnieni uczestnicy ustawiali się za nami. Postanowiliśmy więc iść początkowo nie używając kijów i pozwalając się wszystkim biegaczom wyprzedzić ...

Zacznę jednak od początku. Na bieg pojechałem oczywiście rowerem. Poszedłbym pieszo, ale zawsze można wylosować jakąś nagrodę, więc lepiej ją potem wieźć w plecaku na rowerze niż nieść na plecach :) Było ciepło, bardzo ciepło, nie upalnie ale  bardzo słonecznie. Przed biurem tłumy. Jakiś inne biegi rozgrywane były wcześniej i później (po naszym Szpocie). Dłuższa kolejka młodzieży do biura i krótsza uczestników, którzy lata szkolne mają poza sobą. Tej krótszej to nawet nie zauważyłem i dopiero oburzone głosy, że się wpycham powstrzymały mnie od bezecnej bezczelności zapisania się bez kolejki. Czy oni nie mogą zrobić elektronicznych zapisów, gdzie każdemu nadano by od razu numer i podchodząc do stanowiska, każdy by tylko ten numer odebrał? Wypisywanie na miejscu wszystkich swoich danych trochę jednak trwa. W kolejce Staszek Przybylak w takiej samej koszulce jak ja. Jesteśmy dziś jedną drużyną spod znaku "50" biegów Parkrun. Nie umawialiśmy się, to było czysto przypadkowe. Rozgrzewką była dla mnie jazda na rowerze toteż kilka ćwiczeń w miejscu głównie dla stawów skokowych, kolanowych i biodrowych było wystarczających.

Podczas startu przepuszczamy wszystkich i tu niestety nie do końca było to dla nas dobre. Kiedy już uruchomiliśmy dodatkowy napęd ramion uzbrojonych w kije i ruszyliśmy pełną rurą okazało się, że musieliśmy ostro wyhamować.  Duża ilość wolnobiegaczy zakorkowała nieco węższy podbieg na mostek. Musieliśmy zwolnić bo byśmy zadeptali biegaczy! Widział to kto, jak walkerzy tratują biegaczy? No ale nie jesteśmy tacy bezwzględni, daliśmy im szansę się oddalić. Ale niektórzy uciążliwi byli do końca. Zwłaszcza ci co na przemian biegli i maszerowali. Doganiasz takiego maszerującego zmęczonego biegacza, nadkładasz dystansu by go wyprzedzić i on wówczas podrażniony ambicją zaczyna biec. Za jakieś 200 metrów znów mu zabraknie sił i znów pomaszeruje, ale co wygra z nami to wygra. Endzia dość dokładnie podawała międzyczasy, ale zwracałem tylko o tyle na nie uwagę że poza pierwszym kilometrem gdy musieliśmy przyhamować kręciły się w okolicy 8 minut/km. W pewnym sensie zaufałem Staszkowi. To on od początku nadawał szybkie tempo, a ja starałem się tylko dotrzymać mu kroku. Staszek miał już w nogach poranny bieg w Parkrun, więc pewnie dlatego przemieszczałem się niemal cały czas pół kroku za nim, czasem tylko zrównując się, a czasem tracąc dwa kroki. Dopiero, gdzieś na 5 kilometrze mogłem zmienić Staszka na prowadzeniu w naszej 2 osobowej ekipie i pociągnąć tempo, które on zainicjował do mety. Według zapisu endomondo międzyczasy były następujące (różnice w stosunku do oznaczeń trasy mogły być co najwyżej 2-3 sekundy, endzia miała dziś bardzo dobry dzień):

1 km - 8:55

2 km - 8:10, po 2 km - 17:05

3 km - 8:04, po 3 km - 25:09

4 km - 7:59, po 4 km - 33:08

5 km - 7:46, po 5 km - 40: 54

META (5,4 km) - 44:23

Kopia_250420151630

Zapis marszu tutaj:

 

Średnie tempo wyszło 8:13 min/km. Kiedyś nie było to dla mnie nic nadzwyczajnego, ale teraz jest to bardzo dobry wynik. Za metą czeka na nas woda, ja najpierw piję tę z bidonów z pasa biodrowego. Przybicie pieczątki w Paszporcie Biegacza i po chwili zaczyna się losowanie nagród. Jako pierwszą zawsze losują "samochód na weekend". Stąd ten limit czasowy 50 minut, jak by kto nie wiedział. Jak się spóźnisz, a Cię wcześniej wylosują, to nagroda przepada i kupon nie wraca do maszyny losującej. To losowanie w dniu dzisiejszym to też jakiś ewenement był. Losowano chyba po kolei 15 osób i żadna nie miała prawa jazdy, więc odbierała inne nagrody, a samochód czekał.

 Kopia_250420151631

Niestety mnie wylosowano zbyt późno i spijałem już tylko resztki z nagród, które zostały do wyboru. Ale i tak muszę być zadowolony, bo coś koło 1000 osób (tylu mniej więcej podają organizatorzy uczestników) odeszło z niczym. Na foty organizatora trzeba poczekać. Jak coś będzie z moim udziałem to dokleję. Tymczasem za chwilę króciutka relacja w TVP Poznań.

PS Ha widziałem się w tym tłumie.

 

 

Buty Kalenji Kapteren Explor - pierwsze wrażenie

mk130363

Upatrzyłem je sobie jakieś 2-3 tygodnie przed zakupem. Pewną niepewnością napawała mnie wzmianka producenta, że nadają się na 2-u godzinny bieg, ale postanowiłem zaryzykować i sprawdzić jak zachowają się podczas dużo dłuższego marszu. Oczywiście bez większego ryzyka można było kupić model jakiejś wypasionej marki np. Salomon, ale tak byłoby najłatwiej. Niemal do końca zwlekałem jednak, bo liczyłem że stare buty, które oszczędzałem wystarczą. Niestety ich bliźniaczy model spowodował pęcherze po 17 kilometrowym marszu i te oszczędzane nie dawały gwarancji, że podobnie się nie zdarzy choćby na 25 kilometrze maratonu. Buty więc zakupiłem tydzień przed maratonem, można by powiedzieć, że na"zajączka". Przyznam też, że w sklepie dość długo je próbowałem i przymierzałem. Zacząłem od "mojego" numeru czyli 41. Były dość dobrze dopasowane. Powiedziałbym, że zbyt dobrze jak na maraton. Przypomniałem sobie, że mam model Kapteren (w rozmiarze 41) sprzed kilku lat i on w trakcie użytkowania okazał się dobry na krótkie dystanse. Na długie był trochę ciasny. Przymierzyłem więc kajaki 42. Tu było dużo lepiej. Przeszedłem się, dokładnie obejrzałem i ciągle się wahałem. Wydawały się zbyt duże "na oko", przy mojej drobnej stopie. Poszedłem jeszcze obejrzeć taki sam model, tylko damski. Okazało się, że można na tym zaoszczędzić dwie dyszki, ale najważniejsze by pasowały. Przymierzyłem i były jednak jakby węższe. Sama podeszwa była tak samo szeroka, ale widocznie mniej dano materiału na cholewkę i ta but nieco wyszczupliła. W wyglądzie różnice były o dziwo takimi niuansami, że gdybym raz pojawił się na zawodach w męskich, a raz w damskich zapewne nikt by się w tym nie zorientował. Wziąłem więc męskie kajaki z chyba 1,5 centymetrową pustką w palcach. W domu, gdy przymierzyłem je z innymi butami (w rozmiarze 41) to wychodziło to różnie. Od niektórych były ciut dłuższe, z niektórymi dawały się porównać (kolekcja Lidla sprzed dwóch lat). Dłuższe były też od Salomonów, ale te miały rozmiar tylko 41 i 1/3. Dobre wrażenie sprawiła na mnie cholewka z siateczki o stosunkowo dużych oczkach. Dawało to nadzieję że buty będą dobrze oddychać. Wprawdzie jest  niebezpieczeństwo że mogą się dostawać do środka drobne kamyczki ale tu miała pomóc podszewka we wnętrzu buta. Nie mniej było jasne że stopy będą dobrze okurzone po długim marszu. Z cech typowych butów do nordika brakowało solidnego zabezpieczenia palców. Przy uderzeniu w korzeń całym impetem cienka skórka w przedniej części buta nie zapewniała dobrej ochrony. Podeszwa dość elastyczna w przedniej części, a twardsza pod piętą dawała poczucie stabilności i wygodnego ruchu przetaczania stopy. Krok w tych butach na pewno był sprężysty i odczuwalna była amortyzacja. W zasadzie dopiero teraz wstawiając zdjęcia do tego wpisu zauważyłem, że kolor butów w rzeczywistości różni się od koloru na zdjęciach z poprzedniego wpisu. Buty są szare, a nie czarne jak to pokazywał wpis opisowy. Ale może to i lepiej czarne bardziej ściąga ciepło niż jaśniejsze.

Jest taka zasada, że w nowych butach się nie startuje w zawodach. Buty winny być rozchodzone albo rozbiegane przed zawodami. Myślę, że jednak dotyczy ona głównie dawniejszych czasów oraz butów, których w ogóle nie znamy. Obecnie produkowane buty są tak wygodne, miękkie i lekkie, że naprawdę nie trzeba wielokilometrowych prób, by nasze stopy się w nich właściwie ułożyły i dopasowały.

 Kopia_00__0091

Miałem tydzień na to by wpasować się do nich. I dużo i mało to było zarazem. Zbyt krótko by wykonać marsz ponad 20 kilometrowy. Nie chciałem robić takich prób przed samym maratonem, tym bardziej, że stare pęcherze było dość świeżo zagojone, a miejsca po nich pokryte delikatną skórką. Tę skórkę chciałem co najwyżej wzmocnić, a nie wypróbowywać czy wytrzyma. Dużo, bo mogłem jednak wykonać kilka krótszych marszów. Przed pierwszą próbą wymieniłem w nich sznurówki na te węzełkowe. Jak już to już, będzie test na maratonie dwu produktów na raz.

Kopia_00__004

 Kopia_00__0051

Na pierwszy rekonesans wybrałem trasę do Katedry i z powrotem długości 6 km. Bardzo więc delikatnie rozpocząłem dopasowywanie butów do moich stóp. Na pierwszym kilometrze, gdzieś tuż za jego połową poczułem ucisk na podeszwę między piętą, a śródstopiem, w lewym bucie. Jednak bardzo szybko ten ucisk minął i praktycznie kilometr później już o nim zapomniałem. Przy Katedrze zatrzymałem się by zrobić parę pamiątkowych fotek. W zasadzie było to zapoznawczy spacerek przedświąteczny. W poniedziałek wybrałem się na nieco dłuższy 10-cio kilometrowy marsz, a dzień później poszedłem o 1 km więcej. Ostatni marsz był dwuetapowy 2 x po 7 km z 3 godzinną przerwą w środku. W sumie więc przeszedłem 41 km przed maratonem i muszę powiedzieć, że buty sprawiły obiecujące wrażenie. Niewiadomą było tylko czy będą faktycznie dobrze oddychać jak myślałem i czy stopy nie zagotują się w związku z zapowiadanymi niemal upałami.  

Kopia_00__010

Maraton był dużo większym wyzwaniem dla butów. Nie byłem wstanie przewidzieć jak zachowają się moje stopy przy tak długim dystansie . W sezonie zimowym ani przy 28 km ani przy dwuetapowym treningu na 34 km nic się ze stopami nie działo. Teraz jednak miało być o jakieś 20 stopni cieplej, ale też buty miały być bardziej przewiewne.

I najwidoczniej były, bo nic groźnego się nie stało. Wprawdzie pisałem o tym, że czułem gorąco w butach i hamowałem się (tzn nie szedłem w tzw. trupa) ale to normalne chyba w każdym obuwiu przy tak szybkim i długim marszu. Jedynym skutkiem ubocznym był mały pęcherz oznaczony na zdjęciu, którego odkryłem w zasadzie dopiero w niedzielę.

Kopia_00__027 

Jest to chyba niski wymiar kary za wyszarpany dystans 42 km, Niestety jak pisałem już wcześniej, na którymś okrążeniu przywaliłem paluchem prawej stopy w korzeń. Poczułem chwilowy ból po czym szybko o nim zapomniałem. Nie zauważyłem też ani pod prysznicem, ani  w domu, że coś się niedobrego stało. Dopiero w poniedziałek, gdy paluch zdążył solidnie spuchnąć poczułem ból, a jego duża cześć zrobiła się sino czerwona. Ze względu na drastyczność scen nie zrobiłem mu zdjęcia. To najwyraźniej skutek braku odpowiedniej ochrony w przedniej części buta. No ale, że takie coś się może stać byłem świadomy i nie pomogły nawet pomalowane korzenie, bo jak się idzie nie sposób wciąż patrzeć pod nogi, a i patrząc można pod wpływem zmęczenia uderzyć. 

Kopia_00__030

Na razie trudno przewidzieć jak buty będą zachowywały się w dalszym użytkowaniu. Na razie delektuję się dość komfortowym maszerowaniem w nich w tempie wolniejszym i od maratonu, i od moich przygotowawczych treningów. W każdym razie przeszedłem w nich do tej pory łącznie z maratonem prawie 109 km i jestem zadowolonym ich użytkownikiem.

 Kopia_00__029

Buty Kalenji Kapteren Explor - opis

mk130363

Od pewnego czasu poszukiwałem butów przydatnych głównie do Nordic walking, które niezbyt obciążyłyby mój budżet. W sposób oczywisty kierowałem wzrok głównie na buty triailowe a nie trekkingowe, gdyż przy okazji myślałem o tym, by wystartować w nich w maratonie nordic walking. Te sprawiały dobre wrażenie dzięki podeszwie wyglądającej na zapewniającą stabilność, dodatkowej amortyzacji na pięcie (CS) dość dobrze znanej mi z innych butów tej marki, nacięciom w podeszwie w okolicy śródstopia zapewniającym jej elastyczność i ułatwiającej przetaczanie stopy oraz siateczkowej cholewce zapewniającej dobrą wentylację podczas długiego marszu. Oczywiście takie cechy ma wiele butów, jednak te przypominały mi nieco buty tej marki dedykowane specjalnie właśnie nordic walking, a w których niegdyś przeszedłem grubo ponad 2 tys. km.

BUTY KALENJI KAPTEREN EXPLOR

bo o nich mowa przeznaczone są do biegania po łagodnych ścieżkach w terenie. Przyczepność i komfort to największe zalety, które odczujemy według producenta podczas biegania w tych butach na łonie natury.

KKE1

Przyczepność. Wypustki 3 mm w różnych kierunkach zapewniają przyczepność na nierównościach

 KKE2

Komfort użytkowania. Anatomiczna wkładka z pianki EVA, cholewka z oddychających materiałów.

 KKE3

Trzymanie. Sieć pasków okalających przód stopy zapewnia dobre trzymanie i elastyczność.

KKE45

Stabilność. System Arkstab® zwiększa stabilność stopy w czasie biegu.

Amortyzacja. Podeszwa środkowa z pianki EVA i system amortyzacji CS® na pięcie.

 KKE8

Widoczność. Odblaskowe elementy z przodu i z tyłu.

 KKE6

 KKE10

Skład. Wierzch z oddychającej siateczki i materiału syntetycznego, podeszwa środkowa z pianki EVA, podeszwa zewnętrzna z węglowego kauczuku.

 KKE7

Przeznaczenie. Stopa neutralna. Waga użytkownika < 85 kg.

Opinie testujących. Testujący szczególnie docenili buty Kapteren Explor za przyczepność i wygodę.

Dzięki nim znajdziemy swój rytm i polubimy swój bieg, takie hasło reklamowe widnieje na butach.

Swoje pierwsze wrażenia i to  jak sprawiły się buty na maratonie opiszę w następnej notce.

 

 

II Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Maratonie - zawody cz. 2

mk130363

Okrążenie nr 6.

Nadal żadnych jakichś istotnych wydarzeń nie odnotowałem. Nadal "nic"się nie działo. Zdublował mnie wieloletni przyjaciel z nordikowych tras Karol Waruszewski .

Kopia_IMG_7349Karol - 105

Ja poczułem tymczasem, że stopy się zagotowały i nie chcąc by osiągnęły temperaturę wrzenia, hamowałem swoje zapędy by choć trochę przyspieszyć. Byłem przekonany, że cały czas idę prawie na końcu i korciło żeby choć po parę sekund uszczknąć na każdym kilometrze i zacząć odrabiać straty. Jednak chyba rozsądek przeważył, gdybym teraz złapał pęcherze, myślę że trudno byłoby ukończyć maraton. Oceniałem, że mogę z takim bólem iść nie więcej niż dwa okrążenia, a miałem jeszcze prawie pięć przed sobą.. Uczestnicy rajdu zgodnie z przewidywaniami nie stanowili dla mnie dużej przeszkody, ale niektórzy maratończycy idący 3-4 minuty przede mną zapewne gorzej trafili.  

Kopia_IMG_7351

Z zapisu wyników wynika, że jeden z zawodników nie ukończył tego okrążenia. Przyczyny nie są mi znane.

Czas 6 okrążenia: netto 36:54

Czas po 6 okrążeniach (25,3170 km): netto 3:41:27, brutto 3:41:36

Nadal radowałem się przede wszystkim równym tempem.

Zajmowałem 61 miejsce.

Okrążenie nr 7. 

Teraz dopiero zaczynam odczuwać, że coś się zaczyna dziać. Wyprzedzam 2 zawodników i 1 zawodniczkę. Moment dogonienia Jurka Appela (również długoletniego nordikowego przyjaciela) uwiecznił mój ulubiony od dziś fotograf.

Kopia_IMG_7460

Kilometr przed metą siódmego okrążenia doganiam Irenkę Karasiewicz. Siedzi i odpoczywa. Jestem trochę zdziwiony, bo ona więcej razy wygrywała ze mną niż ja z nią. Ale musiała widocznie zaraz za mną ruszyć, bo czasowo nie wyprzedziłem jej na tym okrążeniu ze względu na początkowy "zapas" 2 minut. W sumie to ja też mam swój dramat. Wcześniej w połowie okrążenia zerwała mi się pętelka w lewej rękawiczce mocowanej do rękojeści kija. Waldek Kretkowski stał na swoim punkcie sędziowskim jakieś pół kilometra za mną. Powrót po rezerwowy pasek kosztowałby mnie dodatkowy kilometr marszu. Trudno byłoby się na to zdobyć na zawodach i po przebyciu takiego dystansu. Musiałem więc kontynuować marsz trzymając lewy kijek za rękojeść cały czas w dłoni.

Ale czekałem na takie momenty bardzo cierpliwie. Taktyka zaczynała przynosić efekt. Nie odczuwam radości, że ktoś osłabł, albo że doznał może jakiegoś urazu, po którym musiał zwolnić. Cieszyłem się, że nadal utrzymywałem swoje tempo.   

Czas 7 okrążenia: netto 36:57

Czas po 7 okrążeniach (29,5365 km): netto 4:18:24, brutto 4:18:33

Odnotowałem więc kolejny awans i zajmowałem miejsce 58.

Okrążenie nr 8.

Znowu jedna wielka posucha i samotność długodystansowca. Okazało się jednak, że jeden z zawodników idących przede mną nie ukończył tego okrążenia. Awansuję więc o kolejną pozycję.

Kopia_IMG_7535

Ścigałem powoli trójkę pań wśród której była para rodzinna (mama i córka) Katarzyna i Izabela Wolniewicz. Ale jeszcze całe dwa okrążenia mogłem tylko oglądać ich plecy.

Kopia_IMG_7531Katarzyna - 111, Izabela - 110

na górkach

zmęczenie maratończyka

W połowie okrążenia zakładam na lewą rękę rezerwowy pasek odebrany od Waldka i znów mogę bez przeszkód pociągnąć ramię daleko do tyłu bez obawy zgubienia kija. Jak się okazuje sędzia może nie tylko nas "pilnować" ale i służyć pomocą jako punkt serwisowy czy pomocy medycznej. Waldek wyposażony w dobrą apteczkę niejeden raz udzielał pomocy medycznej.

Rozczarowany byłem jednak trochę, że mało kogo doganiam, ale nie miałem czasu się nad tym rozczulać. Po 30 kilometrach mogła nadejść ściana i to bardziej zaprzątało moją uwagę. W butach ciepło. Pojawił się wyraźny ból prawego biodra. Uda bolały mnie już od poprzedniego okrążenia. Nigdy nie czułem bólu w udach podczas uprawiania Nordic walking, teraz tak. Właściwie to już zaczynał się marsz siłą woli. Ale z tablicy na mecie wynikało, że znów przeszedłem okrążenie w 37 minut. Ściana skutkowała różnicą tylko kilkunastu sekund. Czy ściana to mit, czy ma dopiero nadejść? 

Czas 8 okrążenia: netto 37:13

Czas po 8 okrążeniach (33,7560 km): netto 4:55:37, brutto 4:55:46

Zajmowałem 57 miejsce.

Okrążenie nr 9.

Przedostatnie okrążenie napawało optymizmem. Te nieco ponad 8 kilometrów to już jest spacerek. Straty kilkunastu sekund na poprzednim i tym okrążeniu wynikają też pewnie z tego, że przynajmniej część tego czasu tracę na zatrzymanie przy punkcie odżywiania i wypicie dwóch kubeczków izotonika. Przed bananami "w locie" nie zdołam wypić dwóch porcji, więc muszę na te 5 sekund się zatrzymać. Tu przy okazji wspomnę że mój organizm fizjologicznie zdał egzamin. Małe porcje napojów i bananów, ale przez cały czas. Nie musiałem korzystać z toy-toja ani w kabinie ani pod drzewkiem. Wyprzedzam dwie zawodniczki. To jednak nadal wydaje mi się, że mało. Miałem wrażenie jakbym wyprzedził w sumie zaledwie kilka osób. A do końca już bardzo niewiele zostało. Na górkach doganiam 4 zawodniczki idące razem, w tym trójkę ze zdjęcia z poprzedniego okrążenia..Wyprzedzam je na trasie, ale one mają nadal nade mną 2 minuty przewagi i będę to próbował niwelować przez ostatnie półtora okrążenia.Tego okrążenia nie ukończył jeden z faworytów idących w czołówce z bardzo dobrym czasem. Przyczyny nie znam.

 

jeden z ostatnich punktów z wodą

Czas 9 okrążenia: netto 37:21

Czas po 9 okrążeniach (37,9755 km): netto 5:32:58, brutto 5:33:07

Zajmuję 54 miejsce.

A ściana to chyba mit którym, straszą głównie ci, którzy zdecydowanie zbyt szybko zaczęli. Owszem jest się trochę zamroczonym, ale przy dobrym wytrenowaniu i rozsądnym starcie na miarę swoich możliwości nie można wiele stracić.

Okrążenie nr 10.

Dotarło do mnie, że wynik 6 godzin 10 minut jest bardzo możliwy i ... musiałem to zrobić. Nie było wyjścia. Skoro nie osłabłem przez 9 okrążeń, to nie mogę tego wypuścić na ostatnim.

Kopia_na_punkciedwie porcje izotonika to teraz podstawa

Na punkcie odżywiania są ze mną chyba 3 zawodniczki. Jedną zgubię na ponad 2 minuty więc będę miał lepszy czas, dwie zgubię, ale nie odrobię tych dwóch minut i ostatecznie będą przede mną.o kilkadziesiąt sekund. Na pierwszym kilometrze tego okrążenia doganiam i wyprzedzam jednego zawodnika. Znam ten scenariusz od lat nikt, nigdy nie skontrował skutecznie mojego ataku na ostatnich okrążeniach. Po prostu jeśli idzie się coraz wolniej z okrążenia na okrążenie, to oznacza że ubytek sił jest tak wielki, że nie można tego przezwyciężyć i nagle przyspieszyć. A ja idę równo jednym tempem. Nie muszę wcale przyspieszać przy wyprzedzaniu.

 Kopia_IMG_78091

Tak naprawdę wszystko zaczyna się mieszać, ja doganiam kogoś a ten ktoś jeszcze kogoś, a może ktoś kogoś dubluje i w sumie to już nie wiemy, kto z kim i o co walczy. Za chwilę ostatni punkt z wodą.

Kopia_IMG_7843

Cały czas wydaje mi się, że w klasyfikacji jestem bardzo daleko. Zbliżam się do jeszcze jednego zawodnika. Jest dość blisko. Ale ja już naprawdę siłą woli idę. Kilometr przed metą na tej szutrowej ścieżce to jest już jakieś 30-40 metrów. Cały czas powtarzam sobie, że nie, że to już jest ponad moje siły. Nie będę próbował go wyprzedzić. Nie i jeszcze raz nie. Ale wciąż się zbliżam. To już jest chyba 10 metrów straty. Nie, nie będę wyprzedzał. Mijamy ostatnią tablicę oznaczającą 4 kilometr ostatniego okrążenia. To jest już tylko 3 metry straty. Tak, muszę to zrobić bo będę potem żałował, że mogłem być jedno miejsce wyżej. Nie obchodzi mnie z jakiej jest kategorii wiekowej (chyba młodszej). Mocniej odbijam się z paluchaOstatnim wysiłkiem go wyprzedzam i już niemal lecę na skrzydłach do mety te ostatnie 200 metrów. Widzę zegar odliczający nieubłaganie sekundy. Jest tuż przed moim celem.

6:09:56

6:09:57

META MARATONU:    6:09:58 brutto !

Netto jest 6:09:49 !

Czas 10 okrążenia: netto 36:51

BRAKUJE MI ZDJĘCIA Z METY

jakby ktoś coś wiedział to proszę o udostępnienie

Wytrzymałem do końca. Niesamowita radość w sercu, ale stoję jak otumaniony za metą. Nie mogę w to uwierzyć. Dla mnie to mój rekord świata. Dostaję medal na szyję. Wolontariuszka Justyna Ściesińska (uczestnicząca także wcześniej w konkurencji sztafet) podaje mi napój izotoniczny. Podchodzę i proszę o jeszcze dwie albo trzy porcje. Teraz jak stanąłem, już trudno się ruszyć, wszystko mnie boli. 

Kopia__DSC2235Ela czekająca z kubeczkiem na kolejnego maratończyka

Pierwsza połówka w 3:05 i druga połówka tak samo w 3:05. To jest zupełne szaleństwo dla mnie. Podchodzę do jakiegoś krzesełka. Siadam. Znów pojawia się wolontariuszka z izotonikiem, pyta czy mi zdjąć buty. Odmawiam :) boję się że po zdjęciu już ich nie założę i spędzę na tym krzesełku cały wieczór, a może i noc. Proszę o drożdżówki i napój. Oprócz drożdżówek dostaję jeszcze kawałki banana i kawałki czekolady.

Zajmuję ostatecznie 47 miejsce. A więc na ostatnim kółku musiałem wyprzedzić w sumie 7-em osób. Prawdziwa "rzeź niewiniątek". I ta moja pozycja to jest to, co mnie tak bardzo zdziwiło. Uczestników było 74. Wydawało mi się, że wyprzedziłem tylko kilka osób na trasie, no może w sumie dziesięć. Tymczasem z 71 pozycji po pierwszym kółku awansowałem aż: o 24 miejsca. W swojej kategorii wiekowej zajmuję 7 miejsce, ale to nie jest dla mnie istotne. Wszystko zdało egzamin. Mój cały organizm, moje kolano, moje pęcherze świeżo zaleczone nie odnowiły się, buty zdały egzamin, sznurowadła zdały egzamin, skarpety kompresyjne zdały egzamin, krem sportowy do stóp zdał egzamin, endomondo zdało egzamin (zapis poniżej),

 

endomondo dodało dystansu średnio 26 m/1 km

bateria w komórce wytrzymała i atmosfera przed, na i po zawodach zdała egzamin.

Suma strat: mały pęcherz, (1 cm) który unaocznił się dopiero w niedzielę na lewej podeszwie i opuchnięty sino czerwony paluch prawej stopy, którym wyrżnąłem w jakiś korzeń i chyba paznokieć lekko wbił się w skórkę.

Jeszcze makaron dla maratończyka (dzięki Żanecie Kaźmierczak nie musiałem iść te dodatkowe 300 m po kupon, który był w pakiecie), jeszcze czekają dekoracje i losowania. Pod prysznicem by umyć stopy korzystam z krzesełka. Ciężko się poruszać. W ciągu, pewnie dałbym radę jeszcze jedno kółko, może nie w takim tempie, ale dałbym radę. Jednak teraz każdy krok sprawia trudność, zwłaszcza pierwsze 3-4 kroki, gdy wstaję z krzesła, potem już jakoś idzie lepiej. Tak będzie też następnego dnia. Nieświadomie naciągam Majkę i Waldka na podwózkę do Poznania. Pomyliły mi się strony świata, a przecież Września nie z tej strony Poznania jest. Gibaliby dla mnie 100 km dodatkowo, i oni są to w stanie zrobić! Ale nie miałbym chyba serca, bo Majka też przecież przeszła Maraton, a Waldek prawie 9 godzin na punkcie sędziowskim. Na szczęście znalazłem pociąg z Gniezna do Poznania i jakoś wybrnąłem z tej sytuacji. Ale dzięki za podwózkę do Gniezna i za chęci na więcej.

Najważniejsze jednak, że MARATON zdobyty!

PS 

Wygląda na to, że pokonałem przy okazji 3 sztafety złożone z 5 osób. Jeden człowiek ... jaka moc.

Marcin Michalec (zwycięzca Maratonu) pokonał wszystkie 23 sztafety :)

Szczególne podziękowania dla Konrada Walczaka autora niemal wszystkich zdjęć w mojej relacji z Maratonu

Kopia_IMG_7959

 

 Wszystkie zdjęcia, na których jestem oraz zdjęcia innych uczestników zawodów autorstwa w przeważającej większości Konrada 

II Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Maratonie

II Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Maratonie - zawody cz. 1

mk130363

Tradycyjne odliczanie i ruszamy. Start bardzo spokojny. Tu już widać, że to nieprzypadkowi ludzie i wiedzą na co się odważyli. Nie ma problemu z przydeptywaniem, zahaczaniem, potrącaniem, każdy idzie uważnie i stopniowo nabiera prędkości. Naprawdę nie można wygrać ani maratonu, ani półmaratonu na pierwszych stu, czy dwustu metrach. Za to można go przegrać. Nikt tego nie chce, więc zaczyna się fajnie, bezpiecznie i przyjaźnie. Miejmy nadzieję, że tak będzie do końca. Ustawiłem się w tylnych rzędach i okazało się później, że kosztowało to tylko stratę 9 s na czasie brutto w stosunku do czasu netto. Przekraczając matę uruchamiam stoper. Powoli się rozciągamy i każdy nabiera własnego tempa.

Kopia_maraton201571Jurek - 149, Karol - 138

Gdy schodzimy ze stadionu, patrzę w bok przez ramię i widzę, że kobiety też już wystartowały.

Kopia_IMG_6795Monika - 102, Irena - 146, Majka - 161, Wanda - 130

Okrążenie nr 1.

Wpadam w swój rytm marszu. Nie przejmuję się tym,  że większość zawodników oddala się przede mną. Idę czwarty od końca Wyprzedzam tylko 3 panów (jak się później okazuje po wynikach międzyczasów), choć wydawało mi się że idę przedostatni. Panie wyprzedziły mnie wszystkie, jedne pozdrawiały mnie przy tym na trasie jak Wanda Śliwka (też niejedne te same długie zawody przeszliśmy),. Irena, Majka i Monika, a  niektóre korespondencyjnie zmniejszając do mnie stratę ze startu wynoszącą ponad 2 minuty. Jedna z pań doganiających mnie na trasie potknęła się o wystający korzeń na "górkach"i upadła. Ale na szczęście nie wymagała pomocy medycznej, ot trochę się potłukła. Sam pewnie, ze trzy lub cztery okrążenia później przywalę paluchem prawej stopy w jakiś korzeń pełnym impetem dawanego kroku. Skutki tego zobaczę dopiero w poniedziałek jak paluch opuchnie i zrobi się sino czerwony.   Kontroluję międzyczasy na poszczególnych kilometrach i jest po prostu pięknie. Nie pamiętam co do sekundy (po maratonie myliły mi się nawet strony świata), ale mnie więcej było to tak jak zarejestrowało endomondo:

1 km - 9:12

2 km - 8:49, suma 18:01

3 km  - 8:56, suma 26:57

4 km - 8:32, suma 35:29

Kopia_IMG_68201

Czas 1 okrążenia (4,2195 km ): netto 37:17, brutto 37:26

Tablica świetlna pokazywała oczywiście czas brutto i to pozwalało mi kontrolować tempo na okrążeniach. Czas netto obliczyłem odliczając wspomniane wcześniej 9 sekund.

Zajmowałem po tym okrążeniu 71 miejsce, ale wówczas tego nie wiedziałem bo nie wiedziałem, ani ilu ostatecznie uczestników wystartowało, ani ile osób wyprzedzałem. Wiedziałem tylko, że raczej nie jestem ostatni. 

Okrążenie nr 2.

Jeszcze zerkałem na stoper po każdorazowym komunikacie wirtualnego trenera po przebytym każdym kilometrze. Wychodziło, że jest około 9 min/km lub troszkę poniżej. Już na poprzednim okrążeniu zauważyłem jednak, że endo lekko naddaje dystansu. Nie dużo, może 20 może  30 metrów. Stąd trudno jednoznacznie stwierdzić na ile dalsze poszczególne międzyczasy z endo są dokładne. Zapewne mogą różnić się o kilka lub kilkanaście sekund, dlatego nie będę ich przytaczał. Można je obejrzeć na zapisie endo i widać tam, że większość z nich mieści się w granicach między 8:30/km a 9:00/km. Tu różnice mogą wynikać głównie z warunków na trasie, małe pagórki, punkty odżywiania i nawadniania, które też mogły spowalniać marsz w danej chwili. Od samego początku brałem izotonik (czasem zwłaszcza pod koniec maratonu dwie porcje), banana i wodę na mecie, oraz wodę na punktach z wodą. Chyba tylko raz zrezygnowałem z wody i raz z izotonika (na pierwszym okrążeniu). Szedłem swoim tempem, nikogo nie wyprzedzałem i nikt mnie nie wyprzedził.

Kopia_IMG_6893

 

Czas 2 okrążenia: netto 36:56

Czas po 2 okrążeniach (8,4390 km): netto 1:14:13, brutto 1:14:22

Czas brutto kolejnych okrążeń jest oczywiście równy czasowi netto (gdyż dodatek 9 sekund wynikł tylko z powodu startu z dalszej pozycji), natomiast czas brutto po kolejnych okrążeniach był zawsze o te 9 sekund gorszy.

Zachowałem status quo odnośnie zajmowanego miejsca. Nadal byłem na 71 miejscu

Okrążenie nr 3.

W zasadzie nic się nie działo. Szedłem samotnie, nikt mnie nie doganiał poza pewnie najszybszymi sztafetami, i ja nikogo nie doganiałem. Można powiedzieć okrążenie bez historii. Ale jak przeanalizować międzyczasy poszczególnych uczestników to okazało się, że korespondencyjnie wyprzedziłem dwie zawodniczki, które wcześniej zapewne zbliżyły się do mnie, a teraz ja im uciekłem o więcej niż te 2 minuty pochodzące z różnicy startu.

Kopia_IMG_7066na mijance

Czas 3 okrążenia: netto 36:44

Czas po 3 okrążeniach (12,6585 km): netto 1:50:57, brutto 1:51:06

Zajmowałem więc teraz 69 miejsce, ale cały czas bylem właściwie przekonany, ze idzie za mną tylko jeden uczestnik.

Na trasie spotykałem wielu znajomych, kibicujących, fotografujących, także znanych mi sędziów. Pozdrawiali mnie, pytali jak idzie? Odpowiadałem niezmiennie: że spoko, według planu, ...bo tak właśnie było.

Okrążenie nr 4.

No tu również można by podsumować, że bez historii. Straciłem z oczu już ostatnich maratończyków, którzy gdzieś tam jeszcze przed chwilą migali mi wcześniej między drzewami, albo na długich prostych na horyzoncie. Traciłem do niektórych już po więcej niż 10 min. O czołówce w ogóle nie wspomnę, bo nie pamiętam na którym okrążeniu pierwsi maratończycy zaczęli minie dublować. W każdym razie grupy pościgowe były około pół okrążenia przede mną i spotykałem je na mijankach.

Kopia_IMG_6904Waldek tyle godzin na posterunku i wciąż uśmiechnięty

Tymczasem okazało się, że korespondencyjnie znów wyprzedziłem dwie zawodniczki. Niby nic się nie działo , a ja znów przesunąłem się do przodu.

Czas 4 okrążenia: netto 36:39

Czas po 4 okrążeniach (16,8780 km): netto 2:27:36, brutto 2:27:45

Mnie cieszyło bardzo równe tempo na poszczególnych okrążeniach. Tu muszę wspomnieć, że nie da się regulować tak tempa, by zwalniać jak się poszło za szybko lub przyspieszać, gdy się poszło za wolno. Chyba, że ustali się tempo znacznie poniżej swoich możliwości. Ja zawsze chodziłem od początku do końca na maksa swoich możliwości i tak to chciałem zrobić także na maratonie.Trzy kolejne okrążenia w granicach 17 s i ... nawet minimalnie przyspieszałem :) jak się okazuje. No ale tak miałem zawsze na 20-kach, więc zdziwiony być nie powinienem. Teraz zaczynało się okrążenie kończące połowę dystansu czyli półmaraton.

Zajmowałem zaś po tym okrążeniu miejsce 67.

Okrążenie nr 5.

Z obliczeń wychodziło, że kończyć będę to okrążenie o godz. 13.05. A więc 5 minut po starcie Rajdu. Była to dość korzystna sytuacja ponieważ ci najszybsi z rajdu mnie nie dogonią, bo idą tylko jedno okrążenie, a ci najwolniejsi zdążą się rozciągnąć na dużej odległości i nie będą zbytnio utrudniać życia koniecznością ich wyprzedzania. Szeroko rozumianych średniaków z kolei ja nie dogonię, bo wystartują przecież 5 minut przede mną. W rywalizacji maratońskiej dla mnie także nadal właściwie niewiele się działo. Wprawdzie wyprzedziłem jednego zawodnika, a jeden z zawodników z powodu urazu na tyle zwolnił, że go również dogoniłem (wycofał się zresztą z rywalizacji na tym okrążeniu), no ale "krwi" jak to określił przyjaciel fotografujący na trasie i znający moją taktykę maszerowania, jeszcze tak na dobre nie poczułem. Tymczasem jak się okazuje dodatkowo, najprawdopodobniej korespondencyjnie wyprzedziłem 3 zawodniczki. A więc pierwsza krew się polała tyle, że raczej za moimi plecami i nawet o tym nie wiedziałem. Długi dystans zaczynał zbierać żniwo.

IMG_7230   Wojtek - 113 i Przemek przede mną

Kopia_IMG_7231Przemek - 116

Przed stadionem zdublowali mnie najpierw Wojciech Kolasa, a następnie Przemek Stupnowicz. Ale to było wkalkulowane w przebieg wydarzeń ponieważ oni również chodzą bardzo równym tempem tyle, że nieco szybszym niż ja.

Kopia_IMG_7233

ścieżka szutrowa prowadząca na stadion

Czas 5 okrążenia: netto 36:59

Czas po 5 okrążeniach (21,0975 km): netto 3:04:33, brutto 3:04:42

Szedłem więc nadal jak zegarek, myślę, że ze względu na to iż było to głównie na tzw. czuja (a nie sterowane) można powiedzieć że nawet jak szwajcarski zegarek. Minąłem półmetek czyli półmaraton. Cieszyłem się czasem, ale nie wiedziałem czy druga część dystansu będzie równie pomyślna. Teraz miały się rozpocząć "schody".

A przesunąłem się na tym okrążeniu o 5 pozycji do przodu i zajmowałem teraz 62 miejsce.

 

 

 

 

© Nordic Walking mk
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci